Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

"Na co to komu?" W Świeciu i Nowem nie chcą się spisywać. Lepiej jest w Pruszczu. Uwaga, mogą być kary

Do końca września trwa w Polsce Narodowy Spis Powszechny. Jak mieszkańcy powiatu świeckiego podchodzą do tego obowiązku? Szału nie ma. A czasu coraz mniej.

Udostępnij
stare-swiecie-1

REKLAMA

Trwający od początku kwietnia Narodowy Spis Powszechny jest obowiązkowy, a na osoby, które nie przystąpią do procedury, zostanie nałożona kara grzywny do 5 tys. zł. Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, w całym kraju złożono już pierwszych 80 zawiadomień w tej sprawie. I stale przybywają kolejne.

Pytania w spisie dotyczą chociażby kwestii demograficznych, ekonomicznych, wykształcenia czy migracji wewnątrz kraju i poza jego granicami. Tyle teorii. Jak w praktyce wyglądają spisowe postępy?

Zacznijmy od gminy Świecie. Tutaj dotychczas spisało się 36 procent mieszkańców.
REKLAMA

- Mało - przyznaje Leszek Żurek, sekretarz gminy. - Tak naprawdę minęło już 60 procent czasu dostępnego na przejście procedury. Pewnie będzie tak, że ludzie zaczną spisywać się tradycyjnie na ostatnią minutę – przewiduje sekretarz.

Z możliwości samospisu przez internet skorzystało 28 procent uprawnionych. Zaledwie 4 procent wybrało drogę telefoniczną. Sporym problemem jest też kwestia związana z rachmistrzami.

- Niestety, połowa z nich zrezygnowała z pracy. Na czternastu przewidzianych w naszej gminie przez Główny Urząd Statystyczny pracuje siedmiu. Dodatkowa rekrutacja, niestety, nie przyniosła rozstrzygnięcia. Obecnie przeprowadzamy kolejny nabór – przyznaje Leszek Żurek.
REKLAMA

Co odstrasza przyszłych rachmistrzów? Na pewno wynagrodzenie, które nie jest zbyt atrakcyjne (rachmistrz zgodnie z ustawą dostaje 6 zł brutto za każdy przeprowadzony spis), ale też podejrzliwość ludzi.

- Każdego rachmistrza można zweryfikować. Poza tym, w trakcie spisu nikt nie pyta o jakieś szczegółowe i wrażliwe dane. Można odmówić odpowiedzi chociażby na te związane z wyznaniem religijnym – wyjaśnia sekretarz gminy Świecie.

W Nowem podobnie. Dotychczas spisało się nieco ponad 36 procent uprawnionych. Dużym problemem jest brak rachmistrzów. W teorii, gmina miała przyznanych czterech.

- Niestety, zrezygnowali już na samym początku – mówi Karolina Gutowska, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Nowem.

REKLAMA

Sytuację ratują pracownicy urzędu, którzy przygotowali stanowiska do samospisu i na miejscu udzielają pomocy mieszkańcom.

- Mieszkańcy rzeczywiście mają problem z samodzielnym poruszaniem się po systemie, dlatego służymy radą – podkreśla Karolina Gutowska.

O wiele lepiej sytuacja wygląda w gminie Pruszcz, gdzie obowiązek spisu zrealizowało prawie 57 procent mieszkańców.

- Nie brakuje nam rachmistrzów, zdecydowanie mają pełne ręce roboty – podkreśla Adam Pszczoliński z Urzędu Gminy w Pruszczu. – Mieszkańcy wyraźnie wolą wybrać taką formę kontaktu. Z opcji samospisu skorzystało zaledwie 21 procent.
REKLAMA

Oczywiście, rachmistrzowie muszą mierzyć się z problemami i wątpliwościami. Ludzie pytają „na co to komu?”. Sporo podejrzeń pojawiało się chociażby w pierwszych dniach spisu.

- Z powodu pandemii, kontakt ograniczał się do telefonów, a co za tym idzie pojawiało się sporo pytań o wiarygodność rozmówców. Ludzie coraz bardziej dbają o bezpieczeństwo swoich danych – podkreśla Adam Pszczoliński.

Przypomnijmy, że spisać można się na trzy sposoby:

 • samodzielnie za pośrednictwem aplikacji internetowej na stronie GUS
 • w wywiadzie telefonicznym przeprowadzanym przez rachmistrza spisowego
 • w wywiadzie bezpośrednim przeprowadzanym przez rachmistrza spisowego, jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna.

redakcja@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (6)

 1. Anna

  28 lipca 2021 08:22

  *****  ***

  *****  ***

  • do Anny

   28 lipca 2021 09:22

   to nie *** wymyślił, tylko co

   to nie *** wymyślił, tylko co 10 lat tak już jest

   chociaż nie pamiętam abym 10 lat temu brał udział w jakimś spisie

 2. Piotras

  28 lipca 2021 11:55

  ***** ***

  ***** ***

 3. Pisior

  28 lipca 2021 12:15

  Te gwiazdy to „je**ć TVN”?? :

  Te gwiazdy to „je**ć TVN”?? :-))

 4. lolo z Pis

  28 lipca 2021 15:25

  Je..ć Pis……

  Je..ć Pis……

 5. elia

  28 lipca 2021 15:56

  Czytalam,że udział w spisie

  Czytalam,że udział w spisie nie jest obowiązkowy- nie mają prawa nakładać kary. Karalna jest tylko Odmowa- kiedy rachmistrz się do nas zgłosi a my odmówimy odpowiedzi na pytania. Należałoby to sprawdzić, tylko gdzie?

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Wiadomości

Świecie zajęło pierwszą pozycję wśród najzamożniejszych miast powiatowych w województwie kujawsko-pomorskim i wysoką lokatę w skali całego kraju.

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

W sobotę po raz trzynasty odbył się Kociewski Rajd Enduro. Wystartowało w nim 136 uczestników z całej Polski, w tym również zawodnicy z powiatu...

Reklama