Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Orlen zamierza zainwestować u nas duże pieniądze. Kupił zakład, a na tym nie koniec

Jak ustaliliśmy, w grę wchodzi kwota przekraczająca 100 mln zł. Za te pieniądze ma powstać nowoczesna biometanownia produkująca biogaz. Inwestycja otwiera nowe perspektywy przed gminą Jeżewo. Przede wszystkim finansowe, ale nie tylko. Pierwszy krok już zrobiono.

Udostępnij
buczek

Biogazownia w Buczku (gmina Jeżewo) ma nowego właściciela. Jest nim spółka Orlen Południe, która uruchamia również jeszcze dwie inne biogazownie w kraju.

W każdym z tych przypadków plany inwestycyjne są podobne: stworzenie nowoczesnej biogazowni, która będzie wytwarzać BioLNG.

To z pewnością dobra wiadomość dla mieszkańców gminy Jeżewo.

Reklama
Reklama

- Jak zapewnia właściciel, cały proces technologiczny ma odbywać się w sposób hermetyczny, a to oznacza, że uciążliwość odorowa zostanie zlikwidowana praktycznie do zera - podkreśla Maciej Rakowicz, wójt gminy Jeżewo.

Zważywszy na dotychczasowe doświadczenia mieszkańców części gminy, którzy od lat skarżą się na uciążliwości zapachowe wynikające z sąsiedztwa zakładu, ta zapowiedź brzmi zachęcająco.

Na razie nie wiadomo, ile dokładnie Orlen Południe zainwestuje w Buczku, ale pierwsza w Polsce, powstająca właśnie biogazownia w Głąbowie (województwo warmińsko-mazurskie) ma kosztować spółkę około 180 mln zł.

Reklama
Reklama

Inwestycje w nowoczesne źródła energii ma być kolejnym elementem służącym wzmacnianiu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Biogazownia w Głąbowie ma być uruchomiona w drugiej połowie przyszłego roku.

Prace w Buczku też nie powinny trwać dłużej jak dwa lata. Wójt gminy Jeżewo nie ukrywa, że z uruchomieniem instalacji wiąże spore nadzieje.

- To może być spore wzmocnienie dla naszego budżetu - liczy Maciej Rakowicz.

Reklama
Reklama

Nie chodzi tu tylko o wpływy z podatków.

Orlen, jak spora część innych dużych spółek, zazwyczaj dba o relacje z lokalną społecznością.

Inwestycja w Buczku może więc przełożyć się na wspieranie różnych inicjatyw w gminie Jeżewo.

Jak bardzo jest to realna pomoc, najlepiej świadczy aktywność na tej płaszczyźnie spółki Mondi w Świeciu, która regularnie dofinansowuje różnego rodzaju przedsięwzięcia społeczne, kulturalne czy sportowe realizowane w gminie Świecie.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (41)

 1. Ancik

  1 lutego 2023 09:05

  No tak, wójt liczy na

  No tak, wójt liczy na pieniądze od orlenu. Na zebranych wiejskich zapewniał że w Jeżewie będzie Dino. Jak nie było tak nie ma. Coś mi się wydaje że władze mało zabiegają o inwestorów żeby rozwijały się w Jeżewie

  • Krystyna

   1 lutego 2023 15:50

   A czy gmina zajmuje się

   A czy gmina zajmuje się budowa marketów?  Trochę wyobraźni. Jak inwestor pomimo starań nie będzie chciał budować to nie wybuduje i żadne prośby nie zrobią na nim wrażenia. Zacznij myśleć wtedy się wypowiadaj. Sam postaw market to zobaczysz czy ci się opłaca. 

   • Mieszkaniec Gminy Jeżewo

    1 lutego 2023 17:18

    Dino w Jeżewie było by już

    Dino w Jeżewie było by już dawno otwarte, gdyby tylko nasz kochany wójt pozwolił na budowę. Wiem o przypadku w którym wójt zatrzymał kupno ziemi pod market Dino 

    • Maciej Rakowicz

     1 lutego 2023 17:47

     Dobry wieczór „Mieszkańcyu

     Dobry wieczór „Mieszkańcyu Gminy Jeżewo”. Od samego początku byłem za powstaniem Dino w Jeżewie. Przemawiają za ty nowe miejsca pracy oraz wpływy do budżetu, który to nie jest najbogatszy. Świadczyć moze także o tym fakt wydania warunków zabudowy oraz uzyskania pozwolenia na budowę prez spółkę Dino. Natomiast nie mogę odpowiadać za umowy cywilnoprawne między właścicielem a firmą. Dino zrezygnowało z tego miejsca. Udało mi się skontaktować z osobami, które odpowiadają za inwestycje ze strony Dino. Dino jest zainteresowane zakupem gminnej działki w centrum Jeżewa. Rada Gminy wyraziła zgodę na sprzedaż w trybie przetargowym. W planie zagospodarowania przestrzennego ten teren jest przeznaczony pod działalność handlowo-usługową. Ma zapewnienie, ze jeżeli zakupią tę działkę, to Dino powstanie w Jeżewie. Oczywiście jeżeli władze Dino tak postanowią. Odnośnie Pana wpisu to proszę nie wprowadzać w błąd Naszych mieszkańców, jeżeli ma Pan dowody to proszę je przedstawić. Pozdrawiam anonimowego Mieszkańca. Maciej Rakowicz 

     • Ten co wie

      1 lutego 2023 19:18

      Dino to taka Biedronka 15 lat

      Dino to taka Biedronka 15 lat temu. Wyzysk, tyrka po 10-12h, właściciel skupiony na jak najwyższy wyzysk. Dlaczego w Dino nie ma wiatrołapu?Kasjerki siedzą praktycznie w drzwiach. Można więcej wymieniać.

     • ***** ***

      2 lutego 2023 04:32

      Aż nie wiarygodne, aby Wójt

      Aż nie wiarygodne, aby Wójt gminy popełniał tyle błędów. Rozumiem że elektorat wiejski,ale na miłość Boską, co za wymiot.

     • Krystyna

      2 lutego 2023 07:07

      Gdzie ty nieuku błędy widzisz

      Gdzie ty nieuku błędy widzisz?  2 małe literówki…spójrz na swoją pisownię. Dobrze że wójt się wypowiedział bo niektórzy lubią bardzo naginać prawdę. 

     • ***** ***

      3 lutego 2023 11:13

      Ja nie jestem wójtem, ale

      Ja nie jestem wójtem, ale widzę pisowski styl obrażania ludzi wyssany z cyców kaczki. Bracia ***** *** wybory tuż tuż.

     • Tuskomatołki

      2 lutego 2023 19:37

      Gwazdki świadczą o poziomie

      Gwazdki świadczą o poziomie inteligencji…jak w nicku

 2. Ancik

  1 lutego 2023 09:12

  Obejrzyj sobie sesję. Tam

  Obejrzyj sobie sesję. Tam wójt mówił, że Dino jest zainteresowane zakupem działki od gminy w centrum Jeżewa, a rada dała zielone światło. Bo tamtej lokalizacji zrezygnowali. Chyba na extra albo nowym Świeciu o tym pisali, że dino chce bliżej centrum

  • Marex

   1 lutego 2023 16:32

   Wójt chyba nie jest od

   Wójt chyba nie jest od budowania Dino? To jest decyzja tylko i wyłącznie zarządu tego marketu… Powstanie Dino, mniejsze sklepy padną choć już teraz dzięki działaniom rzędu mają pod górkę… Ale Ty będziesz zadowolony, bo zaoszczędzisz 1,50 zł na zakupach. 

 3. pikula

  1 lutego 2023 09:31

  Ja bym za te pieniądze ronda

  Ja bym za te pieniądze ronda pobudował w naszej wsi

 4. Palestyńczyk

  1 lutego 2023 09:33

  Za te pieniądze na starym

  Za te pieniądze na starym wysypie w Brzozowym Moście ma powstać Orlen, i oprócz hotdogów ma być jeszcze chleb i mleko

  • prosto

   2 lutego 2023 00:19

   Na orlenie będzie żarcie z

   Na orlenie będzie żarcie z robali. Już zapowiedziane. Smacznego!

 5. Obserwator

  1 lutego 2023 10:08

  A co z chałasem ?

  A co z chałasem ?

  • xxx

   1 lutego 2023 11:28

   a co to jest „chałas?

   a co to jest „chałas?

  • Bart S

   1 lutego 2023 14:43

   Z hałasem jest tak, że pisze

   Z hałasem jest tak, że pisze się przez samo h.

 6. Orlen

  1 lutego 2023 10:18

  Orlen wszystko kupuje , żeby

  Orlen wszystko kupuje , żeby nie było  konkurencji . Żeby  ceny podnosić  w górę. Tak samo przejął Lotos. To się nazywa KORUPCJA PIS !!!!

  • On

   1 lutego 2023 10:36

   Coś Ci się pomyliło. Nikt nie

   Coś Ci się pomyliło. Nikt nie broni tankować na BP lub Shell. Tam o dziwo jest drożej… Plucie na Polskie firmy to jest to co udało się zaszczepić w Polakach. Jest to brak podstawowej wiedzy ekonomicznej. Wszystkie rozwinięte narody mają świadomość że kapitał się importuje z firm zlokalizowanych w innym kraju do swojego kraju lub zlokalizowanych we własnym kraju. Wytransferowanie zysków generowanych przez spółki z zagranicy nigdy nie wraca. JEST TO NAJWYZSZY „PODATEK” O KTORYM NIKT NIE USWIADAMIA.

   • Obserwator

    1 lutego 2023 10:56

    Nie kompromituj się człowieku

    Nie kompromituj się człowieku, twoja wiedza na temat ekonomii równa jest 0.

    Propaganda kurwizji zbiera swoje żniwo.

    • 73+

     1 lutego 2023 12:08

     Obserwatorze, jak na jeden

     Obserwatorze, jak na jeden dzień dostatecznie naHałasowałeś. Proponuję napiś się wody i położyć się w zimne. Będzie mniej „chałasu”

    • gośc

     2 lutego 2023 11:35

     Tobie tvn sprał mózg

     Tobie tvn sprał mózg

   • prosto

    2 lutego 2023 00:14

    Orlen jest tylko w 30% polski

    Orlen jest tylko w 30% polski. Reszta należy do kapitału zagranicznego.

   • .

    2 lutego 2023 07:38

    Dobrze prawisz.

    Dobrze prawisz.

  • Obserwator

   1 lutego 2023 11:22

   Tusk by sprzedał lotos ruskom

   Tusk by sprzedał lotos ruskom tego chciałeś  .teraz 30 % kupiło aramko beż prawa pierwokupu  w zamian za dostawy ropy. Rozumiesz …

   • Tank

    1 lutego 2023 12:14

    Tak rozumiem…. Saudi Aramci

    Tak rozumiem…. Saudi Aramci kupiło zależy od Orlenu Lotos, a nie nie sam Orlen. To po pierwsze. Kupiło za 1 mld zł, czyli żenująco mało, bo z tego wynika, ze nasz rynek paliwowy jest wart niecałe 3,5 mld zł. Zapewniło sobie prawo głosu, mając 30 procent mogą blokować rozmaite decyzje. To po trzecie. I po czwarte co rozumiesz przez „brak prawa pierwokupu”? To bzdura. Coś ci się totalnie popier… O ekonomii wiesz tyle, ile usłyszałeś w TVP. Co więcej, zapewniło sobie takie zabezpieczenia, że mogą domagać się 1 mld zł odszkodowania, oczywiście pod określonymi warunkami. A prawników mają dobrych, więc to dla nich betka. Mogą sprzedać swoje udziały, ale po uzyskaniu zgody władz spółki, to prawda, ale to cwaniaki, więc mogą sprzedać spółce-córce, która będzie spółką-córką innej spółki córki, a matką będzie np. ruski Rosnieft… Jak jesteś taki Obserwator, to obserwuj dobrze, a nie tylko obserwujesz to, co chcesz widzieć 🙂

    • Obserwator

     1 lutego 2023 13:28

     Nie mogą  nikomu sprzedać 

     Nie mogą  nikomu sprzedać  beż zgody polskiego  rządu  ,chyba ,że się rząd zmieni po wyborach.

     • Podpisz się

      1 lutego 2023 14:27

      Hehehe, dobre, rozbawiłeś

      Hehehe, dobre, rozbawiłeś mnie do łez.

     • Marek hajenka

      1 lutego 2023 16:35

      Rozbawiles mnie do łez… 

      Rozbawiles mnie do łez… 

  • bzdura

   1 lutego 2023 16:25

   Bzdura

   Bzdura

  • Jojo

   2 lutego 2023 09:29

   A ty gostku to tak całkiem

   A ty gostku to tak całkiem zdrowy,czy na przepustce

 7. Osiak

  1 lutego 2023 10:22

  A o stacji Orlen w Osiu nic

  A o stacji Orlen w Osiu nic nie piszą? Niby też ma powstać w miejscu starego Orlenu. 

  • Do osiak

   1 lutego 2023 17:05

   Za rok już będzie  stacja

   Za rok już będzie  stacja Orlenu i będzie można wybrać  kto gdzie chce tankować  w myśl  zasady robta co  chceta

 8. f**k

  1 lutego 2023 11:28

  Następny top employer w

  Następny top employer w okolicy co będzie gówno ludziom płacił

  • Ewelina

   2 lutego 2023 09:40

   Nikogo nikt nie zmusza tam

   Nikogo nikt nie zmusza tam pracować.

 9. Swieciak

  1 lutego 2023 14:23

  Za rządów  PO budowa orlika w

  Za rządów  PO budowa orlika w gminie Za 1,5 mln była mega wydarzeniem a teraz gdy inwestyja może sięgać  150mln  że spółki  rządowej  źle. 

  • ***** ***

   1 lutego 2023 14:46

   Inwestycja buaahah chyba

   Inwestycja buaahah chyba kolejny pomysl na okradanie przed przegranymi wyborami ..

  • Anonim

   1 lutego 2023 15:16

   Bo orlik jest dla wszystkich,

   Bo orlik jest dla wszystkich, a ta inwestycja dla wybranych

   • Swieciak

    1 lutego 2023 16:31

    Przeczytaj ze zrozumieniem 

    Przeczytaj ze zrozumieniem  co powiedział  wójt. CIEKAWE kto go wybrał 

 10. Świeciak

  1 lutego 2023 16:27

  Dobrze bo płacą lepiej

  Dobrze bo płacą lepiej

 11. Anonim

  1 lutego 2023 17:14

  ładnie ktoś podsumował Tuska,

  ładnie ktoś podsumował Tuska, jedyne co otworzył to orliki, a to co zamknął nie wystarczy miejsca w wpisie. A poza tym wy już nie pamiętacie kto w Polsce zlikiwidował większość cukrowni w latach 2000-2003, tak jak już nie pamiętacie rządów PO. Myślicie, że Tusk zmniejszy infalcje. Gdyby rządził Tusk to inflacja i tak miałaby poziom 12-16%, bo wspólnie z pisem popierali rozdawnictwo, lockdown, dodruk kasy na tarcze covidowe, które z połączeniem z lockdownem skutki będziemy mieć jeszcze przez dłuższy czas. A wy myślicie, że będzie lepiej. Zapewne PO też bedzie za tym żeby rozdać laptopy dla dziecakó i nauczycieli. Dostali 500+ żeby sobie kupili. Koszt taniego lapka to 1,5 tys zł. Ale widać trzeba rozdaaać więcej.. kto za to płaci? osoby pracujące, a jeszcze więcej osoby pracujące bez od 26 roku i osoby, których dzieci są już po 18stce. Naiwność wyborców zawsze taka sama „TVP/TVN tylko w głowie maam”

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Policjanci ukarali wysokim mandatem kierowcę, który na parkingu w Świeciu prezentował moc silnika i hałaśliwe dźwięki tłumika swojego samochodu. Policja zapowiada "zero tolerancji".

Wiadomości

W największej świeckiej szkole ponadpodstawowej niemal zawsze jest tłoczno. Jednak dziś na korytarzach ZSP było wyjątkowo dużo młodych ludzi. Wszystko za sprawą ósmoklasistów chcących...

Wiadomości

W wyniku zderzenia motocykla z samochodem osobowym, mężczyzna prowadzący jednoślad trafił do szpitala. Do porannego wypadku doszło w centrum Świecia.

Extra Nowe

Zbigniew Kloska, dyrektor Gminnej Przychodni w Nowem, po ponad 42 latach pracy przechodzi na emeryturę. Ale z placówką się nie rozstaje. - Jeśli będę...

Wiadomości

Do 3 lat więzienia grozi kobiecie i mężczyźnie zatrzymanym w weekend przez policję.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Skład nowej rady może być dla niektórych pewnym zaskoczeniem. Znikło kilka dobrze znanych nazwisk związanych z samorządem od lat.

Wiadomości

W wyborach na urząd burmistrza Świecia niemal na pewno wygrał Krzysztof Kułakowski. Wciąż jednak czekamy jeszcze na oficjalne informacje z Państwowej Komisji Wyborczej.

Wiadomości

Szczególne powody do zadowolenia może mieć Koalicja Obywatelska. Prawdziwym liderem w rankingu popularności okazał się radny Sebastian Glaziński.

Wiadomości

Chyba największym zaskoczeniem jest to, że do rady nie weszła starosta Barbara Studzińska. Najwięcej głosów dostał zastępca burmistrza Świecia Paweł Knapik.

Wiadomości

Poznaliśmy wyniki głosowania na wójtów w kolejnych czterech gminach powiatu świeckiego.

Wiadomości

Krzysztof Kułakowski zdecydowanie wygrał z Dariuszem Woźniakiem wybory na burmistrza.

Wiadomości

Znamy już wyniki wyborów na burmistrza Pruszcza oraz na wójta gminy Lniano.

Wiadomości

Oprócz burmistrzów i wójtów oraz radnych gmin i powiatu, mieszkańcy powiatu świeckiego wybierali też radnych sejmiku województwa. Wiadomo już, kto nimi będzie z naszego...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama