Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Spotkanie z wilkiem nie jest już rzadkością. Mieszkańcy nie ukrywają obaw

Specjaliści wciąż podkreślają, że nie ma powodów do obaw, bo wilki czują naturalny respekt przed człowiekiem. To istotna informacja w świetle kolejnych doniesień z gminy Lniano. W tamtejszym urzędzie gminy rozdzwoniły się telefony po tym, jak mieszkańcy dostrzegli drapieżnika przemieszczającego się w obrębie sołectw Jeziorki i Mszano.   

Udostępnij
wilk-1

Na stronie internetowej Urzędu Gminy w Lnianie pojawiła się informacja będąca konsekwencją doniesień mieszkańców na temat widzianych tam wilków. Chodzi przede wszystkim o miejscowości Jeziorki i Mszano, ale równie dobrze przemierzający te tereny osobnik może pojawić się w każdej innej wsi.

- Obydwa zgłoszenia pochodziły od sołtysów - mówi Zofia Topolińska, wójt gminy Lniano. - Na szczęście, tym razem wilki nie wyrządziły żadnych strat. Mam na myśli psy. Przed dwoma laty kilka padło ich łupem. Był to jeden, samotny wilk. Pewnie nie ma się czego obawiać, ale warto podjąć pewne działania, aby nie ułatwiać drapieżnikom polowania.

Stąd apel, aby sprawdzić stan ogrodzeń. Ważne jest też, aby psy nie biegały luzem lub nie pozostawały przywiązane do budy poza ogrodzeniem, zwłaszcza w nocy. Psy, jako naturalny konkurent wilków, przyciągają je swoją obecnością i odpowiednio niezabezpieczone będą narażone na ich atak.

Reklama
Reklama

Trzeba  podkreśli, że ewentualne ataki nie zawsze muszą być dziełem wilka, choć na takie mogą wyglądać. Coraz częściej mówi się o hybrydach wilka z psem lub po prostu zdziczałych psach. Tereny gminy Lniano sprzyjają ich bytowaniu.

- W którą stronę by się nie poszło, to wchodzi się do lasu - żartuje Zofia Topolińska. - Brak dużego przemysłu i ruchliwych dróg sprzyjają dzikiej zwierzynie. Nie ma się co dziwić, że co jakiś czas właśnie u nas pojawiają się doniesienia o wilkach. Pewnie będzie ich jeszcze więcej, bo populacja tego drapieżnika rozrasta się, co pewnie ma też związek ze sporą liczbą dzików, na które polują.

W związku ze zwiększoną liczbę zdarzeń z udziałem wilków Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przygotowała zestaw podstawowych informacji dla samorządów, które pomogą zapobiegać incydentom z ich udziałem lub w sposób właściwy na nie reagować.

Reklama
Reklama

Samorządy mogą występować z prośbą o płoszenie, chwytanie, a ostateczności także o odstrzał osobnika, który wyraźnie zagraża bezpieczeństwu ludzi. Takich przypadków na razie jednak nie ma, chociaż coraz częściej docierają informacje o nielegalnym odstrzale.

Zdania mieszkańców są podzielone, choć większość uznaje za priorytet bezpieczeństwo ludzi.

Wilki pojawiają się zresztą nie tylko w okolicach Lniana. Doniesienia o ich występowaniu docierają m.in. z gmin Drzycim, Bukowiec, Osie, Warlubie, Nowe czy Jeżewo.

Reklama
Reklama

-  Mam nadzieję, że ktoś się tym zajmie. Boimy się o swoje dzieci, które chodzą na autobus szkolny - napisała na swoim profilu facebookowym Michalina Welter, która zrobiła kilka zdjęć dorosłemu wilkowi spacerującemu chodnikiem w miejscowości Mszano w gminie Lniano.

Od tego momentu minęły trzy tygodnie.

- W tym czasie nie pojawił się już żaden inny wilk, ani tym bardziej wataha - mówi wójt Lniana. - Może gdzieś się przeniosły, albo głębiej zaszyły w lesie.

Mieszkańcy nie ukrywają obaw w związku z obecnością wilków / Fot. Michalina Welter

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
31 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Kiedyś to tańczyłam z wilkami

Kiedyś to tańczyłam z wilkami 

Tepic to ,miały robić

Tepic to ,miały robić selekcję w zwierzynie leśnej  a tym czasem dziki i sarny niszczą rolnikom plony a nikt z koła lesniczego nie chce płacić odszkodowań ,zagryzają psy …

Lepiej niech się zajmą psami

Lepiej niech się zajmą psami które biegają bez żadnej kontroli. To jest prawdziwe zagrożenie dla dzieci a nie dzikie zwierzę, które naturalnie unika człowieka.

Większe niebezpieczeństwo dla

Większe niebezpieczeństwo dla ludzi zwierząt stanowią bezpańskie lub puszczone beż opieki psy niż wilki. 

Kilkukrotnie spotkałem wilki podczas spaceru, jazdy rowerem. Nigdy zwierzę nie było agresywne, nie próbowało się zbliżyć. Tymczasem spotkania nawet z małymi kundelkami (szczególnie podczas jazdy rowerem) bywają często niebezpieczne. 

Proszę nie bać się wilków,

Proszę nie bać się wilków, bójcie się ludzi to oni są dla was zagrożeniem. Wilk ma swoje ścieżki i padliną się nie żywi,ludziom nic nie grozi.

Reklama

Lepiej jeśli samorządowcy

Lepiej jeśli samorządowcy zajęliby się ukaraniem właścicieli agresywnych psów, które biegają po polach i szosach. Takie psy są realnym zagrożeniem. W miejscowości Lubania-Lipiny w gminie Świekatowo 4 psy zaatakowały mnie na poboczu drogi. Zdążyłam uciec do auta. Wilk nie przejawia takiej agresji. Naczytaliście się bajki o Czerwonym Kapturku 

A czy czerwony kapturek jak

A czy czerwony kapturek jak szedł do babci już spodkał wilka w Grucznie?

najwidoczniej jest za dużo

najwidoczniej jest za dużo ludzi i za dużo betonozy.. wilki nie są niczego winne

JAWOHL

JAWOHL

POdobno ten wilk przedostał

POdobno ten wilk przedostał się z niemiec i teraz sieje zamęt ma zapadle oczy  Może być wsćiekły

Reklama

Może wilki zrobią w końcu

Może wilki zrobią w końcu porządek z wioskowymi psami biegającymi luzem po wioskach i okolicach.

a kto zrobi porzadek z

a kto zrobi porzadek z miastowymi psami ,które całymi dniami szczekaja,wyją a własciciel ktory ma obowiazek opiekowac się zwierzęciem wogóle na to nie reaguje.Może i pies jest od szczekania ale chyba tylko w Polsce bo niby nikomu to nie przeszkadza.Dziwne wszyscy słuch potracili i oczywiscie maja „twardy” sen.Niestety ale w innych panstwach to nie dopomyslenia aby psy pozamykane w kojcach/po co takiemu wogóle pies / albo stojac przy płócie ujadały ,nieraz bardzo agresywnie.A opiekun zero reakcji.

Nie należy się obawiać wilków

Nie należy się obawiać wilków  tylko ludzi w wilczej skórze  fałszywych, obludnych hipokrytow 

Polacy szczegolnie obawiają

Polacy szczegolnie obawiają się spotkania z wilkiem i jego wilczymi oczami.a już w ogóle  czwartego czerwca będą aktywne.

Ciekawe co kochana p. Wójtowa

Ciekawe co kochana p. Wójtowa by zrobiła jak by jej tak latał przy oknach domu i po całym podwórku. Takie jej gadanie jak zwykle zero reakcji 

Reklama

A gdzie wilki.maja isc jesli

A gdzie wilki.maja isc jesli kazdego roku ludzie wchodza im bardziej z butami w zycie? Sa wypychane i szukaja nowego terenu…

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

- Czy to prawda, że Szkoła Podstawowa w Krąplewicach zostanie w najbliższych miesiącach zlikwidowana? – pyta zaniepokojona Czytelniczka. Zapytaliśmy o to wójta gminy Jeżewo.

Wiadomości

W drugiej turze wyborów spotkali się dwaj kandydaci na wójta gminy Warlubie: Mariusz Kosikowski i Tomasz Michalak. Który z nich zdobył większe poparcie?

Wiadomości

Policjanci ze Świecia wyjaśniają okoliczności piątkowego wypadku, do którego doszło na drodze krajowej nr 91. Przechodząca przez jezdnię 59-letnia kobieta została potrącona przez samochód.

Wiadomości

Mariusz Kosikowski, zwycięzca drugiej tury wyborów na wójta gminy Warlubie ma świadomość, że od pierwszych dni jego kadencji będą czekać na niego wyzwania, z...

Wiadomości

Trwa akcja gaśnicza w Grupie (gmina Dragacz). W ogniu stanął drewniany dom jednorodzinny.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W sobotę późnym popołudniem doszło do groźnej kolizji na ul. Wojska Polskiego w Świeciu.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

- Czy to prawda, że Szkoła Podstawowa w Krąplewicach zostanie w najbliższych miesiącach zlikwidowana? – pyta zaniepokojona Czytelniczka. Zapytaliśmy o to wójta gminy Jeżewo.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Wiadomości

W drugiej turze wyborów spotkali się dwaj kandydaci na wójta gminy Warlubie: Mariusz Kosikowski i Tomasz Michalak. Który z nich zdobył większe poparcie?

Historia

Brał łapówki i przywłaszczał sobie publiczne pieniądze. Starosta świecki Stanisław Krawczyk potrzeby finansowe miał ogromne. Mimo tego i niemałej pensji, ciągle tonął w długach.

Wiadomości

Policjanci ze Świecia wyjaśniają okoliczności piątkowego wypadku, do którego doszło na drodze krajowej nr 91. Przechodząca przez jezdnię 59-letnia kobieta została potrącona przez samochód.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama