Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Posypały się mandaty za brak maseczek. Ile wlepili ich policjanci w naszym powiecie?

10 października powiat świecki znalazł się w tzw. żółtej strefie. Jednym z wymogów jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych. To, jak wywiązujemy się z tego nakazu, sprawdza policja.

Udostępnij
maseczki-1

REKLAMA

Dla niektórych nienoszenie maseczek stało się niemal wyznacznikiem obywatelskiej wolności wobec rządowych poleceń. Przekonywali, że maseczki nie chronią przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa i że to zwyczajna ingerencja w ich życie prywatne.

Opinie lekarzy, że maseczki nie są może idealnym środkiem ochronnym, ale ich noszenie na pewno pozytywnie wpływa na ograniczenie rozwoju pandemii, nie wszystkim trafiały do przekonania. Zresztą medycy zwracali uwagę, że jeśli ktoś źle się czuje w maseczce, może przecież założyć przyłbicę ochronną, która nie przylega do twarzy.
REKLAMA

- W naszym powiecie zdecydowana większość mieszkańców zasłania usta i nos w miejscach publicznych. Do 21 października, a więc w nieco ponad dziesięć dni od nakazu ich noszenia, funkcjonariusze wystawili 50 mandatów. Średnio więc 4-5 dziennie. Jak na 100-tysięczny powiat nie jest to tak dużo – argumentuje asp. szt. Agnieszka Żokowska, p.o. oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Świeciu.

Tylko trzy osoby odmówiły przyjęcia mandatu i będą swoich racji bronić w sądzie.

Brak maseczki czy przyłbicy jest traktowany jak wykroczenie. Kara wynosi od 20 do 500 zł.
REKLAMA

- Nie znaczy to, że każda z tych 50 osób została ukarana mandatem o maksymalnej wysokości. Funkcjonariusze biorą pod uwagę rozmaite okoliczności, skruchę czy sytuację materialną, zanim zdecydują się na wypisanie mandatu – zaznacza Agnieszka Żokowska.

Lepiej więc w takiej sytuacji nie stawać za bardzo okoniem, bo policjant też człowiek i żeby uciszyć działającego mu na nerwy krzykacza, wlepi mu 500 zł kary, a komuś, kto uderzy się w piersi i obieca szczerą poprawę – np. 50 zł.

Prawda jest jednak taka, że przeciwnicy zakrywania ust i nosa mają poważny argument, z którym zgadzały się nawet sądy (ale już niedługo). Chodzi o to, że do tej pory taki obowiązek nakładało rozporządzenie rządu. Rzecznik Praw Obywatelskich zwracał uwagę, że wprowadzono je z naruszeniem zasad tworzenie prawa.
REKLAMA

Rzecznik argumentował, że zgodnie z konstytucją obowiązek ten powinna regulować ustawa, a nie rządowe rozporządzenie, które stosunkowo łatwo podważyć.

Aby uporządkować stan prawny, w czwartek Sejm uchwalił nowelizację niektórych ustaw tzw. covidowych.

Wprowadzono między innymi zmiany w kodeksie wykroczeń. Po wejściu ich w życie, za brak maseczki czy przyłbicy zapłacimy już nie 500, a 1000 zł grzywny. Na tym jednak nie koniec.
REKLAMA

Placówki handlowe będą miały prawo odmówić obsługi klienta, który będzie ignorował nowy, ustawowy zakaz.

Nie będzie więc dochodziło do takich sytuacji, jak w Suwałkach, gdzie tamtejszy sąd wymierzył 100 zł grzywny sprzedawczyni, bo odmówiła sprzedaży towaru klientce bez maseczki. Ostatecznie ekspedientka została uniewinniona, ale sąd wskazywał, że taka sytuacja to efekt nieprecyzyjnych przepisów.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (34)

 1. Ustawa

  23 października 2020 08:40

  Właśnie sprawdzam dziennik

  Właśnie sprawdzam dziennik ustaw i …. Nie ma żadnych zmian co do noszenia maseczek oraz karania za jej brak więc nadal obowiązuje ustawa z 5 Grudnia 2008r. Która mówi że rządzący mogą wprowadzić nakaz noszenia maseczki ale obowiązkiem tym są objęte  osoby chore oraz podejrzane – czyli takie które miały kontakt z osobą chora .  Pozdrawiam

  • Observer

   23 października 2020 11:20

   Dlatego w senacie jest teraz

   Dlatego w senacie jest teraz ustawa nakazująca ich noszenie i pewnie po niedzieli będzie podpisana przez pr, i wtedy już będziesz musiał….

  • Laszka

   31 października 2020 09:42

   Zgadza się. Dzisiaj tj.31.10

   Zgadza się. Dzisiaj tj.31.10.2020r. sprawdziłam ustawę z 5.12.2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U.2008 Nr 234 poz.1570 na podst. t.j. Dz.U. z 2020 r.poz.1845) i NIE MA OBOWIĄZKU noszenia czegokolwiek na twarzy przez osoby zdrowe. Przepis nadal dotyczy osób chorych i podejrzanych o zachorowanie. Nie zmieniły się też w art.2 definicje osób chorych, podejrzanych o zachorowanie, czy o zakażenie.

 2. Nikt znany

  23 października 2020 09:11

  Ustawa i konstytucja to

  Ustawa i konstytucja to kluczowe argumenty osób które nie chcą nosić maseczek. Tutaj rodzi się pytanie: czy jeżeli te maseczki nie są ochroną przed wirusem to czy którykolwiek antymaseczkowiec zgodził by się np. przebywać bez maseczki w jednym pomieszczeniu z kimś kto ma stwierdzony COVID!?

  • Anonim

   23 października 2020 12:46

   Tak kur…a ja bym z takim

   Tak kur…a ja bym z takim mógł być w pomieszczeniu bez maseczki bo tak się kur..a składa że byłem chory niby na te gówno i kur..a nawet kataru nie miałem ale tyle ile czasu i nerwów straciłem.. jesteście psychiczni  tym covidem chu.. wam za to w du..e bo rucha..i jesteście przez rząd jak dziwk…i  TAKA GROŹNA CHOROBA ale jeden kur..a ma objawy drugi wcale.. 

   • Nikt znany

    23 października 2020 13:02

    Jak Ty mi Anonim

    Jak Ty mi Anonim zaimponowałeś!!!  Pełna kultury i dobrego smaku wypowiedź. Pamiętaj jednak że tak samo mocno jak Ty nie wierzysz w tego wirusa inni mogą wierzyć. Podsumowując: jest demokracja więc każdy może wierzyć lub nie w COVID.

   • Tomcio ze Świecia

    23 października 2020 13:11

    Chyba jednak jakiś skutek

    Chyba jednak jakiś skutek uboczny powstal

    • Nikt znany

     23 października 2020 13:19

     To był tylko komentarz

     To był tylko komentarz współistniejący!

 3. Anonim

  23 października 2020 09:21

  Super, karać, będzie kasa na

  Super, karać, będzie kasa na moją gromadkę dzieci i paznokcie Grażyny.

 4. jezy

  23 października 2020 09:22

  Tylko komu daja te mandaty?

  Tylko komu daja te mandaty? przewaznie dzieciakom. Dorosli w temacie wiedzacy ze bez ustawy kazdy sad przyzna im racje w tym momencie nie do ruszenia.. co prawda pewnie jeszcze przez 2 tygodnie i oni beda musieli nosic szmate na twarzy ale na ten moment. Kto kumaty maski nie nosi i nic nie zaplaci zreszta policja dobrze to wie… 90 % i tak ludzi na widok policji zgadza sie na wszystko. Reasumujac i tak sa na plusie. Ja w tym czasie ide na spacer bez maski wolny delektowac sie ostatnimi dniami bez ustawy

  • Roman.

   23 października 2020 13:00

   Bo nie myślisz o innych. 

   Bo nie myślisz o innych. 

  • gość

   23 października 2020 13:14

   Jesteś jednym z tych , którzy

   Jesteś jednym z tych , którzy nie szanują zdrowia i zycia innych. Czyli samolubny , zapatrzony w siebie gej

  • Mieszkaniec

   23 października 2020 13:25

   A co ze zgodnoscia tej ustawy

   A co ze zgodnoscia tej ustawy z ustawa zasadnicza (konstytucja) gwarantujaca wolnosc jednostce????

  • Mm

   23 października 2020 13:46

   Takich „odwaznych”ludzi jak

   Takich „odwaznych”ludzi jak pan potrzebują  w szpitalach. Zapraszamy!

 5. xxxx

  23 października 2020 09:29

  Mnie panowi za zdanie ze bez

  Mnie panowi za zdanie ze bez ustawy, tego i tak nie ubiore, a w sadzie wygram puscili dalej.

  • Ala<

   23 października 2020 09:42

   Widocznie nie masz co robić i

   Widocznie nie masz co robić i ci się nudzi skoro masz czas chodzenia po sądach…

   • Mini

    23 października 2020 10:13

    A czy on napisał że wniosek

    A czy on napisał że wniosek do sądu dostał? Policjant też człowiek i zna prawo po co ma wniosek pisać skoro i tak gówno to da. A tylko produkować się musi 

 6. Lol :)

  23 października 2020 10:31

  Przed czym bardziej chroni

  Przed czym bardziej chroni maseczka? Przed mandatem czy koronawirusem? 🙂

 7. Ancik

  23 października 2020 10:34

  Karać pozamykać opisać w

  Karać pozamykać opisać w gazetach. I tak ma wyglądać Polska? Do czego doszliśmy w 21 wieku. A kurdupel jest cicho i cieszy się z kłucenia Polaków. 

 8. mj

  23 października 2020 10:39

  Założę się, że gdyby rząd

  Założę się, że gdyby rząd wprowadził zakaz noszenia maseczek, to te same osoby, które dziś nie noszą zaczełyby te maseczki nosić – tak z przekory, żeby pokazać jacy to są oryginalni i obyci z przepisami.

  • Piotr lekarz

   23 października 2020 10:57

   Nie dlatego nie noszą

   Nie dlatego nie noszą maseczek kolego. Nie noszą z troski o swoje i innych zdrowie bo w większości są świadomymi ludźmi. Maseczka powoduje silne zakwaszenie organizmu. Każdy kekarz wie że nowotwory i najróżniejsze inne choroby rozwijają się w zakwaszonym organizmie. Rządzący też o tym wiedzą. Obowiàzek noszenia maseczek jest nie po to by ludzie nie zarażali się wirusem lecz po to by chorowali i umierali. Rząd pracuje na zlecenie koncernów farmaceutycznych i satanistów zarządzających planetą.

   • Ksw

    23 października 2020 11:24

    Idiota

    Idiota

   • mj

    23 października 2020 11:40

    W świetle takich rewelwcji

    W świetle takich rewelwcji pozostaje mi tylko przyspieszyć sprawę i rzucić się z najbliższej krawędzi dysku ziemskiego. Wskaż drogę, kolego.

   • Anonim

    23 października 2020 12:52

    Bardzo mądre i logiczne

    Bardzo mądre i logiczne podejście. Gratuluję że jesteś z tych którzy potrafią analizować informacje które nas otaczają. Jak będzie trzeba wyjść na ulicę mam nadzieję że jesteś z tych którzy wyjdą i się przeciwstawią

   • Stop debilom

    23 października 2020 21:02

    Zakwasil to się tobie mózg

    Zakwasil to się tobie mózg idioto. Co za durnie mieszkają w tym kraju, ja pierniczę… 

 9. Jaga

  23 października 2020 11:08

  A kto wie gdzie zużyte

  A kto wie gdzie zużyte wyrzucać ? Do normalnych śmieci tak ? Albo na pobocze , już ich tam sporo leży … to jest normalne bo mądre głowy nie mają pomysłu ale do karania za nieposłuszeństwo są pierwsi . 

 10. fazik

  23 października 2020 13:32

  karac karac za malo kar

  karac karac za malo kar

 11. KAMIKADZE

  23 października 2020 14:03

  Licytacja na temat maseczek

  Licytacja na temat maseczek to szczególny rodzaj bicia tzw piany. Jeśli przeciwnicy ich noszenia mają ciekawsze rozwiązania to na Nowogrodzkiej lub Wiejskiej w Warszwie już na nich czekają. Jesteśmy na etapie „RATUJ SIĘ KTO MOŻE”, bo rząd tylko na papierze pomoże. Szanujmy nasze zdrowie i innych, bo jeśli sami nie będziemy się wspierali i szanowali to możemy śmiało czuć się olewani. Ułatwmy pracę Policji napewno mają bardziej poważne wyzwania niż ściganie bezmaseczkowców-bezmózgowców.

  • Hjjj

   23 października 2020 17:48

   To że ktoś szmaty na twarzy

   To że ktoś szmaty na twarzy nie nosi to zaletą widać jak na dłoni kto psem nie jest. 

 12. Przeciwnik

  23 października 2020 14:21

  Jak wprowadzą tą ustawe w

  Jak wprowadzą tą ustawe w zycie. To będziemy nosić te maseczki na okrągło. Czy to upał czy beszcz czy zimno. Już widze jak ludzie się duszą latem jak wypadki drogowe są nagminne. Bo niestety jeśli ktoś nosi okulary i maseczka to paruja jak cholera. W wilgotne dni raz dwa mokra jak cholera. A co dopiero jak bądzie troche mrozu. 

 13. gość

  23 października 2020 15:39

  bardzo dobrze

  bardzo dobrze

 14. Sie slyszysz?

  23 października 2020 15:42

  Pani jest p.o. rzecznika

  Pani jest p.o. rzecznika prasowego. Pani sie slyszy? Jak ocenia sytuacje materialna? Markowe cichuchy? Dyskutant to od raz 500 zl? Z jakiej racji. To kolejny przejaw dyskryminacji.masz sie zachwac jak dziecko. Przprosic, chylic czola i masz mniejszy mandat. Absurd. A gdzie jakies kryteria?moze szkodliwosc? Czy ktos szedl sam czy narazl.innych itd.

 15. Niepogoda

  24 października 2020 00:00

  Dziwni ludzie typu Ancik, co

  Dziwni ludzie typu Ancik, co to nie wiadomo czy jest kurdupel czy tylko zwykły głupek, czy jak ktoś z waszych rodzin zachoruje to będziecie sprawdzać czy jakaś ustawa przewiduje pomoc medyczną czy będzie chcieli jej zastosowania?

  • Xxxx

   24 października 2020 08:38

   Jak złapie grypę to wylezy.

   Jak złapie grypę to wylezy. Wierzcie dalej w ten cyrk z smiertlena choroba. Idiota nic więcej z Ciebie.

   Pracuje od lat w szpitalu i przez ten cyrk jest gorzej niż było komuś zależy aby statystyki rosły. Pacjenci ktorym wcześniej poświęcało się więcej uwagi teraz to gorszy sort. Ludzie mają gorsze choroby niż ta grypa medialna ale wy szaraki tego nie rozumiecie.. Ludzie w szpitalach mają dość ale to nie oni sobie to wymyślili tylko góra. 

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Wiadomości

Świecie zajęło pierwszą pozycję wśród najzamożniejszych miast powiatowych w województwie kujawsko-pomorskim i wysoką lokatę w skali całego kraju.

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

Nastąpiła kolejna istotna zmiana w wyglądzie świeckiego zamku. Tym razem na zewnątrz. Zamontowano drewniany krużganek, który będzie prowadził do dwóch nowych wejść.

Reklama