Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Odwiedzając groby zapłacimy mandat? Czy cmentarze w Świeciu będą zamknięte? W Nowem już to zrobiono

- Czy idąc na cmentarz, aby posprzątać groby bliskich, narażamy się na zapłacenie mandatu? - pytają Czytelnicy. Niestety, nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jak obowiązujące obecnie przepisy zinterpretuje patrol policji lub straży miejskiej.

Udostępnij
cmentarz

REKLAMA

Wielu nie wyobraża sobie świąt bez możliwości odwiedzenia grobów swoich bliskich. I tu - w świetle ostatnich doniesień - pojawia się zasadne pytanie. Czy można dostać mandat za wizytę na cmentarzu?

- Niestety, przepisy, na których się opieramy są dość ogólne - przyznaje Roman Witt, komendant Straży Miejskiej w Świeciu. - Dozwolone jest przemieszczanie się tylko w sprawach niezbędnych do życia codziennego. Na pewno nikt nie zostanie ukarany w drodze do pracy, po zakupy czy podczas spaceru z psem. W przypadku cmentarza sprawa jest już niejednoznaczna. Rozumiem uczucia tych, którzy chcieliby przed świętami odwiedzić grób bliskiej osoby, ale czy na pewno jest to coś, co nie może poczekać? - pyta komendant retorycznie.
REKLAMA

Reklama
Reklama

W podobnym tonie wypowiada się sierż. szt. Damian Ejankowski, p.o. oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Świeciu.

- Lista powodów uprawniających do przemieszczania się jest dość krótka - mówi. - Odwiedzin na cmentarzu na niej nie ma. Można więc uznać, że w najbliższym czasie powinniśmy się wstrzymać z wizytami. 

Nie ma zatem pewności, jak będą zachowywać się patrole, które dostrzegą ludzi stojących nad grobami bliskich. Czy potraktują ich tak samo, jak stojących i gawędzących pod sklepem, czy może zastosują taryfę ulgową? Wiele będzie zależeć od tego, na jakiego funkcjonariusza natrafimy.
REKLAMA


Przepisy są tak niejasne, że może przymnkąć na to oko. Ale może też dać nam pouczenie lub wlepić 500 zł mandatu zgodnie z artykułem 54 kodeksu wykroczeń, w myśl którego, kto „wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych podlega karze grzywny do 500 zł albo karze nagany".

Reklama
Reklama

Na razie świeckie cmentarze są otwarte. Zarówno ten przy ul. Sienkiewicza, jak i w Przechowie. Żaden z administratorów nie bierze pod uwagę zamknięcia bram nekropolii.
REKLAMA

- Zrobię to dopiero w momencie, gdy otrzymam takie zarządzenie od biskupa lub władz świeckich - mówi ksiądz Waldemar Wenta, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Przechowie. - Póki co, takiego nakazu nie ma, nie widzę więc wyraźnego powodu, aby zamykać cmentarz. W moim przekonaniu ryzyko zarażenia w tym miejscu jest niemal zerowe. Jeśli już pojawiają się jacyś ludzie, to jest ich najwyżej kilku i stoją w odległości kilkudziesięciu metrów od siebie. Rozumiałbym te obawy gdyby chodziło o Wszystkich Świętych, ale nie teraz - argumentuje proboszcz.
REKLAMA

Na stronie parafii w Nowem pojawił się 7 kwietnia komunikat:

Reklama
Reklama

Zgodnie z informacją od policji cmentarz w Nowem zostaje zamknięty dla odwiedzających do odwołania. W uroczystościach pogrzebowych będzie mogła uczestniczyć tylko najbliższa rodzina oraz obsługa cmentarna. Dlatego drodzy prosimy przekażcie tę informację swoim bliskim, dziadkom, babciom, seniorom.

a.bartniak@extraswiecie.pl


Czy w Waszych gminach cmentarze są otwarte?
REKLAMA

Udostępnij
32 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Przymykajcie dalej oko, za

Przymykajcie dalej oko, za chwilę nie nadążycie z pochówkami…

Niech przymykaja..na

Niech przymykaja..na cmentarzu tlumy..oraz wycieczki rowerowe parami deczno marianki 

A jak ktos umrze w tym czasie

A jak ktos umrze w tym czasie to co rodzina tez nie ma prawa wejsc na cmentarz.niech sluzby wezma sie za jakies normalne zadania w pracy a nie lazenie po cmentarzu i wystawianie mandatow.komu Ci ludzie zagrazaja? Tym co juz tam spoczywaja?jebnijcie sie bezmozgowcy rzadzacy i sluzby w swoj leb.robicie co wam przelozeni kadza a nie macie swojego zdania na ten temat.

Xyz. to do ciebie. Jak nie

Xyz. to do ciebie. Jak nie odpowiada ci życie w Naszym kraju, to wypierdalaj do Włoch, tam zapewne się odnajdziesz. Tutaj Nam nie trzeba takich bakterii jak ty. I daruj sobie te płytkie komentarze…

Reklama

Wszystkie obecne

Wszystkie obecne rozporządzenia i przepisy są nie do końca sprecyzowane , jesteśmy skazani na widzi mi się służb porządkowych. Tak do końca to oni sami nie wiedzą pewnie jak powinno być respektowane prawo , za co karać a kiedy tylko pouczać . Trafisz na nadgorliwca to po tobie .

Ty cymbale jestes tak

Ty cymbale jestes tak zmanipulowany ze się w pale nie miesci. Chodze po dworze jezdze rowerem i dalej bede to robil i mozesz mi naskoczyc albo powiedziec to w twarz. 

No kretyn nic więcej… mam obrzydzenie so tych ludzi siedzą w domach czytają nagłówki ostre w Internecie robione aby czlowiekiem manipulowac. Media mozg wypraly. Naucz sie żyć z wirusem bezmogu bo on tu zostanie czy ci się podoba czy nie

Ludzie, stało się tak jak się

Ludzie, stało się tak jak się stało. Nie mieliśmy na to żadnego wpływu, ale teraz na dalszy ciąg mamy ogromny wpływ. Kto nie musi, nie wychodzi z domu. Czy to aż tak wiele, aby uratować tysiące istnień ludzkich????????? 

Niewychodzenie z domu uratuje

Niewychodzenie z domu uratuje tysiące? Tys głupi czy co z Toba…. raczej pogrąży kraj gospodarke i ludzi.  Kazdy ma prawo wyjsc w ladna pogode ale z głową jak tego nie rozumiesz to siedź w piwnicy bo te zakazy sa wlasnie dla patusow i marginesu bo im trzeba drogą wskazywać jak sami nie potrafią racjonalnie podejsc do tematu. 

Kto jest opetany przez media niech siedzi w domu komu potrzeba powietrza to jego sprawa i nikomu nic do tego. Skoro siedzisz w domu w kiblu czy piwnicy i sie boisz to moje wyjście na spacer albo rower noc Ci nie zrobi więc sie ode mnie odwal o zajmij kiblem lub pownica czy gdzie tam sie ukrywasz i czekasz na kolejne newsy na wp czy tym podobnych z naglowkami śmierć smierc smierc….

Reklama

Najpierw autor szczuł na

Najpierw autor szczuł na targowisko na Mariankach i pozbawił źródeł utrzymania tam pracujących, teraz zaczyna z cmentarzem, opanowania trochę panie pisarz!

10 kwietnia obchody

10 kwietnia obchody smolenskie malymi grupkami beda wience skladac a normalny czlowiek na cmentarz nie pojdzie bo go ukaraja .

Nie przyjmowac mandatow ta

Nie przyjmowac mandatow ta smieszna ustawa lamie zapisy w konstytucji nie ma stanu wyjatkowego i mozna chodzic gdzie sie chce.

Nie wyobrażam sobie nie pójść

Nie wyobrażam sobie nie pójść chociaż co kilka dni na grób zmarłej mamy pod koniec roku. Dla większości ludzi to jedyna szsnsa pogodzenia się z odejściem bliskiej osoby. Jeśli zachowuje się srodki ostrożności tak jak maseczka i rękawiczki to ryzyko spada do zera. W sklepie można szybciej się zarazić.

Reklama

Ciemnogród, nie ma żadnego

Ciemnogród, nie ma żadnego wirusa

Ludzie patrzcie w statystki w

Ludzie patrzcie w statystki w Polsce na dzisiaj jest chorych oficjalnie 5200. Z czego mówi się że około 20procent to personel medyczny czyli około 1100 osob. Inna statystyka mówi że jeden chory zaraza około 3 osoby więc personel zaraził około 3000 osób. Więc łącznie jest tych osób 4100 a reszty jest około 1100 osób z czego połowa wróciła za granicy i jest na kwarantannach i nie wychodzi. Więc statystycznie 1000 razy bardziej narażeni jesteśmy w szpitalu niż na dworze na spacerze. I żeby nie było nie mam nic do personelu medycznego bo to ich zarazono i dziękuję im za prace. Ale te kary za wychodzenie na dwór są nie adekwatne a po drugie niezgodne z konstytucją.

Każdego miesiąca w Polsce

Każdego miesiąca w Polsce umiera ok jeden tysiąc ludzi na raka ,! Kto o tym mówi,pisze czy alarmuje ?

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Dramatyczny finał rodzinnej kłótni. Do szpitala trafiła kobieta ugodzona nożem przez syna.

Wiadomości

Cztery zastępy straży pożarnej skierowano do płonącego samochodu w gminie Jeżewo.

Wiadomości

Nowymi zastępcami burmistrza Świecia zostali Marta Karolczak i Sławomir Siemaszko. Jak wygląda podział ich kompetencji?

Co jest grane?

Na Świeckim Pikniku Motoryzacyjnym będzie można obejrzeć zarówno klasyki, jak i współczesne auta. Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie przygotowano z tej okazji.

Wiadomości

Na dzisiejszej uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda nadał odznaczenia zasłużonym samorządowcom. Wśród nich znalazł się wójt z powiatu świeckiego.

Wiadomości

Mowa oczywiście o "Świeckim szturmie". Sam dystans 7 km nie jest wielkim wyzwaniem dla doświadczonych biegaczy. Znacznie istotniejsze jest to, z czym będą musieli...

Reklama
Reklama

Wiadomości

W piątek strażacy dostali informację o psie, który wpadł do studni w gminie Świekatowo.

Wiadomości

Policja nadal szuka sprawcy lub sprawców włamania do sklepu PSS Społem w Świeciu.

Co jest grane?

W ostatni weekend czerwca Świeciem po raz kolejny będą rządziły orkiestry dęte. Jubileuszowa edycja festiwalu zapowiada się wyjątkowo.

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Wiadomości

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Wiadomości

Drewniany taras i pomosty nad Dużym Blankuszem przeszły niedawno gruntowny lifting.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Cztery zastępy straży pożarnej skierowano do płonącego samochodu w gminie Jeżewo.

Wiadomości

W piątek strażacy dostali informację o psie, który wpadł do studni w gminie Świekatowo.

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Wiadomości

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Wiadomości

Czy w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli w końcu korzystać z nowego budynku z barem, salą na 80 osób i tarasem w Decznie? Dziś...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo