Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Osie wyda w tym roku ponad 14 milionów. Sprawdźcie na co

Budowa ulicy Kwiatowej w Osiu, dokończenie budowy remizy OSP oraz adaptacja budynku szkoły w Brzezinach na potrzeby żłobka i świetlicy wiejskiej to trzy najkosztowniejsze inwestycje, jakie w tym roku zostaną zrealizowane w gminie Osie.

Udostępnij
osie-centrum-2

W tegorocznym planie wydatków znalazły się zarówno nowe inwestycje, jak i takie, które będą miały w 2023 r. swoją kontynuację. I to właśnie w tej drugiej grupie znajdują się najkosztowniejsze z nich.

Dalsza budowa ulicy Kwiatowej w Osiu będzie kosztowała w tym roku ponad 4 mln zł. W tym przypadku dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład może wynieść 3,8 mln zł.

Kontynuowana będzie także budowa remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Osiu. W tym roku gmina przeznaczy na ten cel 3,2 mln zł. W ubiegłym roku wydano na remizę 3,3 mln zł. W tym przypadku również realizację umożliwia pełna dotacja państwowa.

Reklama
Reklama

Trzecią pozycję na liście najwyższych wydatków w gminnym budżecie w 2023 r. zajmuje adaptacja budynku szkoły w Brzezinach na potrzeby żłobka i świetlicy wiejskiej wraz z wyposażeniem.

Planowane wydatki to 2,1 mln zł, z czego 980 tys. to dofinansowanie z Polskiego Ładu. Gmina liczy, że uda się jeszcze pozyskać środki z rządowego programu Maluch plus, dzięki czemu wydałaby mniej z własnego budżetu.

Wśród istotniejszych nowych inwestycji znalazły się również budowa sieci kanalizacyjnej na terenie Osia, Tlenia i Wierzchów (1,3 mln zł), budowa centrum integracji społecznej i kulturowej w Wałkowiskach (1,2 mln), dofinansowanie zakupu samochodu dla OSP Miedzno (347 tys.) oraz budowa sieci wodociągowej w Osiu, Tleniu i Wierzchach (200 tys. zł).

Reklama
Reklama

Rodziców posiadających małe dzieci z pewnością ucieszy zapowiedź powstania nowych placów zabaw, które pojawią się w Tleniu (koszt to 100 tys. zł), a także w Radańskiej i Wierzchach oraz na kąpielisku (180 tys. zł). 

W sumie blisko 20 zaplanowanych inwestycji w gminie Osie będzie kosztowało 14,5 mln zł.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (33)

 1. Wiechu

  26 stycznia 2023 19:27

  Kociołkowa strzała jedzie do

  Kociołkowa strzała jedzie do Nogi

  • Anonim

   27 stycznia 2023 21:49

   😀

   😀

 2. Mieszkaniec

  26 stycznia 2023 20:25

  A w Łążku nic ,ani

  A w Łążku nic ,ani oświetlenia ulic,ani porządnej świetlicy.  Nawet chodnik zasypany zwałami śniegu, że nie jest do użytku, bo odśnieżyć nie  ma komu. No ,ale w te kierunki wójt i inni nie jeżdżą. 

 3. Gdzie tu logika?

  26 stycznia 2023 20:44

  Gdy straż się przeniesie do

  Gdy straż się przeniesie do nowego lokum GOK (muzeum oskjej kultury) powiększy swój metraż – pytanie na co? szkoda ze Włodaze gminy zamiast zrobić tam żłobek i przedszkole robią to w Brzezinach.  

  • Mieszkaniec

   26 stycznia 2023 22:44

   A ty myślisz bardzo logicznie

   A ty myślisz bardzo logicznie i trzymasz swoje dzieci w garażu…

  • Kubuś Puchatek

   26 stycznia 2023 22:59

   Jak już to Oskiej

   Jak już to Oskiej

  • Anonim

   26 stycznia 2023 23:07

   Tylko szkoda że nikt nie

   Tylko szkoda że nikt nie patrzy na to że niektórzy rodzice nie mają jak dowieźć dzieci do Osia tego kolega nie widzi . Oczywiście, lepiej tylko Osie i Tleń a reszta wsi w dupie  inwestycje Osie i Tleń, bo tam największe zyski …………

   • J23

    27 stycznia 2023 05:35

    Ty od logiki – mistrzu

    Ty od logiki – mistrzu konfabulacji, odwracania uwagi, nieróbstwa i byle jakości. Wizja wielkiej oświaty się nie powiodła to fakt, a środki jakie by nie przeznaczył były marnotrawione.Przyjdź dzisiaj i porównj jak to wygląda dzięki Bogu bez ciebie mistrzu.

    • J

     27 stycznia 2023 07:37

     A konkretnie – o co Tobie

     A konkretnie – o co Tobie chodzi? Pozdrawiam

  • Anonim

   27 stycznia 2023 17:34

   No najlepiej wszystko w Osiu!

   No najlepiej wszystko w Osiu!!! Też sobie dojezdzajcie a nie wszystko pod nosem 

 4. Zawiedziony

  27 stycznia 2023 13:32

  Proponuję zadbać o boisko

  Proponuję zadbać o boisko orlik. Absurdem jest ze nie ma gdzie grać. Orlik wygląda gorzej niż na Ukrainie. Dodam również że absurdem jest brak możliwości pójścia prywatnie np pograć w tenisa stołowego. Absurdem również jest brak opiekuna. Absurdem jest czas w którym można korzystać z hali a w sumie to z sali z katastroficznym podłożem. Chciałbym aby ktoś mi odpowiedział na dwa pytania 1 gdzie ma się podziać młodzież w wolnym czasie jak nie przy komputerze i 2 gdzie mają podziać się osoby w wieku 18-50 w weekendy??? Nie ma dla mieszkańców i turystów nic. Nie ma restauracji nie ma baru nie ma nic. Dodam że super inwestycja jest park w osiu który jest zamknięty i wydane kilka milionów aby nie można było wejść. Dodam również że rynek na którym młodzież pije sobie browarka i jest goniona przez naszą cudowna policję po prostu nie ma gdzie wypić tego piwka. Osie wielka gmina wielkie pieniądze. Lokal czynny do godziny 19 w weekend. Brak aktywności fizycznych dla dzieci. Dom kultury to muzeum. Orlik to wysypisko śmieci. Park wybudowany za kilka milionów jest miejscem na panele fotowoltaiczne. Centrum Osia wygląda jakby naprawdę wybuchła bomba. Brak roślinności czy też jakiej kolwiek fontanny przy których można usiąść z dzieckiem i zjeść lody. Wasze inwestycje to tak naprawdę nic. Problem z mieszkaniami i pracą. Brak komunikacji miejskiej żeby chociaż wyskoczyć w weekend do tlenia na drinka i jedzenie. Odniezylem sobie wjazd na podwórko po czym odniezarka mi go ponownie zasypała. Oblodzone chodniki i przejścia. Weźcie się kurwa na ważne rzeczy. Kolejne inwestycje oprócz remizy które albo nie przydadzą się albo będą zamknięte. Dramat. Władzo zmień się jak najszybciej. Gmina osie to katastrofa. 

  Dziękuję i nie pozdrawiam. 14 milionów papa

  • 100%

   27 stycznia 2023 15:44

   Dokładnie!!!! Bardzo dobrze

   Dokładnie!!!! Bardzo dobrze napisane!!

  • J

   27 stycznia 2023 20:57

   Same złe rzeczy. Może Ty

   Same złe rzeczy. Może Ty pomożesz, aby było inaczej? Będą wybory – wystartuj i rządź tak, aby było lepiej? Czy tylko będziesz narzekać, a sam nie ruszysz czterech liter? Pozdrawiam

   • Wójt

    28 stycznia 2023 08:04

    proszew nie lizac dupy bo

    proszew nie lizac dupy bo dostaniesz cukrzyce 

    • J

     28 stycznia 2023 20:03

     Nie zauważyłeś, że wcale nie

     Nie zauważyłeś, że wcale nie chwaliłem wójta? Pytałem tylko, co do zaproponowania ma krytykujący. Pozdrawiam mimo wszystko 

  • Wrrr...

   29 stycznia 2023 19:24

   Zgadzam się w 200./’

   Zgadzam się w 200./’

   Zwłaszcza młodzieży są przeganiani i co gorsza spisywani przez naszą śmie..ną policję za nic, bo siedzą, śmieją się, spotykają się nikomu nic nie robią,ale jakiemuś bałwanowi to przeszkadza zapomniał jak sam z du.ą latał.

 5. Anonim

  27 stycznia 2023 14:45

  W tym osiu nic nie ma niby

  W tym osiu nic nie ma niby taka bogata wioska a nawet baru ani miejsca w którym można posiedzieć w zimę młodzież musi na przystanku marznąć wójt powinien być wywalony 

 6. Ołówek

  27 stycznia 2023 15:05

  Najlepszą inwestycją byłaby

  Najlepszą inwestycją byłaby zmiana personelu w ośrodku zdrowia 

  • Anonim

   28 stycznia 2023 14:03

   Zgadzam się w 100/

   Zgadzam się w 100/

 7. Lucjan

  27 stycznia 2023 15:31

  Jestem mieszkańcem

  Jestem mieszkańcem miejscowości Łążek naturalnie w Gminie Osie. Skandalem jest to jak zapomniana  jest miejscowosc Łążek dlaczego płące zabaw w Tleniu, Osiu, Wierzchy a Łążek to co? Tutaj nie ma dzieci? brak chodników brak oświetlenia lamp przy drożnych nawet policja rzadko tu bywa na tzw patrol kilka razy prawie że potrąciłem pijanego żulisia który leży na asfalcie albo pijanych kierowców których jest tutaj multum strach się bac wyjsc z domu. syf i mogiła. 

  • Bartek

   29 stycznia 2023 13:00

   Wejdź na KMZB i zaznacz swoje

   Wejdź na KMZB i zaznacz swoje problemy. Policja i inne służby będą musiały zareagować w ciągu max 7dni. Polecam

 8. Miejscowy

  27 stycznia 2023 18:07

  W Wałkowiskach też jest brak

  W Wałkowiskach też jest brak placu zabaw dla dzieci . Dzieciaki kiedy idą do żura to są przeganiane albo ktoś im rowery chowie  !Pole biwakowe to porażka ! Świetlica poco ona jak znòw będzie wybudowana pod nosem żura . Bez sensu .

  • Oburzony!!

   27 stycznia 2023 18:18

   Pole biwakowe powinno być

   Pole biwakowe powinno być otwarte cały czas (chociaż w sezonie letnim) żeby ludzie mogli usiąść, zjeść coś, pograć w siatkówkę czy przede wszystkim skorzystać z toalety.

   A tak wieczne szukanie kontaktu, dzwonienie i proszenie się o otwarcie..żenada, to miało być dla Nas wszystkich!

   Plaża zaniedbana, trzciny, śmieci bardzo często się walają, śmietniki z poprzedniej epoki, hangar kajakowy zdewastowany zaniedbany.

   Świetlica powinna stać bliżej Pola Biwakowego żeby to miało ręce i nogi i być na pewno bardziej dostępne dla Ludzi.

   Co da kolejna inwestycja, jaką będzie świetlica jak ludzie nie będą mogli wejść, tylko może znowu dzwonić do władzy i się prosić.

   • J

    27 stycznia 2023 20:54

    Śmieci czy zdewastowany

    Śmieci czy zdewastowany hangar to wina władzy? Chcesz wszędziwe wejść o dowolnej porze? Fajnie, a dopilnujesz porządku? Posprzątasz te śmieci? Wyczyścisz toalety po tych, co nie umieją z nich prawidłowo skorzystać? Itp. itd. Pozdrawiam

  • Andrzej

   27 stycznia 2023 18:20

   O suchych drzewach przy

   O suchych drzewach przy drodze nad kanałem, których lecą konary i niebawem kogoś zabiją w ogóle nie wspomnę..

 9. Anonim2

  27 stycznia 2023 19:12

  Dzień dobry wszystkim!

  Dzień dobry wszystkim!

  1. Nowa Remiza w Ośmiu to powinno być wybudowana wieki temu, że względu na dwa duże zakłady, kto tego nie dopilnował, czy to jakaś laska, że względu na bezpieczeństwo?

  2. Dlaczego nikt nie inwestuje w Łazku, i chce unicestwić go likwidując szkole i nie prowadząc tu żadnych inwestycji, ani dzialan.

  3. Świetlica w Żurze czy jak kto woli Walkowiskach jest niepotrzebna, zupełnie zbędna.

  4. Jeśli żłobek w Brzezinach to część budynku mogłaby zostać zaadaptowana na świetlicę.

  5. Jakie rozrywki dla różnych grup wiekowych również starszych i niepełnosprawnych,  no co proponują?

  6. Gdzie w gminie Osie jest integracja społeczna na różnych poziomach i dla różnych grup wiekowych, a młodzież.

  7. Dlaczego człowiek, który idzie do lekarza i potrzebuje mocniejszy lek przeciwbólowy i na kamicę nerkową udokumentowana bo ma atak nie może dostać go od lekarza w Przychodni w Osiu, a w aptece w Osiu ćpuny dostają legalnie bo znają Panie w aptece?

  8. A co z bezpieczeństwem na drodze głównej w Osiu, jest bardzo wypadkową, no ile musi być jeszcze wypadków, żeby podjąć bardziej radykalne kroki, no ile?

  • J

   28 stycznia 2023 07:48

   1. Remiza powinna być, więc

   1. Remiza powinna być, więc czemu krytykujesz, że powstaje?

   3. Dlaczego świetlica w Żurze/Wałkowiskach jest niepotrzebna?

   4. Chyba nie doczytałeś, że w byłej szkole Brzezinach ma być żłobek i świetlica.

   5, 6. Co Ty zaproponujesz dla tych grup i jak chcesz włączyć się w te działania?

   7. Jeśli widziałeś takie przypadki, dlaczego nie zgłaszasz tego oficjalnie? Poza tym jest to zapewne wierutna bzdura.

   8. A kto ponosi winę przy tych wypadkach? Jeśli piszesz o ciągu Dworcowa-Rynek-Kościelna-Szkolna, to co zaproponujesz na zakręcie przed Szkolną? Wyburzyć sąsiadujące budynki?

   Pisać krytycznie łatwo, coś zaproponować i zrobić – już trudniej. Pozdrawiam

 10. J

  27 stycznia 2023 20:55

  J23 – nie nadajesz znowu?

  J23 – nie nadajesz znowu? Zadałem pytanie. Nie wiesz, jak odpowiedzieć? Pozdrawiam

 11. Mieszkaniec

  27 stycznia 2023 23:57

  Ja dodam ze może nasi kochani

  Ja dodam ze może nasi kochani włodarze może w końcu zajmą może zabudzetowaniem srodkow na odśnieżanie we wszystkich ościennych gminach drogi odsniezone i nawet zdążą wyschnać a w Osiu i okolicach lud na drogach. na początku grudnia byłem świadkiem jak ludzie sami nosili piach z lasu żeby podjechać pod górkę w zurze. Niby bogata gmina ale pieniądze ida nie tam gdzie powinny 

 12. Local

  28 stycznia 2023 07:19

  Faktycznie niewiele w Osiu

  Faktycznie niewiele w Osiu się dzieje.Pograłby człowiek chociażby w tenisa stołowego z dzieckiem a tam zawsze po 15 zamknięte a młodzież pod wiatą straszy z nudów..

  • J

   28 stycznia 2023 07:52

   Piszesz o GOK, szkole czy

   Piszesz o GOK, szkole czy innym budynku? A jako dziaders wiem, że dawniej młodzież się nie nudziła. Może była bardziej kreatywna, albo umiała wspólpracować w grupie lub jeszcze coś innego? Pozdrawiam

   • kreatywny J

    28 stycznia 2023 08:07

    na pewno byla bardziej

    na pewno byla bardziej kreatywna od Ciebie, a to żaden wyczyn

    • J

     28 stycznia 2023 20:05

     Dzięki za merytoryczną

     Dzięki za merytoryczną odpowiedź. Pozdrawiam

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Policjanci ukarali wysokim mandatem kierowcę, który na parkingu w Świeciu prezentował moc silnika i hałaśliwe dźwięki tłumika swojego samochodu. Policja zapowiada "zero tolerancji".

Wiadomości

W największej świeckiej szkole ponadpodstawowej niemal zawsze jest tłoczno. Jednak dziś na korytarzach ZSP było wyjątkowo dużo młodych ludzi. Wszystko za sprawą ósmoklasistów chcących...

Wiadomości

W wyniku zderzenia motocykla z samochodem osobowym, mężczyzna prowadzący jednoślad trafił do szpitala. Do porannego wypadku doszło w centrum Świecia.

Extra Nowe

Zbigniew Kloska, dyrektor Gminnej Przychodni w Nowem, po ponad 42 latach pracy przechodzi na emeryturę. Ale z placówką się nie rozstaje. - Jeśli będę...

Wiadomości

Do 3 lat więzienia grozi kobiecie i mężczyźnie zatrzymanym w weekend przez policję.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Skład nowej rady może być dla niektórych pewnym zaskoczeniem. Znikło kilka dobrze znanych nazwisk związanych z samorządem od lat.

Wiadomości

W wyborach na urząd burmistrza Świecia niemal na pewno wygrał Krzysztof Kułakowski. Wciąż jednak czekamy jeszcze na oficjalne informacje z Państwowej Komisji Wyborczej.

Wiadomości

Szczególne powody do zadowolenia może mieć Koalicja Obywatelska. Prawdziwym liderem w rankingu popularności okazał się radny Sebastian Glaziński.

Wiadomości

Chyba największym zaskoczeniem jest to, że do rady nie weszła starosta Barbara Studzińska. Najwięcej głosów dostał zastępca burmistrza Świecia Paweł Knapik.

Wiadomości

Poznaliśmy wyniki głosowania na wójtów w kolejnych czterech gminach powiatu świeckiego.

Wiadomości

Krzysztof Kułakowski zdecydowanie wygrał z Dariuszem Woźniakiem wybory na burmistrza.

Wiadomości

Znamy już wyniki wyborów na burmistrza Pruszcza oraz na wójta gminy Lniano.

Wiadomości

Oprócz burmistrzów i wójtów oraz radnych gmin i powiatu, mieszkańcy powiatu świeckiego wybierali też radnych sejmiku województwa. Wiadomo już, kto nimi będzie z naszego...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama