Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Powoli kończą się piasek i sól. Zima już pochłonęła budżet powiatu na utrzymanie dróg

Czytelnicy Extra Świecie poproszeni, aby wskazali miejsca, gdzie obecnie panują najtrudniejsze warunki na drogach, wielokrotnie sugerowali, że znacznie łatwiej byłoby sporządzić listę tras, gdzie kierowcy nie mają większych powodów do narzekania. Tym bardziej niektórym pewnie trudno będzie uwierzyć, że powiat wydał już na odśnieżanie ponad 1 mln zł z zarezerwowanych na ten cel 900 tys.

Udostępnij
ciezarowka-2

REKLAMA

Tegoroczna zima dość wyraźnie podzieliła kierowców na dwie grupy: tych, którzy dobrze pamiętają obfite opady śniegu sprzed lat i to jak się wtedy jeździło oraz osoby, dla których jest to pewna nowość, z którą dopiero się oswajają. Są też tacy, którzy przeświadczeni, że śniegu nie będzie, nie zmienili opon z letnich na zimowe.

Zasadniczym problemem jest to, że ogromne opady to efekt zaledwie kilku dni. Najwięcej zgłoszeń od naszych Czytelników o trudnych warunkach na drogach pochodzi z gmin Drzycim, Lniano, Dragacz i Osie. W większości chodzi o drogi powiatowe.

REKLAMA

- Od momentu wystąpienia opadów, praktycznie bez przerwy pracuje 13 jednostek - mówi Adam Meller, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu. - Trzeba jednak pamiętać, że podlega nam 600 km dróg.

Dyrektor podaje dla porównania, że na drogach krajowych, które w powiecie świeckim liczą tylko 120 km, działa aż 20 pługów i piaskarek.

- Chociażby z tego prostego zestawienia wynika, że drogi powiatowe nigdy nie będą wyglądały tak, jak krajowe. I nikt tego nie wymaga, bo w naszym przypadku chodzi przede wszystkim o utrzymanie przejezdności i zabezpieczenie wzniesień. Tylko tyle i aż tyle. Chcę jednak podkreślić, że robimy znacznie więcej niż obligują nas do tego przepisy - przekonuje Adam Meller.
REKLAMA

Dodatkową trudnością, z którą tej zimy muszą się borykać drogowcy, są niskie temperatury. Sól, jako środek zapobiegający zamarzaniu, sprawdza się tylko do 6 stopni poniżej zera. Tymczasem w ciągu dnia utrzymuje się minus 8-10 stopni. Wieczorem spada o kolejne trzy, cztery kreski.

W związku z tym pozostaje tylko rozsuwanie na boki nadmiaru śniegu i sypanie piasku. Tyle, że to typowa syzyfowa praca, jeśli weźmiemy pod uwagę, że każdego dnia kilkukrotnie pada śnieg. Po godzinie od przejechania pługa, droga wygląda tak samo, jak wcześniej.

Niektórzy nasi Czytelnicy sugerują, że dzieje się tak również za sprawą kierowców obsługujących ciężki sprzęt. Ich praca - liczba przejechanych kilometrów - rejestrowana jest przez GPS. Nie sposób jednak zmierzyć innych parametrów.
REKLAMA

- Celowo nie opuszczają pługa do samej jezdni, aby zmniejszyć opór, jaki stawia zmarznięty śnieg i tym samym ograniczyć spalanie - sugeruje jeden z internautów. - Tak samo jest z sypaniem piasku. Na tym też można zaoszczędzić.

Czy dzieje się tak naprawdę?

- Nie mam takich sygnałów - mówi Adam Meller. - Nie sądzę jednak, żeby było w tym dużo prawdy, chociaż nie można też tego całkowicie wykluczyć. Takie zarzuty trudno udowodnić.

Wobec dość powszechnego niezadowolenia z powodu stanu dróg, niektórym może być trudno przyjąć do wiadomości fakt, że na zimowe utrzymanie starostwo wydało już ponad 1 mln zł.

- Przez ostanie lata zabezpieczaliśmy w budżecie na ten cel 900 tys. zł - tłumaczy dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg. - Zazwyczaj w zupełności to wystarczało. Tym razem będzie inaczej. Dziś trudno przewidzieć, jaki poziom ostatecznie osiągnie ta kwota i z jakiej inwestycji trzeba będzie zrezygnować, żeby wypełnić lukę w budżecie. Pieniędzy jednak nie zabraknie - zapewnia.
REKLAMA

Nieco odrębny temat stanowi sytuacja w Świeciu. Tak się składa, że ulice Wojska Polskiego i Sienkiewicza, co do których jest najwięcej uwag krytycznych, to także drogi powiatowe.

Oczywiście lista ulic, na których stan mieszkańcy narzekają jest o wiele dłuższa. Jako wręcz niemożliwe do pokonania wskazywane są ulice Podgórna i Świętopełka, chociaż problemy potrafią też sprawiać ulice Małcużyńskiego, Żwirki i Wigury, Paderewskiego.

To i tak nic w porównaniu z sytuacją na niektórych wsiach. Był przypadek, że w śniegu utknął nawet pług. Najgorzej było, a może nawet wciąż jest w Dzikach, Skarszewie i Sulnowie.   

- Zasadniczym problemem jest zalegająca na jezdni warstwa lodu - tłumaczy Daniel Kapłanek, inspektor Urzędu Miejskiego w Świeciu odpowiedzialny za utrzymanie gminnych dróg. - Sól na nią nie działa, bo jest za zimno. Możemy tylko zbierać śnieg, sypać piasek i czekać na ocieplenie aż sól, którą wcześniej sypaliśmy, zacznie działać.
REKLAMA

Świecie ma na utrzymanie porządku na ulicach i drogach gminnych oraz na parkingach i chodnikach 3 mln zł. To kwota na cały rok, miasto nie wyodrębnia osobnej sumy na utrzymanie zimowe.

Jeżeli niskie temperatury i opady śniegu nie ustąpią, sytuacja stanie się jeszcze trudniejsza.

- W kraju zaczyna już brakować piasku i soli - mówi Kapłanek. - W przypadku soli sprzedaż praktycznie została wstrzymana. Zapasy zarezerwowane są na utrzymanie dróg krajowych.


a.bartniak@extraswiecie.pl  

Udostępnij

Komentarze (53)

 1. Olos

  10 lutego 2021 15:46

  Nie badzcie smieszni 5dni

  Nie badzcie smieszni 5dni mrozu i sniegu i budzet sie konczy ha ha dobre. A te lata co zimy nie bylo to gdzie pieniadze szly??? 

 2. Pitu

  10 lutego 2021 16:11

  Pitu pitu, jakoś wczoraj

  Pitu pitu, jakoś wczoraj sypnęli porządnie sola na laskowickiej i lód puścił aż asfalt czarny i mokry, ale oczywiście tylko do znaku teren zabudowany koło ronda. Od ronda do Wojska Polskiego i sama główna lód i błoto pośniegowe. Inna ranga drogi i można coś zrobić a w Świeciu kasy brak, a to że 900tys przeznaczyli to jedno a wszystko 2x droższe to nie pomysleli. Za Pogody taki stan głównej ulicy nie do pomyślenia. 

 3. pracownik

  10 lutego 2021 16:15

  jak to gdzie do kieszeni…

  jak to gdzie do kieszeni… co do tego sie zgadzam logistycznie przygotowanie na poziomie 0… kilka dni sniegu tylko. WSTYD

 4. Daniken

  10 lutego 2021 16:17

  Widać, że Polska to kraj z

  Widać, że Polska to kraj z kartonu. Rozumiem, że nie mamy swojego satelity ani szczepionki na Covid, ale żeby po tygodniu zimy zaczęła się reglamentacja piasku i soli to już gruba przesada.

 5. Mieszkaniec

  10 lutego 2021 16:25

  Zapraszam pana Adama jechać

  Zapraszam pana Adama jechać trasą Plewnie Drzycim.Tak odśnieżali że został śnieg a teraz tego jest lód nie równy.Chyba pod swój dom odśnieżał i tyle poszło na to.Rejon dróg zatrudnia  nie ktore osoby bez mózgu bo miałem z nimi styczność.Powiat posiada jakieś ubezpieczenie za nie dbalstwo ? Kierowcy co się poruszają muszą wiedzieć żeby mieli z czego pokryć uszkodzenia auta.Mógl powiedzieć że to znów wina kierowców i ile zaoszczędzili poprzednich latach.Jak nie mają kasy to zrezygnują z diet.

 6. Kierowca

  10 lutego 2021 16:47

  Jeżeli jest brak środków, do

  Jeżeli jest brak środków, do decydenci z powiatu muszą zrezygnować z części uposażenia miesięcznego a pieniądze będą albo honorowo podać się do dymisji!!!!! Czekamy i patrzymy jak z tego wybrną ! Odwagi p starosto !

 7. Stefek

  10 lutego 2021 16:49

  Budżet się zimowy się

  Budżet się zimowy się skończył? A gdzie pieniądze poszły ja się pytam bo na pewno nie na drogi. Kiedyś przy dużo niższym standardzie i możliwościach sprzętowych można było doprowadzić drogę do stanu używalności, nawet miejscowe mietki z bańkami zadowoleni, a teraz wielkie pieniądze, przetergi, możliwości a na drodze dramat. Wystarczyło systematycznie usuwać to co spadało i nie było by problemu lodu, tylko że wtedy odśnieżarki musiały by jeździć z opuszczonymi pługami a i wtedy spalanie wyższe więc hmm…. Może złożenie odpowiedniego zgłoszenia do odpowiednich organów o dopuszczeniu do zagrożenia by pomogło i odpowiedzialni by się obudzili?

 8. Kierowca

  10 lutego 2021 16:52

  Zapraszamy pana Adama Millera

  Zapraszamy pana Adama Millera na krzyżówkę do Jastrzębia co za akceptowali taki projekt żeby pokonali to krzyżowanie ciężarówką od strony Drzycimia .Takiego mają projektanta że ciężarówka na tym krzyżowaniu musiała jechać pod front żeby zjechać do Jastrzębia.Remontuja drogi a na utrzymanie nie mają kasy.

 9. Dewil

  10 lutego 2021 16:55

  Strach pomyśleć jak zima

  Strach pomyśleć jak zima byłaby 3 tygodnie zamiast 5 dni. Ten kraj to ogromne zadupie. Generalnie kujawsko pomorskie to najbardziej zacofany i najdroższy rejon do życia. 

  • Zima

   10 lutego 2021 17:06

   Co oni by zrobili gdyby zima

   Co oni by zrobili gdyby zima trwała od początku listopada do końca marca. Wtedy dopiero by się zapłakali. 

 10. Jsn

  10 lutego 2021 16:55

  Kto odpowiada za to? Dymisja

  Kto odpowiada za to? Dymisja proste!!! 

 11. Skarbnik

  10 lutego 2021 17:12

  W związku z tym że płacimy

  W związku z tym że płacimy podatki do starostwa, gdzie można się dowiedzieć ile osób pracuje w starostwie, jaka jest średnia płaca i jakie jest wynagrodzenie starosty i członków zarządu powiatu oraz rady powiatu? Bardzo jesteśmy ciekawi?

  • Pomocny

   10 lutego 2021 21:29

   Zawsze można złożyć wniosek o

   Zawsze można złożyć wniosek o udostępnienie informacji publicznej 🙂

  • Anonim

   11 lutego 2021 12:08

   prporcje sa takie…ponad

   prporcje sa takie…ponad 65mln na place a 25mln na potrzeby powiatu…wnioski nasuwaja sie same…i gdyby nie bardzo wysokie zarobki to majac wiek emerytalny starosci byliby juz na emeryturze a tak dozywotnia lokalna synekura

 12. weryk

  10 lutego 2021 17:20

  Mam pytanie, czy

  Mam pytanie, czy funkcjonariusze milicji obywatelskiej ukarali kierowcę, który złamał przepisy wg. których nie powinien poruszać się swoim samochadem w tym miejscu?

  • Lukas

   10 lutego 2021 18:05

   To idź ORMOWCU sie spytać 

   To idź ORMOWCU sie spytać 

   • weryk

    10 lutego 2021 19:20

    Do ORMO było mi nie po drodze

    Do ORMO było mi nie po drodze, chociażby z nieprzyjemnych doświadczeń po spotkaniu z nimi, ale mój rozum mówi mi, że szmata, taka, jak ty, zawsze będzie robiła wszystko żeby pokazać swoje zaszlamione dno umiejscowione w dzbanie. 

  • Jozek

   10 lutego 2021 18:14

   Ot milicjant się znalazł !!!!

   Ot milicjant się znalazł !!!!!!!

  • Obywatel

   10 lutego 2021 18:30

   Ma prawo jechać tam:) zakaz

   Ma prawo jechać tam:) zakaz jest od Skrzyżowania Na wprost w stronę PKS 😉 czas patrzeć na znaki jak nie to zapraszam ponownie kurs zdawać 😉 ps.

   Laskowicka – zakaz wysokościowy 3,6h 

   Kozlowo k wysypiska aktualnie nie wiem jak jest ale 99% zakładam się ze korek do teraz.

   jedyna droga do Sulnowa która jest dostępna;) 

   ***** *** 

   pozdrawiam serdecznie.

   • Milicja

    10 lutego 2021 18:33

    ***** obywatela

    ***** obywatela

   • Też jestem za ***** ***

    10 lutego 2021 19:43

    A ja jestem przekonany, że na

    A ja jestem przekonany, że na wysokości mniej więcej warsztatu naprawy samochodów, stoi, jak byk, znak zakazu wjazdu do miasta samochodów o tonażu większej niż 16 ton z równoczesnym nakazem skrętu w prawo zaraz za sklepem „Rolnik” No chyba, że samochód o którym mowa został zrzucony przez UFO na ulicę Sienkiewicza. Obywatelu! Mogę załatwić egzamin powtórkowy ze znajomości znaków drogowych.

    • Tolnik

     10 lutego 2021 19:57

     Tam nie stoi byk tylko byk po

     Tam nie stoi byk tylko byk po zmianie plci

    • Mieszkaniec

     10 lutego 2021 22:39

     Stoi znak zakazu 16T w tym

     Stoi znak zakazu 16T w tym masz uwzględnione za ile KM. Dojeżdżając do Skrzyzowania WP z Mickiewicza masz ponaglenie zakazu jazdy na wprost , Twoj jedyny kierunek na Mickiewicza w lewo bądź w prawo na sulnowko 😉 zapraszam się przyjrzec. mam C+E dlatego Tez proszę sprwadzić 

    • Mieszkaniec

     10 lutego 2021 22:39

     Stoi znak zakazu 16T w tym

     Stoi znak zakazu 16T w tym masz uwzględnione za ile KM. Dojeżdżając do Skrzyzowania WP z Mickiewicza masz ponaglenie zakazu jazdy na wprost , Twoj jedyny kierunek na Mickiewicza w lewo bądź w prawo na sulnowko 😉 zapraszam się przyjrzec. mam C+E dlatego Tez proszę sprwadzić 

    • Kierowca

     11 lutego 2021 08:49

     To patrz na znaki a nie

     To patrz na znaki a nie piszesz bzdury 

 13. E

  10 lutego 2021 17:24

  Powinien jakis komisarz z

  Powinien jakis komisarz z pisu przyjechac i faktury przegladnac dokladnie wydatki na odsniezanie gdzie i ile pieniedzy jest przekazywanych bo w tym roku po osiedlach nic nie jezdzi  .

  • Marek 63

   10 lutego 2021 18:09

   Komisarz z Pisu, ale wy

   Komisarz z Pisu, ale wy wielbiciele pisu macie hm, dziwne podejście do życia. Podobno ma przyjechać Komisarz Ludowy, tylko tow. Jarosław musi zaakceptowac

 14. valerian

  10 lutego 2021 17:36

  PRzy -12 sypalem na swojej

  PRzy -12 sypalem na swojej posesji sol i odziwo trzyma do dzisiaj wiec prosze ludzi glupich nie robic.Ciagniki ktore odsniezaja miasto pala maksymalne 10 litrow na godzine 10x5zl latwy rachunek.Stawka godzinowa na odsniezanie w csw wynosi ile 200zl na godzine?.Zaznaczyc trzeba ze odsniezanie odbywa sie czesto przy podniesionej lyzce i lyzka ktora moze kupic zwykly kowalski za 2 tys zl.moze firma ktora swiadczy uslugi powina zainwestowac w cos wiecej anizeli w prl narzedzia

 15. Wenerolog

  10 lutego 2021 18:14

  Odśnieżanie w Polsce wygląda

  Odśnieżanie w Polsce wygląda tak. Firma ma przetarg na odśnieżanie, prezes nic nie robi bierze kasę, sekretarka zadzwoni po kierowców bierze kasę, kierowca musi spuścić 5 litrów żeby się opłaciło wstać i dla tego tak wygląda i łyżka jedzie trochę nad ziemią żeby zgubić 5 literków . Więc tyle to kosxtuje

 16. Swieciak

  10 lutego 2021 18:15

  Do dymisji człowieku się

  Do dymisji człowieku się podaj a nie wodę lejesz. Debili z ludzi robią, łycha u góry sypia jak na lekarstwo na odpie.. Totalny wzzystko robione. Trzeba pisma pisać aby skontrolował ktoś z góry ten cyrk ja zrobię co się da a mam wejścia i nie odpuszczę 

  • Zima

   10 lutego 2021 18:19

   Jeszcze dyrektor mówi że nie

   Jeszcze dyrektor mówi że nie mają sygnałów że kierowcy jeszcze z łyżką do góry. On poprostu tego nie chce wiedzieć bo te wszystkie przetargi są robione po znajomości. 

 17. Świecki

  10 lutego 2021 18:19

  Czas może złożyć

  Czas może złożyć powiadomienie do prokuratury na osoby odpowiedzialne za odśnieżanie.Narazenia na utraty życia i uszczerbku na zdrowiu wielu ludzi oraz zniszczenia mienia.Powiat chowie głowę w piasek jak z tym wypadkiem w Różannie że to nie ich wina że gałąź była za niska i doszło do wypadku której zginął człowiek.

  • Anonim

   11 lutego 2021 12:28

   czy bylaby na tyle odwazna

   czy bylaby na tyle odwazna osoba,zeby zjedoczyc wszystkich niezadowolonych z pracy starostwa na rzecz drog, szpitala i nie tylko…zalozyc moze odpowiednie stowarzyszenie i skladac zawiadomienia do prokuratury

 18. Kasa

  10 lutego 2021 18:21

  I zaś skarbnik powiatu będzie

  I zaś skarbnik powiatu będzie musiał isć po prośbie do gminy żeby dorzuciła z milion na odśnieżanie, tak jak dołożyli kilka milionów do remontu Wojska Polskiego. A podobno w gminie nie potrafią gospodarować, a on taki mistrz finansjery hahahaha. Cirekawe komu utnie koszty? Może sobie? Czasu ma dużo jak ciagle na fejsie siedzi. I kolei nie będzie bo kasa na snieg poszła 🙂

  • Maniek

   11 lutego 2021 09:51

   Dziewczynę Ci podebrał, czy

   Dziewczynę Ci podebrał, czy co, że tak chorobliwie krytykujesz skarbnika. 

 19. Konrad Wallenrod

  10 lutego 2021 18:35

  Trasa Świecie-,Piskarki-

  Trasa Świecie-,Piskarki- Jeżewo też jest zajebiście doprowadzona do porządku takiej szklanki na asfalcie nie widziałem jak żyję nie wiem po co wysyłaja piaskarki skoro jezdza na such i nic nie sypią sprawa nadaje się do Świeckiej Prokuratury na po wydali do tej pory 1.000.000 bagsów bo na pewno nie na utrzymanie dróg

 20. Mieszkanka

  10 lutego 2021 19:19

  nie Ma pieniędzy, bo

  nie Ma pieniędzy, bo profesjonalny skarbnik pewnie nie zaplanował. Może na kolej odkłada 

 21. Xxx

  10 lutego 2021 20:52

  Może burmistrz sam zabrał by

  Może burmistrz sam zabrał by się za łopatę i odśnieżał skoro przez trzy tygodnie zimy wydano prawie milion zł. Bo to co jast w Świeciu na ulicach i chodnika to jedno wielkie gówno a ponoć jesteśmy jedną z bogatszych gmin chyba że u rządzących w kieszeni. 

  • 123

   10 lutego 2021 21:29

   W artykule napisano że 1mln.

   W artykule napisano że 1mln. wydał Powiat A nie gmina. Umiesz czytać?

 22. Stan62

  10 lutego 2021 20:59

  Plugi jeżdżą ale tylko

  Plugi jeżdżą ale tylko wyrabiają kometry bo wielokrotnie, jeżdżąc po naszym powiecie, widziałem że plugi mieli uniesione co sugeruje że tylko udawali pracę,

  Nasi samorządowcy chyba są robieni w trąbę przez firmy które kasują a nie robią tego za co mają płacone 

  • Zima

   10 lutego 2021 21:45

   Każdy to pisze ale oczywiście

   Każdy to pisze ale oczywiście dyrektor zaprzeczył że takie coś się dzieje. Gdyby przed odwilżą było no odśnieżone to teraz by nie było tak ślizgo. Ale tego nikt nie pilnuje byle premia zgadzała. 

 23. Dzieciaki

  10 lutego 2021 21:54

  …a ja się mega cieszę, że

  …a ja się mega cieszę, że jest dużo śniegu. W końcu na sanki można wyjść i nie muszę ich ciągnąć po odśnieżonym chodniku. Hurra….:)

 24. Mychy

  10 lutego 2021 21:57

  Brak słów !!! Skoro tyle lat

  Brak słów !!! Skoro tyle lat nie było zimy to została taka masa pieniędzy że w tym roku  wszystkie drogi powinny być czarne! A podatek drogowy ? To jest taka kasa że wszystkie drogi to chyba nawet podgrzewane mogły by być. Gdzie te pieniądze ?!

 25. Śmiech

  10 lutego 2021 22:00

  Co się kończy?????!!!!! Gdzie

  Co się kończy?????!!!!! Gdzie to jest? Bo na pewno nie na drogach. Droga z krzyżówki Kozłowo Terespol do Sulnowa i z sulnowa do jeżewa DRAMAT, LÓD, BLOTO POSNIEGOWE I KUPA STRACHU Z MIJAJĄCYMI SIE AUTAMI. 

  • Konrad Wallenrod

   11 lutego 2021 00:44

   Dokładnie ta trasa obecnie to

   Dokładnie ta trasa obecnie to patologia maksymalna prędkość jazdy 40km/h i tylnia oś pojazdu jeżdząca po całej szerokości drogi  jak bym jechał BMW

 26. Skladamy wniosek

  10 lutego 2021 22:19

  Czy ktos jest chetny podpisac

  Czy ktos jest chetny podpisac pismo zbiorowe przeciw Panu Mellerowi o to gdzie poszedł 1.000.000 zl ??? Przeciez to nienormalne !!! W ciagu 5dni drogowcy wysypali sol i piasek (a nie sypali, bo kazdy widzial jak wygladaly drogi przez ostatnie 5dni) za 1.000.000 zl !! Powtarzam 1 MILION złotych. Dodatkowo informacje z google – sol drogowa dziala do minus 7 max 8 stopni poniżej zera. Wiec Panie Meller nie zaniżaj Pan pulapu. Chcialbym zapytac rowniez gdzie masz Pan swoje ’13 jednostek ktore dzialaja bez przerwy od czasu wystapienia opadow sniegu’ ?! To jest po prostu kpina !!! Nie dosc ze pis nas okrada i zaczyna wchodzic nam do lozek to jeszcze Meller okrada nas z pieniedzy przeznaczonych na bezpieczenstwo drog !!! 

 27. Kierowca

  10 lutego 2021 22:35

  A gdzie zaoszczędzone

  A gdzie zaoszczędzone pieniądze z poprzednich lat? nie było takich zim.

  Były nagłówki ile to też zostało pieniążków, teraz brak.A gdzie są teraz ?

 28. Obserwator

  10 lutego 2021 23:59

  Przyciski budżet bo myśleli

  Przyciski budżet bo myśleli że zim już nie będzie,ale 13 wezmą.Pytam się za co?

 29. Renatka

  11 lutego 2021 05:20

  WAZNE ZE BEDZIE NA DISCO POLO

  WAZNE ZE BEDZIE NA DISCO POLO DLA JULEK

 30. RONIN

  11 lutego 2021 07:34

  Wrze we wpisach o wyższości

  Wrze we wpisach o wyższości śniegu nad odśnieżaniem ale awanturując się teraz zapominamy,że będzie odwilż i obyśmy nie popłynęli Wdą do Wisły, a potem do Gdańska. Tak na marginesie mimo dolegliwości w jeździe to zima ma swój urok. Szanowni fani czterech kółek odrobina rozwagi i rozsądku, włączcie myślenie i stosujcie „ZASADĘ OGRANICZONEGO ZAUFANIA” na drodze w stosunku do siebie na wzajem.

 31. Swieciak

  11 lutego 2021 07:35

  Ta władza jest dosłownie

  Ta władza jest dosłownie niebezpieczna dla mieszkańców Świecia

 32. Swiecianka

  11 lutego 2021 07:40

  No chyba kpią.. nie jest

  No chyba kpią.. nie jest prawdą że pługi jeżdżą ale nie odśnieżają bo za ciężko już w tym tygodniu wręcz codziennie widzę jak jedzie odśnieżarki z pługiem w górze i nie sypie. Ale przecież pan zarządca nie ma takich sygnałów. Śmiechu warte….

 33. Zdzichu z Drzycimia

  11 lutego 2021 07:50

  Panie Meler proponuję

  Panie Meler proponuję skontrolować firmy odśnieżające drogi, bo praktycznie co drugi jeździ z podniesionym pługiem i nic nie sypią. Kilometrówkę robią nic więcej.

  Może zacznijmy robić zdjęcia tego „jak odsieżają” i na jakiej trasie jadą z pługiem u góry

  Pan redaktor z chęcia pewnie by to udostępnił..

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Nastąpiła kolejna istotna zmiana w wyglądzie świeckiego zamku. Tym razem na zewnątrz. Zamontowano drewniany krużganek, który będzie prowadził do dwóch nowych wejść.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Reklama