Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Seniorzy znajdą tu wygodę i opiekę. Sprawdziliśmy, ile będzie kosztował pobyt

Około 50 seniorów znajdzie w tym roku bezpieczną przystań w mieszkaniach chronionych w nowym budynku, który stanął u zbiegu ulic Chrobrego i Bony na Mariankach. Dzięki dużemu dofinansowaniu, inwestycja będzie kosztowała gminę Świecie zaledwie 2 mln  zł.

Udostępnij
mieszkania-chronione

Dobiega końca wyposażanie budynku z mieszkaniami chronionymi w Świeciu. Wcześniej była mowa także o mieszkaniach wspomaganych, ale w związku z warunkami pozyskanego dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego, wynoszącego aż 5,4 mln zł, będą tu tylko mieszkania chronione.

W dużym uproszczeniu, mieszkania chronione wyposażone są we wszystko, co niezbędne, aby móc w nich mieszkać. Natomiast mieszkania wspomagane lokatorzy musieliby wyposażyć samodzielnie.

Różnica dotyczy też zakresu wparcia ze strony pracowników socjalnych, którzy w przypadku lokali chronionych będą mieć więcej obowiązków. Ilu ich dokładnie będzie, jeszcze nie wiadomo. Wszystko zależy od tego, jaka będzie kondycja seniorów, którzy zostaną zakwalifikowani do zamieszkania w budynku u zbiegu ulic Chrobrego i Bony na Mariankach.

Reklama
Reklama

Z nieukrywaną satysfakcją mówił o inwestycji podczas ostatniej sesji rady miejskiej burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski.

- Niebawem ogłosimy powtórnie ostatni z trzech przetargów na wyposażenie - wyjaśniał radnym w czasie czwartkowej sesji. - Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to zasiedlanie zacznie się na przełomie listopada i grudnia tego roku.

Gmina nie rezygnuje jednak z mieszkań wspomaganych, tyle że zostaną one oddane do użytku nieco później, prawdopodobnie w styczniu przyszłego roku.

Reklama
Reklama

Słów uznania nie szczędzili nawet radni opozycji. Chwalili zarówno burmistrza, jak i pracowników urzędu za pozyskanie wysokiej dotacji na ten cel. Dzięki niej wybudowanie i wyposażenie budynku będzie kosztowało gminę Świecie tylko 2 mln zł, a nie jak wcześniej się spodziewano - 7,5 mln zł.

Mieszkania chronione powstały z myślą o seniorach, którzy wymagają całodobowej opieki, bo nie radzą sobie w samodzielnym funkcjonowaniu. W budynku znajduje się 14 mieszkań chronionych o powierzchni kilkudziesięiu metrów kwadratowych każde (najmniejsze ma 40 m). Minimum na jedną osobę wynosi 12 m kw.

Seniorzy będą mieli zapewnioną opiekę pracowników socjalnych, pielęgniarek, terapeutów. Będą uczestniczyli w rozmaitych zajęciach.

Reklama
Reklama

O tym, kto otrzyma takie mieszkanie zadecyduje komisja złożona z radnych i pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Świeciu. OPS będzie też zajmował się późniejszą administracją obiektu.

Miesięczny koszt utrzymania jednej osoby w mieszkaniu chronionym wyniesie około 2 tys. zł.

Odpłatność za pobyt będzie uzależniona od dochodu seniora:

  • do 776 zł dochodu - zwolnienie z odpłatności
  • 776 zł - 1 164 zł: 20 proc. ustalonego kosztu
  • 1165 zł - 1552 zł: 30 proc.
  • 1553 zł - 1940 zł: 40 proc.
  • 1941 - 2328 zł: 70 proc. ustalonego kosztu
  • osoby z wyższymi dochodami poniosą pełną odpłatność

Wkrótce więcej informacji o tym, kto w pierwszej kolejności zostanie przyjęty do budynku z mieszkaniami chronionymi i jakie w tym celu należy załatwić formalności.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
26 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Architektoniczny koszmar.

Architektoniczny koszmar.

Prawdę napisałeś,  chwalą

Prawdę napisałeś,  chwalą tylko klakierzy UM, architekt za ten projekt powinien dostać zakaz wykonywania zawodu. Dawno nie widziałem większego szkaradztwa. Kolejny super pomysł po betonozie Dużego Rynku.

Znowu dostaną ci co nic w

Znowu dostaną ci co nic w życiu nic nie zrobili, nie pracowali, bo kto ma 770 zł emerytury? Nierób !!!! Przepraszam osoby kalekie i chore od urodzenia. To nie o Was puszę. Pozdrawiam Radnych miasta.

Stanowiska zapewne już

Stanowiska zapewne już obsadzone kolesiostwem a rekrutacja to pic na wodę jak w całym ops i urzędzie.

Fakt. Budynek nie jest

Fakt. Budynek nie jest najładniejszy.

Brakuje tylko krat w oknach…

Reklama

Ludzie czy wy potraficie się

Ludzie czy wy potraficie się z czegoś cieszyć?? Została zrealizowana taka dobra inwestycja a wy tylko narzekacie. W dodatku za tak niewielkie pieniądze. Załamka. Brawo burmistrz

Więcej zieleni to wygląda jak

Więcej zieleni to wygląda jak zakład karny typu półotwartego  znowu te szaroście wychodzące na zachodzie z mody a tu cały czas wszystko szare .Więcej zieleni i ciekawszy projekt z tarasami zadaszonymi ,żeby mogli przesiadywać na świeżym powietrzu .

Redakcja mogła od razu

Redakcja mogła od razu dołączyć listę mieszkańców bo napewno już jest znana

Jak dla mnie to tylko zieleni

Jak dla mnie to tylko zieleni brakuje,  koniecznie musi tam być jakiś skwerek z drzewami , przecież staruszki nie będą siedzieli ciągle w murach .

Większość z was ma sprane

Większość z was ma sprane berety od tego ciągłego narzekania. Budynek w rzeczywistości wygląda bardzo fajnie, radzę się wybrać i obejrzeć. Zieleń na pewno się też pojawi, na to potrzeba czasu.

Reklama

Budynek jak na dzisiejsze

Budynek jak na dzisiejsze możliwości to prawdziwy dramat, projektował to ktoś kto pracuje w zawodzie już zbyt długo aby wnieść jakąś kreatywność w swoje pomysły. Usytuowanie dramat, starsi ludzie wiedzą że na cmentarz już tylko kawałek. Tylko młodzi mogą być tak krótkowzroczni i postawić budynek w odległości 500 metrów od cmentarza, na starych to zadziała fatalnie. Teraz pozytywnie, cena za pobyt jest naprawdę mała, w okolicy ciężko umieścić człowieka za 3500 zł. Mam nadzieję że ludzie tam mieszkający dostaną szacunek i spokój na starość. 

Szkoda ze myślicie (tylko o

Szkoda ze myślicie (tylko o ludziach starszych z Miasta ŚWIECIA – – BARDZIEJ PRZYDAŁABY SIĘ) PRAWDZIWA OPIEKA NAD LUDŹMI – – TEGO POTRZEBUJACYCH KAŻDEGO DNIA) (CHOĆ NA CHWILĘ – – WEŹCIE POD UWAGĘ – – TE OSTATNIE SŁOWA) (CHOĆ NA CHWILĘ – – TYCH LUDZI JEST WIELU–TYLKO PANI BRAC – – ODEBRAŁA IM TE CHWILE!! 

Popieram ostatni wpis –

Popieram ostatni wpis – apeluje do władz miasta – – przyjrzycie się(co tak naprawdę dzieje się w OPS? 

Szkoda ze pracownice socjalne

Szkoda ze pracownice socjalne – – milczą – – a mogłyby tu wyrazić swoje zdanie!! WARTO!! PRZECIEŻ W ŻYCIU TRZEBA PRACOWAĆ – A NIE – IŚĆ TYLKO NA ZWOLNIENIE LEKARSKIE! 

Może więcej przedszkoli i

Może więcej przedszkoli i żłobkow bo ciągle jest z tym problem w mieście a nie wszystkich stać na opiekunki. Może integracja,ci starsi mieszkańcy by chcieli zaopiekować się maluchami przez kilka godzin dziennie

Myślałem że jak się jestem  z

Myślałem że jak się jestem  z PO to można więcej ale przejrzłam te skorumpowaną organizacje. 

Jestem tam dla stanowiska, ale i tak popieram Prezesa Kaczyńskiego i Szrajbera

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

- Czy to prawda, że Szkoła Podstawowa w Krąplewicach zostanie w najbliższych miesiącach zlikwidowana? – pyta zaniepokojona Czytelniczka. Zapytaliśmy o to wójta gminy Jeżewo.

Wiadomości

W drugiej turze wyborów spotkali się dwaj kandydaci na wójta gminy Warlubie: Mariusz Kosikowski i Tomasz Michalak. Który z nich zdobył większe poparcie?

Wiadomości

Policjanci ze Świecia wyjaśniają okoliczności piątkowego wypadku, do którego doszło na drodze krajowej nr 91. Przechodząca przez jezdnię 59-letnia kobieta została potrącona przez samochód.

Wiadomości

Mariusz Kosikowski, zwycięzca drugiej tury wyborów na wójta gminy Warlubie ma świadomość, że od pierwszych dni jego kadencji będą czekać na niego wyzwania, z...

Wiadomości

Trwa akcja gaśnicza w Grupie (gmina Dragacz). W ogniu stanął drewniany dom jednorodzinny.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W sobotę późnym popołudniem doszło do groźnej kolizji na ul. Wojska Polskiego w Świeciu.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

- Czy to prawda, że Szkoła Podstawowa w Krąplewicach zostanie w najbliższych miesiącach zlikwidowana? – pyta zaniepokojona Czytelniczka. Zapytaliśmy o to wójta gminy Jeżewo.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Wiadomości

W drugiej turze wyborów spotkali się dwaj kandydaci na wójta gminy Warlubie: Mariusz Kosikowski i Tomasz Michalak. Który z nich zdobył większe poparcie?

Historia

Brał łapówki i przywłaszczał sobie publiczne pieniądze. Starosta świecki Stanisław Krawczyk potrzeby finansowe miał ogromne. Mimo tego i niemałej pensji, ciągle tonął w długach.

Wiadomości

Policjanci ze Świecia wyjaśniają okoliczności piątkowego wypadku, do którego doszło na drodze krajowej nr 91. Przechodząca przez jezdnię 59-letnia kobieta została potrącona przez samochód.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama