Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Rośnie liczba osób objętych kwarantanną. Szpital w Świeciu jest w stanie podwyższonej gotowości

Jak podaje Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy, na terenie naszego województwa kwarantannie poddano 75 osób, które mogły zarazić się koronawirusem. Do tej pory na naszym terenie nie stwierdzono ani jednego przypadku zachorowania.

Udostępnij
szpital-zakaz-1

REKLAMA

Od ponad tygodnia w żadnej z miejscowych aptek nie znajdziemy maseczek. Co więcej, ich cena poszła drastycznie w górę. Do tej pory kosztowały około 1,5 zł.

- Gdy hurtownie zaczęły świecić pustkami, pojawiły się oferty rzędu 10 zł za sztukę - poinformowano nas w jednej ze świeckich aptek przy ul. Wojska Polskiego. - Nie zamówiłyśmy ich, bo cena wydaje się absurdalna i jednoznacznie dowodzi, że ktoś chce na tym zamieszaniu zarobić. Nie zamierzamy mu w tym pomagać.  

Reklama
Reklama

Chociaż może wydawać się, że to anegdota, to nie znajdziemy też masek w marketach budowlanych wykorzystywanych np. podczas szlifowania gładzi. Te również wykupiono z nadzieją, że będą chronić przed wirusem z Chin.
REKLAMA

W tych okolicznościach nie dziwią instrukcje, jakie już pojawiły się w internecie. Mowa o poradach „krawieckich”, jak zrobić maskę z niepotrzebnego stanika. Najlepsze są te z miseczką w rozmiarze B i C. 

- W naszym województwie nie mamy stwierdzonego zakażenia koronawirusem - podkreśla wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. - Do tej pory przebadano 26 osób,  z tego 22 próbki są negatywne, a 4 w trakcie badania. W tej chwili na terenie województwa jest hospitalizowanych 6 osób, kwarantanną jest objętych 75, a 180 czynnym nadzorem epidemiologicznym – informuje wojewoda.

Reklama
Reklama

Obecnie w powiecie świeckim kwarantannie domowej poddano 7 osób. Jako pierwsze znalazły się na niej dwie kobiety, które wracały autokarem z Niemiec wraz z zarażonym mężczyzną z Zielonej Góry i odwiedziły bliskich w Terespolu Pomorskim. Pozostała piątka to osoby, które wróciły z krajów, gdzie stwierdzono przypadki zarażenia koronawirusem.
REKLAMA

Rząd w wyniku konsultacji z samorządowcami, dyrektorami szpitali oraz konsultantami medycznymi w zakresie epidemiologii, chorób zakaźnych i intensywnej terapii wydał decyzję o postawieniu w stan podwyższonej gotowości czterech szpitali na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

  • Oddział Obserwacyjno-Zakaźny w Nowym Szpitalu Sp. z o.o. w Świeciu, ul. Wojska Polskiego 126
  • Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy przy ul. Św. Floriana 12
  • Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy przy ul. Seminaryjnej 1
  • Oddział Obserwacyjno-Zakaźny Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Toruniu, przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Rydygiera, ul. Zygmunta Krasińskiego 4

W przygotowaniu są kolejne trzy szpitale w Grudziądzu, Włocławku i Inowrocławiu. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, będą włączone do systemu.
REKLAMA

Reklama
Reklama

- Stan podwyższonej gotowości oznacza m.in. poszerzenie bazy łóżkowej, wstrzymanie zaplanowanych wcześniej przyjęć i przyjmowanie wyłącznie pacjentów znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego oraz zabezpieczenie personelu medycznego w stałej gotowości do przyjmowania z możliwością izolacji pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 – wymienia Adrian Mól, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego.

O tej porze roku daje o sobie znać także grypa. Jak podaje Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy od 1 września 2019 r. do 29 lutego 2020 r. w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano blisko 164 tys. zachorowań na grypę, infekcje grypopodobne i ostre zakażenia dróg oddechowych.  

Z tego powodu w Nowym Szpitalu w Świeciu wprowadzono do odwołania zakaz odwiedzin na wszystkich oddziałach.
 REKLAMA

Reklama
Reklama

Wojewódzki Inspektor Sanitarny Jerzy Kasprzak, przekazał kilka informacji, jak chronić się przed koronawirusem i jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia.

- Przede wszystkim higiena – mycie rąk wodą mydłem oraz higiena kaszlu i kichania. Zasłaniajmy usta i nos, kiedy to robimy. Gdy mamy kaszel i podwyższoną temperaturę, najpierw skontaktujmy się telefonicznie z przychodnią. Nie przychodźmi osobiście, bo możemy zarazić kolejne osoby - zaleca Jerzy Kasprzak.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
22 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Maseczki kupicie jeszcze w

Maseczki kupicie jeszcze w Sklepie Bhp w przechowie koło przedszkola na przeciwko  baru Krokiecik

Proponuję kazda osobę która

Proponuję kazda osobę która rozwiewa zarazę bo wrocila z biedackich wakacji z wloch za 3000zl wsadzać do pierdla za narażanie zdrowia innych. Wkurzaja już mnie ci ludzie ktorzy jadą lapia syfa i wracaja do Polski

Niestety moja żona ma bardzo

Niestety moja żona ma bardzo duży biust i miseczka jej stanika jest jak cała moja głowa. Co robić??

Reklama

„Do tej pory przebadano 26

Do tej pory przebadano 26 osób”

A te panie z Terespola były przebadane? Jakie wyniki?

Wszystkich zapraszamy do

Wszystkich zapraszamy do placowki w Swieciu. Posiadamy najbardziej zyczliwy i usmiechniery personej jak i najwyzszej klasy specjalistow szczegolnie na sor. ZAPRASZAMY.

Kary nałożyć na tych co

Kary nałożyć na tych co wrócili i syf roznosza !!! 

Reklama

Wy z tym stanikiem na serio?

Wy z tym stanikiem na serio? Mogliście wrzucić instrukcje wykonania 

 https://youtu.be/GaIvRBMuHcA

 https://youtu.be/GaIvRBMuHcA   

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Biznes

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Biznes

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Reklama
Reklama

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

To była prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Podczas niedzielnego pikniku w Świeciu można było podziwiać 85 aut z różnych epok. Zgodnie z założeniem imprezy,...

Wiadomości

Blisko 80 zawodników stanęło na linii startu "Bukowieckiej dziesiątki". Jeszcze więcej zawodników rywalizowało w czterech biegach przewidzianych dla dzieci i młodzieży.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo