Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Nie ma żadnych konkretów w sprawie kolei w Świeciu

Poniedziałkowe spotkanie samorządowców w Świeciu z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego nie przyniosło jednoznacznych odpowiedzi na większość pytań dotyczących przyszłości kolei w Świeciu. Co prawda, władze województwa stawiają na rozwój kolei, ale to czy plany rozbudowy obejmą też Świecie w głównej mierze zależy od PKP, które nie przedstawiła na razie żadnego oficjalnego stanowiska.

Udostępnij
kolej-debata-3a

REKLAMA

Od momentu pojawienia się informacji o planach modernizacji sieci kolejowej w naszym województwie narodziła się cała masa, czasem zupełnie sprzecznych teorii. Niektóre z nich przedstawiano opinii publicznej już niemal jako pewniki.

Zrodził się ferment, w którym fakty mieszały się z pobożnymi życzeniami zwolenników włączenia Świecia do sieci kolejowej. Koncepcje, nie mające żadnego umocowania w planie finansowym PKP, były czasami przedstawiane jako coś, co ma się wydarzyć już niebawem i w zasadzie jedynym czego potrzeba, to zgoda radnych. 
REKLAMA

Reklama
Reklama

Na spotkanie w Urzędzie Miejskim w Świeciu z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego zaproszono starostę oraz wójtów, burmistrzów i radnych z powiatu świeckiego.

Urząd marszałkowski reprezentowali Adam Stańczyk, dyrektor departamentu planowania strategicznego i rozwoju gospodarczego oraz Tomasz Moraczewski, dyrektor departamentu transportu, miało położyć kres spekulacjom.

Samorządowcy z naszego powiatu chcieli dowidzieć się u źródła, jakie dokładnie są założenia do projektu strategii rozwoju województwa do 2030 r. i czy w tym istotnym dokumencie mówi się o doprowadzeniu kolei do Świecia? 
REKLAMA

- Trzeba powiedzieć jasno, że strategia przyspieszenia kładzie nacisk na modernizację i rozwój linii kolejowych, ale w kwestii która interesuje nas najbardziej, wbrew temu co niektórzy twierdzą, nie ma żadnych konkretów - tłumaczy Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - Kolej ma przed sobą przyszłość, ale głównie na liniach, które już funkcjonują. Te PKP będzie modernizować. Jeśli chodzi o budowę nowych, to już nie jest to takie pewne.

Reklama
Reklama

Firma z Bydgoszczy pracująca nad rozwojem linii kolejowych na razie nie przygotowuje żadnej dokumentacji związanej ze Świeciem.

- Kto miałby za to zapłacić? -zastanawia się burmistrz. - Czy zostanie to wykonane później w ramach obecnej umowy, czy też to my musielibyśmy ponieść koszty takiego opracowania? W grę wchodzi wiele kwestii prawnych związanych m.in. z własnością gruntów i odległością od zabudowań, gdyby zwyciężył wariant budowy linii na wysokości górnych Marianek. 
REKLAMA

Ponieważ plany dotyczą nie tylko gminy Świecie, w spotkaniu wzięli również udział starosta Barbara Studzińska i jej zastępca Franciszek Koszowski. 

- Myślę, że dzięki jasnemu przedstawieniu problemu przez dyrektorów departamentów urzędu marszałkowskiego udało się uporządkować ten temat - podkreśla Barbara Studzińska. - Poznaliśmy najważniejsze założenia, które dopiero posłużą jako materiał do projektu strategii. Tak naprawdę mamy tylko szkic założeń transportowych na przyszłość, od których do momentu ewentualnej realizacji jest jeszcze bardzo długa droga - zwraca uwagę starosta.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Udział w debacie także Zbigniewowi Lorkowskiemu, zastępcy burmistrza Nowego, pozwolił nieco inaczej spojrzeć na sprawę.

- Spotkanie uzmysłowiło chyba wszystkim, że dobre intencje czasami są źle odczytywane - zauważa wiceburmistrz Nowego. -  W  opracowywanym przez urząd marszałkowski dokumencie planistycznym zaproponowano zapis dotyczący możliwości skomunikowania Świecia z liną kolejową. Zapisana myśl zaczęła żyć własnym życiem i rozwijać się, nie mając, według strony marszałkowskiej, jeszcze realnego pokrycia w planach inwestycyjnych.
REKLAMA

Burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski przekonuje, że będzie działał na rzecz ułatwienia mieszkańcom dostępu do kolei, o ile będzie to zgodne z planami PKP i możliwościami finansowymi gminy. 

- Zamierzamy lobbować w tej sprawie za pośrednictwem urzędu marszałkowskiego - twierdzi Krzysztof Kułakowski. - W grę wchodzą trzy warianty powrotu kolei, ale trudno przewidzieć czy uda się doprowadzić tę sprawę do szczęśliwego finału. Na przeszkodzie stoją m.in. pieniądze. W grę wchodzą ogromne kwoty. Dziś nie wiemy czy PKP zdecyduje się na tak kosztowną inwestycję i pod jakimi warunkami.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Przed wyborami to ja się

Przed wyborami to ja się trochę dziwię, że lądowiska dla promuu kosmicznego PIS-ory nie obiecują. 

dupek,obiecal że kaczora z

dupek,obiecal że kaczora z Wawelu odkopie i zakupie go na nowym dworcu w CSW, jako atrakcja dla miasta, już widzę te pełne pociągi” mocherowych Berberów” hahaha

Apel do PKP i innych kiedyś

Apel do PKP i innych kiedyś był pomysł TIRY na wagony i można by takie coś zrealizować na miasteczku wraz z dworcem przy basenie Tylko czy taka rampa załadunku opłaca się PKP ?

Wystarczy Terespol przyłączyć

Wystarczy Terespol przyłączyć do Świecia , wyremontować dworzec i stworzyć warunki dojazdu autobusami miejskimi . Muszą zatrzymywać się pociągi pośpieszne i ekspresowe . Skorzystają na tym mieszkańcy nie tylko Świecia ale Chełmna i okoliczne miejscowości.

Reklama

Spokojnie wybierzecie

Spokojnie wybierzecie niedlugo raffauuulla to bedziecie konmi do Bydzi zapierd…. haha 

Ślepy widz, że Świecie

Ślepy widz, że Świecie Burmistrz robi wszystko aby temat uwalić gdyż to  temat przewodni opozycji.

Pozdrawiam oponentów.

Szanowni radni! Czy wy nie

Szanowni radni! Czy wy nie macie większych problemów? Mam cichą nadzieję, że niektórzy z was wiedzą, iż błąd popełniono w XIX wieku i jest, jak jest. Budowanie linii kolejowej do Świecia to jest jakaś fanaberia. Miałoby to sens, gdyby na potencjalnym przyszłym dworcu był taki ruch pasażerski jak chociaż w Inowrocławiu i dworzec byłby dworcem przelotowym , a nie tzw. „workiem”. Koszt tych paru kilometrów toru („ślepego” zresztą) byłby tak samo zasadny, jak pieniądze wydane na „niewybory” w maju. Jeśli miasto chce ułatwić mieszkańcom możliwość dostępu do kolei, wystarczy porządnie wyremontować dworzec w Terespolu lub sensowniej w Laskowicach (w Terespolu tak czy tak, nie bedą zatrzymywać sie pociągi pośpieszne), wyremontować (poszerzyć) drogę do Laskowic, wprowadzić linię autobusową ze Świecia i jest wszystko załatwione małym kosztem. Przestańcie więc bujać w obłokach i nie zachowujcie się jak romantycy (dla niewtajemniczonych – mierzyli siły na zamiary). 

Wybudować wiadukt w

Wybudować wiadukt w Laskowicach,wyremontować dworzec i w 10minut można dotrzeć ze  Świecia na pociąg bez żadnych większych zmian.

Reklama

Budowa szybkiej kolei że

Budowa szybkiej kolei że Świecia do Laskowic!!!!! I nie zapomnieć o dużych parkingach!!! No i Burmistrz niech otworzy oczy że na starym mieście nie ma gdzie parkować! Budowa parkingów i to piętrowych! To jest realny problem który należy rozwiązać! Ale ci samorządowcy mało zainteresowani realnymi problemami mieszkańców. 

CHCĄ BUDOWAĆ KOLEJ, A NIE

CHCĄ BUDOWAĆ KOLEJ, A NIE STAĆ ICH NA PKS (PRZEZ 3 MCE NIE JEŹDZIŁ ŻADEN AUTOBUS DO LASKOWIC). WYSTARCZY URUCHOMIĆ BUSA DO LASKOWIC I Z POWROTEM ZSYNCHRONIZOWANEGO Z POCIĄGAMI. BUDOWANIE NOWEJ LINI JEST BEZZASADNE. RUCHU PASAŻERÓW NIE JEST ZBYT DUŻY, A DOJAZD DO BYDGOSZCZY DOGODNIEJSZY BĘDZIE DROGĄ EKSPRESOWĄ 

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Dziś rano na ulicy Cukrowników w Świeciu doszło do tragicznego w skutkach potrącenia.

Wiadomości

Dziś na granicy Sulnówka i Wyrwy koło Świecia doszło do zderzenia rolniczego ciągnika z samochodem osobowym.

Wiadomości

W nocy strażacy dostali wezwanie na stację paliw w Świeciu, na której ulatniał się gaz.

Wiadomości

Osiem lat trwały poszukiwania mieszkańca Świecia, za którym wystawiono czerwoną notę Interpolu - międzynarodowy list gończy. W końcu wpadł za oceanem.

Co jest grane?

Poznaliśmy artystów, którzy wystąpią w lipcu w świeckim amfiteatrze na Summer Hot Festival.

Styl życia

Sprawdziliśmy, ile dzieci przyszło na świat w Nowym Szpitalu w Świeciu i jak oceniany jest tutejszy oddział ginekologiczno-położniczy w rankingu Fundacji Rodzić po Ludzku.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Dwa zastępy straży pożarnej gasiły w sobotę pożar samochodu osobowego koło Świecia.

Wiadomości

W piątek, podobnie jak w całym kraju, policjanci w powiecie świeckim prowadzili działania pod nazwą "Prędkość". Głównym celem akcji była poprawa bezpieczeństwa w ruchu...

Wiadomości

Na cmentarzu menonicko-ewangelickim w Przechówku trwają prace porządkowe, remontowe i konserwatorskie. Ich zwieńczeniem ma być ustawienie tablicy opisującej historię nekropolii i ludzi, którzy mieszkali...

Wiadomości

Mł. asp. Marcin Ignatowski, policjant ruchu drogowego, w dniu wolnym od służby robił zakupy w markecie w Świeciu. Przy okazji zatrzymał sprawcę kradzieży.

Wiadomości

Jak już informowaliśmy, w poniedziałek popołudniu niedaleko Świecia zderzyły się samochód osobowy i traktor. Policja podała ustalenia na temat okoliczności zdarzenia.

Wiadomości

Nowymi zastępcami burmistrza Świecia zostali Marta Karolczak i Sławomir Siemaszko. Jak wygląda podział ich kompetencji?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Dziś rano na ulicy Cukrowników w Świeciu doszło do tragicznego w skutkach potrącenia.

Wiadomości

Osiem lat trwały poszukiwania mieszkańca Świecia, za którym wystawiono czerwoną notę Interpolu - międzynarodowy list gończy. W końcu wpadł za oceanem.

Wiadomości

Na cmentarzu menonicko-ewangelickim w Przechówku trwają prace porządkowe, remontowe i konserwatorskie. Ich zwieńczeniem ma być ustawienie tablicy opisującej historię nekropolii i ludzi, którzy mieszkali...

Wiadomości

Jak już informowaliśmy, w poniedziałek popołudniu niedaleko Świecia zderzyły się samochód osobowy i traktor. Policja podała ustalenia na temat okoliczności zdarzenia.

Wiadomości

Nowymi zastępcami burmistrza Świecia zostali Marta Karolczak i Sławomir Siemaszko. Jak wygląda podział ich kompetencji?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo