Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Postanowili, że nie będą płacić za śmieci. Co gmina może im zrobić? Niektórym nic

W gminie Świecie dług rekordzisty zalegającego z opłatami za odbiór śmieci przekroczył już 20 tys. zł. W Pruszczu jednemu z mieszkańców nazbierało się 7,6 tys. zł zaległości. - W naszej gminie nie płaci na czas średnio 8 proc. zobowiązanych do tego - wylicza wójt Osia. Czy jest sposób na zmuszenie ich do wywiązywania się z tego obowiązku?

Udostępnij
smieci-rachu

Jeszcze około dziesięć lat temu rachunki za odbiór śmieci stanowiły niezbyt duży wydatek w budżecie domowym. Co więcej, brak opłat nie skutkował większymi problemami. Zupełnie inaczej niż nieuregulowane rachunki za prąd.

Ten sposób myślenia o opłatach za wywóz śmieci ma dziś swoje konsekwencje. Tym większe, że w ciągu ostatniej dekady gospodarowanie odpadami przeszło swoistą rewolucję. Jedną z nich jest znaczący wzrost opłat. Co gorsza, w kolejnych latach można spodziewać dalszych uciążliwości, nie tylko finansowych z tego tytułu.

Odpady trzeba będzie coraz staranniej selekcjonować i jak najwięcej odzyskiwać surowców nadających się do dalszego przerobu. Jednak te wszystkie rozważania raczej nie dotyczą tych, którzy od lat zalegają z płatnościami.

Reklama
Reklama

W gminie Świecie zaległości z tego tytułu sięgają już blisko 730 tys. zł

- Z tego ponad 530 tys. zł to zaległości starsze niż rok - wyjaśnia Aleksandra Arczyńska-Lisek, kierownik Referatu Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Świeciu. - Są osoby, które mają nieuregulowane rachunki od 2013 r.

Rekordowy dług z tego tytułu wynosi 20 tys. zł. Gmina wysyła co roku setki wezwań do zapłaty oraz tytułów egzekucyjnych, których realizacją zajmuje się urząd skarbowy. Dlaczego zatem długi niektórych rodzin rosną od lat?

Reklama
Reklama

- Jeżeli ktoś oficjalnie utrzymuje się tylko z różnego rodzaju zasiłków i świadczenia 500 plus, to nie ma dochodów, które mógłby zająć urząd - tłumaczy Aleksandra Arczyńska-Lisek. - W tej sytuacji w zasadzie mamy związane ręce. Możemy tylko upominać i liczyć na to, że taka osoba uzna, że może jednak należałoby zapłacić za odbiór śmieci.

Co roku gmina Świecie na gospodarowanie odpadami zmuszona jest dokładać kilkaset tysięcy złotych. Przychody nie bilansują się z wydatkami właśnie z powodu tych, którzy nie płacą.

Oczywiście problem nie dotyczy tylko Świecia. W gminie Pruszcz łączna suma zaległości w opłatach wynosi 138 tys. zł.

Reklama
Reklama

- Zobowiązania jednego z mieszkańców, które kumulują się od 2014 r., sięgają blisko 7,6 tys. zł - mówi Marcin Żebrowski, skarbnik gminy Pruszcz. - Dług drugiej osoby na tej "liście rankingowej" to ponad 5,7 tys. zł.

Nie inaczej jest w gminie Osie.

- Nie płaci średnio 8 proc. mieszkańców  - przyznaje Michał Grabski, wójt gminy Osie. - Obecnie dług z tego tytułu to 112 tys. zł. W pierwszym półroczu wysłaliśmy 193 upomnienia i wystawiliśmy 76 tytułów egzekucyjnych. W efekcie odzyskaliśmy 17,3 tys. zł.

Reklama
Reklama

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Świecia wątek niezapłaconych rachunków za śmieci pojawił się przy okazji uchwały o zmianie budżetu umożliwiającej wypłatę dodatku węglowego wynoszącego 3 tys. zł.

Radni Dariusz Woźniak i Leszek Piotrowski proponowali, aby spóźnialskim mieszkańcom pomniejszyć wysokość wypłat tego dodatku o sumę zaległości, jakie mają wobec gminy za odbiór odpadów.

- Nie ma takiej możliwości - wyjaśnia Marzenna Rzymek, skarbnik gminy Świecie. - Otrzymaliśmy wyraźne zalecenie z ministerstwa środowiska, aby przelewy były dokładnie opisane, że jest to dodatek węglowy. Wszystko po to, aby przypadkiem komornik nie zajął komuś tych pieniędzy z powodu jakichś zobowiązań.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (20)

 1. Aaaa

  3 października 2022 18:47

  Gmina Osie!!!! Ceny są za

  Gmina Osie!!!! Ceny są za niskie!!!! Dziecko nie zdążyłem się urodzić a już rachunek.za więcej osób!!!!!ciekawe czy osoba która wynajmuje pokoje ukrainie płaci np.za 12 osób wątpię.to wtedy macie dlug

  • Taki sobie

   4 października 2022 06:44

   Bzdura. Nigdy nie płaciłeś za

   Bzdura. Nigdy nie płaciłeś za śmieci. Rachunek jest wystawiany po złożeniu deklaracji w której podajesz ilość osób. Nie wpisałeś dziecka, bo się jeszcze nie urodziło, czyli kłamiesz.

 2. Max

  3 października 2022 18:56

  Tym zalegającym nic nie

  Tym zalegającym nic nie zrobią!!! Kpina!!! Oczywiście zapłacą za nich Ci co płacą. Jak zwykle!!!

 3. Doradca

  3 października 2022 20:10

  Super artykuł pseudo gazety.

  Super artykuł pseudo gazety. Zachęca tych którzy żyją z zasiłków i płacą za śmieci, żeby przestali bo nic im nie można zrobić. Ci co płacą mają co chwilę podnoszone stawki właśnie przez 8 % patologii, którą i tak każdy płacący podatki utrzymuje.

  • informatyk

   3 października 2022 20:34

   Ale z ciebie debil myślisz,

   Ale z ciebie debil myślisz, że ktoś normalny po przeczytaniu artykułu postanowi zostać patusem?? 

 4. AaaaaaA A A

  3 października 2022 20:32

  A aaaaa A aaaaaaaa A Dziecko

  A aaaaa A aaaaaaaa A Dziecko no zdonrzyłam urodzić a ruchunki za wińcy jusz drodze je wszystko i Prut i śmiecie .A aaa A Ukraińcy mieszkanie na pokoju w 20 osób i nikt nie płaci za nich AaaaaaA A A A aaaąaaa

  • Eley

   4 października 2022 00:58

   Ło matko świnta! Czegoś

   Ło matko świnta! Czegoś takiego jeszcze nie czytałam.. Przerosło mnue to.. 

 5. W piec

  3 października 2022 21:31

  Woźniak z Piotrowskim chcieli

  Woźniak z Piotrowskim chcieli zeby złamać łatwo czy go w ogóle nie znają, że rzucają takimi pomyslami? Podziwiam kolejne pomysły tych panów.

 6. Anonim

  3 października 2022 23:07

  Zawsze znalazłyby się takie

  Zawsze znalazłyby się takie sposoby żeby niepłacący wolał zapłacić rachunek niż później mieć jeszcze gorsze problemy z tego powodu. Nawet poprzez komornika

  • Rambos

   4 października 2022 14:24

   To podziel się z nam tymi

   To podziel się z nam tymi sposobami.

 7. Anonim

  4 października 2022 06:14

  Mam gminne mieszkanie od

  Mam gminne mieszkanie od dłuższego  czasu a jak wiadomo w cenie mieszkania gminnego też jest wliczony wywóz śmieci ale mimo tego nie chcą zakończyć ze mną starej umowy która miałem w innym miejscu zamieszkania… Przez tyle lat nazbierało się napewno kilka tysięcy 

 8. JWojcik Fan

  4 października 2022 11:20

  Według radnego J. Wójcika

  Według radnego J. Wójcika ponad 700 tys zlotych to żadne pieniadze, jak stwierdzil przy okazji kradzieży z gminnej kasy Świecia przez kasjerki. Podatnicy chetnie zaplacą nawet więcej.

 9. BarbaraB

  4 października 2022 15:54

  Opłaty są od osób fizycznych

  Opłaty są od osób fizycznych tak brzmi ustawa tylko ludzie nie zdają sobie sprawy z tego że nie są żadnymi os. fizycznymi tylko stworzeniami Bożymi których stworzył Bóg nie URZAD  nie kościół i jego prawo kanoniczne gdzie jest wzmianka o os. fizycz.Tylko Bóg dlatego URZAD famie prawo pobierając nienależny haracz Człowiek to stworzenie Boże i URZAD nie ma do niego żadnego zbójnickiego prawa

  • ANTYCHRYST 666

   4 października 2022 16:58

   Dlatego też oddzielenie

   Dlatego też oddzielenie państwa kościelnego od państwa świeckiego, żeby kościoł nie wtrącał się w życie i żeby można było normalnie żyć i funkcjonować.

   Osoba fizyczna to pojęcie człowieka w prawie cywilnym.

   Państwo świeckie przynajmniej poprzez nałożenie obowiązku szkolnego uczy poprawnej ortografii, zatem oprócz Biblii kup sobie może słownik ortograficzny języka polskiego. Kup sobie też „O powstaniu gatunków” Darwina, to dowiesz się skąd pochodzą ludzie. I pewnie jaśnie oświecona Basiu uważasz, że przedsiębiorcy to złodziejscy wysłannicy SZATANA.

   Nie no, przy takim poziomie to się tylko uwsteczniamy, a o jakimkolwiek rozwoju to można raczej zapomnieć.

   A ci co nie płacili i nie będą płacić, a pobierają socjale niech lepiej pójdą do pracy, bo wróbelki ćwierkają, że socjale niedługo się skończą.

   • Heinrich Himmler

    4 października 2022 17:16

    Ja ja 

    Ja ja 

   • Po kemonie

    5 października 2022 00:45

    Tak wania tak ,a onuce ty

    Tak wania tak ,a onuce ty zmienił?

 10. Antyk

  5 października 2022 09:50

  Tytuł brzmi jak anarchia

  Tytuł brzmi jak anarchia

 11. Chory królik

  5 października 2022 15:49

  Za uprzątnięcie śmieci firmy

  Za uprzątnięcie śmieci firmy prywaciaża co się walały za mondi 5 milionów złotych z kasy gminy  to żaden wydatek problem ale jak kowalski nie zapłaci na czas to go zamknąć. Chory kraj 

 12. lea

  5 października 2022 16:27

  Zabrać zasiłki na poczet

  Zabrać zasiłki na poczet płatności za śmieci, wodę itp  i tyle. Dlaczego ja i inni uczciwi ludzie, którym też nie jest lekko, a jednak płacą- mamy płacić za cwaniaków i nierobów. Mogliby też odrobić zaległości sprzątając chodniki, rowy itp. No ale przeciez wielce szanowne państwo ,,patologia” nie pobrudzą sobie rąk pracą….

 13. Bogdan mieszkaniec wsi

  5 października 2022 17:04

  Są plusy. Patologia i budowa

  Są plusy. Patologia i budowa bigbrotherów uratowała przed likwidacją  sklepy spożywczo monopolowe w Czaplach i Wiągu. 

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Na ratunek rzucono niemal maksymalne siły. Tuż przed godz. 19.00 w kierunku ulicy Łokietka w Świeciu pędziły wozy strażackie ze wszystkich kierunków.

Wiadomości

Nastolatka kierującego motocyklem bez prawa jazdy zatrzymali policjanci z posterunku w Dragaczu. Powiadomiona o zdarzeniu matka chłopca, przyjechała po niego na miejsce zdarzenia, tyle...

Wiadomości

Wygrana Rafała Pilarskiego jest sporym zaskoczeniem. Zarówno dla niego samego, jak i Zofii Topolińskiej, która piastowała urząd wójta od 1995 roku. Co ta zmiana...

Wiadomości

Dziś w grudziądzkim szpitalu zmarł wieloletni prezes stowarzyszenia diabetyków w Świeciu i radny gminy Świecie Zdzisław Lintowicz. Miał 70 lat.

Wiadomości

Komisariat Policji w Nowem zorganizował spotkanie adresowane do uczniów Zespołu Szkół w Nowem. Planujący związać się z to służbą mieli okazję przyjrzeć się pracy...

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Na ratunek rzucono niemal maksymalne siły. Tuż przed godz. 19.00 w kierunku ulicy Łokietka w Świeciu pędziły wozy strażackie ze wszystkich kierunków.

Wiadomości

Policjanci ukarali wysokim mandatem kierowcę, który na parkingu w Świeciu prezentował moc silnika i hałaśliwe dźwięki tłumika swojego samochodu. Policja zapowiada "zero tolerancji".

Wiadomości

W wyniku zderzenia motocykla z samochodem osobowym, mężczyzna prowadzący jednoślad trafił do szpitala. Do porannego wypadku doszło w centrum Świecia.

Wiadomości

W największej świeckiej szkole ponadpodstawowej niemal zawsze jest tłoczno. Jednak dziś na korytarzach ZSP było wyjątkowo dużo młodych ludzi. Wszystko za sprawą ósmoklasistów chcących...

Extra Nowe

Zbigniew Kloska, dyrektor Gminnej Przychodni w Nowem, po ponad 42 latach pracy przechodzi na emeryturę. Ale z placówką się nie rozstaje. - Jeśli będę...

Wiadomości

Nastolatka kierującego motocyklem bez prawa jazdy zatrzymali policjanci z posterunku w Dragaczu. Powiadomiona o zdarzeniu matka chłopca, przyjechała po niego na miejsce zdarzenia, tyle...

Wiadomości

Do 3 lat więzienia grozi kobiecie i mężczyźnie zatrzymanym w weekend przez policję.

Wiadomości

Wygrana Rafała Pilarskiego jest sporym zaskoczeniem. Zarówno dla niego samego, jak i Zofii Topolińskiej, która piastowała urząd wójta od 1995 roku. Co ta zmiana...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama