Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Rejestr pedofili. Są wśród nich osoby z powiatu świeckiego. Dlaczego w wykazie nie ma księży?

W ostatnim czasie zaktualizowano zdjęcia osób umieszczonych w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Wielu z nich zmieniło się fizycznie po kilkuletnim pobycie za kratkami. Niektórzy wkrótce wyjdą na wolność i ludzie powinni wiedzieć, jak teraz wygladają pedofile z ich okolicy. W rejsetrze niezmienne jest jednak jedno - nie ma w nim księży. Z jednym wyjątkiem.

Udostępnij
pedofile

O filmie „Tylko nie mów nikomu” Tomasza Sekielskiego słyszeli już prawie wszyscy, mimo że od jego internetowej premiery minęło dopiero kilka dni. Dokument we wstrząsający sposób, na zasadzie konfrontacji ofiar i sprawców, przedstawia przypadki pedofilii wśród polskich księży.

„Świeckim akcentem” filmu, jeśli można tak to ująć, jest postać księdza Andrzeja Srebrzyńskiego, który jednak nigdy nie pełnił posługi kapłańskiej w żadnej w tutejszych parafii i nigdy nie głosił kazań w żadnym miejscowym kościele. Jeden z bohaterów dokumentu oskarża go, że był przez niego gwałcony jako chłopiec. Afery pedofilskie Srebrzyńskiego stały się tak głośne, że buntowali się przeciwko jego obecności mieszkańcy parafii, do których był przenoszony, m.in. w Mogilnie.

W końcu zareagowały władze kościelne. W 2016 r. Trybunał Apostolski Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie potwierdził wyroki trybunału diecezjalnego i wydalił go ze stanu kapłańskiego.
REKLAMA

A na czym polega ów „świecki akcent” Srebrzyńskiego? Poza tym, że raz stawał przed tutejszym sądem w związku ze swoimi pedofilskimi skłonnościami, to jest w Świeciu częstym gościem, bo ma tutaj bliską rodzinę.

Reklama
Reklama

Jak to jest, że księża pokroju Srebrzyńskiego nie figurują w części publicznej Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, który działa od 1 stycznia 2018 r.? W tym czasie skazano około 50 duchownych za przestępstwa seksualne. Resort sprawiedliwości tłumaczy, że zgodnie z ustawą, w rejestrze znajdują się tylko sprawcy najpoważniejszych czynów, głównie gwałtów na dzieciach poniżej 15. roku życia i popełnionych ze szczególnym okrucieństwem. Nie ma więc sprawców molestowania.

Co jednak z duchownymi takimi, jak Roman B., który miesiącami więził i gwałcił 13-letnią dziewczynkę? Powinien znaleźć się w rejestrze, a go nie ma. Dlaczego? Wszystko zależy od wyroku sądu. W tym konkretnym przypadku Romana B. nie skazano za gwałt, a za – uwaga! - seksualne wykorzystanie małoletniej! Dla laika brzmi tak samo, ale dla prawnika już nie. Nie było więc podstaw do umieszczenia go w rejestrze publicznym.

W wykazie dopiero niedawno pojawił się jeden duchowny skazany na 5 lat więzienia za trzykrotne zgwałcenie 14-latki.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Rejestr sprawców przestępstw seksualnych składa się z dwóch części – publicznej i z ograniczonym dostępem. W części publicznej znajdują się przestępcy, których przed 1 października 2017 r. skazano za zgwałcenie dziecka poniżej lat 15 lub gwałt ze szczególnym okrucieństwem. Ma do niej dostęp kazdy z nas.

Część z ograniczonym dostępem gromadzi dane znacznie szerszej grupy przestępców. Trafiają tu wszyscy, którzy popełnili jakiekolwiek przestępstwo seksualne wobec dzieci poniżej 15 roku życia. Każdy, kto ma zamiar zatrudnić nową osobę do pracy z dziećmi, ma obowiązek sprawdzić czy nie figuruje ona w rejestrze z dostępem ograniczonym. Dotyczy to m.in. dyrektorów szkół czy organizatorów wypoczynku dla dzieci.
REKLAMA

Rejestr zawiera nazwiska sprawców, ich zdjęcia, miejscowości, w których aktualnie mieszkają, wyroki i artykuły kodeksu karnego, z którego zostali skazani. Każdy z nas może sprawdzić czy w sąsiedztwie nie mieszka przestępca, który dopuścił się gwałtu na dzieciach poniżej 15 roku życia lub gwałtu ze szczególnym okrucieństwem. Dzięki temu możemy mieć się na baczności i skuteczniej chronić swoje dzieci.

Osoby znajdujące sie w rejestrze po wyjściu z więzienia powinny być pod stałą kontrolą, aby wszyscy wiedzieli, gdzie mieszkają i zachowywali ostrożność. W praktyce bywa różnie. Przy ponad 20 proc. nazwisk jest adnotacja „wezwany do potwierdzenia miejsca pobytu” lub „w trakcie weryfikacji”. To oznacza, że są poza kontrolą i nikt nie wie, gdzie się znajdują.

Reklama
Reklama

W rejestrze jest ponad 800 sprawców przestępstw na tle seksualnym (w zdecydowanej większości to mężczyźni). Wśród nich pięciu jest z powiatu świeckiego. Wszyscy dopuścili się przestępstw w naszym rejonie. W przypadku jednego z przestępców brak informacji, gdzie aktualnie przebywa.

Jacek Czwórnóg


Data urodzenia: 13 marca 1991 r.
Miejscowość urodzenia: Świecie
Data popełnienia przestępstwa: 25 sierpnia 2016 r.
Kara: 6 lat pozbawienia wolności
Miejsce pobytu: Zakład Karny Potulice

Reklama
Reklama

REKLAMA


Piotr Frymarski


Data urodzenia: 9 kwietnia 1975 r.
Miejscowość urodzenia: Nowe
Data popełnienia przestępstwa: maj-czerwiec 2015 r.
Kara: 5 lat pozbawienia wolności
Miejsce pobytu: Zakład Karny Potulice

Reklama
Reklama

Piotr Koseda


Data urodzenia: 10 maja 1981 r.
Miejscowość urodzenia: Świecie
Miejsce pobytu: Zakład Karny Potulice
Data popełnienia przestępstwa: 18 sierpnia 2014 r.
Kara: 4,5 roku pozbawienia wolności
Miejsce pobytu: Zakład Karny Potulice

REKLAMA

Reklama
Reklama

Bartłomiej Olchawa


Miejscowość urodzenia: Świecie
Data urodzenia: 14 maja 1992 r.
Data popełnienia przestępstwa: 16 listopada 2010 r.
Kara: 1 rok 4 miesiące pozbawienia wolności
Miejscowość, w której przebywa: Rytel

Adam Pukownik


Miejscowość urodzenia: Świecie
Data urodzenia: 23 lutego 1992 r.
Data popełnienia przestępstwa: 31 sierpnia 2013 r.
Kara: 5 lat pozbawienia wolności
Miejscowość, w której przebywa: w trakcie weryfikacji

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
33 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Jaja obciąć i jeszcze obydwie

Jaja obciąć i jeszcze obydwie dłonie i luzem póścić ………….

Takich s***i od razu czapa A

Takich skurwieli od razu czapa A nie więzienie szkoda kasy na utrzymanie bydlaku.

Piotr Koseda już został

Piotr Koseda już został wypuszczony z tego co wiem mieszka w Laskowicach

Reklama

To laskowice ma się na

To laskowice ma się na baczności.

Ale odkrycie pedofile…jakby

Ale odkrycie pedofile…jakby ten problem dopiero zaistnial, tak w tej chwili nagłośniony ..ale dobrze poźno niż wcale…gdyby nie film Sekielskiego to dalej byłaby cisza …tylko rejestry …a ile jest milczących ofiar na których bokiem się patrzało i niedowierzało bo przecież to dzieciak bzdury wymyśla .

Dlaczego w wykazie nie ma

Dlaczego w wykazie nie ma księży ? – bo ciemnota tak czy tak Wam nie uwieży oskarżając wielebnego żeby tylko grzechu nie mieć.

Reklama

To autor tego tekstu nie

To autor tego tekstu nie wierzy w resocjalizacje w więzieniach  :)))) ? Takie trochę e e z góry zakładać że trzeba się mieć na baczności.

Nie było by problemu gdyby ucinali za takie przewinienia siusiaki zaraz przy jajach.  Pozdrawiam

srebrzyna ma się dobrze

srebrzyna ma się dobrze rodzinka bardzo dba o niego

Pułkownika chyba widzieliśmy

Pułkownika chyba widzieliśmy ostatnio w  Świeciu bardzo podobny gościu się kręcił na rynku

Reklama

Autor tekstu ma nie pełne

Autor tekstu ma nie pełne dane co do A. Srebrzyńskiego. Faktycznie nie było go w naszych parafiach ale często odprawiał msze w szpitalnej kaplicy w sarym szpitalu.

Jeżeli przesłuchania odbywają

Jeżeli przesłuchania odbywają się tak jak przedstawiono w filmie to czego oczekiwać? Zbiera się banda pedofili, każą przysięgać na książkę że wszystko pozostanie w pokoju zwierzeń i temat zostaje zamieciony pod dywan. A osoba która się zwierzała jest silnie przerażona ogni piekielnych i gromu z nieba jeżeli piśnie słówko. Ale na szczęście dzięki nowoczesnym technologiom ludzie pokazali światu jak to się odbywa i grzechu nie mają. Mam nadzieję że rodzice swoje pociechy też uświadamiają że warto rozmawiać i zboków nie chronić, bo bydlak który rękę (sory pisiaka) wyciąga do dziecka zostanie szybko zutylizowany.

A koscioł i PiS broniąc się

A koscioł i PiS broniąc się mówią,ze pedofil to to samo co homoseksualiz! Chyba ich wali po deklach jak tak mozna porównywac!Homoseksualista nie robi kur.. zadnej krzydwy nikomu,a tym bardziej dzieciom!

Reklama

Nawet sąd się myli a my

Nawet sąd się myli a my zwykli ludzie nie możemy oceniać jak niema podstawy bo to też człowiek.(ksiadz)

przypominam ze temat dotyczy

przypominam ze temat dotyczy tych pedofili ze zdjęć 

quick ways to make money
quick ways to make money make money fast make money online how much money can i make on social security how to make money blogging

how to make money on youtube best ways to make money online make money imgclick will easily make money sharing photos friends social free file upload how does facebook make money

https://www.fresher.ru/elz/# – make money

Reklama

Frymarski jest już na

Frymarski jest już na wolności

Frymarski też jest na

Frymarski też jest na wolności

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W najbliższy weekend Świeciem po raz kolejny będą rządziły orkiestry dęte. Będzie się działo!

Wiadomości

Zapowiada się, że będzie to ulubione miejsce zabaw dla najmłodszych z całą masą atrakcji. Na osiedlu Marianki trwa modernizacja placu zabaw w pobliżu orlika...

Wiadomości

W środę w nocy strażacy dostali wezwanie do płonącego samochodu. Na miejscu okazało się jednak, że pożar jest znacznie poważniejszy. Zaczął palić się też...

Wiadomości

Po raz pierwszy szkoła z powiatu świeckiego była gospodarzem wojewódzkiego zakończenia roku szkolnego. Wyróżnienie to przypadło Szkole Podstawowej w Osiu. W uroczystościach wzięła udział...

Wiadomości

W Nowem odbyło się w czwartek posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Kociewskiego.

Co jest grane?

W niedzielę będziemy widać lato z firmą Mondi na pikniku rodzinnym nad jeziorem Deczno.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Jak co roku, uczniowie z najlepszymi wynikami otrzymali nagrody burmistrza Świecia. Tym razem Krzysztof Kułakowski wręczał je absolwentom Szkoły Podstawowej w Czaplach.

Wiadomości

Andrzej Skiba będzie nowym dyrektorem Gminnej Przychodni w Jeżewie. Zastąpi na tym stanowisku Wiolettę Pawlak, która kierowała przychodnią przez dwanaście lat.

Wiadomości

W Zespole Szkół w Nowem zakończył się kolejny rok szkolny. Tym razem ze szkołą żegnali się nie tylko uczniowie najstarszych klas, ale także dyrektor...

Wiadomości

- Polska ma jeden z najniższych wskaźników objęcia opieką instytucjonalną dzieci do 3 lat w Unii Europejskiej. Najwyższa pora zacząć to zmieniać - mówiła...

Historia

Są pewne rzeczy, które wiążą się z życiem człowieka od zarania dziejów. Do takich rzeczy zaliczyć można także zapasy, które znane były już w...

Wiadomości

Pewnie nie była to wymarzona pogoda na powitanie lata, ale i tak sporo rodzin postanowiło spędzić część niedzielnego popołudnia w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W najbliższy weekend Świeciem po raz kolejny będą rządziły orkiestry dęte. Będzie się działo!

Co jest grane?

W niedzielę będziemy widać lato z firmą Mondi na pikniku rodzinnym nad jeziorem Deczno.

Wiadomości

Andrzej Skiba będzie nowym dyrektorem Gminnej Przychodni w Jeżewie. Zastąpi na tym stanowisku Wiolettę Pawlak, która kierowała przychodnią przez dwanaście lat.

Wiadomości

- Polska ma jeden z najniższych wskaźników objęcia opieką instytucjonalną dzieci do 3 lat w Unii Europejskiej. Najwyższa pora zacząć to zmieniać - mówiła...

Historia

Są pewne rzeczy, które wiążą się z życiem człowieka od zarania dziejów. Do takich rzeczy zaliczyć można także zapasy, które znane były już w...

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo