Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Niepokojące dane dotyczące firm jednoosobowych. Znikają jedna po drugiej

Rosnące koszty utrzymania, związane m.in. z cenami energii, wysokie składki na ZUS, obciążenia podatkowe i niestabilność rynku odciskają piętno na kondycji małych firm, również tych jednoosobowych. Stąd coraz więcej wniosków o zawieszenie działalności.

Udostępnij
firma-a

Jak wynika z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w 2022 r. liczba wniosków dotyczących zamknięcia jednoosobowych firm była o 10 proc. wyższa niż w roku 2021. To dane dla całego kraju. Jak pod tym względem wygląda sytuacja w powiecie świeckim?

W roku 2021 w naszym powiecie działalność zakończyło 255 firm jednoosobowych. W 2022 r. było ich 240. Powołując się tylko na te informacje można by wyciągnąć wniosek, że sytuacja jest stabilna, a może nawet poprawia się. Tak jednak nie jest.

Świadczą o tym statystyki dotyczące liczby zawieszonych działalności firm jednoosobowych w powiecie świeckim. W roku 2021 zdecydowało się na to 141 osób. W roku 2022 było ich aż 250.

Reklama
Reklama

- Sadzę, że wielu przedsiębiorców chce przeczekać ten trudny okres - ocenia Justyna Góra, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Świeciu. - Wznowienie działalności w przypadku jej zawieszenia jest znacznie łatwiejsze niż wtedy, gdy ktoś zamknął działalność i chce ją rozpocząć od nowa. Niektórzy czas zawieszenia wykorzystują na przykład na przebranżowienie. W tak trudnych i zmiennych czasach to bardzo dobre posunięcie - dodaje Justyna Góra.

Sporo osób, które zawiesiło działalność, wróciło na rynek pracy. Niekorzystny czas będą chcieli przeczekać podejmując pracę na etat. W swojej specjalności lub zupełnie innej, gdyż traktują ten okres jako etap przejściowy.

Niestety, eksperci komentujący dane prognozują, że wyniki na koniec 2023 r. mogą być jeszcze bardziej niepokojące. Przewidują, że najgorzej będzie w drugiej połowie tego roku.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (45)

  1. Obywatel

    20 lutego 2023 16:50

    Artykuł o niczym i nic z

    Artykuł o niczym i nic z niego nie wynika. To, że likwidują się firmy widać gołym okiem. Dziennikarz mógłby przejść się pieszo po mieście to zobaczyłby puste lokale i tablice nieistniejących dziesiątek firm. Przyczyny są złożone i nie ma jednoznacznej definicji obecnej sytuacji. A tak naprawdę nic nie trwa wiecznie. Zmiany, zmiany, zmiany. 

    • Anonim

      20 lutego 2023 16:55

      Tak jak piszesz, zmiany ,

      Tak jak piszesz, zmiany , zmiany, i przedsiębiorca wywiany… za granicę, a Ty będziesz tynk na emeryturce zjadał bo nie będzie miał kto na nią zarobić. Głebokie podziękowania za taki stan rzeczy należy na jesień przekazać rządzącym.

      • Wyborca

        20 lutego 2023 17:25

        W życiu

        W życiu

    • Piter

      20 lutego 2023 17:00

      Ale z Ciebie matoł.

      Ale z Ciebie matoł. Dziennikarz Miał się przejsc po mieście i napisać że jest dużo wolnych lokali? I twoim  zdaniem to byłby dobry tekst? Litosci. Przecie dopiero liczby mówią coś o skali problemu.

  2. Moniek

    20 lutego 2023 17:06

    Każda zawieszona,czy

    Każda zawieszona,czy zamknięta firma działa na czarno, są takie działy gospodarki które nie wymagają fiskalizacji. Trzeba jeszcze tylko rozbudować opiekę społeczną,bo za parę lat będzie tam tłok.

  3. emeryt

    20 lutego 2023 17:27

    Wielu z nich rozpoczęło pracę

    Wielu z nich rozpoczęło pracę w kombinatach to zawiesili działalność i wszystko na temat

    • Dobry żart

      20 lutego 2023 17:51

      Za najniższą.

      Za najniższą.

      • Dany

        20 lutego 2023 18:40

        Lepsze to niż żyć z zasiłków

        Lepsze to niż żyć z zasiłków na koszt państwa

        • Anonim

          20 lutego 2023 21:04

          Napewno, przedsiębiorca

          Napewno, przedsiębiorca zarabiający krotność najniższej pojdzie do kombinatu, pewnie jeszcze na zmiany?

        • Ojtam Ojtam

          20 lutego 2023 22:04

          Małe sprostowanie . Nie-

          Małe sprostowanie . Nie- „będą żyć na koszt  państwa „. Państwo Nie ma swoich pieniędzy, są to pieniądze nasze, czyli podatników. Czyli będą żyć na nasz koszt. 

          • Teofil z Kozłowa

            21 lutego 2023 12:38

            Twoje to jest to co po sobie

            Twoje to jest to co po sobie zostawisz w toalecie .

  4. xxxxxxx

    20 lutego 2023 17:32

    Ale galerie co rok co najmiej

    Ale galerie co rok co najmiej jedna to jak to jest? nieuczciwa konkuręcja czy rynek? inflacja czy czarna strefa?

  5. Dls

    20 lutego 2023 17:51

    Świeckie władzę też nie

    Świeckie władzę też nie ułatwiają bo co roku jest podnoszony podatek od nieruchomości. Będzie się w Świecie więcej zamykać handlu i gastronomii bo zamiast wspierać tego typu działalność podmosi się podatki od tych lokali. Czas na zmiany!!!

  6. Mieszkaniec

    20 lutego 2023 18:29

    Wystarczy przez ostatnie 10

    Wystarczy przez ostatnie 10 lat spojrzeć na Klasztorną i rynek, tylko banki, pustostany i lumpeksy 

    • W skrócie

      20 lutego 2023 18:56

      Bo ludzie biorą kredyty i

      Bo ludzie biorą kredyty i wtedy już nie stać ich na ciuchy i muszą korzystać z lumpeksów, a resztę zamawiaja w internecie , to i sklepy padaja. Tak trochę pół żartem pół serio.

  7. kto

    20 lutego 2023 19:16

    Kto podnosi podatki od

    Kto podnosi podatki od nieruchomości, gruntowe, za wywóz śmieci, kanalizację? Proszę odpowiedziedzieć sobie samemu jeżeli się ma trochę rozeznania!

  8. Janek

    20 lutego 2023 19:20

    Mam działalność jednoosobową,

    Mam działalność jednoosobową, którą prowadzę oprócz tego, że pracuję na etacie w zakładzie pracy. W zakładzie pracy odprowadzane są za mnie wszystkie składki ZUS, w tym i zdrowotna. A teraz uwaga! Prowadząc swoją działalność, muszę odprowadzać do ZUS jeszcze raz składkę zdrowotną w wysokości 9% od dochodu, której nie mogę od niczego odliczyć i nie mam z tego żadnych korzyści. A jeśli w danym miesiącu nie mam żadnych dochodów, to i tak muszę zapłacić prawie 300 zł składki zdrowotnej, która w moim przypadku jest niczym innym jak zwykłym haraczem. Taka jest ten wasz PiS-owski nowy ład. Zabrać tym którzy chcą sobie dorobić do pensji i dać leniom i nierobom. Aż żygać się chce.

    • Piotr

      20 lutego 2023 20:12

      Dlatego trzeba odsunąć PiS od

      Dlatego trzeba odsunąć PiS od władzy i dążyć by nowy rząd unieważnił wszystkie szkodliwe dla Polaków pracujących podatki 

      • Wyborca

        21 lutego 2023 20:45

        Już nie raz mieli okazję do

        Już nie raz mieli okazję do tego i szansy nie wykorzystali

    • Syk

      22 lutego 2023 07:08

      Jest dokładnie tak jak

      Jest dokładnie tak jak piszesz

  9. Budowlaniec

    20 lutego 2023 19:54

    To co PiS zrobił z ZUS dla

    To co PiS zrobił z ZUS dla prowadzących działalność to jest skandal. Odechciewa się wszystkiego bo człowiek wie, że jego ciężko zapracowane pieniądze idną na nierobów. Mogę płacić 5 tys. zł co miesiąc a i tak będę miał taką samą opiekę w szpitalu jak ten, który leży na kanapie anteną do góry przez cały dzień i nie płaci ani grosza tylko wyciąga rękę po zasiłki bo przecież zrobił 6 dzieci w tym dwoje niepełnosprawnych. Gdzie tu jest jakiś sens?? Coraz bardziej żałuję, że zrezygnowałem z etatu.    

    • Mirka

      20 lutego 2023 21:08

      Masz pracowników, to ile im

      Masz pracowników, to ile im przelewasz na konto, a ile do rączki? Fakturki też pewnie wystawiasz rzetelnie?

      • Janek

        20 lutego 2023 21:19

        Jesteś żałosna. 

        Jesteś żałosna. 

      • szmirka

        21 lutego 2023 15:30

        ty głąbie… szkoda słów na

        ty głąbie… szkoda słów na ciebie 🙂

  10. AGH

    20 lutego 2023 19:55

    Jak ludzie zaczynają wołać

    Jak ludzie zaczynają wołać parę tysięcy za sam czynsz itd to nic dziwnego, że sklepy i małe firmy się zwijają z rynku. Dodatkowo kryzys i inflacja jeszcze bardziej to potęgują…. 

    • Świeciak

      21 lutego 2023 20:46

      I opłaty za parkingi w

      I opłaty za parkingi w centrum

  11. ***** ***

    20 lutego 2023 20:12

    ***** ***

    ***** ***

  12. jeszcze raz

    20 lutego 2023 20:14

    ***** ***  -może dojdzie!

    ***** ***  -może dojdzie!

  13. Halina

    20 lutego 2023 20:20

    Jestem emerytką, głosowałam

    Jestem emerytką, głosowałam na PiS z wierząc, że będzie mi się żyło lepiej a teraz pomaga mi finasowo córka bo przez PiSowską inflacje niestać mnie na leki po zrobieniu opłat i kupnie jedzenia tak mnie załatwili. 

    • emeryt

      21 lutego 2023 20:52

      A teraz postaw się w roli

      A teraz postaw się w roli emeryta teraz i 10 lat temu

  14. Obserwator

    20 lutego 2023 20:53

    Budowlaniec – – – jesteś

    Budowlaniec – – – jesteś żałosny!! Każdy ma jedną łyżkę do jedzenia! Mierz innych sprawiedliwie – – a jeśli masz pracowników – – – szanuj Ich – – żebyś nie musiał robić sam – – – – plac im uczciwie – – – nie oszukuj ich i państwa!!! Bo najbardziej oszukują BUDOWLAŃCY – PRACODAWCY – – – MACIE LUDZI – – ZA GROSZE!! TAKA JEST ŻYCIOWA PRAWDA! 

    • Janek

      20 lutego 2023 21:21

      Chyba ty jesteś zwykłym

      Chyba ty jesteś zwykłym leniem.

  15. Nil

    20 lutego 2023 21:07

    Po zmianach podatkowych z

    Po zmianach podatkowych z ubiegłego roku zamknąłem firmę działająca kilkanaście lat. Robić na podatki i ryzykować przy ciągle zmieniających się przepisach nie ma sensu. PiS doprowadzi do upadku kraju, tacy jak ja wyjadą i sobie poradzą, starzy i niedorajda zostana i umrą w biedzie i głodzie.

    • Anonim

      20 lutego 2023 21:10

      Ot mądrego to i dobrze

      Ot mądrego to i dobrze posłuchać. Ale taka jest prawda.

    • Janek

      21 lutego 2023 16:43

      Akurat na terenie Świecia nie

      Akurat na terenie Świecia nie rządzi PiS ,raczej da to Totalni,Powcy ,i każdy kto ma oczy, trochę rozumu widzi ,że ta władza ,młodych,przegina w wielu sprawach, czas im powiedzieć,dowodzenia. Podobnie będzie gdy wybory wygra właśnie ta opcja, może wtedy ludzie przejrzą na oczy 

  16. ***** ***

    20 lutego 2023 21:13

    ***** ***

    ***** ***

  17. Janek

    20 lutego 2023 22:57

    System nigdy nie zakłada że

    System nigdy nie zakłada że ceny kiedykolwiek spadną. Podatki np od nieruchomości, czy opłaty lokalne, administracyjne, wywóz śmieci itp nigdy jeszcze nie spadły i tylko rosną! Co musiało by się stać żeby podatek od nieruchomości spadł? Chyba jakaś katastrofa totalna, klęska żywiołowa, lub wojna! System ciągle chce więcej, czy tona węgla kosztuje 4 tys zł czy jak spadnie o 50%, to oni zawsze chcą więcej! 

  18. Fuks

    21 lutego 2023 04:33

    Niestety wszyscy przechodzimy

    Niestety wszyscy przechodzimy znów na socjal , dodatki na węgiel, dodatki na prąd, dodatki do emerytury. Za niedługo kartki na żywność która będzie coraz droższa i coraz mniej dostępna, wysokie podatki . To wszystko było i potem trzeba było 20 lat walczyć by to naprawić. Ludzie chcą dziś socjalna, chcą komuny bo nie za wiele chcą robić. Na dłuższą metę to bez szans na utrzymanie. Teraz zaczyna padać ten system i znów potrzebny Balcerowicz.

  19. Stefana

    21 lutego 2023 07:59

    A ja love pis

    A ja love pis

    • Halina

      21 lutego 2023 12:15

      Poczytaj posty wyżej ja też

      Poczytaj posty wyżej ja też byłam „love pis” jeszcze 2 lata temu ale przejżałam na oczy

  20. czytelniczka

    21 lutego 2023 14:20

    Wiecie gdzie takie informacje

    Wiecie gdzie takie informacje mają wyborcy PiS-u?? Dokładnie tam… Dla nich liczy się tylko byle GOPS-y dalej wypłacały pieniądze a dzieci dostawały w przedszkolu i szkole darmowe obiady i żeby jeszcze nie zabrakło tej darmowej żywności z UE, którą odbierają co kwartał 

  21. Nikoś

    21 lutego 2023 16:56

    Na jesień macie szansę

    Na jesień macie szansę zmienić rząd, wszystko w waszych rękach. Zobaczymy co wtedy będziecie wypisywać. Myślicie że jak PO wygra to będzie inaczej. Pierwsze co zrobią to wydłużą wiek emerytalny, a ceny będą jeszcze większe. No i bym zapomniał, Tusk dostanie posadkę w brukseli a nas zostawi na pastwę losu, a przez następne 15 lat będą wszystko zganiać że to wina Pis.

  22. Polityczka

    21 lutego 2023 18:49

    Widać portal rozpoczął

    Widać portal rozpoczął negatywną kampanię wyborczą, a fuj, fuj!

    • Alice

      22 lutego 2023 08:05

      Czyli twoim zdaniem nie wolno

      Czyli twoim zdaniem nie wolno publikować takich danych?? Bo ludzie mogą się dowiedzieć jak jest naprawdę, że Niemcy wcale nie zazdroszczą nam dobrobytu i na razie nie ma co liczyć  że będą przyjeżdżać do nas żeby dorobić na zbiorach owoców albo tanio kupić samochód? 

      • Janek

        22 lutego 2023 11:18

        Dobre!

        Dobre!