REKLAMA
Centrum Czynnej Ochrony Przyrody (CCOP) powstaje od podstaw w miejscu dawnego ośrodka kultury w Tleniu (gmina Osie). Stary budynek wyburzono. Dobiega końca stawianie ścian pierwszego piętra. Kolejnym krokiem będzie wylanie stropu. Dwupiętrowy obiekt z poddaszem o powierzchni użytkowej blisko 680 m kw. będzie jednym z większych budynków użyteczności publicznej w powiecie świeckim.
- Nowy obiekt we Wdeckim Parku Krajobrazowym pozwoli w komfortowych warunkach prowadzić działalność edukacyjną i szkoleniową - podkreśla Piotr Całbecki, marszałek województwa. - Pracownicy parku już planują stworzenie nowej oferty turystycznej, przygotowanej w oparciu o wiedzę na temat lokalnych zasobów kulturowych i przyrodniczych tego niezwykle cennego obszaru.
Rangę tego bogatego dziedzictwa doceniła międzynarodowa kapituła UNESCO, zatwierdzając utworzenie Rezerwatu Biosfery „Bory Tucholskie”.
Centrum Czynnej Ochrony Przyrody powstaje w miejscu dawnego ośrodka kultury w Tleniu
Centrum Czynnej Ochrony Przyrody pomieści między innymi salę edukacyjną, pełniącą także rolę czytelni. Znajdzie się tam również biblioteka, której już istniejący księgozbiór zostanie uzupełniony o nowe pozycje z zakresu dziedzictwa historycznego, kulturowego i przyrodniczego Borów Tucholskich.
Głównym pomieszczeniem na parterze będzie sala konferencyjna dla minimum 60 osób. Zostanie w niej zorganizowana stała wystawa etnograficzna, prezentująca kulturę materialną tych ziem.
Oprócz promocji walorów Borów Tucholskich zadaniem CCOP będzie aktywizacja lokalnej społeczności. Dlatego z sali konferencyjnej będą mogli korzystać również mieszkańcy, organizując w niej wydarzenia kulturalne.
REKLAMA
W budynku znajdzie się też mniejsza sala narad dla 18 osób, archiwum, serwerownia, pomieszczenia techniczne i gospodarcze, dwa pokoje administracyjno-socjalne oraz zaplecze sanitarne.
- Przede wszystkim będzie to miejsce pracy doktorantów i magistrantów z kilku uczelni, które z nami współpracują. Są to m.in. Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego i Uniwersytet Mikołaja Kopernika - wylicza Daniel Siewert, p.o. dyrektora Wdeckiego Parku Krajobrazowego z siedzibą w Osiu.
W centrum będą kontynuowane także wcześniejsze działania edukacyjne. Korzystały z nich m.in. szkoły, harcerze, uniwersytet trzeciego wieku, kluby seniora.
- Trzeci segment aktywności to różnego rodzaju konferencje i warsztaty poświęcone nie tylko przyrodzie, ale też kulturze regionalnej, którą staramy się pielęgnować - wyjaśnia szef WPK.
Dwupiętrowy budynek z poddaszem będzie miał 680 m kw. powierzchni użytkowej
Będzie także siedem pokoi noclegowych 4-osobowych i jeden 2-osobowy, jednak centrum nie będzie komercyjnym obiektem hotelowym. Zaplecze noclegowe będzie przeznaczone dla uczestników kilkudniowych warsztatów i pracowników naukowych, którzy na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego będą gromadzić materiały do swoich prac.
Obiekt zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Teren wokół centrum zostanie uporządkowany. Pojawią się nowe aranżacje zieleni, utwardzone ciągi piesze z ławkami, kosze na śmieci, ogólnodostępny stojak na rowery i oświetlenie hybrydowe.
Po zakończeniu prac budowlanych rozpocznie się wyposażanie obiektu i tworzenie innowacyjnej oferty turystycznej dla zorganizowanych grup, głównie szkolnych. W planach jest organizacja kilkudniowych warsztatów, łączących naukę z aktywnym wypoczynkiem (spływami kajakowymi, pieszymi wycieczkami wokół Zalewu Żurskiego, wycieczkami ornitologicznymi, kursami fotograficznymi, ornitologicznymi, rozpoznawania roślin itp.).
Wizualizacja Centrum Czynnej Ochrony Przyrody
Projekt przewiduje też zakup wyposażenia, dzięki któremu oferta CCOP będzie bardziej atrakcyjna, m.in. kajaków i łodzi motorowej dla opiekuna spływu.
W planie jest również utworzenie audioprzewodnika po Wdeckim Parku Krajobrazowym.
Do jego obsługi zostanie zakupionych 60 urządzeń, które w 40 specjalnie wyznaczonych punktach parku automatycznie odtworzą ciekawe informacje o walorach przyrodniczych i kulturowych tych miejsc.
REKLAMA
Zgodnie z umową zawartą z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Wdecki Park Krajobrazowy będzie musiał utworzyć trzy nowe etaty przypisane do centrum.
Realizację projektu umożliwi. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 3,7 mln zł. Pieniądze pochodzą z funduszy unijnych. Zakończenie prac budowlanych planuje się na grudzień 2021, a całego projektu w czerwcu 2022 r.
redakcja@extraswiecie.pl
źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
REKLAMA
Super. Ale jeszcze parking
Super. Ale jeszcze parking trzeba powiększyć, bo w sezonie mnóstwo ludzi przyjeżdża. Kocham Tleń!