Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Lekarza nie było na dyżurze, bo... nie przyszedł do pracy. Chorzy zostali na lodzie

Nowy Szpital w Świeciu przeprasza za incydent związany z brakiem przez dwa dni lekarza w punkcie świątecznej i nocnej opieki zdrowotnej. Niestety, nie ma żadnej gwarancji, że podobne sytuacje w przyszłości się nie powtórzą. Powód? Lekarze nie chcą dyżurować w święta.

Udostępnij
lekarz

REKLAMA

Przypomnijmy. Niedawno pisaliśmy, że 25 i 26 grudnia na świątecznym i nocnym dyżurze w Nowym Szpitalu nie było żadnego lekarza. Pacjenci byli odsyłani do innych szpitali w województwie, by tam szukali pomocy.

W poprzednim artykule starosta Barbara Studzińska zapewniła, że zażąda od prezesa Nowego Szpitala wyjaśnień w tej sprawie. Otrzymała je, ale odpowiedź prezesa trudno uznać za satysfakcjonującą.

- Według grafiku wszystkie wieczory i dni świąteczne w grudniu miały zapewniony dyżur lekarski - mówi Barbara Studzińska, starosta świecki. - Także 25 i 26 grudnia. Niestety, lekarz, który miał pracować, nie przyszedł.
REKLAMA

Dlaczego? Podobno nagle zachorował. Szpital nie był w stanie zapewnić zastępstwa, bo lekarze nie chcą dyżurować w dni świąteczne. Za żadne pieniądze.

- Dyrektor jest postawiony pod ścianą. Brak lekarzy i pielęgniarek jest problemem ogólnopolskim. Borykają się z nim wszystkie szpitale i przychodnie - argumentuje starosta.

Taki opis sytuacji nie napawa optymizmem, bo podobne komplikacje mogą powtarzać się częściej. Szpital próbuje przekonywać, że nie jest tak źle.
REKLAMA

- W przypadku, gdy lekarz wykonuje inne czynności lub jest nieobecny, kompetencje do pokierowania opieką nad pacjentem ma pielęgniarka - twierdzi Marta Pióro, rzecznik prasowy Grupy Nowy Szpital.

Jak przekonuje rzecznik, w nagłych przypadkach, w których opieka nocna i świąteczna nie będzie w stanie pomóc, to pielęgniarka będzie wiedziała, z jakich innych form pomocy skorzystać. Mogą jej udzielić Szpitalny Oddział Ratunkowy Nowego Szpitala i ratownicy medyczni.

- W innych sytuacjach pielęgniarka może poprosić o pomoc personel z oddziałów naszego szpitala. Jeżeli uzna, że sytuacja na to pozwala, to może zasugerować udanie się do innej placówki medycznej - dodaje Marta Pióro.
REKLAMA

Budujemy kolejny blok na osiedlu Nowe Marianki w Świeciu. Zapraszamy do obejrzenia filmu. Wizualizacje mieszkań i dodatkowe informacje na www.apartado.pl

Z powodu braku lekarzy dyrekcja szpitala znajduje się w patowej sytuacji. Nie może sobie pozwolić na utratę żadnego lekarza. I oni dobrze o tym wiedzą.  

- Być może sytuacja poprawi się, gdy nasz rynek medyczny otworzy się na lekarzy z Ukrainy - mówi Barbara Studzińska. - Innego ratunku w tej chwili nie widać.  

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (49)

 1. Moeszkaniec

  9 stycznia 2021 17:56

  Chyba pani storosta powinna

  Chyba pani storosta powinna zobaczyć jak Ukraińcy pracują.Nie wierzę że lekarz z Ukrainy będzie miał kompetencje jak lekarz Polak.Nie ukrywamy że to są inny poziom życia a także czy ten Ukrainiec nie będzie musiał mieć tłumacza nad sobą iż nie zrozumie co do niego mówi.

  • Ktoś

   9 stycznia 2021 22:26

   Lekarze ukraińscy niczym nie

   Lekarze ukraińscy niczym nie ustępują polskim. Mówię to z doświadczenia. Stanowią doskonałą konkurencję dla polskich lekarzy i ci ostatni dobrze o tym wiedzą.

   • Wowa

    11 stycznia 2021 14:20

    Najlepszym lekarzem

    Najlepszym lekarzem,prekursorem był Walery Kaszpirowskij.Wszystkich uleczył przez telewizor.Jedyny warunek wyzdrowienia to posiadanie telewizora.Pozdrawiam

  • Ojej

   9 stycznia 2021 22:43

   Panie Moeszkańcu wymaga Pan

   Panie Moeszkańcu wymaga Pan od obcokrajowców znajomości języka, którego sam Pan co widać po pisowni nie opanował. I nie czepiam się literówek ale składni i wogóle sensu wypowiedzi. Co do różnicy poziomu życia to bez przesady. Oba nasze kraje są szambem Europy z tym że oni są głębiej. Natomiast co do opieki medycznej, mogą mnie leczyć nawet kosmici byle robili to dobrze i uczciwie. 

  • frida

   10 stycznia 2021 04:50

   Meoszańcu, a ty masz

   Meoszańcu, a ty masz kompetencję, żeby być Polakiem? Po sposobie myślenia wydaje się, że najwyżej, możesz zasługiwać na miano Wolaka.

 2. ....,

  9 stycznia 2021 17:56

  Raczej tak się pisze „innych”

  Raczej tak się pisze „innych” a nie „innyh” …

 3. Mmmm

  9 stycznia 2021 17:59

  To zamknąć sor na stałe ,

  To zamknąć sor na stałe , zostawić tylko karetki i problem rozwiązany 

  • Syska

   9 stycznia 2021 18:26

   A co ma Sor do lekarza z

   A co ma Sor do lekarza z nocnej i świątecznej opieki?na Sor lekarz był przeciez.Najpierw zacznij odrozniac Sor od nocnej opieki bo to kolosalna różnica.

 4. On

  9 stycznia 2021 18:22

  Nie ma wyjścia po tej

  Nie ma wyjścia po tej dramatycznej odpowiedzi starościna musi zrobić oj oj oj i karawana jedzie dalej. 

  • Ona

   10 stycznia 2021 04:53

   Starościna, to żona starosty.

   Starościna, to żona starosty. 

 5. Anonim

  9 stycznia 2021 18:28

  Spoko, w wielu firmach

  Spoko, w wielu firmach pracujących w ruchu ciągłym w święta ludzie nagle chorują. To już taki sport narodowy.

 6. Aaa

  9 stycznia 2021 18:47

  Jak lekarzom nie chce się

  Jak lekarzom nie chce się pracować to niech nie pracują. W końcu biedaki tyle lat się uczyli, że w końcu muszą odpocząć. 

  Ten szpital powinni zamknąć!!!

 7. Bogaty

  9 stycznia 2021 18:47

  Proszę nazwisko lekarza nie

  Proszę nazwisko lekarza nie można tak tego zostawić. 

 8. Anonim

  9 stycznia 2021 18:55

  Dołożyć im do pensji jeszcze

  Dołożyć im do pensji jeszcze raz tyle ile mają i po problemie

 9. Mieszkaniec gminy

  9 stycznia 2021 19:07

  Nie ma się co dziwić że

  Nie ma się co dziwić że lekarze nie chcą pracować za takie marne pieniądze. W Niemczech byle lekarz zarabia w przeliczeniu na złotówki minimum 40 tyś. złotych miesięcznie 

  • Mania

   9 stycznia 2021 19:16

   A co oni tak mało zarabiają?

   A co oni tak mało zarabiają? Śmieszne

  • Obserwator

   9 stycznia 2021 19:24

   Bzdury Pan opowiada. 8 tys

   Bzdury Pan opowiada. 8 tys Euro od których należy zapłacić niemały podatek lekarz specjalista ze stażem ponad 10 lat. Odsyłam do internetu

  • Miś Pyś

   9 stycznia 2021 22:25

   1. Nie przeliczaj euro na

   1. Nie przeliczaj euro na złotówki

   2. A Ty myślisz że w Polsce to ile zarabiają? Wszyscy na kontraktach, po 150-200pln/h, po 240h w miesiącu minimum bo kredyty, leasing, dzieciom trzeba domy wybudować..

   3. Nie chcą pracować w szpitalu bo wolą w prywatnym gabinecie ogarnąć 4-5 pacjentów w godzinę i zarobić 4x tyle co w szpitalu

   We łbach się poprzewracało

 10. Xxx

  9 stycznia 2021 19:13

  Coś tu nie pasuje jak lekarze

  Coś tu nie pasuje jak lekarze zmieniają się na dyżurach jak nie ma zamiennika to zostaje no inaczej to jest burdello a nie szpital

  • Gość

   10 stycznia 2021 09:34

   A kto zmusi do pracy

   A kto zmusi do pracy kogokolwiek po swoich wypracowanych godzinach???Zmuś kierowcę autobusu po 8 godzinach do pozostania na następne 8 godzin, bo zmiennik zachorował. Lekarz ma prawo także do wypoczynku. 

 11. Alice

  9 stycznia 2021 19:15

  Wiadomo że chodzi o pieniądze

  Wiadomo że chodzi o pieniądze. Dajcie lekarzom godne zarobki to problem się skończy z dnia na dzien.

  • Syk

   10 stycznia 2021 00:03

   Nie znam lekarza, który

   Nie znam lekarza, który zarabia mniej niż 15 tys PLN, a po specjalizacji minimum 30k. Wszyscy robią kasę w prywatnych gabinetach. Ludzie ogarnięcie się. Nikt w RP nie zarabia tyle co lekarze.

   • Ja80

    10 stycznia 2021 11:56

    Zgadzam się w 100%

    Zgadzam się w 100%

 12. Maria

  9 stycznia 2021 19:19

  Przenieść lekarzy z

  Przenieść lekarzy z przychodni zielonej bo tam nic nie robią. Na teleporady tyle lekarzy nie potrzeba . 

 13. Cichy

  9 stycznia 2021 19:21

  Tłumaczenia obu pań to poziom

  Tłumaczenia obu pań to poziom dla stada baranów, a nie mieszkańców bogatego miasta jakim jest Świecie!

 14. Do Starościny

  9 stycznia 2021 19:50

  Czy myśli Pani że w innej

  Czy myśli Pani że w innej firmie na tak znaczących stanowiskach nie jest wyznaczony awaryjnie ktoś inny to widze że ten nasz Szpital ma kompetentne władze i Pani im w to wierzy!!

  • Gość słuchacz

   10 stycznia 2021 10:15

   Mam tylko pytanie do pani

   Mam tylko pytanie do pani starościny. Czy powiat zapłaci szpitalowi za te dwa dni, bo mam nadzieję , że nie. Proszę się odnieść do tego pytania . Może pan burmistrz się wypowie. 

 15. Robotnik

  9 stycznia 2021 19:50

  Ja w pracy jak nie mam

  Ja w pracy jak nie mam podmiany to muszę zostać  dłużej do 5 godzin tak mówi kideks

 16. kpina

  9 stycznia 2021 19:57

  To chyba jakiś żart!  Jeżeli

  To chyba jakiś żart!  Jeżeli nie ma lekarzy zamyka się lecznicę, jak zrobiły inne szpitale prz braku personelu a nie chorych odsyła się w inne miejsce i niejednokrotnie pilny przypadek kończy się zgonem- czy NF zapłaci za te dni ? Jest druga opcja:  zamiast lekarza dyżur niech pełni ratownik i przedstawiciel firmy pogrzebowej – nie umniejszając dobremu ratownikowi, którzy najmniej  z tego wszystkiego ma. Wtedy każdy będzie wiedział gdzie szukać pomocy.

 17. On

  9 stycznia 2021 20:03

  Zawsze powtarzam że

  Zawsze powtarzam że pośrednika trzeba omijać i od razu do zakładu pogrzebowego uderzać. 

 18. czytelniczka

  9 stycznia 2021 20:07

  Każdy się wymądrza, ale

  Każdy się wymądrza, ale mądrego rozwiązania nikt nie znajdzie, bo po prostu brakuje lekarzy. Nic nie da się wymyślić tak na szybko. Łatwo sobie śmieszkować zza klawiatury. Za 5-6 lat czeka nas dramat związany z brakiem pielęgniarek. I co wtedy? Czyja to będzie wina??? Też starosty?? I uprzedzam komentarze, nie jestem znajomą pani Studzińskiej. Po prostu trzeźwo patrzę na problem. Jako kraj jesteśmy w czarnej dziurze. Zapaść polskiej służby zdrowia pogłębia się. Być może za jakiś czs trzeba będzie msię pogodzić, ze najbliższy szpital będzie w Bydgoszczy ewentualnie w Grudziądzu. I wtedy obecni mądrale będą pisać, że ten nasz szpital jaki był taki był, ale chociaż na miejscu.

  • ***** ***

   9 stycznia 2021 20:12

   A tak pisiory obiecywali i co

   A tak pisiory obiecywali i co?

   • Uczciwy polityk

    9 stycznia 2021 22:55

    Pisiory czy pochwy jedno i to

    Pisiory czy pochwy jedno i to samo. Politycy w naszym kraju są niekompetentni, skorumpowani i zależni od układów a tych co to chcą zmienić niszczą. Co zrobisz jak nic nie zrobisz

  • Do czytelniczki

   9 stycznia 2021 20:46

   Z całym szacunkiem skoro

   Z całym szacunkiem skoro takie są prognozy na przyszłość prosze za wczasu szukać wyjść z sytuacji awaryjnych ludzie płacą składki prosze zamknąć Niwy Szpital kase przekierować np do Chełmna skoro w Świeciu lekarze mają ze wszystkim problem chodzi o to że jaj jest potrzeba tam bynajmniej zostanie się przyjętym

 19. Bogus

  9 stycznia 2021 20:27

  U nas w kominowie jak ktoś

  U nas w kominowie jak ktoś zachoruje nagle na święta i nie przyjdzie do pracy to jest z góry najgorszym….. I najlepiej go wywalić. A teraz lekarz nie przychodzi bo chory jest akurat na święta i co… Nikt nie zwraca na to uwagi. Pewnie fajne święta były ciul że ktoś mógł odjechać bo osoba która miała być na swoim miejscu zachorowała. Niby… Pfff zal

 20. Arłukowicz

  9 stycznia 2021 20:32

  Chłopie masz 6 szpitali co

  Chłopie masz 6 szpitali co drugą ulice  zamknij 4 będziesz miał 200 baniek, My PO lubimy dręczyć naród ,

 21. Do Starościny

  9 stycznia 2021 20:52

  Czy wyobraża sobie Pani taką

  Czy wyobraża sobie Pani taką sytuacje jak w Świeciu np w Bydgoszczy w poradni przy Juraszu? Bo ja nie . Jaki Pan taki kram!!!!!

 22. Gonzo

  9 stycznia 2021 21:03

  Proponuje władzom powiatu

  Proponuje władzom powiatu przeprowadzić w podległym szpitalu pare kontroli audycik zrobić wytyki rozliczyć za uchybienia zmienić władze szpitala to za rok już znajdzie sie lakarz dyżurny na święta 

  • Ona

   9 stycznia 2021 21:09

   Ja się boję

   Ja się boję

  • No no

   9 stycznia 2021 21:54

   Rzeczywiście władzę szpitala

   Rzeczywiście władzę szpitala do wymiany tu się zgodzę 

   • On

    10 stycznia 2021 10:22

    O czym Wy mówicie, nie

    O czym Wy mówicie, nie rozsmieszajacje Powiat ma 49 %, może zrobić audycik i zrobić paluszkiem oj oj oj i nic więcej. Taka prawda. Kto ma większość ten decyduje. 

 23. Anonim

  9 stycznia 2021 22:59

  Czy to pierwszy przypadek w

  Czy to pierwszy przypadek w tym szpitalu z taką sytuacją. Władze obiecali że wyciągnął konsekwencję a dalej nic w tym kierunku nie robią. Żeby zapobiec takim sytuacją, trzeba by było wymienić władze szpitala i władze samorządowe zarządzające szpitalem.

 24. korekta

  9 stycznia 2021 23:45

  Czy to pierwszy przypadek w

  Czy to pierwszy przypadek w tym szpitalu z taką sytuacją? Władze obiecały, że wyciągną konsekwencje, a dalej nic w tym kierunku nie robią. Żeby zapobiec takim sytuacjom trzeba  byłoby wymienić władze szpitala i władze samorządowe zarządzające szpitalem.

 25. LOL

  10 stycznia 2021 00:07

  Po takim komentarzu Pani

  Po takim komentarzu Pani Starosta powinna się podać do dymisji. W prywatnym sektorze przestój firmy spowodowany zbyt wąską kadrą byłby niedopuszczalny. Wstyd.

 26. Porucznik

  10 stycznia 2021 13:20

  Szykuje obszerne pisma do NFZ

  Szykuje obszerne pisma do NFZ oraz glownego dyrektora szpitali. Zbieram informacje z ostatniego roku do dnia dzisiejszego. To odbije sie glosnym echem.

 27. tymex

  10 stycznia 2021 20:58

  nie dziwie im się, zarabiają

  nie dziwie im się, zarabiają wystarczająco dużo, że nie potrzebują tracić czasu na prace w święta, a tym bardziej że teraz lekarze bardzo dużo przyjmują prywatnie więc nie muszą  bardziej dorabiać. A to chyba jest jasne, że mają swoje prywatne życie i ich obchodzi bardziej swoje prywatne życie niż myśl, że nie ma lekarza na dyżurze w jakiś szpitalu..

 28. Jacek

  11 stycznia 2021 08:57

  Byle znachor ma więcej etyki

  Byle znachor ma więcej etyki,i przyzwoitości.

  • Anna

   11 stycznia 2021 21:16

   Jedyny celny komentarz.

   Jedyny celny komentarz.

 29. luzik

  12 stycznia 2021 09:29

  Po pierwsze gdzie się

  Po pierwsze gdzie się podziało powołanie i etyka lekarska? Po drugie w porządnych zachodnich firmach za dyżur swiąteczny płacą extra,conajmniej 1000EUR.Nie wierzę, że za takie pieniądze lekarz by nie przyszedł do pracy. 

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Wiadomości

Podczas czwartkowej sesji burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski uhonorował Oliwię Raniszewską, która znalazła się w gronie 50 najlepszych uczniów na świecie oraz Katarzynę Wenerską, siatkarkę,...

Wiadomości

Około 2 mln zł ma kosztować rozbudowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu wraz z wymianą dachu nad starą częścią budynku. Inwestycja ma ruszyć w 2024...

Reklama