Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Radni zdecydowali, że wkrótce parkowanie na starym mieście będzie nieco droższe

Po 14 latach radni postanowili zmienić wysokość opłat w strefie płatnego parkowania w Świeciu. Przy okazji dyskusji na ten temat powrócił wątek, czy nie lepiej byłoby całkowicie rezygnować z pobieranie opłat za pozostawienie auta w centrum miasta.

Udostępnij
strefa

Niewiele opłat pozostawało na tym samym poziomie tak długo, jak ta za pozostawienie auta w strefie płatnego parkowania w Świeciu. Stawki nie zmieniły się od 2008 r. Niedługo wzrosną o 50 groszy za pierwszą godzinę parkowania.

Obecnie płatna strefa obejmuje siedem ulic: Klasztorną (odcinek od ul. Mickiewicza do ul. Sądowej), 10 Lutego (odcinek od ul. Mickiewicza do ul. Sądowej), Kopernika, Batorego, Duży Rynek, Mały Rynek i Grzymisława.

Przez ostatnie 14 lat stawki za parkowanie wynosiły: za 30 min - 1 zł, za 1 godz. - 2 zł, za 2 godz. - 2,2 zł, za 3 godz. - 2,5 zł, za cztery i każdą następną godzinę - 2 zł.

Reklama
Reklama

Abonament miesięczny dla mieszkańca strefy wynosił 10 zł, abonament miesięczny dla pozostałych - 100 zł, natomiast opłata miesięczna za miejsce postojowe (koperta) na wyłączność - 150 zł.

Zgodnie z przyjętą w czwartek przez radnych uchwałą nowe stawki będą kształtowały się następująco:

  • 30 min - 1,5 zł,
  • 1 godz. - 2,5 zł,
  • 2 godz. - 3 zł,
  • 3 godz. - 3,5 zł,
  • 4 godziny i każda następną godzina - 2,5 zł,
  • abonament miesięczny dla mieszkańca strefy (za pozostawianie auta w pobliżu miejsca zamieszkania) - 20 zł,
  • abonament miesięczny dla mieszkańca strefy (za pozostawianie w dowolnym miejscu strefy) - 40 zł,
  • abonament miesięczny ogólnodostępny (ze wskazaniem ulicy stałego postoju) - 80 zł,
  • abonament miesięczny ogólnodostępny (w dowolnym miejscu strefy) - 150 zł,
  • opłata miesięczna za miejsce postojowe (koperta) na wyłączność - 250 zł.

Wpływy z tytułu opłat za parkowanie przynoszą niewielkie wpływy do budżetu miasta. Pieniądze trafiają głównie do firmy obsługującej płatną strefę parkowania. I właśnie dlatego powróciła dyskusja czy utrzymywanie takiej strefy ma sens. Powątpiewali w to zwłaszcza radni Leszek Piotrowski i Dariusz Woźniak.

Reklama
Reklama

Odpowiedzi udzielił im radny Adam Cieślak.

- Gdyby nie te opłaty, nie byłoby żadnej możliwości zaparkowania w centrum, a tym samym byłby utrudniony dostęp do wielu instytucji i urzędów - uzasadniał funkcjonowanie strefy płatnego parkowania Adam Cieślak.

Bardzo podobne wnioski mieli radni Grażyna Styczeń i Sebastian Glaziński, którzy dowodzili, że wymuszona rotacja to jedyny sposób na to, aby móc zaparkować w obrębie Dużego Rynku.

Reklama
Reklama

Jednocześnie radna Styczeń podkreślała, że jest przeciwniczką ewentualnego rozszerzania strefy płatnego parkowania.

Ostatecznie 18 głosami za i 3 przeciw radni przyjęli projekt uchwały. Nowe stawki zaczną obowiązywać pod koniec września.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
34 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ja w zupełnie innej sprawie –

Ja w zupełnie innej sprawie – – czy radni zajeli się sprawą działalności OPS – – BO TAM JEST WCIĄŻ BARDZO ŹLE – – 11 OSÓB NA ZWOLNIENIU PSYCHIATRYCZNYM!! MOBING WCIĄŻ TAM TRWA – – OBUDZCIE SIĘ  CZAS NA ODEJSCIE PANI – BRAC!! 

I super popieram

I super popieram

Opłaty za parkowanie, to już

Opłaty za parkowanie, to już od dawna gwóźdź do trumny handlu na starym mieście

i dobrze. Powinno być drogo

i dobrze. Powinno być drogo to może w końcu będzie gdzie zaparkować. Inni niech stawiają przy hali widowiskowej i idą „w miasto” XD

Reklama

Szkoda, że nie pomyślą żeby

Szkoda, że nie pomyślą żeby wydzielić krótszy czas parkowania np. 15 min. Minimalne 30 min jest wymuszeniem wyższych opłat.

Oplaty opłatami.. tylko co

Oplaty opłatami.. tylko co mają do tego mieszkańcy którzy posiadają samochód na ulicy z opłatami. .10zl na miesiąc jeszcze rozumiem.. ale te 20 to już jest przegięcie 40zl w dowolnym obszarze to już śmiech na sali 

Mogliby też zająć się tą

Mogliby też zająć się tą cholerną syreną OSP na Laskowickiej,, która budzi całe osiedle Kościuszki w środku nocy! Tylko mnie nie hejtujcie, bo mam prawo wyrazić swoją opinię. 

A co tam. Gaz 300%, to co to

A co tam. Gaz 300%, to co to jest te tylko 50% za parkowanie…

Ciekawe skąd podwyżka?

Czy mój samochód stojąc na parkingu zużywa gaz, węgiel, prąd, pellet?

Reklama

Dlaczego nie promuje się

Dlaczego nie promuje się hybryd i elekrycznych samochodów , innych miastach są zwolnione z opłat.

Problemem tej strefy nie są

Problemem tej strefy nie są opłaty bo są niskie porównując do innych miast. Problemem tej strefy są tzw. święte krowy i mniejszość etniczna parkująca jak się podoba i nie płacąca za bilety. Są to osoby mające najwyraźniej jakieś „plecy” gdyż straż miejska nie podejmuje wobec tych pojazdów żadnych interwencji od wielu lat kosztem wpływów do budżetu i pozostałych uczciwie płacących. Czas się tym wkońcu zainteresować. 

Bo nie pozwala na to

Bo nie pozwala na to poprawność polityczna 

A co z osobnikami, którzy

A co z osobnikami, którzy zajmują dwa (płatne) miejsca parkingowe? Czy „chłopiec” kontrolujący, który toleruje takie praktyki nie powinien zmienić zajęcia? Rado Miasta Świecia, panie Burmistrzu, panie Wójciku, Radni, co wy na to? Jeszcze jedno. Dlaczego przy UM nie trzeba płacić za parkowanie? Uderzyłem w stół, być może nożyce…? Wątpię. 

Reklama

Jak już podnieśli koszty

Jak już podnieśli koszty parkowania i w jakimś stopniu zwiększy się zysk to może czas pomyśleć żeby wydać tą kasę na wyczyszczenie kanalizacji deszczowej. Idzie okres jesienno zimowy. Po tym co widać w innych miastach jakie są skutki opadów i jak wyglądają kratki odpływowe na naszych ulicach miasto powinno za wczasy coś z tym zrobić. Tym bardziej że efekty opadów już było widać w tym roku jakie jest zaniedbanie .

Skandal! Musisz załatwić coś

Skandal! Musisz załatwić coś w banku w 10 minut to płacisz za pół godziny. Tak krótko powinno być bez opłat. Zdziercy! Wstyd!!! 

Korzystam, z okazji –

Korzystam, z okazji – wypowiedzieć się – – chociaż w innej sprawie, – ale Bardzo apeluje do Pana Wójcika – – szczególnie – – BO kiedyś już – próbowałem GO uświadomić jaka jest sytuacja w Świeckim OPS!! Będę Walczył – – żeby – tam była normalna atmosfera – – oczywiście bez pani BRAC!! CZAS – PANIE WÓJCIK – – PODJĄĆ WEZWANIE – DLA DOBRA TAM PRACUJĄCYCH LUDZI – I DLA PODOPIECZNYCH – – STARYCH LUDZI OCZEKUJĄCYCH – PRAWDZIWEGO WSPARCIA, +OPS – – MA DZIAŁAĆ DLA WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW GMINY – – A  NIE TYLKO MIASTA!! A PANI BRAC – – OPIEKĄ OBJELA TYLKO MIASTO SWIECIE – – CZY NA WSI STARSI LUDZIE – – NIE MOGĄ KORZYSTAĆ Z TEGO SYSTEMU?? DLACZEGO???? 

Radni jaja sobie zrobili. W

Radni jaja sobie zrobili. W tej drożyźnie jeszcze to. Ciężko znaleźć 1zł a skąd wezmę 50gr?

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W ubiegłą sobotę doszło do tragicznego wypadku w zakładzie produkującym wyroby mleczarskie.

Wiadomości

Dramatyczny finał rodzinnej kłótni. Do szpitala trafiła kobieta ugodzona nożem przez syna.

Wiadomości

Cztery zastępy straży pożarnej skierowano do płonącego samochodu w gminie Jeżewo.

Wiadomości

Do dramatycznego zdarzenia doszło podczas dzisiejszych zawodów na stadionie Wdy Świecie.

Wiadomości

Czy w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli w końcu korzystać z nowego budynku z barem, salą na 80 osób i tarasem w Decznie? Dziś...

Wiadomości

Na dzisiejszej uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda nadał odznaczenia zasłużonym samorządowcom. Wśród nich znalazł się wójt z powiatu świeckiego.

Reklama
Reklama

Wiadomości

W piątek strażacy dostali informację o psie, który wpadł do studni w gminie Świekatowo.

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Wiadomości

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Wiadomości

We wtorek po południu doszło do wypadku pod Świeciem. Poszkodowane jest 10-letnie dziecko.

Wiadomości

Wyobraźcie sobie - przejeżdżacie przez przejazd w Laskowicach sprawnie i bez stresu, że spóźnicie się do pracy lub do lekarza. Marzenie? Na razie tak,...

Co jest grane?

W ostatni weekend czerwca Świeciem po raz kolejny będą rządziły orkiestry dęte. Jubileuszowa edycja festiwalu zapowiada się wyjątkowo.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W ubiegłą sobotę doszło do tragicznego wypadku w zakładzie produkującym wyroby mleczarskie.

Wiadomości

Do dramatycznego zdarzenia doszło podczas dzisiejszych zawodów na stadionie Wdy Świecie.

Wiadomości

Czy w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli w końcu korzystać z nowego budynku z barem, salą na 80 osób i tarasem w Decznie? Dziś...

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Wiadomości

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo