Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Park Wodny i hala zamknięte, nie wiadomo co z Decznem. Jak żyć? Prezes: Analizujemy różne scenariusze

Zamknięcie Hali Widowiskowo-Sportowej i Parku Wodnego to spory problem dla gminnej spółki Vistula-Park Świecie, która musi jakoś funkcjonować w zupełnie nowej rzeczywistości.

Udostępnij
bhasen-pusty

REKLAMA


Branża rekreacyjno-rozrywkowa to jedna z tych gałęzi gospodarki, która najbardziej ucierpiała na ograniczeniach związanych z epidemią.

- Musieliśmy zamknąć nasze dwa duże obiekty i praktycznie z dnia nadzień przychody spółki spadły do zera. Pozostaje nam jedynie rekompensata od gminy wypłacana w transzach – przyznaje Tomasz Keller, prezes spółki Vistula-Park Świecie.

Zarząd stara się zminimalizować straty w obliczu pandemii.
REKLAMA


- Największa bolączka to oczywiście brak przychodów z biletów i wynajmów w Parku Wodnym. W skali miesiąca to około 100-150 tys. zł. Nie można jednak tego w całości traktować jako straty, ponieważ obiekt wyłączony z użytku oszczędza również na kosztach. Nie płacimy kolosalnych kwot za energię elektryczną, odchodzą wynagrodzenia ratowników, zużycie wody oraz faktury za zakup chemii basenowej, czy też badania wody – wylicza prezes.

Reklama
Reklama

Ponadto władze spółki wykorzystały przymusowy postój do przeprowadzenia corocznej przerwy technologicznej.

- Można więc powiedzieć, że trzy tygodnie przerwy mieliśmy i tak zaplanowane. W związku z tym faktyczny, ekonomiczny efekt wirusa rozpoczął się dla nas dopiero w połowie kwietnia – przyznaje Keller.
REKLAMA


Spółka podejmuje różne działania, aby wyjść z kryzysu z jak najmniejszą stratą.

Reklama
Reklama

- Każdego dnia analizujemy różne scenariusze. Wystąpiliśmy już o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników w ramach tarczy antykryzysowej. Priorytetem dla nas jest to, aby zachować miejsca pracy i nie obniżać załodze wynagrodzeń. Na razie to się udaje. Mamy plan, aby przenieść pracowników Parku Wodnego do ośrodka w Decznie na okres letni, ponieważ spodziewamy się, że szybciej otworzymy punkt nad jeziorem niż krytą pływalnię – przyznaje Tomasz Keller.
REKLAMA

Szef Vistuli-Park kreśli różne scenariusze na funkcjonowanie Deczna.

- Dużo będzie zależało od reżimów sanitarnych narzuconych przez rząd. Wstępnie planujemy otworzyć bar w drugiej połowie maja, a więc w okresie planowanego trzeciego etapu rozluźniania gospodarki. Prawdopodobnie będzie on dotyczył właśnie punktów gastronomicznych - prognozuje prezes.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Po rozmowie z sanepidem spółka doszła do wniosku, że bar w Decznie i tak mógłby wydawać posiłki na wynos. Oczywiście będzie trzeba dostosować się do wytycznych, wyposażyć pracowników w środki ochrony, wyznaczyć odległości w kolejkach i przestrzegać narzucanych zasad.

- Trudniej natomiast jest mi wyobrazić sobie funkcjonowanie kąpieliska. Już teraz się mówi o ograniczeniach dla korzystających z kąpieli. Będziemy na pewno na bieżąco reagować na kolejne wytyczne ministerstwa – zapowiada Keller.

Sam teren ośrodka spółka traktuje jako obszar rekreacyjny, a więc nie spodziewa się, że zostaną narzucone jakieś limity frekwencji. Może się jednak okazać, że trzeba będzie ogrodzić plażę i pilnować, ile osób korzysta z kąpieliska.
REKLAMA

Reklama
Reklama


Scenariusze są różne. Nie należy się również spodziewać imprez rozrywkowych w takiej liczbie, jaka miała miejsce w ubiegłym sezonie, a być może w ogóle.

Ośrodek w Decznie może być jednak tego lata jedynym punktem, przynoszącym jakiekolwiek przychody. Hala Widowiskowo-Sportowa praktycznie zakończyła sezon. Następny rozpocznie się dopiero we wrześniu, jeśli warunki na to pozwolą.

Reklama
Reklama

Park Wodny będzie wyłączony dopóki władze nie poluzują restrykcji. Jak długo w takich warunkach spółka może funkcjonować?
REKLAMA


- Myślę, że jesteśmy w stanie przetrwać bez przychodów z Parku Wodnego jeszcze jakieś trzy, może cztery miesiące. Sytuacja bardzo się pogorszy, jeśli ten okres będzie dłuższy. Gdyby tak się okazało, to chcąc zachować miejsca pracy, będziemy musieli zwrócić się o większą pomoc do miasta – podsumowuje Tomasz Keller.

Co jeśli miasto, samo ponoszące straty związane z koronawirusem, nie będzie w stanie udzielić tej pomocy? Posypią się zwolnienia? Prezes na razie nie chce wdawać się w spekulacje na ten temat.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Reklama
Reklama

Rozwiń swoje pasje! Wybierz swój kierunek! Szkoła Muzyczna w Chełmnie zaprasza!
Zapisz się na rok szkolny 2020/2021 - tutaj

Udostępnij

Komentarze (14)

 1. Gienia

  25 kwietnia 2020 13:23

  Jak będzie otwarte deczno

  Jak będzie otwarte deczno latem  chociaż już jest…to nie wierzę  że ktoś tam będzie pilnować  ile osób w wodzie..I żeby blisko kocy  nie rozkładać..na  moje powinni w tym roku zamknąć  …kto będzie chciał w masce na  plaży siedzieć  i kąpać się he A może  jeszcze rękawiczki masakra….sama mam dzieci  i jeżdżę  do ręczna ale w tym roku trzeba podziękować  i jakoś Żyć…..A teraz proszę hejtujcie  bo tylko  to tu potraficie  🙂

  • Felix

   25 kwietnia 2020 14:58

   Ogarnij się jak dalej tak

   Ogarnij się jak dalej tak będzie to nie będzie z czego żyć jak nic nie ruszy a ty jeśli chcesz to zamknij się w klatce lub bunkrze razem ze swoimi dziećmi powodzenia 

   • ...

    25 kwietnia 2020 16:02

    Ale też deczno  da dużo

    Ale też deczno  da dużo ludziom zarobić  ….się  nie osraj….deczno nie jest w tym roku potrzebne bo będzie pełno ludzi i nikt się  nie będzie stosował 

  • Bb

   25 kwietnia 2020 16:16

   Chcesz to siedz w domu i nie

   Chcesz to siedz w domu i nie wychodz..ale dobre rady nt zamkniecia Deczna zostaw dla siebie bo nie kazdy jest takim panikarzem.Wirus byl, jest i bedzie.Czas wracac do normalnosci

   • Gienia

    25 kwietnia 2020 16:51

    Ale ja żyję normalnie..

    Ale ja żyję normalnie…wszędzie do sklepu idę  czy jadę…nie jestem zamknięta  w  domu i niestety nie panikuje….Ale deczno mogą  zamknąć  jak potrafią  targowisko  zamknąć mądralo 

    • Bb

     25 kwietnia 2020 20:52

     To moze niech jeszcze markety

     To moze niech jeszcze markety zamkna MADRALO bo idac Twoim tokiem myslenia tam tez sa zbiorowiska ludzi..w zasadzie niech wszystko zamkna i siedzmy w domach, prawda?

     • Gienio

      25 kwietnia 2020 22:34

      Dokladnie, kazdy powinien

      Dokladnie, kazdy powinien siedziec w domu. 

     • ,!...’

      29 kwietnia 2020 09:16

      Policja też.

      Policja też.

 2. hektor

  25 kwietnia 2020 15:18

  Na świeckiej pływalni byłem

  Na świeckiej pływalni byłem dwa razy, za każdym razem po 2 godzinach było mi zimno. Lepiej skoczyć do Redy za cały dzie zapłacimy 60 zł a za rodzinę jeszcze bardziej sie opłaca. Paliwo do redy to koszt ok 70-100 zł. A jeszcze lepiej jechac do Suntago tam dajemy 100 i mega wypasik. Paliwo to koszt ok 200 zł. Byłem w Suntago i rewelacja. Świecka pływalnia, nieeeeeeee!!!!!!

  • Hicior

   25 kwietnia 2020 16:50

   Ty jesteś As dedukcji

   Ty jesteś As dedukcji normalnie. Polecam ci parki wodne w Dubaju tam będziesz miał dopiero wypas. Co tam ten tysiak czy dwa na paliwo bo samoloty nie latają. Tylko napisz jak było :-)))))

   • Hektor

    25 kwietnia 2020 22:07

    Jadę jestem w drodze dam znać

    Jadę jestem w drodze dam znać ile wyszło na paliwo.

 3. Swieciak

  26 kwietnia 2020 14:59

  Gdyby to była prywatna spółka

  Gdyby to była prywatna spółka to by już o redukcji etatów pomyślano, a tak będzie wyciąganie ręki po publiczne pieniądze. Mam nadzieję, że Keller jednak ma jaja i podejmie też trudne decyzję. 

 4. Un

  26 kwietnia 2020 18:42

  Trzeba było  skorzystać z

  Trzeba było  skorzystać z czasu i nieckę wyremntować a teraz napuszczą wodę i za pół roku znowu remont. Keller i Persil to mistrzowie marketingu no ale tak to jest jak sie dostaje stanowiska.

 5. Świecki Ham

  28 kwietnia 2020 13:29

  Ariela dupoliza ściągnać ze

  Ariela dupoliza ściągnać ze stołka, jego żołnierzy pozwalniać – to jest wyjście z sytuacji. 

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Policjanci ukarali wysokim mandatem kierowcę, który na parkingu w Świeciu prezentował moc silnika i hałaśliwe dźwięki tłumika swojego samochodu. Policja zapowiada "zero tolerancji".

Wiadomości

W największej świeckiej szkole ponadpodstawowej niemal zawsze jest tłoczno. Jednak dziś na korytarzach ZSP było wyjątkowo dużo młodych ludzi. Wszystko za sprawą ósmoklasistów chcących...

Wiadomości

W wyniku zderzenia motocykla z samochodem osobowym, mężczyzna prowadzący jednoślad trafił do szpitala. Do porannego wypadku doszło w centrum Świecia.

Extra Nowe

Zbigniew Kloska, dyrektor Gminnej Przychodni w Nowem, po ponad 42 latach pracy przechodzi na emeryturę. Ale z placówką się nie rozstaje. - Jeśli będę...

Wiadomości

Do 3 lat więzienia grozi kobiecie i mężczyźnie zatrzymanym w weekend przez policję.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Skład nowej rady może być dla niektórych pewnym zaskoczeniem. Znikło kilka dobrze znanych nazwisk związanych z samorządem od lat.

Wiadomości

W wyborach na urząd burmistrza Świecia niemal na pewno wygrał Krzysztof Kułakowski. Wciąż jednak czekamy jeszcze na oficjalne informacje z Państwowej Komisji Wyborczej.

Wiadomości

Szczególne powody do zadowolenia może mieć Koalicja Obywatelska. Prawdziwym liderem w rankingu popularności okazał się radny Sebastian Glaziński.

Wiadomości

Chyba największym zaskoczeniem jest to, że do rady nie weszła starosta Barbara Studzińska. Najwięcej głosów dostał zastępca burmistrza Świecia Paweł Knapik.

Wiadomości

Poznaliśmy wyniki głosowania na wójtów w kolejnych czterech gminach powiatu świeckiego.

Wiadomości

Krzysztof Kułakowski zdecydowanie wygrał z Dariuszem Woźniakiem wybory na burmistrza.

Wiadomości

Znamy już wyniki wyborów na burmistrza Pruszcza oraz na wójta gminy Lniano.

Wiadomości

Oprócz burmistrzów i wójtów oraz radnych gmin i powiatu, mieszkańcy powiatu świeckiego wybierali też radnych sejmiku województwa. Wiadomo już, kto nimi będzie z naszego...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama