Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Mieszkasz w gminie Pruszcz? To masz autobus gratis

Od 1 września w gminie Pruszcz zostanie uruchomionych 12 bezpłatnych linii autobusowych. To eksperyment robiony przede wszystkim z myślą o osobach w trudnej sytuacji finansowej. Brzmi dobrze. Wójt gminy ma jednak pewne obawy. Czego one dotyczą?

Udostępnij
ug-pruszcz

REKLAMA

Do tej pory niewiele samorządów w Polsce zdecydowało się na całkowicie bezpłatną komunikację autobusową. Jeśli już, to wybierają je miasta. Znacznie popularniejszy jest szeroki pakiet ulg obejmujący  seniorów, rodziny wielodzietne czy uczniów. Jednak całkowicie darmowa komunikacja dla wszystkich niezależnie od wieku i sytuacji życiowej, to wciąż rzadki przypadek.

Dlaczego chce ją wprowadzić gmina Pruszcz?

- Pomysł chodził mi po głowie od dłuższego czasu - przyznaje wójt Dariusz Wądołowski. - By go zrealizować potrzeby był jednak odpowiedni moment.
REKLAMA

Okazało się nim rządowe dofinansowanie dla samorządów uruchamiających nowe połączenia. Ich celem jest przede wszystkim wsparcie osób, które z powodu braku samochodu, podeszłego wieku, niepełnosprawności lub innych przyczyn mają problem z przemieszczaniem się. Dotyczy to szczególnie obszarów wiejskich. Na mapie Polski nie brakuje wsi, do których nie dociera żaden autobus.

Uruchomienie w gminie Pruszcz aż 12 linii było możliwe dzięki temu, że pokrywają się one z trasami, po której porusza się autobus szkolny. W sumie ten eksperymentalny projekt, na razie przewidziany na cztery miesiące, będzie kosztował nieco ponad 200 tys. zł, z czego gmina Pruszcz wyłoży tylko 50 tys. Reszta to dotacja od wojewody.
REKLAMA

Niewątpliwe w czasach, gdy wszystko drożeje, taka zapowiedź powinna ucieszyć mieszkańców. Wójt jedna bardzo ostrożnie podchodzi do tego przedsięwzięcia.

- Robimy to przede wszystkim z myślą o tych, którzy chcą dostać się do lekarza, załatwić coś w urzędzie czy wybrać na zakupy - wylicza Dariusz Wądołowski. 

Wójt obawia się, że część mieszkańców uzna, że to za zaproszenie do darmowych wycieczek. Z powodu pandemii autobusy zabierają mniej pasażerów. Jeśli będzie dużo chętnych do darmowych przejazdów, może się zdarzyć, że część nie będzie mogła z nich skorzystać z powodu braku miejsc.

- To może być przyczyną skarg i pretensji. Chcę wierzyć, że mamy na tyle dojrzałe społeczeństwo, że tak się nie stanie, ale muszę brać po uwagę każdą ewentualność - mówi Wądołowski.
REKLAMA

Wykaz gminnych linii autobusowych:

 • Pruszcz - Łowin - Łaszewo - Łowinek - Serock
 • Pruszcz - Gołuszyce
 • Pruszcz - Brzeźno - Serock
 • Pruszcz - Niewieścin - Topolno
 • Pruszcz - Zbrachlin - Topolno
 • Pruszcz - Bagniewo - Parlin
 • Pruszcz - Małociechowo - Zbrachlin - Niewieścin
 • Pruszcz - Mirowice - Bagniewo
 • Pruszcz - Zbrachlin - Topolno - Niewieścin
 • Pruszcz - Topolno - Zbrachlin
 • Pruszcz - Gołuszyce - Nieciszewo
 • Pruszcz - Mirowice - Bagniewo - Parlin - Zbrachlin

Autobusy mają przede wszystkim dowozić dzieci do szkół, dlatego na wskazanych trasach w większości przypadków będą dwa kursy dziennie - jeden przed godz. 7.00 rano, a powrotny zwykle około godz. 14.00.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (1)

 1. Polski Janusx

  29 sierpnia 2020 21:23

  „chc3 ale sie obawiam”-jednym

  „chc3 ale sie obawiam”-jednym slowem jedna wielka sciema.4/5 mieszkancow ma srodki lokomocji..dlaczego nie ma darmowych polaczen do Bydgoszczy?Zenada.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja sprawdza okoliczności nocnego pożaru volkswagena przy ulicy Żwirki i Wigury w Świeciu. Wiele wskazuje na to, że mogło to być podpalenie.

Wiadomości

Jeśli uchwała zostanie przyjęta, to w żadnym sklepie w gminie Świecie nie będzie można kupić alkoholu po godz. 22.00. O ograniczenie wnioskowali mieszkańcy.

Wiadomości

We wtorek jedna z firm wypożyczających w Świeciu elektryczne hulajnogi poprosiła straż miejską o pomoc przy wydobyciu jej ze Struchawy. To nie pierwszy podobny...

Wiadomości

Tuż przed godz. 13.00 na drodze nr 240 koło Świecia doszło do zderzenia samochodu osobowego z dźwigiem. Dwie poszkodowane osoby zostały zabrane do szpitala.

Reklama