Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Miasto chciałoby zbudować w tym miejscu kryte lodowisko

Latem kąpiel w jeziorze, a zimą jazda na łyżwach? I obydwie te atrakcje w tej samej lokalizacji? Miasto rozważa takie rozwiązanie po przebudowie Ośrodka Wypoczynkowego Deczno.

Udostępnij
radzyn-1_0

REKLAMA

Kilka dni temu pisaliśmy o planach modernizacji ośrodka. Zakłada ona budowę nowego baru razem z zapleczem kuchennym. Dodatkowo ma powstać sala bankietowo-konferencyjna i taras widokowy. Dzięki temu ośrodek mógłby zarabiać także po sezonie letnim na wynajmie sali na wesela, pierwsze komunie i inne imprezy okolicznościowe.

W planach jest też postawienie budynku recepcji z pokojami na wynajem (np. dla gości weselnych) i pomieszczeniami administracyjnymi.

Oprócz tego gminna spółka Vistula-Park Świecie, zarządzająca Decznem, zamierza zbudować nowe domki letniskowe i zwiększyć liczbę miejsc parkingowych.
REKLAMA

Prace rozpoczną się jesienią i potrwają do 2022 r.

Na sesji Rady Miejskiej w Świeciu, która ma się odbyć 27 sierpnia, radni podejmą decyzję o przyznaniu pierwszych 3 mln zł z budżetu gminy na przebudowę ośrodka. W ciągu dwóch lat łączne koszty wyniosą około 6 mln zł.

Na tym jednak nie koniec zmian, jakie czekają Deczno. W projekcie zmiany budżetu gminy, którym zajmą się radni na najbliższej sesji, jest też punkt dotyczący „zdjęcia” 1 mln zł, który miał być przeznaczony na rozpoczęcie budowy krytego lodowiska (docelowo miałoby ono kosztować około 2 mln zł).
REKLAMA

- Przed nami kosztowna przebudowa Deczna, która jest priorytetem. Chodzi o to, aby dzięki temu ośrodek mógł w jak największym stopniu zarabiać na siebie przez cały rok – wyjaśnia Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - Nie chcemy rozpoczynać dwóch dużych inwestycji jednocześnie. Tym bardziej, że poważnie rozważamy wariant, aby lodowisko powstało właśnie w Decznie po zakończeniu modernizacji.

Dzięki temu miałby powstać kompleks rekreacyjny, który przyciągałby do ośrodka ludzi zarówno latem, jak i zimą.

Pomysł pobudowania krytego lodowiska burmistrz przedstawił w ubiegłym roku. Podpatrywano rozwiązania w innych miastach. Delegacja ze Świecia pojechała w lutym obejrzeć obiekt w Radzyniu Chełmińskim.
REKLAMA

Początkowo jako lokalizację lodowiska brano pod uwagę obszar między amfiteatrem a stadionem Wdy. Okazało się jednak, że jest tam za mało miejsca na halę i parking. Druga opcja to teren w pobliżu kortów tenisowych na stadionie Wdy.

Deczno ma ten atut, że nie trzeba by zakładać od podstaw wszystkich mediów i budować nowego parkingu, bo lodowisko korzystałoby z infrastruktury ośrodka. Na razie nie sprecyzowano, w którym dokładnie miejscu miałaby stanąć hala lodowiska.
REKLAMA

Z krytego lodowiska będzie można korzystać przez około 3-4 miesiące w roku, kiedy temperatura będzie niższa niż 10 st. C., czyli przede wszystkim między listopadem a marcem (lód będzie naturalny, a nie syntetyczny). Przy wyższej temperaturze agregaty nie będą w stanie zmrozić wody na taflę lodową. W hali o lekkiej konstrukcji będzie działać wypożyczalnia łyżew i oczywiście toalety.

W pozostałe miesiące miejsce lodowiska w hali zajmą nawierzchnia do gry w siatkówkę, koszykówkę, piłkę nożną, tenisa, zakątek rekreacyjny dla dzieci.

- Umiejscowienie lodowiska w Decznie to na razie koncepcja, ale myślę, że sensowna i warta rozpatrzenia - zaznacza burmistrz Kułakowski.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (34)

 1. Ktoś

  26 sierpnia 2020 08:25

  Moim zdaniem to beznadziejny

  Moim zdaniem to beznadziejny pomysł. 

  Zazwyczaj nie narzekam na inwestycje w naszym miescie ale lodowisko w decznie byłoby obarczone sporym ograniczeniem, którym jest dojazd tam. 

  O ile latem można tam się dostać rowerem czy piechotą, to zimą jest to mocno utrudnione i malo przyjemne. Ograniczałoby to dostęp tam wielu osobą. 

  Dodatkowo starsze dzieci moglby same korzysyać z lodowiska, podczas gdy do Deczna zawsze trzeba je tam podwieźć. 

  Wiem, że dostęp do samochodu dziś nie jest wielkim luksusem ale jednak misja do Deczna zawsze jest juz wiekszego kalibru, niz zwykłe podjechanie gdzieś w granicach miasta. 

  • XXYY

   26 sierpnia 2020 08:38

   Zgadzam się. Ograniczony

   Zgadzam się. Ograniczony dostęp dla dzieci w wieku szkolnym , mam na myśli dzieci od lat 8 i wyżej. Obroniony pomysł z tym Decznem . No chyba , że z myślą o tych co bedą sie integrowac. O dzieciach nie pomyslano . 

  • Tomas

   26 sierpnia 2020 21:32

   Chyba jednak narzekasz.

   Chyba jednak narzekasz. Komunikacja miejska jest jeszcze, a myślą że po przebudowie deczna zrobią więcej kursów. Poza tym jak się chce to się da. Ja za młodego zimą grałem na dworzu w nogę czy kosza bo chciałem i nie szukałem wymówek, jeździło się byle gdzie, na byle czym byle by była zabawa. Teraz chcą zbudować lodowisko i źle… Zaraz zaczniecie narzekać ze świecie nie ma dostępu do morza albo gór… 

   • Ktoś

    27 sierpnia 2020 08:27

    Zazwyczaj nie narzekam, tylko

    Zazwyczaj nie narzekam, tylko tu troche marudze.

    Chodzi o to, że to nie jest tak, że Deczno to już zamknięty temat. Bedzie w Decznie to SUPER. Jedynie szkoda, ze nie w mieście, wcześniejsze plany zakładały jednak lokalizacje w Świeciu. 

    Komunikacja miejska nie jest i nie była z decznem jakaś ekstra. Finalnie ja dojade ale śmiganie komunikacją miejską tam odetbie część ludzi i wcale im się nie dziwie. 

    • Tomas

     27 sierpnia 2020 15:32

     No i tu pojawia się pomysł

     No i tu pojawia się pomysł głosowania jak przy budżecie obywatelskim. 3 lokalizacje, wygrywa to co chcą mieszkańcy 

 2. Kejt

  26 sierpnia 2020 08:30

  A ja uwazam, ze to swietny

  A ja uwazam, ze to swietny pomysl. Np. Mozliwosc wycieczki szkolnej na lodowisko, przy okazji ognisko z kielbaskami w otoczeniu lasów. Jestem ZA. Brawo !!!

  • Ktoś

   26 sierpnia 2020 08:34

   Jest to jakaś myśl. Jednak

   Jest to jakaś myśl. Jednak wycieczka mogłaby sie odbyć bez autokaru gdyby było w Świeciu, a zimową wycieczke można zrobić np. do grudka na kulig, również zakończony ogniskiem. 

  • Ktoś

   26 sierpnia 2020 08:38

   Nie twierdze ze lodowisko w

   Nie twierdze ze lodowisko w Decznie to pernamentnie zły pomysł. Rozumiem pokuse połączenia tego za jednymi pieniędzmi z letnią krytą halą, która w Decznie by się świetnie odnalazła. 

   Mimo to lokalizacja Świecka, wydaje się bardziej przystępna dla mieszkańców. Bez znaczenia czy stanełaby na Mariankach, przy Zamku czy Przechowie. 

 3. Antypis

  26 sierpnia 2020 08:49

  Burmistrzu ogarnij się.

  Burmistrzu ogarnij się. Lodowisko nad Decznem? Już widzę, te tłumy młodych miłośników jeżdżenia na łyżwach, sunących, w kierunku coraz bardziej kurczącego się jeziora.  

 4. Gość

  26 sierpnia 2020 09:00

  Super pomysł ,bardzo dobre

  Super pomysł ,bardzo dobre miejsce , jest restauracja a dojazd komunikacją miejską na pewno jest do zrobienia i chętnych by nie zabrakło z okolic na rodzinny wekend tam

 5. O ja cię

  26 sierpnia 2020 09:21

  Koniecznie trzeba zbudować

  Koniecznie trzeba zbudować perony w decznie. Jak będą już perony to kolej zmieni zdanie i pociągnie nitkę z Gliwic do Gdyni poprzez decznno.. wtedy też zasięg lodowiska się zwiększy i można zamrozić na zimę całe deczno.  

  • Maniek

   26 sierpnia 2020 10:42

   Za dużo z rana walnąłeś

   Za dużo z rana walnąłeś zmrożonej wódy. Spokojnie to przejdzie. 

 6. piki

  26 sierpnia 2020 10:02

  Pomysł może i nie jest aż

  Pomysł może i nie jest aż taki zły. Jest tylko jeden problem , tafla jeziora skuta cienkim lodem , łyżwy i dzieci…….

  • s.

   26 sierpnia 2020 15:10

   Lodowisko ma być na terenie

   Lodowisko ma być na terenie ośrodka w Decznie a nie na jeziorze 🙂

   • piki

    26 sierpnia 2020 15:37

    s., a na terenie ośrodka

    s., a na terenie ośrodka Deczno nie ma jeziora?Zakazany owoc smakuje najlepiej:-)))))

    • Pomysł

     26 sierpnia 2020 21:36

     Ratownicy zimą siedzieli by

     Ratownicy zimą siedzieli by na wieżyczkach i strzelali do łamiących zakaz. Ludzie ogarnijcie się, zaraz zakazecie ruchu kołowego bo ktoś może wpaść pod samochód… 

 7. Brum bum

  26 sierpnia 2020 10:02

  Jak już chcecie budować tam

  Jak już chcecie budować tam wielki kompleks, to drogę wyremontujcie….

 8. Adam1410

  26 sierpnia 2020 10:18

  W dużych miastach w centrach

  W dużych miastach w centrach się stawia lodowiska, aby nawet z lacza dzieciaki doszły, niech postawią w Budyniu

  • On

   26 sierpnia 2020 10:51

   Słuszna uwaga – w dużych

   Słuszna uwaga – w dużych miastach… 

 9. kkm

  26 sierpnia 2020 11:42

  Pomysł bardzo dobry, jeśli

  Pomysł bardzo dobry, jeśli chodzi o lodowisko. Lokalizacja beznadziejna. Pusty teren zieleni jest niedaleko hali i stadionu.

  • lucyfer

   26 sierpnia 2020 13:16

   wszystko chciałbyś zamienić w

   wszystko chciałbyś zamienić w beton? To nie Nowy York

 10. Xxx

  26 sierpnia 2020 11:55

  Lokalizacja w decznie to zły

  Lokalizacja w decznie to zły pomysł!!!Na Mariankach może coś zrobić 

  • Jakub

   26 sierpnia 2020 16:20

   Ma Mariankach to sobie dalej

   Ma Mariankach to sobie dalej budujcie bloki.

   Wycinajcie drzewa i stawiacie bloki,galerie,sklepy itp.

   W tym jesteście bezbłędni!

 11. miś yogi

  26 sierpnia 2020 16:31

  Kolejny bardzo zły pomysł

  Kolejny bardzo zły pomysł Kułakowskiego. Skąd on je bierze ?? Dojazd że Świecia do Deczna zmniejsza frekwencję co najmniej o połowę. Czy o to chodzi ? Nie wspominam już o pieniądzach naszych pieniądzach jakie trzeba będzie dokładać do tak oddalonego obiektu 🙁 

 12. Maurycy

  26 sierpnia 2020 19:05

  Brawo panie burmistrzu

  Brawo panie burmistrzu świetny pomysł.Ludzie nie narzekajcie jeżdzicie z dziećmi do Bydgoszczy a do Deczna nie dacie rady.Wasze dzieci zamiast siedzieć na telefonach piechotą pójdą.Gwarantuje sukces dla tej inwestycji.

  • Nn

   26 sierpnia 2020 19:26

   Piechotą  napewno zimą  pójdą

   Piechotą  napewno zimą  pójdą  co Ty piszesz jak nawet  latem ciężko  im iść pieszo

 13. Mikizawisza

  26 sierpnia 2020 20:33

  Proszę tylko nie wpuszczać

  Proszę tylko nie wpuszczać ludzi uzależnionych od nikotyny na teren. Dość mamy smierdzieli

 14. Petro

  26 sierpnia 2020 21:16

  Świetny pomysł wystarzy że

  Świetny pomysł wystarzy że autobusy będą jeździć w miarę często i kto będzie chciał dojedzie i deczno będzie żyło cały rok.. Do tego ognisko zima wycieczki szkolne super… Niektórym to nigdy nie dogodzi jak by mieli 100 metrów do lodowiska to by marudzi że źle bo za blisko

 15. Swieciak

  26 sierpnia 2020 21:40

  Same pierdoły w tym mieście.

  Same pierdoły w tym mieście. Założę się że narzekają same madki bombelkuf. Shitstorm on 3.2.1… 

 16. Marek W.

  27 sierpnia 2020 06:30

   Lodowisko w granicach miasta

   Lodowisko w granicach miasta dla dzieci . No ale wiadomo że to robicie dla was SPORTSMENI ha ha

 17. super

  27 sierpnia 2020 08:51

  Lodowisko super pomysł – ale

  Lodowisko super pomysł – ale blisko stadionu i hali i będzie super kompleks dla sportowców. I dzieci będą miały blisko a to głównie one mogą utrzymywać iwestycję. W Decznie mogłoby to kusić jazdą na łyżwach po jeziorze co może skończyć się bardzo źle. W Decznie mogłoby być mini SPA. Sala okolicznościowa też super. Jeśli będziemy mieć to po co jeździmy do dużych miast to pieniądze zostaną lokalnie. Jeszcze tylko galeria z sieciówkami znanych marek i to do nas będą przyjeżdżać 🙂

 18. Swieciak

  27 sierpnia 2020 22:48

  Poroniony pomysł lodowisko w 

  Poroniony pomysł lodowisko w  Decznie, porównywalny z remontem basenu przy  mondi

  • Jola

   28 sierpnia 2020 09:19

   racja w 100%

   racja w 100%

 19. Obserwatorka

  28 sierpnia 2020 12:35

  Deczno nie przyciąga niczym,

  Deczno nie przyciąga niczym, nad to bajoro zatłoczone blokowiczami szkoda wyprawy

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

Nastąpiła kolejna istotna zmiana w wyglądzie świeckiego zamku. Tym razem na zewnątrz. Zamontowano drewniany krużganek, który będzie prowadził do dwóch nowych wejść.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Reklama