Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Ma być jaśniej i bezpieczniej na pasach. Ile to będzie kosztowało? Już wiadomo

Wszystko wskazuje na to, że Świecie wyda dużo mniej, niż planowano na doświetlenie kolejnych przejść dla pieszych.

Udostępnij
przejscie

REKLAMA

Jak już pisaliśmy kilka tygodni temu, miasto doświetli 21 przejść. Jaśniej zrobi się na pasach na ul. Sienkiewicza koło hali widowiskowo-sportowej i Szkoły Podstawowej nr 1 oraz w pobliżu stadionu Wdy na skrzyżowaniu z al. Jana Pawła II.

Kolejne lampy pojawią się na przejściach na al. Jana Pawła II przy skrzyżowaniach z ulicami Zapolskiej, Reja i Chopina, a także przy Szkole Podstawowej nr 8 i w obrębie skrzyżowania z ul. Krausego. Bezpieczniej będzie też na pasach przy ul. Krausego 1 między targowiskiem a rejonem Małego Blankusza.

Jak argumentuje Urząd Miejski w Świeciu, doświetlenie przejść dla pieszych przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pieszych, a zastosowane energooszczędne oprawy LED zagwarantują niewielkie koszty funkcjonowania całego systemu.
REKLAMA

W przetargu wzięło udział 5 firm, które miały czas na złożenie ofert do 11 grudnia. Najwięcej zażądała firma z Gdańska – 576 tys. zł. Pozostałe trzy wahają się w przedziale od 230 do nieco ponad 250 tys. zł. Najkorzystniejszą cenowo ofertę złożyła firma z Czerska Świeckiego – 183,3 tys. zł.

- Dla nas to o tyle dobra wiadomość, że poza najdroższą ofertą, wszystkie pozostałe mieszczą się w limicie 280 tys. zł, jakie mieliśmy zaplanowane na tę inwestycję – wyjaśnia Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

O ile wystąpią żadne dodatkowe okoliczności, np. protest któregoś z oferentów lub braki w dokumentacji, to przetarg wygra zapewne firma z Czerska Świeckiego. Na razie miasto wstrzymuje się jeszcze z oficjalną informacją.
REKLAMA

Prace mają potrwać do 30 maja przyszłego roku. Będzie to drugi etap tej inwestycji. W pierwszym, zrealizowanym na przełomie ubiegłego i tego roku, zajęto się ul. Wojska Polskiego. Na odcinku między ulicami Małcużyńskiego i Świętopełka oświetlenie zwiększające bezpieczeństwo zainstalowano na 34 przejściach dla pieszych.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (17)

 1. Jarek

  15 grudnia 2020 12:06

  Bardzo dobry pomysł.

  Bardzo dobry pomysł.

 2. Jac

  15 grudnia 2020 12:30

  Egipskie ciemności w tym

  Egipskie ciemności w tym mieście to norma a oni chcą doświetlać przejścia dla pieszych…najpierw naprawię to, co zniszczone przez tyle lat żadnej konserwacji,przejazd na chełmińskiej to, istne rodeo,ktos tam źle gospodaruje pieniędzmi publicznymi. Czyżby elektryk w rodzinie? 

  • L.skywalker

   15 grudnia 2020 13:12

   Przejazd na Chełminskiej jest

   Przejazd na Chełminskiej jest naprawiony

   • Lolesław

    15 grudnia 2020 15:49

    Na odp… dol

    Na odp… dol

 3. Right

  15 grudnia 2020 12:33

  Koszt kosztem ale też można

  Koszt kosztem ale też można wieszać znaki nad przejściami tak aby było widać dwa znaki z obu stron tj. jadąc widzę z lewej strony i prawej pod nimi światło LED. Jest to praktykowanie za Odrą, efekt widać bardzo dobrze co jest na przejściu oraz znak informacyjny.  No chyba że jest ktoś na podwójnym gazie lub prochach.

 4. Roy

  15 grudnia 2020 12:34

  Do komentarzy trucicieli z

  Do komentarzy trucicieli z Przechowa, dlaczego u nas się nie inwestuje , 3…2…1…

  • Morsk

   15 grudnia 2020 12:51

   Uwaga idiota!

   Uwaga idiota!

   • Kee

    15 grudnia 2020 15:37

    Nie mówi się tak o ojcu. 

    Nie mówi się tak o ojcu. 

    • Lukas

     15 grudnia 2020 16:18

     Słabe 

     Słabe 

  • Lolesław

   15 grudnia 2020 16:00

   Niech Przechowo spowrotem

   Niech Przechowo spowrotem stanie się wsią i będzie miała swój budżet to będzie San Francisco i najczystsze powietrze w kraju. Taka prawda, myślisz że czemu zostało włączone do Świecia w latach 50/60? Stała się dzielnicą przemysłową Świecia z której się ciągnie kasę i olewa. Dlatego mieszkańcy są oburzeni.

 5. Przechowiak

  15 grudnia 2020 16:33

  Ludzie czytajcie ze

  Ludzie czytajcie ze zrozumieniem. Już od dawna się mówi, że powstaną 3 ronda i przy okazji bedzie nowe led oświetlenie, chodniki, ścieżka rowerowa. Przestańcie wiecznie marudzić.

 6. kierowca

  15 grudnia 2020 18:00

  co z oświetleniem ulicy

  co z oświetleniem ulicy Laskowickiej od rąda do ulicy W.P. i przejścia kolo cpnu

 7. grek

  15 grudnia 2020 20:07

  To prawda,że Laskowicka przy

  To prawda,że Laskowicka przy CPN ciemno na przejściu ale dalej też jak idziesz ścieżką rowerową w kierunku Miodowej to ani jednej lampy tylko czekać,aż rowerzysta w ciebie wjedzie.Jak tam codziennie chodzę to nikt nie ćwiczy na tej siłowni. Po co to tam?

  • 123

   15 grudnia 2020 23:09

   Były radny Tomasz Ch. o to

   Były radny Tomasz Ch. o to zabiegał widać niepotrzebnie bo sam z tego też nie korzysta…. 

 8. Nk

  15 grudnia 2020 20:23

  Może by tak oświetlić

  Może by tak oświetlić przejście na ul.Wyszyńskiego przy bloku nr 9,strach przechodzić z dzieckiem A gdzie tu samo dziecko jak będzie szło.

 9. nauczyciel

  16 grudnia 2020 12:27

  tą siłownię proponuję

  tą siłownię proponuję przenieśc pod jakąś szkołę to może skorzystają chociaż dzieci

 10. Pa Tola z marianem

  16 grudnia 2020 14:11

  Znow marianki…masakra..

  Znow marianki…masakra..

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Wiadomości

- Kiedy przyjeżdżam na grób babci, łzy same płyną mi do oczu, kiedy widzę tragiczny stan cmentarza, na którym jest pochowana – mówi Brygida...

Wiadomości

Około 2 mln zł ma kosztować rozbudowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu wraz z wymianą dachu nad starą częścią budynku. Inwestycja ma ruszyć w 2024...

Wiadomości

Ta inwestycja nie ma szczęścia do wykonawców. Najpierw był kłopot z jego wyłonieniem. Gdy w końcu znalazł się kolejny, okazało się, że nie jest...

Reklama