Uroczystość, która odbyła się w miniony piątek, zamyka historię świeckiego Koła Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych.
Zanim do tego doszło, kombatantki Marta Szuproczyńska, Felicja Jaroch i Teresa Dembińska musiały podjąć decyzję co do dalszych losów zgromadzonych pamiątek.
Chodziło przede wszystkim o sztandar oraz księgi z historią koła, a także publikację "Kampania wrześniowa na Pomorzu 1939. Terror i zbrodnie hitlerowskie na terenie Świecia i w jego okolicach".
Z pomocą przyszli im radni Dariusz Woźniak i Sebastian Glaziński, którzy zajęli się dalszymi ustaleniami.
Po konsultacji z Moniką Tom, dyrektorką Centrum Kultury w Świeciu, uznano, że najlepszym rozwiązaniem będzie przekazanie sztandaru Szkole Podstawowej nr 1, noszącej imię Wojska Polskiego, a dokumentacji Izbie Regionalnej Ziemi Świeckiej, która podlega CK.
Piątkowej uroczystości nadano sporą rangę. Oprócz burmistrza Świecia Krzysztofa Kułakowskiego, przewodniczącego rady Jerzego Wójcika i radnego sejmiku województwa Tadeusza Pogody, wzięła w niej udział także spora grupa radnych.
Po przypięciu do drzewca sztandaru tabliczek upamiętniających Martę Szuproczyńską, Felicję Jaroch i Teresę Dembińską nastąpiły oficjalne przemówienia.
- Należy się cieszyć, że sztandar znalazł godne miejsce, gdzie kultywuje się tradycje patriotyczne – podkreślał w sowim przemówieniu Sebastian Glaziński. - Niezależnie, jakie zmiany następują to szkoła trwa.
Kolejnym punktem programu były występy uczniów, na które złożyły się wiersz i piosenka patriotyczna.
Po zakończeniu uroczystej gali uczniowie mogli zapoznać się z umundurowaniem i replikami broni żołnierzy walczących w kampanii wrześniowej 1939 r.
Michał Goliński reprezentujący Izbę Regionalną, ubrany w mundur żołnierza kampanii wrześniowej razem z Sebastianem Glazińskim zaprezentowali uzbrojenie i oporządzenie żołnierza z czasów II RP.
Zobacz poniżej zdjęcia.
Komentarze (0)