Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

O ile więcej za ogrzewanie zapłacą mieszkańcy bloków i kamienic? Zarządcy kalkulują

Administratorzy budynków mieszkalnych w Świeciu uważnie analizują nowe stawki przesłane przez ciepłownię. Na ich podstawie próbują obliczyć, jak podwyżki wpłyną na rachunki płacone przez mieszkańców. Wbrew pozorom, nie jest to wcale takie proste.

Udostępnij
marinaki-a

Jak już informowaliśmy (patrz artykuł poniżej), spółka Veolia Północ, właściciel ciepłowni w Świeciu, z powodu rosnących cen opłatu, podniósł cenę dla odbiorców średnio o 70 proc. To między innymi świeckie spółdzielnie mieszkaniowe i Zakład Gospodarki Mieszkaniowej.

Zgodnie z zapowiedzią w czwartkowym artykule, wracamy do tematu i sprawdzamy, jak ta podwyżka może przezłożyć się na opłaty płacone przez mieszkańców.

Do tej pory, przy okazji nadchodzącego okresu grzewczego, uwaga skupiała się przede wszystkim na tych, którzy do ogrzania domów wykorzystują jako opał węgiel. To z myślą o nich rząd wprowadził słynny dodatek węglowy. Potem pojawiła się forma wsparcia dla opalających domy drewnem i peletem.

Reklama
Reklama

Jednak więcej osób korzysta z ogrzewania systemowego, czyli dostarczanego przez ciepłownie. To mieszkańcy bloków i kamienic. W Świeciu przysłowiowe karty rozdaje spółka Veolia. Niedawno wszyscy zarządcy i właściciele budynków wielorodzinnych otrzymali szczegółowe wyliczenia dotyczące nowych stawek za poszczególne składowe rachunku za ogrzewanie.

Składa się on z opłat stałych związanych z zamówioną mocą oraz ich przesyłu. Kolejne składowe to zmienne już związane ze zużyciem ciepła oraz jego transportem. I tu jest największy skok.

W rozliczeniach z dużymi odbiorcami stosowaną jednostką jest gigadżul (GJ), odpowiadający 278 kilowatogodzinom (kWh).

Reklama
Reklama

- W naszym przypadku, w porównaniu z ubiegłym okresem grzewczym, stawka za 1 GJ wzrasta z 32 do 89,71 zł - mówi Rafał Grabski, prezes spółdzielni Pomóż Sam Sobie w Świeciu. - Natomiast nośnik rośnie z 11,03 do 24,98 zł. To dużo więcej niż wspomniane 70 proc. Jednak inne składowe nie rosną aż tak bardzo, dlatego skutki finansowe nie będę tak dotkliwe, jak wynika to np. z nowej taryfy za 1 GJ. Gdy dostaniemy fakturę za październik, będziemy miał pełną wiedzę, o ile faktycznie wzrosły koszty ogrzewania w naszej spółdzielni.

Czy ogrzewanie może być jeszcze droższe? Może. I to o wiele. Wszystko w rękach rządu.

- Do końca roku obowiązuje obniżony podatek VAT, który powiększa rachunek nie o 23 proc., jak było wcześniej, a tylko o 5 proc. - tłumaczy Dariusz Zawadziński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Świeciu. - Na razie nie wiadomo, jaka stawka będzie obowiązywać od przyszłego roku. Mamy nadzieję, że ta sama. Jeśli trzeba będzie znowu płacić 23-procentowy VAT, odbije się to niekorzystnie na cenie energii cieplnej.

Reklama
Reklama

Administratorzy składają wnioski, które mają zapewnić zniżkę na budynki mieszkalne. Na ich podstawie Veolia otrzyma dopłatę z budżetu państwa.

Nie zmienia to jednak faktu, że czynsze będą musiały pójść w górę. Właśnie ze względu na wyższe koszty ogrzewania.

- Do tej pory, w zależności od budynku, stawka wahała się w granicach 2,1-2,6 zł od m kw - podaje Rafał Grabski. - Obawiam się, że trzeba będzie się zbliżyć do 4 zł, choć oczywiście ostateczna decyzja nie należy do mnie. Należałoby jednak zacząć w porę gromadzić pieniądze, które trzeba będzie zapłacić za ciepłe kaloryfery w zimie.

Reklama
Reklama

Jak podkreśla Paweł Bednarski, prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Świeciu, ceny, jakie oferuje świecka ciepłownia i tak są konkurencyjne. W jego opinii wyższe koszty ogrzewania to nie jedyny problem, z jakim trzeba będzie się zmierzyć.

- W górę idą ceny prądu, sprzątania, remontów, przeglądów itd. - wylicza Paweł Bednarski. - Prawdziwe kłopoty przyjdą dopiero w połowie przyszłego roku, gdy to wszystko się skumuluje - przewiduje.

Niektórzy zarządcy nieruchomości już boją się, że niektórzy przestaną po prostu płacić, bo nie będzie ich na to stać lub będą robić to z dużymi opóźnieniami.

Z opinii administratorów budynków wielorodzinnych wynika, że spodziewają się średniego wzrostu opłat płaconych przez mieszkańców na poziomie około 80 proc. miesięcznie. I to przy wariancie optymistycznym.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
47 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Mondi ogrzało by swiecie za

Mondi ogrzało by swiecie za grosze 

Dalej glisujta na pis

Dalej glisujta na pis

Gromadzić pieniądze? A co ja

Gromadzić pieniądze? A co ja mam zapierdalać na prąd i ogrzewanie ?

Reklama

Holecka o 19.30 na TVP

Holecka o 19.30 na TVP szczujnia  powie  z uśmiechem że polacy pokochali wyższe ceny ogrzewania i że to wszystko wina Tuska…

To z tego wszystkiego wyjdzie

To z tego wszystkiego wyjdzie tak że ci co maja własne piece kondensacyjne w mieszkaniach wyjdą najlepiej, gaz tam mocno nie podszedł i nie ma po drodze tyle opłat przesyłowych a pomijam fakt że grzeją takie osoby kiedy chcą. 

Płacić i płakać, nie narzekać

Płacić i płakać, nie narzekać.

Najważniejsze że nam bomby na głowy nie spadają,a ukry się dobrze w Polsce mają.

Zapierniczać za miskę ryżu polaczki.

Reklama

Władnie płakać i nie narzekac

Władnie płakać i nie narzekac .Po co na PiS glosowoscie teraz macie haha

Wzrost rat kredytów o 100%,

Wzrost rat kredytów o 100%, wzrost opłat za mieszkanie 100%, wzrost cen paliwa {od listopada 2022) 100% , próg dochodowy na 500+ , wzrost cen żywności o 100% . Program wyborczy PIS . Oczywiście rząd nie jest winny tylko Putin, UE i Tusk oni nic nie robią tylko dają więc to nie ich wina. Do tego w każdej firmie na 40% Polaków 60 % Ukraińców co powoduje brak możliwości stworzenia presji na pracodawcę o podwyżkę. Brawo PIS 

Niech tym ze starej płyty

Niech tym ze starej płyty czyndz do 1000urosnie mieszkanka maja dawno spłacone a raczej powinni. Na fajki i alkohol jest to będzie na rachunki i może wiele osób zmieni swój sposób życia. bo jak widzę kobiety kupujące papierosy czy faceci piwa codziennie to mi ręce opadają z jakimi ludźmi mamy doczynienia a głównie to ludzie z betonowej płyty.

Reklama

czy wy dalej nie rozumiecie,

czy wy dalej nie rozumiecie, że to wszystko wina waszego kochanego covidka na którego pięknie daliście się nabrać… zamknięta gospodarka w całej UE, a nawet Europie. Stany Zjednoczone, Większość Azji i Amerki Płd.. w zasadzie cały świat, który dał się nabrać nadrukowaał kasyy, tyle kasy, że gdyby przeliczyć to na baseny olipijskie to dosięgnęłby kosmosu.. a teraz te pustą, nic niewartą kase trzeba wycofać i zniszczyć! a jak to się robi?! poprzez to za co każdy płaci.. energia elektryczna, gaz, ropa, benzyna. Zbiedniejmy i o to w tym chodzi. Nawet prawdziwi eksperci (nie PO, Pis) mówili, że czasy 20letniego dobrobytu były anomalią. Ale nie przejmujcie się.. nie cofniemy się aż do lat 90 tych XD. Rząd w tym nie pomaga żebyśmy zbiednieli.. tylko drukuje i dajee jakieś dodatki na węgiel.. ludzie..3 tys zł dodatku? większość ludzi nawet nie odda tego w podatku, bo podatki obniżyli na co się dało. więc skąd kasa? z dodruku.. Zapewne kazdy kraj który bedzie pomagał obywatelom drukując będzie wisiał w tej inflacji zamiast normalnie dać ludziom zbiednieć, dam im zarabiać na ten węgiel i dzięki czemu podniesc wartość pieniądza. Jak kogoś nie stać na węgiel to na co przepierdził swoją wypłate? ludzie w blokach płacą za ogrzewanie, a ludzie w domach sami se kupują, tak to działa i działało. Nie stać cie.. no trudno. jak powiedział były prezydent komorwoski, zmień prace, weź kredyt

Co do covida znam, znałem 4

Co do covida znam, znałem 4 osoby w sile wieku które przez to zmarły i nie odważę się nigdy powiedzieć im rodzinom że to ściema. Jestes ignorant

Też bym chciała żeby moje

Też bym chciała żeby moje ogrzewanie podrożało tylko o 70%, pseudo „pomoc” państwa byłaby całkowicie zbędna.

Reklama

Ci co się zaszczepili teraz

Ci co się zaszczepili teraz cicho siedzą a toksyna siedzi i czeka w środku powodzenia zreszta selekcja jak najbardziej. Zaszczepiony ? Na Ukrainę bo i tak pusto w glowie

Bardzo proszę aby redakcja

Bardzo proszę aby redakcja uwzględniła również Świeckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego i zadała takie samo pytanie prezesowi Andrzejowi Rek, ponieważ ta spółdzielnia również korzysta z usług ciepłowni, ale co do rozliczeń zawsze ma swoje indywidualne podejście. 

Czy Twnoskie levaki z

Czy Twnoskie levaki z półtuska z gillem w nosie i wiedzą na poziomie kury nioski zfaktofały się już  na faktach czy całą dobę  jeszcze będą ochłonąć ten jad ? 

Reklama

Bednarski, co Ty za bzdury

Bednarski, co Ty za bzdury wygadujesz? Ceny są konkurencyjne?? Przecież to jedyny dostaawca ciepła i ceny ą po prostu zgodne z zatwierdzoną taryfą i tyle. 

Glapiński ten od pixie i

Glapiński ten od pixie i dixie  w mijającym tygodniu wyraźnie powiedział że „konsumenci mają za dużo pieniędzy” (sam zarobił w zeszłym roku ponad milion złotych z naszych podatków) jest więc okazja wydać, po co mają zalegać w materacu. 

Niech się  wezmą za te

Niech się  wezmą za te podzielniki ciepła bo nabijaja cieplo jak nawet kaloryfer jest zakrecony

Ciepłownia sprzedana w obce

Ciepłownia sprzedana w obce ręce. Veolia jest z francji. Teraz płacicie na francuzow jak macie taka mądra władze w mieście. Podziękujcie PO wszystko w rękach niemcow i francusow. Zacznijcie myslec. Wszyscy Polacy będą biedni jak będziemy transferować pieniądze w obce ręce za granicę. Jest to najgorsze co może być. Teraz będą podnosić ceny bo klient nie ma alternatywy. 

POdzielniki są  nie tylko na

POdzielniki są  nie tylko na kaloryferach kto sprzedał polskie elektrociepłownie w obce ręce  zapomnieli a? Kto sprzedawał majątek Polski na zachód i wschód. W faktach po sraktach  nie mówili no pacz Pan co za przypadek.

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Potwierdzają się wcześniejsze informacje portalu Extra Świecie o planowanej sprzedaży zakładu Schumacher Packaging w Polednie koło Bukowca. Wiadomo już, kto chce go kupić.

Wiadomości

W miniony wtorek wóz strażacki Ochotniczej Straży Pożarnej w Warlubiu zderzył się na łuku drogi z oplem corsą. Samochodem osobowym podróżowały dwie osoby.

Wiadomości

Policjanci z wydziału kryminalnego komendy powiatowej w Świeciu zatrzymali kolejnego mieszkańca miasta za posiadanie znacznej ilości narkotyków.

Wiadomości

Mieszkańcy Świecia otrzymali pierwszeństwo w zakupie dietetycznej mieszanki chlebowej Panarium.

Wiadomości

Do szpitala trafiło dwuletnie dziecko po tym, jak rodzice zauważyli, że otworzyło pudełko ze żrącą substancją.

Wiadomości

W piątek po południu doszło do groźnie wyglądającej kolizji na trasie S5 koło Świecia.

Reklama
Reklama

Wiadomości

- Przyjąłem założenie, że w ciągu każdego miesiąca, oczywiście jeśli tylko pozwoli na to pogoda, będzie 100 patroli pieszych i 20 rowerowych - mówi...

Wiadomości

Postępują prace na modernizowanym placu zabaw koło orlika i Szkoły Podstawowej nr 8 w Świeciu.

Wiadomości

Mieszkanka Świecia za namową osób podających się za pracownika banku i prokuratora wypłaciła gotówkę, po czym wpłaciła ją w bankomacie na wskazane rachunki.

Wiadomości

Grupa Saica osiągnęła porozumienie z Schumacher Packaging w sprawie nabycia jej polskiej spółki zależnej. Porozumienie obejmuje całą działalność niemieckiej firmy w Polsce, w tym...

Styl życia

Orkiestra Dęta Świecie była jednym z uczestników wielkiej, corocznej parady organizowanej przez Obywatelskie Stowarzyszenie Strzeleckie Iserlohn w Niemczech. W wydarzeniu biorą głównie udział zawodowe...

Wiadomości

Nie ma takiego drugiego sklepu w Świeciu, który oferowałby aż 60 tys. artykułów. Mowa oczywiście o Centrum Handlowym Super City, które w piątek 26...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W piątek po południu doszło do groźnie wyglądającej kolizji na trasie S5 koło Świecia.

Wiadomości

Mieszkanka Świecia za namową osób podających się za pracownika banku i prokuratora wypłaciła gotówkę, po czym wpłaciła ją w bankomacie na wskazane rachunki.

Wiadomości

Grupa Saica osiągnęła porozumienie z Schumacher Packaging w sprawie nabycia jej polskiej spółki zależnej. Porozumienie obejmuje całą działalność niemieckiej firmy w Polsce, w tym...

Wiadomości

Historia zatoczyła koło. Po latach Festiwal Mocnych Brzmień im. Ryśka Bieńka znowu powrócił na plażę w Decznie. Gwiazdą tegorocznej edycji był włoski zespół Sadist.

Wiadomości

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Synoptycy zapowiadają dziś po południu w powiecie świeckim burze, ulewy i silny wiatr.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo