Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Milion złotych dostają głównie ci sami? Gmina organizuje spotkanie z mieszkańcami

O potrzebie wprowadzenia zmian w Budżecie Obywatelskim Gminy Świecie samorządowcy dyskutowali już na początku tego roku, o czym informowaliśmy w Extra Świecie. Wielele wskazuje na to, że budżet obywatelski w dotychczasowej formie odejdzie do lamusa.

Udostępnij
139380448_m_normal_none

- Rozwiązanie, nad którym prowadzone są prace, ma na celu wyeliminowanie nadreprezentacji niektórych projektów oraz zwiększenie szans realizacji propozycji związanych z niewielkimi miejscowościami – mówi Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia.

Wiceburmistrz nie mówi tego wprost, ale przeglądając listę zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego z ostatnich lat widać, że ich autorami są w większości osoby powiązane z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi, klubami sportowymi i stowarzyszeniami. Mają one większą siłę przebicia w promocji projektu i zdobycia głosów mieszkańców niż wnioski pojedynczych osób czy małych grup społecznych.

Tymczasem gmina chce dać też większe szanse innym.

Reklama
Reklama

Trwają prace nad stworzeniem równych możliwości dla wszystkich projektów i pomysłów, bez względu na ich wielkość czy pochodzenie geograficzne - czytamy na stronie Urzędu Miejskiego w Świeciu.

Świecie nawiązało współpracę z naukowcami specjalizującymi się w partycypacji obywatelskiej. Wśród nich znajduje się dr Piotr Skowron z Uniwersytetu Warszawskiego, który w ramach dużego europejskiego grantu prowadzi badania w tym zakresie.

Będzie on uczestnikiem spotkania zaplanowanego na piątek 2 czerwca (godz. 13.00, sala nr 32 Urzędu Miejskiego w Świeciu).

Reklama
Reklama

To dobra okazja, aby dokładnie poznać metodę równych udziałów, która ma stanowić podstawę nowych zasad podziału budżetu obywatelskiego.

- Spotkanie będzie doskonałą okazją dla mieszkańców, radnych, organizacji społecznych i zainteresowanych stron do zapoznania się z proponowaną metodą równych udziałów oraz do przedstawienia swoich pytań i opinii - wyjaśnia Leszek Żurek, sekretarz gminy Świecie. – Obecność Piotra Skowrona zapewni rzetelne omówienie tematu i rozwianie ewentualnych wątpliwości. Bardzo zależy nam też na wysłuchaniu opinii mieszkańców na temat zmian, do których wprowadzenia właśnie się przymierzamy - zaznacza sekretarz.

Obecnie na budżet obywatelski gmina Świecie przeznacza 1,1 mln zł. Z tej kwoty 750 tys. zł zarezerwowano na zadania realizowane w mieście, a 350 tys. zł na wsi.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (13)

 1. Obywatel

  1 czerwca 2023 10:09

  Piątek 13.00. Pomijając żarty

  Piątek 13.00. Pomijając żarty uważam że to świetna inicjatywa aby zrównoważyć szanse wszystkich obywateli. Często świetne inicjatywy nie mają szans przebicia się. 

 2. Bruce Willis

  1 czerwca 2023 10:20

  Fajny ten termin.

  Fajny ten termin. Zaproponowana godzina spotkania pozwala doskonale wykorzystać „okazję dla mieszkańców, radnych, organizacji społecznych i zainteresowanych stron do zapoznania się z proponowaną metodą równych udziałów oraz do przedstawienia swoich pytań i opinii„. Poza tym przy obecnych temperaturach im mniej spoconych ludzi na sali, tym wygodniej – za to szacunek dla organizatorów.

  • Oko

   1 czerwca 2023 15:33

   A o której godzinie będzie Ci

   A o której godzinie będzie Ci pasowało?

   • Bruce Willis

    1 czerwca 2023 18:52

    Wszystko po 14 byłoby ok

    Wszystko po 14 byłoby ok

 3. OSP

  1 czerwca 2023 13:18

  Dajcie OSP. Albo jeszcze

  Dajcie OSP. Albo jeszcze jedno OSP,bo dwa to mało…

 4. Swieciak

  1 czerwca 2023 13:45

  A lodowiska jak nie ma tak

  A lodowiska jak nie ma tak nie ma .Burmistrz chyba zapomnial albo udaje że zapomnial.

  • Dziadek Mróz

   1 czerwca 2023 17:51

   I jeszcze niech doda mroźną

   I jeszcze niech doda mroźną zimę.

  • Adamo

   2 czerwca 2023 10:50

   Lodowisko potrzebne jak hu..

   Lodowisko potrzebne jak hu…j do szczania. 

 5. Mieszkaniec

  1 czerwca 2023 17:55

  Bardzo dobrze, bo fajne

  Bardzo dobrze, bo fajne projekty często przepadały. Jakieś zmiany są konieczne no i do tego motywowanie ludzi do licznego głosowania.

 6. No

  1 czerwca 2023 19:49

  To naprawdę jest wielki

  To naprawdę jest wielki problem, że aż dr. UW musi go rozwiązać!

 7. Ilovemybike

  1 czerwca 2023 22:06

  Poprzednie budżety

  Poprzednie budżety obywatelskie to było rozdawnictwo tym co się mocno przepychali i są krzycząca mniejszość . Moim zdaniem jeśli są jakieś pieniądze w gminie na działania lokalne to powinny być rozdysponowane proporcjonalnie we wszystkie miejsca w gminie zgodnie z ilością zamieszkałych tam ludzi . Ewentualnie na cele z których korzysta duża ilość mieszkańców. Nie może być tak że milion się daje na szatnie klubu sportowego , którego ciągle porażki nikt nie ogląda albo na wyposażenie remizy strażackiej, na które są inne środki z innych źródeł. Coraz bardziej Świecie zchodzi na psy. Organizują zawody jakichś Ninja zamiast jak było do tej pory zawody wędkarskie na dzień dziecka. Lepiej pozwolić kilka godzin gonić łabędzia przez strażaków amatorów niż zorganizować festyn rodzinny.Nie wspomnę już o zaniedbanym korycie Struchawy czy nieczytelnych nazwach ulic.Dziurach w chodnikach i braku oświetlenia ulic. Polecam radnym przejść się ulicami różnych osiedli o zmierzchu żeby mogli sprawdzić jakie dziadostwo reprezentują i nie mówię tu o mieszkańcach a warunkach w jakich żyjemy.Wydanie zgody na otwarcie kolejnych marketów czy całodobowych sklepów z alkoholem nie polepszy nam komfortu życia a podatki płacą mieszkańcy a nie dyskonty .Smutna konstatacja mi się nasuwa że samorządowcy dbają tylko o swój tyłek a innych mają gdzieś.

  • Prostownik

   1 czerwca 2023 22:55

   1. Poprzednie budżety

   1. Poprzednie budżety obywatelskie były jakie były dlatego dobrze, że chcą w mieście coś zmienić na bazie tych doświadczeń. Budżet obywatelski wcale nie jest obowiązkowy i wiele miast nie ma takiego wcale.

   2. Dla jednych zawody wędkarskie dla innych jakieś ninja. Akurat w Świeciu oferta jest tak szeroką, że narzekanie jest albo złośliwością albo głupota. Jak czego ci za mało to zorganizuj a nie czekasz że ktoś zrobi to dla ciebie.

   3. Dziury w chodnikach na pewno się znajdą, ale pokaz mi miasto podobnrej wielkości, które ma lepiej zadbane chodniki i ulice niż Świecie. W wielu miastach domy stoją jeszcze od komuny i ludzie po błocie jeżdżą.

   4. Sklepy to biznes, jak ktoś chce otworzyć to otwiera, jego ryzyko. Co miasto ma do tego? Może wg ciebie ma pod górę robić jak ktoś chce tu miliony inwestowac? Ja wolę gówniane Aldi niż ruinę po bazie PKS.

   5. Jak jesteś mądrzejszy niż obecni radni startuj w najbliższych wyborach, daj się sprawdzić.

   Ludzie, czy was coś jeszcze w życiu cieszy? Ciągła krytyka, wiecznie źle, a żyjemy w świetnym miejscu, dużo tu jeszcze do zrobienia, ale też wyprzedzamy innych naprawdę sporo.

   • aa ttaam

    2 czerwca 2023 06:50

    dorze napisane popieram 

    dorze napisane popieram 

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Policjanci ukarali wysokim mandatem kierowcę, który na parkingu w Świeciu prezentował moc silnika i hałaśliwe dźwięki tłumika swojego samochodu. Policja zapowiada "zero tolerancji".

Wiadomości

W największej świeckiej szkole ponadpodstawowej niemal zawsze jest tłoczno. Jednak dziś na korytarzach ZSP było wyjątkowo dużo młodych ludzi. Wszystko za sprawą ósmoklasistów chcących...

Wiadomości

W wyniku zderzenia motocykla z samochodem osobowym, mężczyzna prowadzący jednoślad trafił do szpitala. Do porannego wypadku doszło w centrum Świecia.

Extra Nowe

Zbigniew Kloska, dyrektor Gminnej Przychodni w Nowem, po ponad 42 latach pracy przechodzi na emeryturę. Ale z placówką się nie rozstaje. - Jeśli będę...

Wiadomości

Do 3 lat więzienia grozi kobiecie i mężczyźnie zatrzymanym w weekend przez policję.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Skład nowej rady może być dla niektórych pewnym zaskoczeniem. Znikło kilka dobrze znanych nazwisk związanych z samorządem od lat.

Wiadomości

W wyborach na urząd burmistrza Świecia niemal na pewno wygrał Krzysztof Kułakowski. Wciąż jednak czekamy jeszcze na oficjalne informacje z Państwowej Komisji Wyborczej.

Wiadomości

Szczególne powody do zadowolenia może mieć Koalicja Obywatelska. Prawdziwym liderem w rankingu popularności okazał się radny Sebastian Glaziński.

Wiadomości

Chyba największym zaskoczeniem jest to, że do rady nie weszła starosta Barbara Studzińska. Najwięcej głosów dostał zastępca burmistrza Świecia Paweł Knapik.

Wiadomości

Poznaliśmy wyniki głosowania na wójtów w kolejnych czterech gminach powiatu świeckiego.

Wiadomości

Krzysztof Kułakowski zdecydowanie wygrał z Dariuszem Woźniakiem wybory na burmistrza.

Wiadomości

Znamy już wyniki wyborów na burmistrza Pruszcza oraz na wójta gminy Lniano.

Wiadomości

Oprócz burmistrzów i wójtów oraz radnych gmin i powiatu, mieszkańcy powiatu świeckiego wybierali też radnych sejmiku województwa. Wiadomo już, kto nimi będzie z naszego...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama