Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Powoli kończą się piasek i sól. Zima już pochłonęła budżet powiatu na utrzymanie dróg

Czytelnicy Extra Świecie poproszeni, aby wskazali miejsca, gdzie obecnie panują najtrudniejsze warunki na drogach, wielokrotnie sugerowali, że znacznie łatwiej byłoby sporządzić listę tras, gdzie kierowcy nie mają większych powodów do narzekania. Tym bardziej niektórym pewnie trudno będzie uwierzyć, że powiat wydał już na odśnieżanie ponad 1 mln zł z zarezerwowanych na ten cel 900 tys.

Udostępnij
ciezarowka-2

REKLAMA

Tegoroczna zima dość wyraźnie podzieliła kierowców na dwie grupy: tych, którzy dobrze pamiętają obfite opady śniegu sprzed lat i to jak się wtedy jeździło oraz osoby, dla których jest to pewna nowość, z którą dopiero się oswajają. Są też tacy, którzy przeświadczeni, że śniegu nie będzie, nie zmienili opon z letnich na zimowe.

Zasadniczym problemem jest to, że ogromne opady to efekt zaledwie kilku dni. Najwięcej zgłoszeń od naszych Czytelników o trudnych warunkach na drogach pochodzi z gmin Drzycim, Lniano, Dragacz i Osie. W większości chodzi o drogi powiatowe.

Reklama
Reklama

REKLAMA

- Od momentu wystąpienia opadów, praktycznie bez przerwy pracuje 13 jednostek - mówi Adam Meller, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu. - Trzeba jednak pamiętać, że podlega nam 600 km dróg.

Dyrektor podaje dla porównania, że na drogach krajowych, które w powiecie świeckim liczą tylko 120 km, działa aż 20 pługów i piaskarek.

- Chociażby z tego prostego zestawienia wynika, że drogi powiatowe nigdy nie będą wyglądały tak, jak krajowe. I nikt tego nie wymaga, bo w naszym przypadku chodzi przede wszystkim o utrzymanie przejezdności i zabezpieczenie wzniesień. Tylko tyle i aż tyle. Chcę jednak podkreślić, że robimy znacznie więcej niż obligują nas do tego przepisy - przekonuje Adam Meller.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Dodatkową trudnością, z którą tej zimy muszą się borykać drogowcy, są niskie temperatury. Sól, jako środek zapobiegający zamarzaniu, sprawdza się tylko do 6 stopni poniżej zera. Tymczasem w ciągu dnia utrzymuje się minus 8-10 stopni. Wieczorem spada o kolejne trzy, cztery kreski.

W związku z tym pozostaje tylko rozsuwanie na boki nadmiaru śniegu i sypanie piasku. Tyle, że to typowa syzyfowa praca, jeśli weźmiemy pod uwagę, że każdego dnia kilkukrotnie pada śnieg. Po godzinie od przejechania pługa, droga wygląda tak samo, jak wcześniej.

Niektórzy nasi Czytelnicy sugerują, że dzieje się tak również za sprawą kierowców obsługujących ciężki sprzęt. Ich praca - liczba przejechanych kilometrów - rejestrowana jest przez GPS. Nie sposób jednak zmierzyć innych parametrów.
REKLAMA

Reklama
Reklama

- Celowo nie opuszczają pługa do samej jezdni, aby zmniejszyć opór, jaki stawia zmarznięty śnieg i tym samym ograniczyć spalanie - sugeruje jeden z internautów. - Tak samo jest z sypaniem piasku. Na tym też można zaoszczędzić.

Czy dzieje się tak naprawdę?

- Nie mam takich sygnałów - mówi Adam Meller. - Nie sądzę jednak, żeby było w tym dużo prawdy, chociaż nie można też tego całkowicie wykluczyć. Takie zarzuty trudno udowodnić.

Reklama
Reklama

Wobec dość powszechnego niezadowolenia z powodu stanu dróg, niektórym może być trudno przyjąć do wiadomości fakt, że na zimowe utrzymanie starostwo wydało już ponad 1 mln zł.

- Przez ostanie lata zabezpieczaliśmy w budżecie na ten cel 900 tys. zł - tłumaczy dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg. - Zazwyczaj w zupełności to wystarczało. Tym razem będzie inaczej. Dziś trudno przewidzieć, jaki poziom ostatecznie osiągnie ta kwota i z jakiej inwestycji trzeba będzie zrezygnować, żeby wypełnić lukę w budżecie. Pieniędzy jednak nie zabraknie - zapewnia.
REKLAMA

Nieco odrębny temat stanowi sytuacja w Świeciu. Tak się składa, że ulice Wojska Polskiego i Sienkiewicza, co do których jest najwięcej uwag krytycznych, to także drogi powiatowe.

Reklama
Reklama

Oczywiście lista ulic, na których stan mieszkańcy narzekają jest o wiele dłuższa. Jako wręcz niemożliwe do pokonania wskazywane są ulice Podgórna i Świętopełka, chociaż problemy potrafią też sprawiać ulice Małcużyńskiego, Żwirki i Wigury, Paderewskiego.

To i tak nic w porównaniu z sytuacją na niektórych wsiach. Był przypadek, że w śniegu utknął nawet pług. Najgorzej było, a może nawet wciąż jest w Dzikach, Skarszewie i Sulnowie.   

- Zasadniczym problemem jest zalegająca na jezdni warstwa lodu - tłumaczy Daniel Kapłanek, inspektor Urzędu Miejskiego w Świeciu odpowiedzialny za utrzymanie gminnych dróg. - Sól na nią nie działa, bo jest za zimno. Możemy tylko zbierać śnieg, sypać piasek i czekać na ocieplenie aż sól, którą wcześniej sypaliśmy, zacznie działać.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Świecie ma na utrzymanie porządku na ulicach i drogach gminnych oraz na parkingach i chodnikach 3 mln zł. To kwota na cały rok, miasto nie wyodrębnia osobnej sumy na utrzymanie zimowe.

Jeżeli niskie temperatury i opady śniegu nie ustąpią, sytuacja stanie się jeszcze trudniejsza.

- W kraju zaczyna już brakować piasku i soli - mówi Kapłanek. - W przypadku soli sprzedaż praktycznie została wstrzymana. Zapasy zarezerwowane są na utrzymanie dróg krajowych.


a.bartniak@extraswiecie.pl  

Udostępnij
53 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Nie badzcie smieszni 5dni

Nie badzcie smieszni 5dni mrozu i sniegu i budzet sie konczy ha ha dobre. A te lata co zimy nie bylo to gdzie pieniadze szly??? 

Pitu pitu, jakoś wczoraj

Pitu pitu, jakoś wczoraj sypnęli porządnie sola na laskowickiej i lód puścił aż asfalt czarny i mokry, ale oczywiście tylko do znaku teren zabudowany koło ronda. Od ronda do Wojska Polskiego i sama główna lód i błoto pośniegowe. Inna ranga drogi i można coś zrobić a w Świeciu kasy brak, a to że 900tys przeznaczyli to jedno a wszystko 2x droższe to nie pomysleli. Za Pogody taki stan głównej ulicy nie do pomyślenia. 

jak to gdzie do kieszeni…

jak to gdzie do kieszeni… co do tego sie zgadzam logistycznie przygotowanie na poziomie 0… kilka dni sniegu tylko. WSTYD

Widać, że Polska to kraj z

Widać, że Polska to kraj z kartonu. Rozumiem, że nie mamy swojego satelity ani szczepionki na Covid, ale żeby po tygodniu zimy zaczęła się reglamentacja piasku i soli to już gruba przesada.

Reklama

Zapraszam pana Adama jechać

Zapraszam pana Adama jechać trasą Plewnie Drzycim.Tak odśnieżali że został śnieg a teraz tego jest lód nie równy.Chyba pod swój dom odśnieżał i tyle poszło na to.Rejon dróg zatrudnia  nie ktore osoby bez mózgu bo miałem z nimi styczność.Powiat posiada jakieś ubezpieczenie za nie dbalstwo ? Kierowcy co się poruszają muszą wiedzieć żeby mieli z czego pokryć uszkodzenia auta.Mógl powiedzieć że to znów wina kierowców i ile zaoszczędzili poprzednich latach.Jak nie mają kasy to zrezygnują z diet.

Jeżeli jest brak środków, do

Jeżeli jest brak środków, do decydenci z powiatu muszą zrezygnować z części uposażenia miesięcznego a pieniądze będą albo honorowo podać się do dymisji!!!!! Czekamy i patrzymy jak z tego wybrną ! Odwagi p starosto !

Budżet się zimowy się

Budżet się zimowy się skończył? A gdzie pieniądze poszły ja się pytam bo na pewno nie na drogi. Kiedyś przy dużo niższym standardzie i możliwościach sprzętowych można było doprowadzić drogę do stanu używalności, nawet miejscowe mietki z bańkami zadowoleni, a teraz wielkie pieniądze, przetergi, możliwości a na drodze dramat. Wystarczyło systematycznie usuwać to co spadało i nie było by problemu lodu, tylko że wtedy odśnieżarki musiały by jeździć z opuszczonymi pługami a i wtedy spalanie wyższe więc hmm…. Może złożenie odpowiedniego zgłoszenia do odpowiednich organów o dopuszczeniu do zagrożenia by pomogło i odpowiedzialni by się obudzili?

Zapraszamy pana Adama Millera

Zapraszamy pana Adama Millera na krzyżówkę do Jastrzębia co za akceptowali taki projekt żeby pokonali to krzyżowanie ciężarówką od strony Drzycimia .Takiego mają projektanta że ciężarówka na tym krzyżowaniu musiała jechać pod front żeby zjechać do Jastrzębia.Remontuja drogi a na utrzymanie nie mają kasy.

Reklama

Strach pomyśleć jak zima

Strach pomyśleć jak zima byłaby 3 tygodnie zamiast 5 dni. Ten kraj to ogromne zadupie. Generalnie kujawsko pomorskie to najbardziej zacofany i najdroższy rejon do życia. 

Kto odpowiada za to? Dymisja

Kto odpowiada za to? Dymisja proste!!! 

W związku z tym że płacimy

W związku z tym że płacimy podatki do starostwa, gdzie można się dowiedzieć ile osób pracuje w starostwie, jaka jest średnia płaca i jakie jest wynagrodzenie starosty i członków zarządu powiatu oraz rady powiatu? Bardzo jesteśmy ciekawi?

Mam pytanie, czy

Mam pytanie, czy funkcjonariusze milicji obywatelskiej ukarali kierowcę, który złamał przepisy wg. których nie powinien poruszać się swoim samochadem w tym miejscu?

Reklama

Powinien jakis komisarz z

Powinien jakis komisarz z pisu przyjechac i faktury przegladnac dokladnie wydatki na odsniezanie gdzie i ile pieniedzy jest przekazywanych bo w tym roku po osiedlach nic nie jezdzi  .

PRzy -12 sypalem na swojej

PRzy -12 sypalem na swojej posesji sol i odziwo trzyma do dzisiaj wiec prosze ludzi glupich nie robic.Ciagniki ktore odsniezaja miasto pala maksymalne 10 litrow na godzine 10x5zl latwy rachunek.Stawka godzinowa na odsniezanie w csw wynosi ile 200zl na godzine?.Zaznaczyc trzeba ze odsniezanie odbywa sie czesto przy podniesionej lyzce i lyzka ktora moze kupic zwykly kowalski za 2 tys zl.moze firma ktora swiadczy uslugi powina zainwestowac w cos wiecej anizeli w prl narzedzia

Odśnieżanie w Polsce wygląda

Odśnieżanie w Polsce wygląda tak. Firma ma przetarg na odśnieżanie, prezes nic nie robi bierze kasę, sekretarka zadzwoni po kierowców bierze kasę, kierowca musi spuścić 5 litrów żeby się opłaciło wstać i dla tego tak wygląda i łyżka jedzie trochę nad ziemią żeby zgubić 5 literków . Więc tyle to kosxtuje

Do dymisji człowieku się

Do dymisji człowieku się podaj a nie wodę lejesz. Debili z ludzi robią, łycha u góry sypia jak na lekarstwo na odpie.. Totalny wzzystko robione. Trzeba pisma pisać aby skontrolował ktoś z góry ten cyrk ja zrobię co się da a mam wejścia i nie odpuszczę 

Czas może złożyć

Czas może złożyć powiadomienie do prokuratury na osoby odpowiedzialne za odśnieżanie.Narazenia na utraty życia i uszczerbku na zdrowiu wielu ludzi oraz zniszczenia mienia.Powiat chowie głowę w piasek jak z tym wypadkiem w Różannie że to nie ich wina że gałąź była za niska i doszło do wypadku której zginął człowiek.

I zaś skarbnik powiatu będzie

I zaś skarbnik powiatu będzie musiał isć po prośbie do gminy żeby dorzuciła z milion na odśnieżanie, tak jak dołożyli kilka milionów do remontu Wojska Polskiego. A podobno w gminie nie potrafią gospodarować, a on taki mistrz finansjery hahahaha. Cirekawe komu utnie koszty? Może sobie? Czasu ma dużo jak ciagle na fejsie siedzi. I kolei nie będzie bo kasa na snieg poszła 🙂

Trasa Świecie-,Piskarki-

Trasa Świecie-,Piskarki- Jeżewo też jest zajebiście doprowadzona do porządku takiej szklanki na asfalcie nie widziałem jak żyję nie wiem po co wysyłaja piaskarki skoro jezdza na such i nic nie sypią sprawa nadaje się do Świeckiej Prokuratury na po wydali do tej pory 1.000.000 bagsów bo na pewno nie na utrzymanie dróg

nie Ma pieniędzy, bo

nie Ma pieniędzy, bo profesjonalny skarbnik pewnie nie zaplanował. Może na kolej odkłada 

Może burmistrz sam zabrał by

Może burmistrz sam zabrał by się za łopatę i odśnieżał skoro przez trzy tygodnie zimy wydano prawie milion zł. Bo to co jast w Świeciu na ulicach i chodnika to jedno wielkie gówno a ponoć jesteśmy jedną z bogatszych gmin chyba że u rządzących w kieszeni. 

Plugi jeżdżą ale tylko

Plugi jeżdżą ale tylko wyrabiają kometry bo wielokrotnie, jeżdżąc po naszym powiecie, widziałem że plugi mieli uniesione co sugeruje że tylko udawali pracę,

Nasi samorządowcy chyba są robieni w trąbę przez firmy które kasują a nie robią tego za co mają płacone 

…a ja się mega cieszę, że

…a ja się mega cieszę, że jest dużo śniegu. W końcu na sanki można wyjść i nie muszę ich ciągnąć po odśnieżonym chodniku. Hurra….:)

Brak słów !!! Skoro tyle lat

Brak słów !!! Skoro tyle lat nie było zimy to została taka masa pieniędzy że w tym roku  wszystkie drogi powinny być czarne! A podatek drogowy ? To jest taka kasa że wszystkie drogi to chyba nawet podgrzewane mogły by być. Gdzie te pieniądze ?!

Co się kończy?????!!!!! Gdzie

Co się kończy?????!!!!! Gdzie to jest? Bo na pewno nie na drogach. Droga z krzyżówki Kozłowo Terespol do Sulnowa i z sulnowa do jeżewa DRAMAT, LÓD, BLOTO POSNIEGOWE I KUPA STRACHU Z MIJAJĄCYMI SIE AUTAMI. 

Czy ktos jest chetny podpisac

Czy ktos jest chetny podpisac pismo zbiorowe przeciw Panu Mellerowi o to gdzie poszedł 1.000.000 zl ??? Przeciez to nienormalne !!! W ciagu 5dni drogowcy wysypali sol i piasek (a nie sypali, bo kazdy widzial jak wygladaly drogi przez ostatnie 5dni) za 1.000.000 zl !! Powtarzam 1 MILION złotych. Dodatkowo informacje z google – sol drogowa dziala do minus 7 max 8 stopni poniżej zera. Wiec Panie Meller nie zaniżaj Pan pulapu. Chcialbym zapytac rowniez gdzie masz Pan swoje ’13 jednostek ktore dzialaja bez przerwy od czasu wystapienia opadow sniegu’ ?! To jest po prostu kpina !!! Nie dosc ze pis nas okrada i zaczyna wchodzic nam do lozek to jeszcze Meller okrada nas z pieniedzy przeznaczonych na bezpieczenstwo drog !!! 

A gdzie zaoszczędzone

A gdzie zaoszczędzone pieniądze z poprzednich lat? nie było takich zim.

Były nagłówki ile to też zostało pieniążków, teraz brak.A gdzie są teraz ?

Przyciski budżet bo myśleli

Przyciski budżet bo myśleli że zim już nie będzie,ale 13 wezmą.Pytam się za co?

WAZNE ZE BEDZIE NA DISCO POLO

WAZNE ZE BEDZIE NA DISCO POLO DLA JULEK

Wrze we wpisach o wyższości

Wrze we wpisach o wyższości śniegu nad odśnieżaniem ale awanturując się teraz zapominamy,że będzie odwilż i obyśmy nie popłynęli Wdą do Wisły, a potem do Gdańska. Tak na marginesie mimo dolegliwości w jeździe to zima ma swój urok. Szanowni fani czterech kółek odrobina rozwagi i rozsądku, włączcie myślenie i stosujcie „ZASADĘ OGRANICZONEGO ZAUFANIA” na drodze w stosunku do siebie na wzajem.

Ta władza jest dosłownie

Ta władza jest dosłownie niebezpieczna dla mieszkańców Świecia

No chyba kpią.. nie jest

No chyba kpią.. nie jest prawdą że pługi jeżdżą ale nie odśnieżają bo za ciężko już w tym tygodniu wręcz codziennie widzę jak jedzie odśnieżarki z pługiem w górze i nie sypie. Ale przecież pan zarządca nie ma takich sygnałów. Śmiechu warte….

Panie Meler proponuję

Panie Meler proponuję skontrolować firmy odśnieżające drogi, bo praktycznie co drugi jeździ z podniesionym pługiem i nic nie sypią. Kilometrówkę robią nic więcej.

Może zacznijmy robić zdjęcia tego „jak odsieżają” i na jakiej trasie jadą z pługiem u góry

Pan redaktor z chęcia pewnie by to udostępnił..

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W ubiegłą sobotę doszło do tragicznego wypadku w zakładzie produkującym wyroby mleczarskie.

Wiadomości

Do dramatycznego zdarzenia doszło podczas dzisiejszych zawodów na stadionie Wdy Świecie.

Wiadomości

We wtorek po południu doszło do wypadku pod Świeciem. Poszkodowane jest 10-letnie dziecko.

Wiadomości

Czy w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli w końcu korzystać z nowego budynku z barem, salą na 80 osób i tarasem w Decznie? Dziś...

Wiadomości

Wyobraźcie sobie - przejeżdżacie przez przejazd w Laskowicach sprawnie i bez stresu, że spóźnicie się do pracy lub do lekarza. Marzenie? Na razie tak,...

Wiadomości

We wtorek późnym popołudniem doszło do wypadku na ul. Sportowej w Świeciu. Kierowca volkswagena potrącił rowerzystę i uciekł, zostawiając samochód.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Styl życia

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Wiadomości

W czwartkowe popołudnie nad naszym regionem przeszły gwałtowne opady deszczu i gradu.

Wiadomości

Jechał traktorem całą szerokością jezdni i ledwie trzymał się w fotelu. Świadek powiadomił policję, podejrzewając, że mężczyzna jest pijany.

Wiadomości

Kościół katolicki świętuje dziś uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie nazywaną Bożym Ciałem. W Świeciu największa procesja przeszła ulicami osiedla Marianki.

Wiadomości

We wtorek w Czaplach poszkodowany został 10-latek. Policja podaje okoliczności zdarzenia.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Do dramatycznego zdarzenia doszło podczas dzisiejszych zawodów na stadionie Wdy Świecie.

Wiadomości

We wtorek po południu doszło do wypadku pod Świeciem. Poszkodowane jest 10-letnie dziecko.

Wiadomości

Wyobraźcie sobie - przejeżdżacie przez przejazd w Laskowicach sprawnie i bez stresu, że spóźnicie się do pracy lub do lekarza. Marzenie? Na razie tak,...

Wiadomości

We wtorek późnym popołudniem doszło do wypadku na ul. Sportowej w Świeciu. Kierowca volkswagena potrącił rowerzystę i uciekł, zostawiając samochód.

Wiadomości

W czwartkowe popołudnie nad naszym regionem przeszły gwałtowne opady deszczu i gradu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo