Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Posypały się mandaty za brak maseczek. Ile wlepili ich policjanci w naszym powiecie?

10 października powiat świecki znalazł się w tzw. żółtej strefie. Jednym z wymogów jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych. To, jak wywiązujemy się z tego nakazu, sprawdza policja.

Udostępnij
maseczki-1

REKLAMA

Dla niektórych nienoszenie maseczek stało się niemal wyznacznikiem obywatelskiej wolności wobec rządowych poleceń. Przekonywali, że maseczki nie chronią przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa i że to zwyczajna ingerencja w ich życie prywatne.

Opinie lekarzy, że maseczki nie są może idealnym środkiem ochronnym, ale ich noszenie na pewno pozytywnie wpływa na ograniczenie rozwoju pandemii, nie wszystkim trafiały do przekonania. Zresztą medycy zwracali uwagę, że jeśli ktoś źle się czuje w maseczce, może przecież założyć przyłbicę ochronną, która nie przylega do twarzy.
REKLAMA

Reklama
Reklama

- W naszym powiecie zdecydowana większość mieszkańców zasłania usta i nos w miejscach publicznych. Do 21 października, a więc w nieco ponad dziesięć dni od nakazu ich noszenia, funkcjonariusze wystawili 50 mandatów. Średnio więc 4-5 dziennie. Jak na 100-tysięczny powiat nie jest to tak dużo – argumentuje asp. szt. Agnieszka Żokowska, p.o. oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Świeciu.

Tylko trzy osoby odmówiły przyjęcia mandatu i będą swoich racji bronić w sądzie.

Brak maseczki czy przyłbicy jest traktowany jak wykroczenie. Kara wynosi od 20 do 500 zł.
REKLAMA

Reklama
Reklama

- Nie znaczy to, że każda z tych 50 osób została ukarana mandatem o maksymalnej wysokości. Funkcjonariusze biorą pod uwagę rozmaite okoliczności, skruchę czy sytuację materialną, zanim zdecydują się na wypisanie mandatu – zaznacza Agnieszka Żokowska.

Lepiej więc w takiej sytuacji nie stawać za bardzo okoniem, bo policjant też człowiek i żeby uciszyć działającego mu na nerwy krzykacza, wlepi mu 500 zł kary, a komuś, kto uderzy się w piersi i obieca szczerą poprawę – np. 50 zł.

Prawda jest jednak taka, że przeciwnicy zakrywania ust i nosa mają poważny argument, z którym zgadzały się nawet sądy (ale już niedługo). Chodzi o to, że do tej pory taki obowiązek nakładało rozporządzenie rządu. Rzecznik Praw Obywatelskich zwracał uwagę, że wprowadzono je z naruszeniem zasad tworzenie prawa.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Rzecznik argumentował, że zgodnie z konstytucją obowiązek ten powinna regulować ustawa, a nie rządowe rozporządzenie, które stosunkowo łatwo podważyć.

Aby uporządkować stan prawny, w czwartek Sejm uchwalił nowelizację niektórych ustaw tzw. covidowych.

Wprowadzono między innymi zmiany w kodeksie wykroczeń. Po wejściu ich w życie, za brak maseczki czy przyłbicy zapłacimy już nie 500, a 1000 zł grzywny. Na tym jednak nie koniec.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Placówki handlowe będą miały prawo odmówić obsługi klienta, który będzie ignorował nowy, ustawowy zakaz.

Nie będzie więc dochodziło do takich sytuacji, jak w Suwałkach, gdzie tamtejszy sąd wymierzył 100 zł grzywny sprzedawczyni, bo odmówiła sprzedaży towaru klientce bez maseczki. Ostatecznie ekspedientka została uniewinniona, ale sąd wskazywał, że taka sytuacja to efekt nieprecyzyjnych przepisów.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
34 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Właśnie sprawdzam dziennik

Właśnie sprawdzam dziennik ustaw i …. Nie ma żadnych zmian co do noszenia maseczek oraz karania za jej brak więc nadal obowiązuje ustawa z 5 Grudnia 2008r. Która mówi że rządzący mogą wprowadzić nakaz noszenia maseczki ale obowiązkiem tym są objęte  osoby chore oraz podejrzane – czyli takie które miały kontakt z osobą chora .  Pozdrawiam

Ustawa i konstytucja to

Ustawa i konstytucja to kluczowe argumenty osób które nie chcą nosić maseczek. Tutaj rodzi się pytanie: czy jeżeli te maseczki nie są ochroną przed wirusem to czy którykolwiek antymaseczkowiec zgodził by się np. przebywać bez maseczki w jednym pomieszczeniu z kimś kto ma stwierdzony COVID!?

Super, karać, będzie kasa na

Super, karać, będzie kasa na moją gromadkę dzieci i paznokcie Grażyny.

Reklama

Tylko komu daja te mandaty?

Tylko komu daja te mandaty? przewaznie dzieciakom. Dorosli w temacie wiedzacy ze bez ustawy kazdy sad przyzna im racje w tym momencie nie do ruszenia.. co prawda pewnie jeszcze przez 2 tygodnie i oni beda musieli nosic szmate na twarzy ale na ten moment. Kto kumaty maski nie nosi i nic nie zaplaci zreszta policja dobrze to wie… 90 % i tak ludzi na widok policji zgadza sie na wszystko. Reasumujac i tak sa na plusie. Ja w tym czasie ide na spacer bez maski wolny delektowac sie ostatnimi dniami bez ustawy

Mnie panowi za zdanie ze bez

Mnie panowi za zdanie ze bez ustawy, tego i tak nie ubiore, a w sadzie wygram puscili dalej.

Przed czym bardziej chroni

Przed czym bardziej chroni maseczka? Przed mandatem czy koronawirusem? 🙂

Reklama

Karać pozamykać opisać w

Karać pozamykać opisać w gazetach. I tak ma wyglądać Polska? Do czego doszliśmy w 21 wieku. A kurdupel jest cicho i cieszy się z kłucenia Polaków. 

Założę się, że gdyby rząd

Założę się, że gdyby rząd wprowadził zakaz noszenia maseczek, to te same osoby, które dziś nie noszą zaczełyby te maseczki nosić – tak z przekory, żeby pokazać jacy to są oryginalni i obyci z przepisami.

A kto wie gdzie zużyte

A kto wie gdzie zużyte wyrzucać ? Do normalnych śmieci tak ? Albo na pobocze , już ich tam sporo leży … to jest normalne bo mądre głowy nie mają pomysłu ale do karania za nieposłuszeństwo są pierwsi . 

Reklama

karac karac za malo kar

karac karac za malo kar

Licytacja na temat maseczek

Licytacja na temat maseczek to szczególny rodzaj bicia tzw piany. Jeśli przeciwnicy ich noszenia mają ciekawsze rozwiązania to na Nowogrodzkiej lub Wiejskiej w Warszwie już na nich czekają. Jesteśmy na etapie „RATUJ SIĘ KTO MOŻE”, bo rząd tylko na papierze pomoże. Szanujmy nasze zdrowie i innych, bo jeśli sami nie będziemy się wspierali i szanowali to możemy śmiało czuć się olewani. Ułatwmy pracę Policji napewno mają bardziej poważne wyzwania niż ściganie bezmaseczkowców-bezmózgowców.

Jak wprowadzą tą ustawe w

Jak wprowadzą tą ustawe w zycie. To będziemy nosić te maseczki na okrągło. Czy to upał czy beszcz czy zimno. Już widze jak ludzie się duszą latem jak wypadki drogowe są nagminne. Bo niestety jeśli ktoś nosi okulary i maseczka to paruja jak cholera. W wilgotne dni raz dwa mokra jak cholera. A co dopiero jak bądzie troche mrozu. 

Reklama

bardzo dobrze

bardzo dobrze

Pani jest p.o. rzecznika

Pani jest p.o. rzecznika prasowego. Pani sie slyszy? Jak ocenia sytuacje materialna? Markowe cichuchy? Dyskutant to od raz 500 zl? Z jakiej racji. To kolejny przejaw dyskryminacji.masz sie zachwac jak dziecko. Przprosic, chylic czola i masz mniejszy mandat. Absurd. A gdzie jakies kryteria?moze szkodliwosc? Czy ktos szedl sam czy narazl.innych itd.

Dziwni ludzie typu Ancik, co

Dziwni ludzie typu Ancik, co to nie wiadomo czy jest kurdupel czy tylko zwykły głupek, czy jak ktoś z waszych rodzin zachoruje to będziecie sprawdzać czy jakaś ustawa przewiduje pomoc medyczną czy będzie chcieli jej zastosowania?

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Potwierdzają się wcześniejsze informacje portalu Extra Świecie o planowanej sprzedaży zakładu Schumacher Packaging w Polednie koło Bukowca. Wiadomo już, kto chce go kupić.

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Biznes

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Reklama
Reklama

Wiadomości

W mieszkaniu świecianina policjanci znaleźli ponad 200 gramów MDMA i marihuany. Teraz 21-latkowi grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Styl życia

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

W przedostatni weekend sierpnia kolejna edycja Blues na Świecie Festival Kujawy/Pomorze. Ale wakacje pożegnamy nie tylko w rytmach bluesa, bo wystąpią też popularni rockowi...

Wiadomości

W minioną środę po południu doszło do wypadku na drodze między Osiem a Tleniem.

Wiadomości

To była prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Podczas niedzielnego pikniku w Świeciu można było podziwiać 85 aut z różnych epok. Zgodnie z założeniem imprezy,...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Potwierdzają się wcześniejsze informacje portalu Extra Świecie o planowanej sprzedaży zakładu Schumacher Packaging w Polednie koło Bukowca. Wiadomo już, kto chce go kupić.

Wiadomości

W mieszkaniu świecianina policjanci znaleźli ponad 200 gramów MDMA i marihuany. Teraz 21-latkowi grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Wiadomości

W przedostatni weekend sierpnia kolejna edycja Blues na Świecie Festival Kujawy/Pomorze. Ale wakacje pożegnamy nie tylko w rytmach bluesa, bo wystąpią też popularni rockowi...

Wiadomości

Festiwal Mocnych Brzmień im. Ryśka Bieńka w Świeciu to impreza, która na trwałe wpisała się w kalendarz lokalnych wydarzeń kulturalnych. To właśnie festiwalowi i...

Wiadomości

Mieszkańcy Świecia otrzymali pierwszeństwo w zakupie dietetycznej mieszanki chlebowej Panarium.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo