Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Kosztowna inwestycja na dużą skalę, która opłaciła się mieszkańcom

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świeciu definitywnie zamknęła termomodernizację. I nie chodzi tylko o samo ocieplenie budynków mieszkalnych, bo z tym uporano się wcześniej, ale spłatę ogromnego, wynoszącego 11 mln zł kredytu. To pozwoliło śmiało myśleć o kolejnych inwestycjach, które już są realizowane lub zostaną zainicjowane za jakiś czas.

Udostępnij
m

Niewątpliwie była to największa operacja finansowa, jaką do tej pory prowadziła Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świeciu.

- Cały proces termomodernizacji 65 bloków, który przeprowadzono w latach 2007-2012 kosztował 22 mln zł - wylicza Dariusz Zawadziński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Świeciu. - Z tej kwoty aż 11 mln zł stanowił kredyt. Nigdy wcześniej nie podejmowano takiego zobowiązania, ale skala przedsięwzięcia też była ogromna, a jej efektami będziemy cieszyć się jeszcze przez kilka dekad.

Skala, o której wspomina prezes, to 65 budynków, które nie tylko zyskały na estetycznym wyglądzie, ale przede wszystkim stały się mniej energochłonne. Przed kilkunastu laty koszty ogrzewania były istotnym elementem utrzymania mieszkania, ale w porównaniu z dzisiejszymi stawkami, było to niewiele. Gdyby w porę nie podjęto odważnej decyzji o zaciągnięciu kredytu i kompleksowej termomodernizacji, mieszkańcy nieocieplonych bloków płaciliby dziś rachunki nawet o 30 procent wyższe.

W latach 2007-2012 ocieplono 65 bloków

Od 2014 roku sukcesywnie prowadzone są też remonty klatek schodowych. W tym przypadku inwestycje realizowane są w oparciu o składki z funduszu remontowego, który dziś wynosi 1,5 zł za 1 m kw. Wcześniej, przez kilkanaście lat było to 1,2 zł. Niewielka, stopniowa podwyżka podyktowana była ogromnym wzrostem kosztów.

- W porównaniu z rokiem 2014 koszty prac budowlanych i materiałów urosły o 300 procent - podkreśla Dariusz Zawadziński. - To ogromny skok, zwłaszcza w odniesieniu do stawki funduszu remontowego, która powiększyła się tylko o 25 procent.

Remonty klatek schodowych powinny zakończyć się w przyszłym roku. Dziś zrobionych jest już 205. W trakcie prac jest osiem klatek. Budynek 2-klatkowy jest po przetargu. Na pozostałe osiem niebawem zostanie ogłoszony przetarg.

W ramach przetargu mają być też wyłonieni najemcy trzech lokali użytkowych w pawilonie przy ul. Wyszyńskiego 15 i jednego w pawilonie przy ul. Krausego 1. W pierwszym przypadku są to duże lokale o powierzchni 255, 301 i 398 m kw. Lokal przy ul. Krausego ma 40 m kw. Nowego dzierżawcy szuka m.in. punkt, w którym wcześniej mieścił się popularny niegdyś bar Sowa.

Prezes Dariusz Zawadziński: Termomodernizacja była ogromnym wyzwaniem, ale było warto

W ostatnich latach pawilon usługowo-handlowy przy ul. Wyszyńskiego stopniowo zyskuje na wyglądzie. To przede wszystkim zasługa termomodernizacji. Poprawiła się też jego funkcjonalność.

- Przekazaliśmy gminie drogę biegnącą wokół pawilonu - wyjaśnia Dariusz Zawadziński. - Cały teren został odnowiony. Przy okazji modernizacji wyznaczono, tak potrzebne w tej okolicy, nowe miejsca parkingowe.

Spółdzielnia nie zapomina też o swoich najstarszych budynkach. Chodzi o kamienice przy ulicach Słowackiego i Krasickiego. Sukcesywnie, po termomodernizacji, realizowana jest wymiana pokrycia dachów. Zakończyła się ona w kamienicach przy ul. Krasickiego 1 i 3 oraz Słowackiego 4 i 7. Na pojawienie się dekarzy czeka dach przy Słowackiego 2, na wykonanie którego ogłoszono przetarg.

Udostępnij

Komentarze (0)

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Wiadomości

- Kiedy przyjeżdżam na grób babci, łzy same płyną mi do oczu, kiedy widzę tragiczny stan cmentarza, na którym jest pochowana – mówi Brygida...

Wiadomości

Około 2 mln zł ma kosztować rozbudowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu wraz z wymianą dachu nad starą częścią budynku. Inwestycja ma ruszyć w 2024...

Wiadomości

Ta inwestycja nie ma szczęścia do wykonawców. Najpierw był kłopot z jego wyłonieniem. Gdy w końcu znalazł się kolejny, okazało się, że nie jest...

Reklama