Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Na cmentarzach w Świeciu jest coraz mniej miejsca. Jest też trzecia nekropolia. Potrzeba tylko pieniędzy na remont

Wbrew dość powszechnemu przekonaniu, w Świeciu są nie dwa, ale trzy czynne cmentarze. Ten najmniej znany znajduje się na terenie niegdyś należącym do szpitala psychiatrycznego. Są plany, aby pochówki odbywały się tam znacznie częściej niż obecnie.

Udostępnij
cmenatrza-b

Większość mieszkańców Świecia nadal jest przekonanych, że cmentarz przy ul. Petelskiego nadal jest w zarządzie Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych. Nic bardziej mylnego.

Od dwudziestu lat jego administratorem jest "klasztorek", czyli parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Rzecz w tym, że nie wie o tym nawet wielu parafian "klasztorka". Pochówki odbywają się tam bardzo rzadko.

- Ostatnio był, jeśli się nie mylę, chyba ze trzy lata temu - wspomina ksiądz Leszek Grzela, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Świeciu. - Czasami pojawiają się zapytania o taką możliwość, ale zwykle na tym się kończy.

Reklama
Reklama

Nietrudno się domyśleć, dlaczego. Choć teren jest niewątpliwie urokliwy, to jednocześnie mocno zaniedbany.

W czasach, gdy zarządzał nim Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorychnie nie czyniono tam praktycznie żadnych inwestycji.

Były znacznie ważniejsze pozycje w planie wydatków. Lecznica walczyła o przetrwanie.

Reklama
Reklama

Lokalizacja cmentarza przy ul. Petelskiego (zaznaczona czarną strzałką)

Parafia chciałaby podjąć się rewitalizacji tego terenu, aby mógł służyć mieszkańcom zgodnie z przeznaczeniem, ale potrzeba na to niemałych pieniędzy. Konieczne jest wykonanie przede wszystkim prac ziemnych oraz wyznaczenie nowych alejek.

- Myślałem nawet o wzięciu kredytu na ten cel, ale przy obecnych stopach procentowych byłoby to bardzo nierozsądne - mówi ksiądz Leszek Grzela. - Na pewno nie jesteśmy w stanie sami wyłożyć całej kwoty na ten cel, bo nasza parafia jest mała i niezbyt zamożna.

Reklama
Reklama

Dlatego proboszcz zwrócił się z prośbą o pomoc do miasta. Na razie nieoficjalnie. Chciał się przekonać, czy w ogóle wchodzi ona w grę.

- W tej chwili nie możemy obiecać żadnej konkretnej kwoty na remont - przyznaje Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia. - Raczej nie bierzemy też pod uwagę przejęcia cmentarza, aby nim zarządzać. Myślę, że powinno to pozostać w gestii parafii.

Być może jednak radni uznają, że warto przywrócić świetność cmentarzowi przy ul. Petelskiego, który ma spory potencjał rozwojowy. Oprócz działki, na której już są groby obok, w kierunku Wdy, jest kolejny teren, również z przeznaczeniem na pochówek. Łącznie to prawie 2 hektary. Co istotne, wiele starych, zapomnianych grobów, zgodnie z prawem, może być zlikwidowanych, co dalej powiększa liczbę potencjalnych kwater.

Reklama
Reklama

Inny pomysł, to postawienie na cmentarzu kolumbarium, czyli ściany, w której umieszczane są urny z prochami zmarłych.

Rozważania na temat przyszłości cmentarza przy ul. Petelskiego mają sens także w kontekście zmian, które nastąpią w jego obrębie. W sąsiedztwie siedziby straży pożarnej ma stanąć nowa komenda policji. Nadarzy się więc sposobność do zrobienia porządku w tej okolicy. Proboszcz ma nadzieję, że przy tej okazji powstanie, choćby niewielki, parking przy cmentarzu.

Inwestycja w tę nekropolię mogłaby przynieść jeszcze jedną korzyć.

Reklama
Reklama

Po pierwsze, z czasem zacznie brakować miejsc na największym cmentarzu w Świeciu przy ul. Sienkiewicza. Po drugie, chodzi też o konkurencję w podejściu do osób chowających swoich bliskich i dbałość o nekropolię.

Pod tym względem nie wszyscy są zadowoleni z podejścia proboszcza parafii pw. św. Andrzeja Boboli, która zarządza cmentarzem przy ul. Sienkiewicza, o czym pisaliśmy kilkakrotnie w Extra Świecie.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Cmentarz którym zawiaduje

Cmentarz którym zawiaduje proboszcz św A.Boboli liczy tylko się kasa,kasa i jeszcze raz kasa. 

Wiadomo najlepiej żeby miasto

Wiadomo najlepiej żeby miasto wszystko zrobiło a proboszcz postara się ściągać odpowiednie stawki od baranków…

Cmentarzprzy ul.Sienkiewicza

Cmentarzprzy ul.Sienkiewicza powinien być jak najszybciej zabrany Patolecie ( zarządza tylko braniem za wszystko i za nic pieniędzy) ,nie robi przez tyle lat zupełnie nic.To osoba niezwykle arogancka i beszczelna.Tak dłużej nie może już być,żeby taki zakłamany egoista nabijał kabzę i się perfidnie śmiał ludziom prosto w twarz .

W czasie gdy Szpital był

W czasie gdy Szpital był właścicielem cmentarza nekropolia ta była przeznaczona do pochówku chorych. Szpital dbał o porządek,   kosił teren,  utrzymywał kaplicę,  ogrodzenie itp. Po wielu naciskach cmentarz został przekazany przez Marszałka woj. Kujawsko.-Pomors. parafii Klasztorka z pełną dokumentacją. To właśnie parafia przez lata dopuściła do degradacji tej nekropolii , ktora stała się wysypiskiem śmieci i gruzu.  Dlatego też  To właśnie miasto powinno zabiegać o przejęcie cmentarza za symboliczna złotówkę i właściwe administrowanie dla dobra mieszkańców. 

Emerytko, przesadzasz, tam

Emerytko, przesadzasz, tam nigdy nie było porządku. Cmentarz został przekazany parafii w 2012 roku

Ale po co ma być porządek ?

Ale po co ma być porządek ? Żeby zdzierać kasę nie musi być porządku,ważne żeby były pochówki,później nagrobki ludzi będą stawiać i potężne wpływy co dnia …Bez żadnego wysiłku i starania…Tak jak to robi zarządca kościoła przy Ogrodowej.

A miejsce naprawdę urokliwe..

A miejsce naprawdę urokliwe…

Kościoły do opodatkowania 

Kościoły do opodatkowania 

Skończyć z hektarami na

Skończyć z hektarami na cmentarze . Czas postawić Kolumbarium na urny .

Kolumbarium na Sienkiewicza

Kolumbarium na Sienkiewicza już dawno powinno być.Grób na grobie nierówno poustawiane że nie ma gdzie stanąć i byle jak poprowadzone alejki to czegoś takiego nigdzie nie ma. 

Może nareszcie to 50m drogi

Może nareszcie to 50m drogi dokończą mieszkańcom Petelskiego 

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim Zmarłego Zdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyStowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej„Inkubator Przedsiębiorczości” Udostępnij

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama