Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Sprawdziliśmy, jak idą prace budowlane w Decznie [zdjęcia]

Do końca marca tego roku powinien być gotowy budynek powstający w miejscu dawnego baru w ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem Deczno - na taki nowy termin zgodziła się gmina Świecie na prośbę wykonawcy inwestycji. Sprawdziliśmy, jak przebiega jej realizacja.

Udostępnij
czolo-dczenzo-1

Piętrowy obiekt o powierzchni 1000 m kw. będzie miał salę na około 80 osób, m.in. na organizację wesel, pierwszych komunii czy szkoleń, z możliwością podziału na dwie mniejsze.

Oprócz tego będą tam kuchnia, bar szybkiej obsługi, taras widokowy, pomieszczenia administracyjne, szatnia dla ratowników i pomieszczenie socjalne.

Przetarg na postawienie nowego budynku w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno wygrała firma KZBUD ze Świecia, która zaproponowała najniższą cenę - 5 mln 735 tys. zł.

Reklama
Reklama

W sierpniu 2021 r. gmina podpisała umowę z wykonawcą, zgodnie z którą prace miały być wykonane w ciągu 12 miesięcy.

Kilka miesięcy później KZBUD zaczął zabiegać o aneks do umowy. Firma argumentowała, że wskutek drastycznego wzrostu cen materiałów budowlanych znacznie wzrosły również koszty budowy.

Miało to być przyczyną spowolnienia tempa prac w Decznie. KZBUD dostaje od gminy zapłatę w transzach po zrealizowaniu konkretnego, zapisanego w umowie etapu inwestycji. Zdaniem wykonawcy, przy wroście cen o kilkadziesiąt procent, mógł za te pieniądze kupić znacznie mniej materiałów, niż pół roku wcześniej.

Reklama
Reklama

Firma wyliczyła, że od momentu podpisania umowy koszty wzrosły o 2 mln zł. W kwietniu 2022 r. radni zdecydowali o zabezpieczeniu dodatkowych pieniędzy na dokończenie budowy.

KZBUD nie skończył jej jednak do września ubiegłego roku, jak zakładała umowa. Gmina zgodziła się na przesunięcie spółce terminu na grudzień 2022 r., a potem do końca marca tego roku.

Jako jeden z powodów podawano trudności z zakupem materiałów i długi termin oczekiwania na ich dostawę z powodu sytuacji na rynku.

Reklama
Reklama

Do tego czasu postawiono budynek w tzw. stanie surowym zamkniętym. Na zewnątrz wciąż jest jeszcze sporo do zrobienia, o co teraz trudno ze względu na pogodę.

Niemało do zrobienia jest też wewnątrz, chociaż tam trwają prace wykończeniowe (patrz zdjęcia poniżej).

- Postęp prac sprawdza zatrudniony przez nas inspektor. Obecnie w środku budynku wylewane są posadzki, kładzione są tynki i kafelki, montowane ogrzewanie i systemy wentylacyjne - wylicza Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Reklama
Reklama

Jak dodaje burmistrz, umowy z podwykonawcami KZBUD-u są zatwierdzane przez gminę, aby mieć nad nimi kontrolę.

Czy wobec nieustannie przesuwanych terminów zakończenia inwestycji, nie lepiej byłoby podziękować obecnemu wykonawcy i poszukać nowego?

- Wydłużyłoby to prace jeszcze bardziej, bo procedura przetargowa potrwałaby parę miesięcy - uważa Krzysztof Kułakowski. - Poza tym łączny koszt budowy byłby większy niż w tej chwili, bo nowy wykonawca również musiałby uwzględnić wyższe koszty materiałów i robocizny. No i oczywiście doliczyć do tego swoją marżę - argumentuje burmistrz.

Reklama
Reklama

O tym czy firmie KZBUD uda się dotrzymać kolejnego terminu wyznaczonego na koniec marca, przekonamy się za dwa miesiące.

Poniżej zdjęcia z prac prowadzonych obecnie wewnątrz budynku i stan na zewnątrz.

Reklama
Reklama

Reklama
Reklama

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij
38 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Wiadomo ,że nie dotrzyma

Wiadomo ,że nie dotrzyma .Tylko jestem ciekwy czy KzBud dostało jakieś kary za poprzednie terminy 

Miliony wydane, wiadomo

Miliony wydane, wiadomo zlecenie publiczne to i cena razy trzy. Kto za prywatne pieniądze wydałby tyle pieniędzy na podobny budynek?M

arnotrawstwo naszych włodarzy nie zna granic, bo cudze pieniądze wydaje się lekką ręką, socjalizm w wykonaniu naszego burmistrza.

Paranoja, wykonawca zakupił

Paranoja, wykonawca zakupił by materiały po wygraniu przetargu to nie byłoby problemu, że podrożały, a tak pompuje miasto na ile chce bez sprzeciwu, tak samo z terminami bez żadnych kar :/

Układy są w gminie,tak by

Układy są w gminie,tak by dawno z nim pojechali. Co tu dalej mówić basen,którego lokalizacja jest nie porozumieniem.

Jeszcze pięć milionów i

Jeszcze pięć milionów i będzie ok

Ważne, że włodarze zadowoleni

Ważne, że włodarze zadowoleni ,jak głosowaliście tak macie 

Może uda się oddać te budynki

Może uda się oddać te budynki na sezon 2024 – radny Piotrowski już nie może się doczekać. Miało być otwarcie na sezon 2022, to może uda się na 2024 😉

Bardzo dobrze. Nareszcie

Bardzo dobrze. Nareszcie Deczno będzie na poziomie, nie będzie trąciło głęboką komuną. Przyciągnie więcej ludzi!! A co do firmy to nie znam się na tym ale inwestycja potrzebna.

Tylko ciągle narzekanie. Jak

Tylko ciągle narzekanie. Jak wam drogo otwierajcie swoją firmę i budujcie taniej. Jak uważacie że są układy złóżcie doniesienie do prokuratury, na pewno sprawdza tylko pamiętajcie też że rzucanie nieprawdziwych oskarżeń również jest karalne. Jak uważacie ze zła firma wykonuje pracę poczytajcie ustawę o zamówieniach publicznych to będziecie cokolwiek wiedzieli o tym jak wybiera się firmę. Ja się ciesze, że miasto się fajnie rozwija, a problemy zdarzają się nawet przy małym remoncie.

Ooo chyba ktos z urzędu się

Ooo chyba ktos z urzędu się wypowiedzial haha

Przedsiębiorcy ledwie wiążą

Przedsiębiorcy ledwie wiążą koniec z końcem, a na forum aż roi się od geniuszy, znawców tematu. Ludzie opamiętajcię się. Prywaciarze w wyniku nieudolności rządu padają na pysk, a forumowicze na wszystko mają gotową recepturę. Mam prośbę. Zamknijcie się sznurki.

Po tych wszystkich

Po tych wszystkich nieudolnościach obecnego Burmistrza z OPS he he, ta organizacja kolesi trzymających władzę musi się w końcu się rozpierniczyć, Pogoda zostawił ich bez nadzoru, zaczyna się sypać!

Widziały gały jak wybierały :

Widziały gały jak wybierały 🙂

To ci się dzieje teraz w

To ci się dzieje teraz w Świeciu, przekracza wszelkie granice przyzwoitości. Było wiadomo, że jeżeli Kułak pójdzie w zamian za coś w układy z knapikiem, musi skończyć się jedna wielka katastrofą dla Świecia. Cuda dzieją się w każdej prawie spółce podległej miastu, układy, koneksje, szczególnie widać to w Vistula park, Basen, haka, a di tego, Zaginęła głowntm wykonawcą w Decznie, żadnych jar, konsekwencji, były strażnik miejski wyrzucony z pracy, każdy wie za co, po układach Dou miasto, jak najlepszą krowę. Komisja śledczą, na razie powołana  radnych, na razie, powinna przebadać wiele spraw związanych z urzędowanie, I bawienie się za publiczne, miejskie pieniądze, we wszystkich dziedzinach podległych UM. 

Przetargi publiczne

Przetargi publiczne unieważnienie i co do sytuacji wykonawca wybrany spod lady. Układy nie biorą tylko ryby w stawie.

niedość że kar nie dostali to

niedość że kar nie dostali to jeszcze urząd dołożył kasę, a podzlezeniodawcą i dostawcą materiałów KZBUD nie płacił.

Dlaczego wykonawca jest tak

Dlaczego wykonawca jest tak rozpieszczany? Czy jest coś o czym powinniśmy wiedzieć? Zadziwia to i niepokoi. 

Większość wpisów do godz. 16

Większość wpisów do godz. 16:00 więc widać czym zajmują się pisarze w pracy.

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Wiadomości

Brał łapówki i przywłaszczał sobie publiczne pieniądze. Starosta świecki Stanisław Krawczyk potrzeby finansowe miał ogromne. Mimo tego i niemałej pensji, ciągle tonął w długach.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Wiadomości

W środę po południu strażnicy miejscy ze Świecia dostali nietypowe wezwanie. Chodziło o wyciągnięcie z Wisły… orła. Ptak nie mógł wydostać się na brzeg...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama