Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Prawie wszystkie szkoły w powiecie strajkują. Które nie przyłączyły się do protestu?

Powiat świecki nie jest wyjątkiem. W poniedziałek rano lekcje nie odbędą się w większości szkół w kraju z powodu protestu nauczycieli, m.in. przeciwko zbyt niskim wynagrodzeniom.

Udostępnij
szkola-w-warlubiu

Strajk trwa do odwołania. Czy zakończy się przez egzaminami gimnazjalnymi, przypadającymi na 10-12 kwietnia, zależy od tego czy wszystkie związki zawodowe dojdą do porozumienia z rządem.

W samorządach powiatu świeckiego, z którymi rozmawiał portal Extra Świecie, uspokajają jednak, że nawet jeżeli protest się przedłuży, to będą w stanie obsadzić komisje 10-12 kwietnia, np. tymi nauczycielami, którzy nie poparli akcji strajkowej.
REKLAMA

Częściowo sprawdził się podawany wcześniej scenariusz dla gminy Świecie. Szkoły podzieliły się na te, które popierają czynnie strajk (szkoły podstawowe nr 1, 2, 3 i 5 w Świeciu, szkoły w Grucznie i Wiągu) oraz te, które również są za strajkiem, ale mimo to lekcje w nich odbywają się. Są to: szkoły podstawowe nr 7 i 8 w Świeciu oraz szkoły podstawowe w Czaplach i Terespolu.

Reklama
Reklama

Atmosfera jest tam jednak dość napięta. Niektórzy nauczyciele mówią wprost, że czują się zdradzeni i oszukani przez szefów Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność, którzy w niedzielę porozumieli się z rządem.
REKLAMA

Skąd to rozbicie? Otóż o podwyżki walczyły dwa związki działające w szkołach: Związek Nauczycielstwa Polskiego i Solidarność. W jednych placówkach działają oba, w niektórych tylko jeden. Ci, którzy wypowiedzieli się za strajkiem w referendum ogłoszonym przez Solidarność (np. SP nr 8 w Świeciu) - w związku z niedzielnym porozumieniem - nie mają teraz prawa do strajku, ponieważ złamaliby kodeks pracy. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w szkołach, w których interesy pedagogów reprezentuje ZNP, który nie ustaje w swoich żądaniach. 

W gminie Pruszcz strajkują wszystkie szkoły. Nauczyciele, którzy zobowiązali się zapewnić dzieciom zajęcia świetlicowe, nie będą mieli zbyt wiele do roboty, bo uczniów przyszło niewielu. Z dojeżdżających, na przystankach nie pojawiła się ani jedna osoba.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Wolne mają mają też uczniowie w gminie Drzycim. W Gródku do szkoły nie przyszedł nikt, a w Drzycimiu zameldowało się raptem 10 uczniów.

Pustkami świecą szkoły w gminie Dragacz. W tygodniu poprzedzającym strajk wystosowano do rodziców pismo z pytaniem, czy ich dziecko będzie uczestniczyło w zajęciach opiekuńczych. Nikt nie był zainteresowany takim wsparciem dla uczniów kształcących się w podstawówkach w Grupie, Michalu i Dragaczu. Przedszkole pracuje normalnie.

Zarówno przedszkole, jak i szkoły podstawowe w gminie Osie również strajkują. W przypadku tego pierwszego grupą około 25 dzieci zajmuje się dyrektor. W szkołach w Wierzchach i Brzezinach nie pojawił się żaden z uczniów. W Osiu przyszło ich bardzo niewielu i mają zapewnioną opiekę.

Reklama
Reklama

Poniżej podajemy, jak wyglada sytuacja w pozostałych gminach powiatu świeckiego.
REKLAMA

Placówki administrowane przez powiat

Protestują: I LO w Świeciu, ZSP w Świeciu, ZSP w Nowem, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Świeciu, Zespół Szkół Specjalnych w Świeciu, Specjalny Osrodek Szkolno-Wychowawczy w Warlubiu.
Nie protestuje: II LO w Świeciu

Reklama
Reklama

Placówki podlegające gminom

Nowe
Protestują: Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowem, Szkoła Podstawowa w Trylu i przedszkole w Nowem (wszystkie).

Bukowiec
Protestują: Szkoła Podstawowa w Bukowcu i Szkoła Podstawowa w Różannie.
Nie protestuje: Szkoła Podstawowa w Przysiersku.

Reklama
Reklama

Jeżewo
Protestują: Szkoła Podstawowa w Jeżewie, Szkoła Podstawowa w Laskowicach, Gimnazjum w Laskowicach i Szkoła Podstawowa w Krąplewicach (wszystkie).
REKLAMA
Lniano
Protestują: Szkoła Podstawowa w Lnianie, Szkoła Podstawowa w Siemkowie i Szkoła Podstawowa w Błądzimiu (wszystkie).

Świekatowo
Protestuje: Szkoła Podstawowa w Świekatowie (jedyna szkoła w gminie).

Warlubie
Protestują: Zespół Szkół w Warlubiu, Szkoła Podstawowa w Wielkim Komorsku i Szkoła Podstawowa w Lipinkach (wszystkie).

Jak zapewniają urzędy gmin i ośrodki oświaty w naszym powiecie, we wszystkich szkołach, przedszkolach i oddziałach przedszkolnych, w których trwa strajk, dzieci mają zapewnioną opiekę oraz zajęcia pozalekcyjne, np. w świetlicy.

redakcja@extraswiecie.pl
REKLAMA

Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

Udostępnij
80 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

a szkoła w Terespolu ?

a szkoła w Terespolu ?

A szkoła w Sierosławiu?

A szkoła w Sierosławiu?

2 LO bo władza jest z PiS-u.

2 LO bo władza jest z PiS-u. A jak będą podwyżki to niestrajkujące szkoły dostaną czy nie? 

Reklama

PIS przeznaczył miesiąc temu

PIS przeznaczył miesiąc temu 1miliard 250 tyś dla TVP !!! na propagandę? bo brak ciekawych programów.

Teraz da rencistom iemerytom po 1000zł ,wczoraj Kaczyński obiecał dopłatę 500 plus ! do każdej krowy i 100 zł do tucznika! To dlaczego nauczeciele nie mogą dostać podwyżki? czy są gorsi od krów?? co mają dostac 500 zł do sztuki!

W d***ch się poprzewracała.

W dupach się poprzewracała. Czy to jest tak że jak ktoś pracuje w budżetówce to musi zarabiać 5000 zł. Jak im źle to niech idą do marketu na kasę. 

Niby nauczyciele dziś

Niby nauczyciele dziś wkurzeni, bo w ramach strajku muszą spędzić w szkole aż 8 godzin… 

Ciężkie 8 godzin pracy… 🙂

Reklama

,,Ludzie” którzy tu krytykują

,,Ludzie” którzy tu krytykują złośliwie nauczycieli ,niech najpiew skończą chociaż podstawowe wykształcenie a potem niech krytykują! Uwarzacie że nauczyciel takich ciężkich kierunków np. chemii,fizyki czy matematyki powinien zarabiać 2300 ,,na rękę”.

Powinni tyle zarabiać brutto,

Powinni tyle zarabiać brutto, a nie na rękę. potem debili nakształcą i nie bedą wiedzieć jak mierzyć, liczyć i używać tablicy Mendelejewa.

Uważam, że nauczyciele

Uważam, że nauczyciele wybrali bardzo dobry czas na strajk. Jest piękna pogoda, dzieci mogą wyjść na dwór, pojedździć rowerem nikt nie narzeka. Może wypadałoby zapytać uczniów co o tym myślą. Większość na pewno jest za strajkiem i mówią że może trwać aż do świąt.  

Reklama

Zapewnioną opiekę proszę

Zapewnioną opiekę proszę przyjechać i sprawdzić jak to wygląda. Przedszkole w Warlubiu porażka!

Zwolnić się z pracy  czy iść na chorobowe i czekać aż mnie zwolnia? 

Trzeba było zostać katechetą

Trzeba było zostać katechetą oni nie strajkują, kasę mają dużo lepszą niż większość normalnych nauczycieli i byle głąb może takim zostać.

A kiedy wzrośnie najniższa

A kiedy wzrośnie najniższa krajowa? Kto upomni się o najgorzej wynagradzanych Bywa,że są to osoby również z wyższym wykształceniem. Czy wychodzą na ulice? ….a tak swoją drogą, nauczyciel też rodzic.  Dajmy na to dwójkę dzieci w wieku szkolnym. Od lipca dodatkowy 1000 zł od tego rządu przeciwko któremu protestuja. Reasumując podwyzka 1000 zł plus dla przykładu 1000 zł na dzieci i już niezła suma. Dla niektórych to miesięczny zarobek… Ot takie dywagacje pod rozwagę. 

 

Reklama

Kiedyś to nauczyciele dawali

Kiedyś to nauczyciele dawali przykład a teraz pokazują że trzeba dużo krzyczeć żeby coś dostać. Wcale nie interesuje ich dobro dzieci. Żenada

Ci ludzie reprezentuja soba

Ci ludzie reprezentuja soba dno cala Polska sie smieje z tych pseudo nauczycieli. Nie moge juz tego czytac…

UUczniowie gdyby

UUczniowie gdyby zastrajkowali i nie chodziliby do szkoly, to zostaliby wyrzucenie że szkoły. Dlaczego nauczyciel może bez żadnych konsekwencji. P.s gdyby mi nie pasowały zarobki to bym się zwolnil

ZSP w Nowem też strajkuje,

ZSP w Nowem też strajkuje, widziałam,jak nauczyciele opalali się przed szkołą..

A w Sp 7 normalnie pracują bo

A w Sp 7 normalnie pracują bo szanują obecy rząd,i widzą jak wiele dobra nam daje.

Trzeba przyznać że PISowi

Trzeba przyznać że PISowi jedna rzecz udała się doskonale…skłocic naród na maksa! Takiej propagandy przeciwko nauczycielom nie było nigdy i nie ma nawet teraz na Białorusi..Ciekawe że nikt wczesniej nie protestował jak strajkowali policjanci sciemniajac na L4? Ludzie tutaj nie chodzi o to ile kto zarabia, ten rząd rozdaje wszystkim na lewo i prawo więc nauczyciele też chca coś dostać i tyle…

Każdy kto ma chociaż trochę

Każdy kto ma chociaż trochę oleju w głowie widzi, że ten cały strajk to przedwyborcza robota PO. Nauczyciele dali się jak dzieci wciągnąć w tę antypolską awanturę. Media w całej Europie trąbią jak to źle dzieje się w Polsce. Czemu to służy? Tylko interesom antypolskich sił, których częcią stali się polscy nauczyciele. Mam nadzieję, że nauczyciele historii będą mieli odwagę za kilka lat mówić na lekcjach o tym, jak polscy pedagodzy przyczynili się do rozbicia budżetu kraju tylko po to by wymusić pieniądze na kolejny zagraniczny wyjazd wakacyjny albo lepszy samochód. Dlatego dziękuję radnemu Kuflowi, że nie pozwolił swoim nauczycielom z II LO brać udziału w tym strajku, który na pewno nie służy polskiej szkole ani polskiej racji stanu. 

Przetancie juz wypisywac te

Przetancie juz wypisywac te obronne gowna jakies konta radek itp.. prawda jest taka ze ten strajk to jedna wielka kompromitacja polowy nauczycieli. Jakis smieszny nauczyciel wuefu jak strajkuje to mi sie smiac chce… rozumiem fizyk czy chemik ale wuefista… wstyd i dno. Wypieprzyc na zbity ryj jak sie nie podoba oby dyrekcja zrobila porzadki. Wuefista to nie nauczyciel.

Drodzy nauczyciele. Powie wam

Drodzy nauczyciele. Powie wam jedno, jeśli dostaniecie ten 1000 zł podwyżki, to ukręcicie na siebie straszny bicz. Mówicie, że teraz rodzice są roszczeniowi? To zobaczycie co będzie później. Ile razy wam wypomną, że jak tyle zarabicie, to moglibyście się bardziej starać. Że to z ich podatków są wasze ogromne pensje i lepiej nie podskakujcie, tylko róbcie swoje itd, itp. Wspomnicie moje słowa. 

Zgadzam się z tym, że

Zgadzam się z tym, że nauczyciel powinien godnie zarabiać, tylko dlaczego nie upominali się o swoje gdy PO mroziło ich pensje? Pytam sie wAS POkemony.

Życzę udanego strajku aż

Życzę udanego strajku aż obalicie ten Pislam razem z Kodziarstwem i Ko a wtedy już nastanie Israj 1000 na rękę podwyżki młodzi przystojni chłopcy z ifonami nadwyżka budżetowa bo przecież zabiorą pincet miłość i oddanie zachodnich sąsiadówitd.itd. A i wiosna przez cały rok.Powodzenia na krzywdzie dzieciaczków a co tam. 

Straszne jest to jak wyszło

Straszne jest to jak wyszło wszystko co najgorsze z ludzi po dojściu do władzy Pis. Ludzie opamiętajcie się.

Jak stajkują skoro przed

Jak stajkują skoro przed chwilą 2 widziałam na zakupach? Jaja sobie robią.

To jest q… strajk?,

To jest q… strajk?, podpisać listę i do domciu.

A gdzie w tym całym strajku

A gdzie w tym całym strajku dobro dzieci ?? – rząd zrobi wyłącznie prywatne nauczanie ,to chociaz nauczyciele beda sie starac i dbac o to co juz maja.

 

30% podwyżki… tacy rozsądni

30% podwyżki… tacy rozsądni Ci nasi nauczyciele, że nic tylko brać przykład. Zna ktoś może przykład gdzie jakaś grupa społeczna/zawodowa dostała 30% podwyżki?

,,Biedni” nauczyciele!!! 

,,Biedni” nauczyciele!!! 

Jak niektórzy bezczelni nauczyciele mówią o zakazie handlu w niedzielę „trzeba było wybrać inny zawód niż sprzedawca”. To teraz szanowni nauczyciele nie strajkować tylko trzeba było wybrać inny zawod- lepiej płatny. (Chociaż biorąc pod uwagę pensje nauczycieli plus ich dodatki np. w wiejskich szkołach to źle nie mają za te kilkanaście godzin w tygodniu no i oczywiście możliwość udzielenia nieopodatkowanych korepetycji z których wiele osób korzysta, a może wlasnie dlatego że nauczyciele nie przykładają się do swojej ,, ciężkiej ” pracy).

Kolejną grupą strajkujących powinni być pracownicy fizyczni tak jak np kasjerzy, sprzedawcy właśnie cała obsługa wszystkich sklepów i wtedy jakby nikt nie mógł zrobić zakupów to doceniliby tych biednych ludzi. 

Następnie ludzie pracujący w dużych zakładach pracy czy to mechanicy, elektrycy, monterzy itp którzy co jakiś czas dostaną podwyżkę, ale to wraz z wzrostem najniższej krajowej albo nędzny ochłap w skali podwyżka 1zł/h. 

Kur… Się im w d***ch jebie 

Kur… Się im w dupach jebie  Do 2015 pracowałem za 990 z groszami na miesiąc  Potem dali podwyżkę i teraz mam 1570 i k…. Jestem zadowolony 

Kur… Się im w d***ch jebie 

Kur… Się im w dupach jebie  Do 2015 pracowałem za 990 z groszami na miesiąc  Potem dali podwyżkę i teraz mam 1570 i k…. Jestem zadowolony 

Matka.

Matka.

Uważam, że strajk nauczycieli jest nieuzasadniony.Dostaną podwyżkę w wysokości 15 % , a tym samym zwiększą się wszystkie dodatki, co w sumie przełoży się na podwyżkę w wysokości od 500 do 1000 zł minimum.Kto z budżetówki dostał taką podwyżkę?Trzeba nie mieć wstydu i honoru, aby żądać jeszcze więcej, tym bardziej, że w przyszłości rząd obiecuje solidne podwyżki, w zamian za minimalnie zwiększoną liczbę godzin.Ale to się nie podoba,bo mówią, że mają wyższe wykształcenie.Żenada.Teraz takie wykształcenie ma większość i co z tego.Proponuję nauczycielom , aby poszli na kurs i pracowali na wózkach widłowych, to zarobią więcej.

Non Prescription 400mg Viagra
Non Prescription 400mg Viagra Achat Viagra Non Generique Ajanta Pharma Kamagra Oral Jelly donde comprar priligy barcelona Clomid Canada Pharmacy Probiotics And Amoxicillin 500g Of Amoxicillin Used For Stds

Nolvadex 10mg Kamagra Gunstig
Nolvadex 10mg Kamagra Gunstig Kaufen generic cialis overnight delivery Buy Liquid Kamagra What Is Keflex For Liquid Amoxicillin Dosage

Generique Cialis France
Generique Cialis France cialis overnight shipping from usa Amoxicillin Shelf Life Antibiotics Amoxicillin Child Dosage Online Paharmacy

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Od poniedziałku policjanci i strażacy prowadzą poszukiwania zaginionej 42-latki z gminy Jeżewo.

Wiadomości

Od wczoraj trwają poszukiwania Agnieszki Paszkiewicz, która zaginęła na terenie gminy Jeżewo.

Wiadomości

Policja i kilka zastępów straży pożarnej prowadziło w poniedziałek w nocy poszukiwania zaginionej kobiety. Niestety, trwająca kilka godzin akcja nie przyniosła rezultatu.

Wiadomości

Prawdopodobnie w lipcu zostanie ogłoszony kolejny przetarg na dokończenie budowy przedszkola i żłobka w Warlubiu. Do tego czasu gmina musi postarać się o pieniądze.

Wiadomości

Potrafią szybko obezwładnić i dobrze strzelają. Dwaj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu zajęli drugie miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Wiadomości

W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Komorsku w gminie Warlubie świętowała 115. rocznicę powstania. Urodzinową fetę połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Reklama
Reklama

Wiadomości

W nocy na teren posesji w Brzeźnie koło Pruszcza wjechał z hukiem kierowca volkswagena.

Wiadomości

We wtorek po południu strażacy zakończyli poszukiwania zaginionej kobiety na jeziorze Stelchno.

Wiadomości

Dziś w Bratwinie (gmina Dragacz) odbyła się kolejna impreza z cyklu Wrak Race Tor Bratwin. Wydarzenie przyciągnęło fanów tego typu wyścigów z kilku województw.

Styl życia

Piątkowy piknik "Witajcie w naszej bajce" w parku koło Centrum Kultury w Świeciu miał wymiar nie tylko rozrywkowy, ale też edukacyjny i społeczny.

Wiadomości

Niebawem mieszkańcy gminy Pruszcz będą się cieszyć prawie 4 km nowych gminnych dróg. Tak oczekiwane inwestycje realizowane są w dwóch lokalizacjach.

Wiadomości

Prawdopodobnie już jutro będzie można podziwiać gotową, nową dekorację, jaka pojawi się na Dużym Rynku w Świeciu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Od poniedziałku policjanci i strażacy prowadzą poszukiwania zaginionej 42-latki z gminy Jeżewo.

Wiadomości

Od wczoraj trwają poszukiwania Agnieszki Paszkiewicz, która zaginęła na terenie gminy Jeżewo.

Wiadomości

Policja i kilka zastępów straży pożarnej prowadziło w poniedziałek w nocy poszukiwania zaginionej kobiety. Niestety, trwająca kilka godzin akcja nie przyniosła rezultatu.

Wiadomości

Prawdopodobnie w lipcu zostanie ogłoszony kolejny przetarg na dokończenie budowy przedszkola i żłobka w Warlubiu. Do tego czasu gmina musi postarać się o pieniądze.

Wiadomości

W nocy na teren posesji w Brzeźnie koło Pruszcza wjechał z hukiem kierowca volkswagena.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo