Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Najbogatsze i najbiedniejsze gminy powiatu świeckiego. Dane Ministerstwa Finansów

Resort finansów przedstawił wskaźnik dochodów podatkowych poszczególnych samorządów w kraju. Sprawdziliśmy, jak wypadły w zestawieniu gminy z powiatu świeckiego.

Udostępnij
swiekatowo-12

Wskaźniki dochodów podatkowych posłużą do obliczenia wysokości subwencji i wpłat samorządów do budżetu państwa w 2023 r.

Ministerstwo Finansów podało je w przeliczeniu na jednego mieszkańca w oparciu o dane o dochodach podatkowych za 2021 r. m.in. z tytułu podatków od nieruchomości, od osób fizycznych, spółek, rolnego czy od czynności cywilnoprawnych.

W oparciu o te dane można wskazać najbogatsze i najmniej zamożne gminy w powiecie świeckim.

Reklama
Reklama

Wśród tych pierwszych niespodzianki nie ma. Najlepiej wypada gmina Świecie z dochodem podatkowym na jednego mieszkańca w wysokości blisko 3,4 tys. zł. To jednocześnie jeden z najwyższych wskaźników wśród gmin województwa kujawsko-pomorskiego.

- Nie jest to pierwsze zestawienie, w którym Świecie jest tak wysoko notowane. Warto wspomnieć, że rok wcześniej przeciętny dochód podatkowy na jednego mieszkańca naszej gminy wyniósł nieco ponad 3 100 zł. Widać więc wzrost, który świadczy o systematycznym rozwoju gminy. To zasługa przedsiębiorczości mieszkańców, funkcjonujących tu firm i działań samorządu - podkreśla Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Na drugim krańcu jest gmina Świekatowo, która ma najgorszy wskaźnik w powiecie i jeden z najsłabszych w województwie. Na pierwszy rzut oka może to dziwić.

Reklama
Reklama

Przejeżdżając przez zadbane Świekatowo, gdzie co rusz wyrastają nowe domy, z pewnością biedy nie widać, a raczej rozwijającą się gminę. Informacja ta wydaje się jeszcze bardziej zaskakująca, gdy weźmiemy pod uwagę zrealizowane w ostatnich latach kosztowne inwestycje, jak chociażby oczyszczalnia ścieków, przedszkole, żłobek.

Jednak z danych ministerstwa wynika, że średni dochód na mieszkańca to tylko 1022 zł. To prawie cztery razy mniej niż w najbogatszym w województwie Osielsku i ponad trzykrotnie mniej niż w gminie Świecie.

- W odróżnieniu od pozostałych gmin naszego powiatu nie ma u nas żadnych większych zakładów - analizuje Marek Topoliński, wójt gminy Świekatowo, dla którego te wyniki nie są zaskoczeniem. - Wprawdzie mamy zarejestrowanych 120 działalności gospodarczych, ale w zdecydowanej większości są to jednoosobowe firmy, które nie generują dużych zysków. Obawiam się, że nie mamy co liczyć na zmianę tego trendu. Naszą bolączką jest brak dróg o większym znaczeniu. Nie mamy bezpośredniego dostępu do żadnej drogi krajowej. Nie mamy nawet dróg wojewódzkich. Dziś jest to kluczowy parametr brany pod uwagę przez przedsiębiorców przy lokowaniu większych inwestycji - zwraca uwagę wójt.

Reklama
Reklama

Mimo to, w Świekatowie, zwłaszcza w sąsiedztwie jeziora, wyrastają kolejne domy.

- Prawie 90 proc. mieszkańców pracuje w Bydgoszczy, z którą jesteśmy dobrze skomunikowani koleją - wyjaśnia Marek Topoliński. - Widzimy też, że coraz więcej mieszkańców Bydgoszczy przenosi się do gminy Świekatowo, która oprócz pięknych terenów, oferuje też niewątpliwie tańsze działki budowlane niż w mieście.

Wójt nie ukrywa, że polityka wspierania najbiedniejszych samorządów, realizowana przez obecny rząd, przysłużyła się jego gminie. Zarówno środki z subwencji wyrównawczej, jak i z Polskiego Ładu, pozwoliły na realizację wielu inwestycji, które wcześniej były poza zasięgiem.

Reklama
Reklama

- Przynosi to efekty. W opublikowanym jakiś czas temu rankingu, w którym wartość inwestycji przeliczano na jednego mieszkańca, zajęliśmy pierwsze miejsce w powiecie świeckim - podkreśla z satysfakcją Marek Topoliński.

Poniżej zestwienie najbogatszych i najmniej zamożnych gmin powiatu świeckiego w oparciu o wskaźniki dochodów podatkowych Ministerstwa Finansów (w przeliczeniu na jednego mieszkańca).

 1. Świecie: 3 386,97
 2. Osie: 2 342,74
 3. Bukowiec: 1 934,02
 4. Dragacz: 1 635,15  
 5. Lniano: 1 613,11  
 6. Drzycim: 1 485,39  
 7. Pruszcz: 1 375,32  
 8. Jeżewo: 1 345,92  
 9. Warlubie: 1 247,90 
 10. Nowe: 1 235,38  
 11. Świekatowo: 1 022,40

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Rozwijaj swoje pasje!
Państwowa Szkoła Muzyczna w Chełmnie - zapisy na rok szkolny 2023/24 [WIDEO]

https://www.gov.pl/web/psmchelmno/

https://youtu.be/yeX49geiIdY
Udostępnij
42 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Murzynowo też widać ledwo

Burmistrz Nowego popatrz nie

Burmistrz Nowego popatrz nie boli cie serce.! Są różne targi pracy w których można tam być i zainteresować różnych inwestorów. A nie tylko siedzieć na stołkiem. Fajnie ze są inwestycje nowe robione w Nowem ale my prosimy o NOWE zakłady. Mieszkańcy nie będą uciekać z tego miasta tylko przybywać. 

Brawo Świecie i opcja

Brawo Świecie i opcja rządząca i nie narzekajmy bo nie mamy źle, ale zaraz malkontenci bedą temu przeczyć. Miłego weekendu dla wszystkich…. 🙂

 A Warlubie 3 miejsce od

 A Warlubie 3 miejsce od końca. Tu brak dużych firm. A porządek widać gołym okiem. Tu PIS jeszcze bez władzy

Wskaźnik dochodu podatku..

Wskaźnik dochodu podatku…więc mówimy o wysokości podatków na mieszkańca, który musi odprowadzić oraz firmy. Więc Świecie ma Mondi które to odprowadza potężny podatek. 

Brawo dla burmistrza Świecia.

Brawo dla burmistrza Świecia. Żaden radny krzykacz nie jest w stanie podważyć tych wyników.!!

Świecie jest naprawdę bogatym

Świecie jest naprawdę bogatym miastem porównajcie sobie z Chełmnem czy Grudziądzem ,tam można nagrywać filmy…wojenne! Nawet na zachodzie europy miasta podobnej wielkości to bieda we Francji czy we Włoszech. Tak trzymać .

Nakło buduje kryte lodowisko

Nakło buduje kryte lodowisko a Świecie tylko markety

Jak boli mnie głupota naszych

Jak boli mnie głupota naszych mieszkańców, pewnie większość z nich to pissowskie miernoty. Skąd gmina Świecie ma pieniądze… no kurde skąd?? Tłumaczę Wam: stąd tak jak inne tego typu przemysłowe gminy czyli Police, Kleszczów, Bełchatów, Płock etc. – tam gdzie zakład przemysłowy, kiedyś bardziej, dziś mniej trujący tam są pieniądze z podatków. Władza nie ma z tym nic wspólnego – nasz władza gminna może jedynie z tym, że trwoni te pieniądze w niemądry sposób (np Deczno). Edukujcie się Polacy/Świecianie.

Nie kłóćta się bo to i tak

Nie kłóćta się bo to i tak nic nie da…co chcu to i tak zrobiu,lepi uczta się naszygo zabrania ego przez komunę regionalnego dialektu i mówta zamiast wiadro-kubeł, łóżko -wyro,kotlet smażony-karbunada a na zupa ańtop

W ekstra świecie cenzura,

W ekstra świecie cenzura, Lisowskiej łapy dotarły do czasopisma. Wszystkie niewygodne komentarze zgodnie z sowiecką zasada usuwane. Pamiętajmy ***** **”

Pamiętamy ***** rude **  i

Pamiętamy ***** rude **  i jajogłowca.

 Pruszcz cienko a rządzi tam

 Pruszcz cienko a rządzi tam były przemądrzały trep

Czy Wy mieszkańcy rozumiecie,

Czy Wy mieszkańcy rozumiecie, że to chodzi o wysokość podatków. Czym wyższe podatki tym większe wpływy do kasy miasta. Więc Świecie zawsze będzie nad wszystkimi bo ma Mondi. Do tego dochodzą podatki od dochodu z pitu. Przelicznik jest prosty. Mała gmina z małą ilością mieszkańców a najwyższe podatki daje wysokie miejsce w rankingu, plus zakłady które mają zarejestrowaną działalność na terenie danej miejscowości gminnej. Także najbogatsi mieszkańcy danych miejscowości np. tzw milionerzy. Ot cały ranking 

Lemingów prawda w oczy kole

Lemingów prawda w oczy kole Ale jesienią lanie murowane aż im się osmiorniczka od sowy odbije 

Dokładnie wyborcy opos ycji

Dokładnie wyborcy opos ycji bez refleksji bez wiedzy bez historii bez programu dla Polski bez tradycji i bez więzi z przodkami z dziada pradziada pustka tylko i propaganda gnijacej europy zachodniej tam juz nie ma nic.

Gdyby nie MONDI w Świeciu

Gdyby nie MONDI w Świeciu asfalt by o 21 zwijali władza nie ma tu nic do tego jak są pieniądze w kasie to łatwo rządzić 

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Wiadomości

W sobotę późnym popołudniem doszło do groźnej kolizji na ul. Wojska Polskiego w Świeciu.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Wiadomości

W środę po południu strażnicy miejscy ze Świecia dostali nietypowe wezwanie. Chodziło o wyciągnięcie z Wisły… orła. Ptak nie mógł wydostać się na brzeg...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama