Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Na cmentarzu piętrzy się góra śmieci. „Wygląda to ohydnie. I to w takim miejscu!”

Coraz więcej osób jest oburzonych widokiem, jaki przedstawia otoczenie śmietników na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Świeciu. Najbardziej irytuje to ludzi, którzy mają groby bliskich w sąsiedztwie ciągle rosnącej sterty odpadów. Dlaczego zarządca nekropolii nie reaguje?

Udostępnij
smieci-cmentarz22

REKLAMA

- Zastanawiam się jaką wysokość musi osiągnąć ta góra śmieci, żeby ktoś się zreflektował, że pora już zrobić porządek? - irytuje się pani Beata. - Czy zarządca tego nie widzi?

- Wygląda to ohydnie. I to w takim miejscu! - oburza się inna kobieta spotkana przez naszego dziennikarza na cmentarzu. Grób jej męża znajduje się niedaleko kontenera. Leżących obok śmieci jest już w sam raz na drugi taki pojemnik.

Reklama
Reklama

Cmentarzem przy ul. Sienkiewicza zarządza parafia pw. św. Andrzeja Boboli. Zapytaliśmy proboszcza, skąd to zaniedbanie.

- Cieszę się, że ktoś zainteresował się tym problemem - odpowiada ks. Bogusław Patoleta. - Zakład Usług Komunalnych otrzymał zlecenie wywozu, ale się z niego nie wywiązał. Podobno pojawiły się jakieś trudności natury technicznej. Ja poleciłem usunąć śmieci. Teraz jest to po stronie ZUK-u. Nic więcej nie mogę zrobić - podkreśla proboszcz.
REKLAMA

- Faktycznie, wpłynęło takie zlecenie, zarządca zapomina jednak dodać, że otrzymaliśmy je w momencie, gdy już cały kontener był obłożony odpadami - odpowiada Jacek Kliczykowski, prezes Zakładu Usług Komunalnych w Świeciu. - Ta sytuacja nie jest odosobniona. Tym razem odpadów jest tak dużo, w dodatku przymarzniętych, że zabranie pojemników może być bardzo trudne. Ksiądz proboszcz dobrze wie, że zlecenie powinno wpływać w momencie, gdy zapełnia się pojemnik. Jak w takich warunkach operować ciężkim, kilkutonowym sprzętem?

Reklama
Reklama

W tym momencie nie sposób nie wspomnieć o kosztach takiej operacji. Wywiezienie jednego kontenera, to wydatek około 1 tys. zł. Z tego ZUK inkasuje 250 zł. Pozostała część to opłaty związane z utylizacją.

Z pewnością problemów z wywozem byłoby mniej, gdyby pojemniki były ulokowane na zewnątrz cmentarza.
REKLAMA

- Ktoś, kto projektował alejki na cmentarzu raczej nie brał pod uwagę tego, że będzie nimi jeździć ciężarówka - zauważa prezes ZUK-u. - Stąd nasze prośby o inną lokalizację pojemników.  Zdarzyło się już, ze nasza samochód uszkodził pomnik. Nie mam o to najmniejszych pretensji do kierowcy, bo operowanie takim sprzętem, w tak ograniczonej przestrzeni graniczy z cudem.

Dlaczego zarządca wzbrania się przed ustawieniem kontenerów za ogrodzeniem cmentarza? Istnieje dość uzasadniona obawa, że zapełniałyby je osoby z zewnątrz. Na przykład z pobliskich ogrodów działkowych.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMAREKLAMA
Budujemy kolejny blok na osiedlu Nowe Marianki w Świeciu. ZOBACZ FILM. Wizualizacje mieszkań i dodatkowe informacje na Otworzy się w nowym oknie www.apartado.pl

Udostępnij
77 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Czemu przed cmentarzem nie ma

Czemu przed cmentarzem nie ma pojemników na plastik i szkło. Ż chęcią by każdy wrzucił wracając z cmentarza.

Prezes ZUKU ma racje. Kto

Prezes ZUKU ma racje. Kto teraz tą zmarźliznę będzie zbierał. Zgłasza się wcześniej a nie jak się wszystko wysypuje. Niestety ale ksiądz proboszcz to tylko kasować za miejsce na cmentarzu, ale już zadbac o niego to gorzej.

Ogólnoe na cmentarzu jest

Ogólnoe na cmentarzu jest bałagan! Zachwaszczone alejki,niezgrabiane liście.czy tych alejek nie można wyłożyć polbrukiem a nie wertepy i błoto! Studzienki do wody coś okropnego jak wodopój dla bydła,pamiętają pewnie ks.Kanonika Główczewskiego.

Tragedią jest brak toalety.Ludzie muszą po krzskach załatwiać potrzeby.

Od lat nie widać by coś było inwestowane w cmentarz.A wszelkie opłaty są bardzo wysokie.

CMENTARZ POWINIEN BYĆ MIEJSKI

na miejscu ZUKU w ogóle nie

na miejscu ZUKU w ogóle nie wjeżdżałbym w sam środek cmentarza. Normalni ludzie w dzień wywozu śmieci muszą wynosić pojemniki na zewnątrz przed dom, obok płotu itd, Zuk odbiera i się chowa. Wspólnoty i bloki swoje kontenery tez zazwyczaj mają swoje śmietniki blisko drogi. Dla cmentarza jest to wygodniej, że to ZUK na swoją odpowiedzalność wjeżdża w głąb cmentarza, bo oni już nie muszą tego segergować lub wynosić przed bramy.

Reklama

Bardzo prosze o

Bardzo prosze o zweryfikowanie tej kwory 1000zl za kontener odpadow.

Skad taka stawka? Ile Sulnowko bierze za jedna tone odpadow zmieszanych?

Do takiego kontenera nie wejdzie wiecej niz tona kwistow i zuzytych w wiekszosci plastikowych zniczy.

Cos mi ta kwota nie pasuje. Niech ksiadz sprawdzi ile u konkurencji kosztuje…

W Bydgoszcz na cmentarzu

W Bydgoszcz na cmentarzu ewangelickim są nawet pojemniki do segregacji (czytelnie oznaczone co, gdzie mozna wrzucić) i NIGDY nie trafiłam, aby kontenery były przepełnione. Cmentarz mniejszy od naszego a dużo więcej pojemników….czyli można

Od lat ZUK prosi o to, aby

Od lat ZUK prosi o to, aby kontenery stały poza cmentarzem (chociaż w takich okresach jak teraz) lub żeby dojazdy były odśnieżane, posypywane (cokolwiek!). Miejsca na kontenery powinny zostać wybrukowane wraz z droga dojazdowa.. Skosy, górki.. Polne dróżki… Powinien ktoś się tym zająć.. A nie obwiniać biedny ZUK.. 

Ten ” Pan” tylko potrafi kasę

Ten ” Pan” tylko potrafi kasę wołąc, nic po za tym. Cmentarz to nie prywatny folwark, tak jak On sobie myśli. Kontenery powinny stac na zewnatrz! Burdel na kółkach!

Reklama

Tak nas uczą segregacji

Tak nas uczą segregacji odpadów. A tu wszystko zmieszane. W Laskowicach można? Można.

Ksiądz do wymiany-nic go nie

Ksiądz do wymiany-nic go nie interesuje oprócz kasy.

Ten śmietnik w tym miejscu to

Ten śmietnik w tym miejscu to kpina! Przecież zlewa się z tymi pomnikami które są nieopodal. Probosz powinien coś z tym zrobić.

Gdzie jest sanepid?????

Gdzie jest sanepid?????

Reklama

Zmienić administratora i po

Zmienić administratora i po problemie!!!! Bo temu to tylko kasa w głowie!!!!!! ZA ROBOTĘ UCZCIWĄ SIĘ WEŻ!!!!!!

Kasę brać to tak , kupa bitch

Kasę brać to tak , kupa bitch !!! Pogrzeb chuj nie chcę żadnego na swoim widzieć i kurwa nie chcę żadnej mszy . Żeby było można pochowali by mnie w lesie lub wrzucili do morza . Tak ja za dawnych czasów a nie wymyślają religię żeby się wzbogacić .

Ten pleban tylko liczyć

Ten pleban tylko liczyć pieniądze potrafi…a wywóz śmieci najlepiej za Bóg zapłać…

Czemu mają służyć takie

Czemu mają służyć takie negatywne teksty? A może dla odmiany warto byłoby napisać coś o zasługach księdza proboszcza?

Ta pani od kupy niech

Ta pani od kupy niech posprząta w ramach pokuty i kwita 

Panie redaktorze, myśle że

Panie redaktorze, myśle że warto popytać gdzie trzeba, jakie są szanse aby cmentarz był miejski.

Nie chcemy Patolety na

Nie chcemy Patolety na administratora cmetarza!!! Ludzie zgadzacie się???? Trzeba coś zrobić by to zmienić !!!! ZRÓBMY TO RAZEM!!!

Teren na cmentarz został

Teren na cmentarz został zakupiony za parafialne pieniądze i należy do parafii od 1927 roku i zarządcą cmentarza jest proboszcz parafii.

Chcecie miejski cmentarz to sobie na taki zakupcie teren. A jeżeli chodzi o ceny na miejskich cmentarzach to radzę najpierw się z nimi zapoznać, są dużo większe niż na naszym parafialnym. Znam ceny z Kwidzyna, głowa pęka od ich cennika, a to cmentarz miejski.

Najpierw dogłębnie zapoznajcie się z tematem „fachowcy” od wszystkiego!

Proszę za przykład właściwego

Proszę za przykład właściwego porządku i zarządzania cmentarzem wziąć cmentarz komunalny w  Kwidzynie!Tam są alejki wyłożone kostką, na bieżąco usuwane odpady, toytoye;solidne ogrodzenie,budynek administracyjny;piękne stragany ;internetowa wyszukiwarka miejsca pochówku itp,.Okazuje się że można,trzeba chcieć!W Świeciu nie można ?

Administratorem cmentarza

Administratorem cmentarza powinna być gmina . Proszę bardzo oddzielić pogrzeby od religii . Kurva kiedy to nastąpi . Ludzie przestańcie wierzyć w bajki ,cywilizacja się rozwinęła więc czas z tym powoli kończyć .!!!!

Nie jestem zwolennikiem

Nie jestem zwolennikiem kościoła, i nie znam zarządcy cmentarza, ale osobiście uważam, że śmieci które są w tych śmietnikach powinny być zabrane przez osoby które je przyniosły… 

Zamiast wskazywać winnych to weź ze sobą do domu i posegreguj to co przyniosłeś prędzej, lub członkowie Twojej rodziny. Nie będzie Ciebie to nic dodatkowo kosztowało, skoro i tak każde gospodarstwo domowe placi za śmieci…

Jeżeli teren byl zakupiny

Jeżeli teren byl zakupiny przez pieniądze parafialne to znaczy, że za nasze!!! 

I w końcu extra śmiecie

I w końcu extra śmiecie poruszyło temat na swoim śmieciowym poziomie. A czytalność wzrośnie i z reklam kasa będzie. 

Ogólnie ludzie z nadwagą

Ogólnie ludzie z nadwagą powinni być oznaczani i nie wpuszczani na cmentarz. 

Na cmentarzu nie da się

Na cmentarzu nie da się chodzić takie lodowisko czy trudno posypać piaskiem , solą?

Lewak zajął się cmentarzem,

Lewak zajął się cmentarzem, uf.

Czemu usuwacie niewygodne

Czemu usuwacie niewygodne wpisy co prawda w oczy kole Redakcja co złe napisałem większość to powie… Co pisałem i usunęliście. 

Śmietniki na cmentarzach

Śmietniki na cmentarzach ciągle są przepełnione. Czy to lato jest’, czy zimia. Obojętnie kiedy się idzie. Wystarczy częściej wywozy zamówić. Alejki gliniane i nierówne. Tylko główna wyłożona. Nieposypane. Niezadbane. Groby wchodzą na alejki żeby jak najwięcej upchnąć. Obiecywano ścianę do urn. Nie ma nadal. W sumie oprócz miejsca na cmentarzu nic nie ma zagwarantowane. Tylko kasę płacić dla księdza. Za wszystko za co tylko idzie. 

Panie Bogusławie Patoleta,

Panie Bogusławie Patoleta, Przecież, to nie jest odosobniony przypadek. Syf, który panuje na cmentarzu, jest pana zasługą. Pana, który czerpie korzyści z tej nekropolii. Od dawna wiadomo, że klechostwu nie zależy na porządku, a jedynie o „cycanie” mamony od wiernych.  

Ścianka na urny powinna

Ścianka na urny powinna powstać niezwłocznie zwłaszcza ,że w obecnych czasach jest b.duże zainteresowanie spopieleniem zwłok. Zaś odpady na cmentarzu to brak bieżącego nadzoru i wcześniejszego zgłaszania do ZUK-u , tak jest przez cały rok!

Widzę że redakcja na bieżąco

Widzę że redakcja na bieżąco usuwa wpisy w którtych ludzie piszą o tym co myślą o proboszczu. To jest wolność słowa??  

To kto i kiedy usunie te

To kto i kiedy usunie te śmieci? 

Wszyscy mamy grafiki wywozu

Wszyscy mamy grafiki wywozu to nie można też dla cmentarza utworzyć grafiku z uwzględnieniem świąt i wszystkich świętych? Problem? 

Gdyby te śmieci znalazłyby

Gdyby te śmieci znalazłyby się przed plebanią, zapewne natychmiast zostałyby usunięte. 

Myślę, że negatywne opinie

Myślę, że negatywne opinie wystawiają ci, którzy w ogóle nie chodzą na cmentarz, a z księżmi spotykają się tylko wtedy, gdy są im potrzebni (np. chrzest, pogrzeb) 

Został wywołany temat śmieci

Został wywołany temat śmieci w miejscach publicznych, proszę o zainteresowanie się porządkiem na stanowiskach śmietników w mieście. Począwszy od nieodśnieżonych wrzutek na śmieci po porządek na terenie stanowiska. Kto odpowiada z odśnieżanie tych terenów oraz jak Urząd Miasta egzekfuje realizację umowy z firmą odbierającą śmieci. Tylko proszę nie mówić, że sytuacja jest monitorowana na bieżąco bo to wierutna bzdura.

Wszystkich którzy udzielają

Wszystkich którzy udzielają tak negatywnych komentarzy informuję że gdyby chodzili do kościoła albo zapoznali by się z finansami parafi to by wiedzieli by że ksiądz miał 88 pogrzebów w 2020 roku a na śmieci do ZUK zapłacił 80 tysięcu za 2020 rok to co może zrobić za 8 tysięcy może jeszcze markiet wybudować na środku cmentarza ?

Ci którzy tak krzyczą że nie

Ci którzy tak krzyczą że nie chodzą do kościoła a według nich ksiądz ciągle zbiera pieniądze a sami nic nie dają przez całe życie na kościół, prosze żeby wogóle się niewypowiadali ponieważ często jak trwoga to wtedy do Boga i lęca załatwiać z księdzem a njlepiej żeby ich jeszcze na kazaniu wychwalał popdczas pogrzebu jaki to był dobry katolik !!! 

Ludzie co wy wyżucacie do

Ludzie co wy wyżucacie do tych śmietników: nowiutkie znicze czasem jeszcze z wkładami, które tylko przygasły, wiązanki prawie nowe niezniszczone, wkłady elektryczne, które jeszcze palą nawet w śmietniku lub wystarczy wymienić baterie, ja często bywam i widzę jek dobrze się ludziom powodzi a krzyczą na księdza i go obwiniją żeby zrobił porządek z ich przepychem !!!!!!!

Część wpisów, które tu się

Część wpisów, które tu się pojawiły jest zupełnie nie na miejscu. Jednak poruszony temat jest ważny. Chociażby dla tych, na których groby zaczynają wchodzić śmieci. Kto by chciał, żeby grób jego dziecka albo matki tonął w śmieciach jak to jest widoczne na zdjęciu. To żaden fotomontaż. Niestety tak to wygląda. 

Proponuje żeby ksiądz nie

Proponuje żeby ksiądz nie pobierał opłat za śmieci tylko zrobić śmietnik na wrzutkę ile zapłacisz tyle możesz wrzycić kilogramów śmieci czy zniczy lub wiązanek i skończy się, kontenery będą puste a ksiądz raz w roku będzie zgłaszał wuwóz bo jak będą mieli zapłacić to zabiorą do domu taki jest Polak. 

Pewnie zrobić cmentarz

Pewnie zrobić cmentarz miejski i misto co roku będzie podnosić opłaty tak jak w przypadku podatku rolnego w tym roku o 44 % czy podatku iod nieruchomości, wtedy będzie więcej chętnych do chowania pod płotem własnego domu bez księdza gratuluję pomysłowości i szalety będziecie mieli i własne śmietniki i możecie walić wtedy w nie ile wlezie.

Ludzie są sami sobie winni

Ludzie są sami sobie winni tyle śmieci produkują, wystarczy zobaczyć na Wszystkich Świętych obładowane groby zniczami wiązankami bo przeciez zaraz po tym zmarły zostanie wzięty do nieba i wyścig kto ma więcej kto ma ładniej a zaraz po świętach wszystko do śmietnika bo przcież nie weźmnie do domu bo by samochód pobrudził, nie pójdzie do innego śmietnika bo przecież nie będzie chodził, wywali bo juz się znudziło i trzeba cos nowego postawić żeby zaraz wywalić. Wystarczy się przyjżeć im bogatszy tym więcej naładowane na grobie i najwięcej krzyczy bo przeciez ksiądz jest winny nie on !!!!!   

bez sensu czepianie się

bez sensu czepianie się księdza jak ten cmentarz jest jedyny w mieście, korzystają wszystkie parafie, wyznania i bezwyznaniowcy! za wywóz tych śmieci powinno odpowiadać miasto a nie uciekać od problemu!

Śmietniki powinny być przy

Śmietniki powinny być przy wejściach na cmentarz, a nie gdzieś między alejkami kontenery wysypujących się kwiatów i zniczy. A jeśli chodzi o znicze to dlaczego nie można im dać drugiego życia postawić półkę i niech ludzie kładą a inni niech biorą jak się nadaje do kolejnego użytku tylko wkład by wystarczyło kupić bo ile takich ładnych wyrzucane jest zniczy.

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W ubiegłą sobotę doszło do tragicznego wypadku w zakładzie produkującym wyroby mleczarskie.

Wiadomości

Do dramatycznego zdarzenia doszło podczas dzisiejszych zawodów na stadionie Wdy Świecie.

Wiadomości

We wtorek po południu doszło do wypadku pod Świeciem. Poszkodowane jest 10-letnie dziecko.

Wiadomości

Czy w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli w końcu korzystać z nowego budynku z barem, salą na 80 osób i tarasem w Decznie? Dziś...

Wiadomości

Wyobraźcie sobie - przejeżdżacie przez przejazd w Laskowicach sprawnie i bez stresu, że spóźnicie się do pracy lub do lekarza. Marzenie? Na razie tak,...

Wiadomości

W czwartkowe popołudnie nad naszym regionem przeszły gwałtowne opady deszczu i gradu.

Reklama
Reklama

Wiadomości

We wtorek późnym popołudniem doszło do wypadku na ul. Sportowej w Świeciu. Kierowca volkswagena potrącił rowerzystę i uciekł, zostawiając samochód.

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Styl życia

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Wiadomości

Kościół katolicki świętuje dziś uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie nazywaną Bożym Ciałem. W Świeciu największa procesja przeszła ulicami osiedla Marianki.

Wiadomości

Jechał traktorem całą szerokością jezdni i ledwie trzymał się w fotelu. Świadek powiadomił policję, podejrzewając, że mężczyzna jest pijany.

Wiadomości

We wtorek w Czaplach poszkodowany został 10-latek. Policja podaje okoliczności zdarzenia.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Do dramatycznego zdarzenia doszło podczas dzisiejszych zawodów na stadionie Wdy Świecie.

Wiadomości

We wtorek po południu doszło do wypadku pod Świeciem. Poszkodowane jest 10-letnie dziecko.

Wiadomości

Wyobraźcie sobie - przejeżdżacie przez przejazd w Laskowicach sprawnie i bez stresu, że spóźnicie się do pracy lub do lekarza. Marzenie? Na razie tak,...

Wiadomości

W czwartkowe popołudnie nad naszym regionem przeszły gwałtowne opady deszczu i gradu.

Wiadomości

We wtorek późnym popołudniem doszło do wypadku na ul. Sportowej w Świeciu. Kierowca volkswagena potrącił rowerzystę i uciekł, zostawiając samochód.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo