Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Pijani rzadko płacą za nocleg w izbie wytrzeźwień. Kto to robi za nich? My!

Prawie 30 tys. zł wydała w ubiegłym roku gmina Świecie za pobyt pijanych w toruńskiej izbie wytrzeźwień. Kwota ta byłaby znacznie wyższa, gdyby nie to, że część osób odwożonych jest przez policję lub straż miejską do domów.

Udostępnij
pijak

REKLAMA

Wspomniana kwota 30 tys. zł to tylko część kosztów poniesionych w związku z opieką nad nietrzeźwymi.

- Gdyby doliczyć do tego koszty paliwa i czas pracy strażników, suma byłaby jeszcze wyższa - mówi Roman Witt, komendant Straży Miejskiej w Świeciu.

Reklama
Reklama

W sumie w 2019 r. odnotowano 164 kursy do izby wytrzeźwień. Niektórzy trafiali tam kilkakrotnie. Najwięcej takich przypadków było w drugim kwartale - 48.

Każdy opuszczający Izbę Wytrzeźwień w Toruniu otrzymuje rachunek do zapłacenia. Wynosi on około 200 zł. Jeśli tego nie zrobi, kosztami obarczana jest gmina, z terenu której został przywieziony. W efekcie więc zrzucają się na to wszyscy mieszkańcy płacący podatki.
REKLAMA

- W zdecydowanej większości przypadków interwencje dotyczyły osób bezdomnych, najczęściej nieposiadających żadnych dochodów - tłumaczy Roman Witt. - Ponieważ osoby w stanie nietrzeźwości nie mogą przebywać w schronisku dla bezdomnych, nie mamy wyboru. Konieczny jest kurs do Torunia.

Reklama
Reklama

Drugą grupę pijaków - zwykle eskortowanych przez policję - stanowiły osoby pod wpływem alkoholu, które zachowywały się agresywnie, stwarzając zagrożenie dla otoczena lub samych siebie.

W ponad stu przypadkach, pijani znajdowani w parkach lub na ulicach, o ile możliwe było ustalenie ich miejsca zamieszkania, byli przewożeni do domu. Po to, by nie narażać gminy na dodatkowe koszty, które i tak są spore.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (10)

 1. Sławas

  3 lutego 2020 18:24

  Po co tych bezdomnych wożą na

  Po co tych bezdomnych wożą na izbę oni nie są szkodliwe wyśpią się i spoko . Ale przecież z nudów trzeba sobie jeździć do Torunia .

  • Marko

   3 lutego 2020 20:05

   Pewnie z nudów jeżdżą do

   Pewnie z nudów jeżdżą do Torunia. A jak taki bezdomny zaśnie na wieki, to co, znowu inne pretensje, a tonieudzielili pomocy, pewnie pobili itd. Myślę, że robią to z koniecznosci

 2. Martakasa

  3 lutego 2020 20:34

  Tacy ludzie powinni być

  Tacy ludzie powinni być zamykani tylko szpeca miasto. Sikami zalatują na odległość ja rozumiem zapach moczu jak człowiek jest podniecony ale nie jak sobie idzie po prostu.

 3. lipo

  3 lutego 2020 20:39

  Kużwa bezdomni ,a na chlanie

  Kużwa bezdomni ,a na chlanie kasa jest!!!!!!!!!! Zmusić do roboty!!!!!!!!!!!!! menelstwo.

 4. Anonim

  4 lutego 2020 00:29

  Bezdomni to co zrobisz, no

  Bezdomni to co zrobisz, no nie ma z czego to nie zapłaci 

  Mimo wszystko bardzo współczuję tym ludziom. 

  Reszcie kazać płacić i to słono, agresywni to nawet podwójnie powinni

 5. Obserwator

  4 lutego 2020 01:49

  A może by tak w Świeciu taką

  A może by tak w Świeciu taką izbe zrobić. Ile na paliwie zaoszczędzone. 

  • Jarek

   4 lutego 2020 05:45

   Słusznie. Wydzielić miejsce w

   Słusznie. Wydzielić miejsce w psychiatryku, na przykład.

 6. Jarek

  4 lutego 2020 05:43

  Wolę zapłacić za pijanego,

  Wolę zapłacić za pijanego, niż samemu marnować pieniądze na alkohol.

 7. D.

  4 lutego 2020 08:24

  Prace spoleczne na rzecz

  Prace spoleczne na rzecz miasta jak nie płacą. Grabie i jazda do przód śmieci zbierać niech się sprzydadza do czegoś.

  • Gośćććć

   4 lutego 2020 18:22

   I to jest myśl, a nie wyjdzie

   I to jest myśl, a nie wyjdzie taka pała i dalej pod marketem wqrwia i jeszcze wielce obrażony książe że człowiek nie da bo on przecież bezdomny jest, yszzzz to kurestwo 

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Policjanci ukarali wysokim mandatem kierowcę, który na parkingu w Świeciu prezentował moc silnika i hałaśliwe dźwięki tłumika swojego samochodu. Policja zapowiada "zero tolerancji".

Wiadomości

W największej świeckiej szkole ponadpodstawowej niemal zawsze jest tłoczno. Jednak dziś na korytarzach ZSP było wyjątkowo dużo młodych ludzi. Wszystko za sprawą ósmoklasistów chcących...

Wiadomości

W wyniku zderzenia motocykla z samochodem osobowym, mężczyzna prowadzący jednoślad trafił do szpitala. Do porannego wypadku doszło w centrum Świecia.

Extra Nowe

Zbigniew Kloska, dyrektor Gminnej Przychodni w Nowem, po ponad 42 latach pracy przechodzi na emeryturę. Ale z placówką się nie rozstaje. - Jeśli będę...

Wiadomości

Do 3 lat więzienia grozi kobiecie i mężczyźnie zatrzymanym w weekend przez policję.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Skład nowej rady może być dla niektórych pewnym zaskoczeniem. Znikło kilka dobrze znanych nazwisk związanych z samorządem od lat.

Wiadomości

W wyborach na urząd burmistrza Świecia niemal na pewno wygrał Krzysztof Kułakowski. Wciąż jednak czekamy jeszcze na oficjalne informacje z Państwowej Komisji Wyborczej.

Wiadomości

Szczególne powody do zadowolenia może mieć Koalicja Obywatelska. Prawdziwym liderem w rankingu popularności okazał się radny Sebastian Glaziński.

Wiadomości

Chyba największym zaskoczeniem jest to, że do rady nie weszła starosta Barbara Studzińska. Najwięcej głosów dostał zastępca burmistrza Świecia Paweł Knapik.

Wiadomości

Poznaliśmy wyniki głosowania na wójtów w kolejnych czterech gminach powiatu świeckiego.

Wiadomości

Krzysztof Kułakowski zdecydowanie wygrał z Dariuszem Woźniakiem wybory na burmistrza.

Wiadomości

Znamy już wyniki wyborów na burmistrza Pruszcza oraz na wójta gminy Lniano.

Wiadomości

Oprócz burmistrzów i wójtów oraz radnych gmin i powiatu, mieszkańcy powiatu świeckiego wybierali też radnych sejmiku województwa. Wiadomo już, kto nimi będzie z naszego...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama