Dziś wmurowano kamień węgielny pod budowę kotła biomasowego oraz dwóch silników kogeneracyjnych w ciepłowni w Świeciu. Tym samym Veolia Północ z Grupy Veolia term rozpoczęła kolejny etap procesu dekarbonizacji miejskiego systemu ciepłowniczego.
Instalacje zmniejszą zużycie węgla o 6448 tony rocznie (około 65 proc.), a jego dalsze ograniczanie w lokalnym miksie energetycznym ma wpłynąć pozytywnie na jakość powietrza w mieście. Zakończenie projektu zaplanowano na grudzień 2026 r.
Budowa jednostek opalanych biomasą i gazem oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii wpisuje się w realizowany przez Veolię program strategiczny GreenUp. Efektem będzie całkowite wyeliminowanie węgla i osiągnięcie neutralności klimatycznej.
Dzisiejsza uroczystość w Świeciu oficjalnie rozpoczęła realizację projektu Perła 2.0.
Grupa Veolia w Polsce chce zrezygnować z wykorzystania węgla w swoich ciepłowniach i elektrociepłowniach oraz osiągnąć do 2050 r. neutralność klimatyczną.
- Zwiększanie efektywności lokalnych systemów ciepłowniczych, przy jednoczesnym konsekwentnym odchodzeniu od spalania węgla, to odpowiedź Veolii na obecne wyzwania klimatyczne - zaznacza Luiz Hanania, prezes zarządu Grupy Veolia w Polsce. - W działaniach na rzecz środowiska poprawy efektywności nie ma dla nas kompromisów. Program strategiczny GreenUp to nie tylko dokument, ale realne zobowiązanie wobec klientów, środowiska oraz partnerów.
W ostatnich latach w spółkach wytwórczych Veolii zrealizowano wiele ambitnych projektów dekarbonizacyjnych. Z takim samym zaangażowaniem prowadzi się duże inwestycje w Poznaniu, Łodzi, jak i w mniejszych miastach: Tarnowskich Górach, Wrześni, Kraśniku, Krotoszynie, Chrzanowie czy Świeciu.
W 56 małych i średnich miastach producentem i dostawcą ciepła jest Grupa Veolia term.
- Odchodząc od węgla wdrażamy rozwiązania, które są optymalne dla danej lokalizacji - podkreśla Magdalena Bezulska, prezes zarządu Veolii term. - Projekty te realizujemy we współpracy z samorządami lokalnymi i regionalnymi. Efektem współpracy są indywidualnie dobrane technologie i rozwiązania, które zwiększają bezpieczeństwo dostaw oraz gwarantują naszym partnerom korzyści środowiskowe i ekonomiczne. Podobnie jest w Świeciu.
W ramach projektu wybudowany zostanie kocioł wodny opalany biomasą o mocy zainstalowanej 3 MWt wraz z niezbędną infrastrukturą oraz system wysokosprawnej kogeneracji, czyli rozwiązanie umożliwiające jednoczesną produkcję ciepła i energii elektrycznej.
- Zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii i ciepła dla mieszkańców naszego miasta jest jednym z priorytetów dla samorządu - mówi Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - Odejście od węgla, czystsze powietrze i lokalne bezpieczeństwo energetyczne znajdują odzwierciedlenie w strategii Veolii. Cieszę się, że Grupa Veolia rozpoczyna kolejną inwestycję, który zwiększy komfort życia w naszym mieście.
Budowa kotła biomasowego jest współfinansowana ze środków programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza, którym dysponuje zarząd województwa kujawsko-pomorskiego. Wsparcie wynosi blisko 9 mln zł.

Komentarze (0)