Pracy dla cudzoziemców wciąż nie brakuje w powiecie świeckim

Bezrobocie w powiecie świeckim należy do najniższych w województwie kujawsko-pomorskim. Taki stan rodzi pewne problemy dla pracodawców. Aby uzupełnić braki kadrowe ściągani są cudzoziemcy. Z jakich państw przyjeżdża ich najwięcej?
Firmy narzekają na brak rąk do pracy. Coraz częściej zatrudniają obcokrajowców / Fot. Pexels

W powiecie świeckim stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 6,2 proc. W Powiatowym Urzędzie Pracy w Świeciu zarejestrowanych jest nieco ponad 2 000 bezrobotnych. Spośród nich 40 proc. to mężczyźni.

- Dla mężczyzn, którzy chcą pracować, zawsze znajdzie się zatrudnienie. Na lokalnym rynku wciąż brakuje pracowników – twierdzą przedsiębiorcy w rozmowie z Extra Świecie.

Jak dodają, poszukiwani są m.in. pracownicy w branży papierniczej, mięsnej, spawacze, ślusarze czy robotnicy do prostych prac budowlanych z możliwością przyuczenia.

- Problem polega na tym, że fachowców brakuje, a ci, którzy niewiele potrafią, nie chcą pracować za najniższą krajową, nawet jeśli usłyszą, że za parę miesięcy, jak się poduczą, mogą zarabiać więcej – słyszymy od pracodawców z powiatu świeckiego. - Po prostu przyzwyczaili się do "bycia bezrobotnymi". Wolą czasami gdzieś dorobić na czarno. Gorzej jest natomiast z pracą dla kobiet – przyznają.

Niskie bezrobocie zawsze rodzi problemy dla pracodawców. Bo chociaż na rynku jest pewna grupa osób, które teoretycznie poszukują pracy, to niekoniecznie chcą pracować za pensje równe najniższej krajowej lub niewiele od niej wyższej.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że najliczniejszą grupę stanowią osoby długotrwale bezrobotne. Nie brakuje wśród nich takich, którym niespecjalnie zależy na stałej posadzie.

Przez pewien czas wydawało się, że tę lukę wypełnią Ukraińcy, ale tak się nie stało. Mimo że mogą legalnie podjąć zatrudnienie u każdego pracodawcy w Polsce, bez dodatkowych zezwoleń, liczba korzystających z tego rozwiązania jest mniejsza niż się spodziewano.

Rynek pracy w powiecie świeckim odczuwa wyraźny głód mężczyzn. Gdzie ich szukać? Wyjściem z sytuacji stali się pracownicy przede wszystkim z Azji.

- Od 1 stycznia do 22 lipca 2025 r. dla podmiotów, których siedziba znajduje się na terenie powiatu świeckiego wydano 647 zezwoleń na pracę cudzoziemców - mówi Natalia Szczerbińska, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego.

W analogicznym okresie 2024 r. wydano 1 017 zezwoleń na pracę.

Do najliczniejszej grupy cudzoziemców zaliczają się obywatele Bangladeszu, Filipin, Indii, Kolumbii, Nepalu, Sri Lanki, Turcji, Uzbekistanu i Zimbabwe.

Cudzoziemcy zatrudniani są głównie w przemyśle, przetwórstwie i na budowach. Z reguły wykonują prace niewymagające dużych kwalifikacji, których nie chcą podejmować się Polacy.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Wybrane dla Ciebie

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors