Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Strajk nauczycieli, czyli nikt tak naprawdę nie wie, co będzie

Powiedzmy sobie szczerze, to bardzo dziwny strajk. Po pierwsze, nadal nie wiadomo czy do niego dojdzie. Po drugie, jeśli faktycznie nauczyciele nie podejmą pracy, to jak długo on potrwa? Na żadne z tych pytań nie ma odpowiedzi, a protest ma się rozpocząć już w poniedziałek.

Udostępnij
strajk

To, że w jakiejś szkole w czasie referendum nauczyciele poprali protest wcale nie musi oznaczać, że wszyscy przystąpią do strajku. I na odwrót. Solidarność w tej grupie zawodowej jest jednak bardzo silna i jeśli faktycznie rozmowy na linii rząd - związkowcy nie przyniosą skutku oczekiwanego przez nauczycieli, zdecydowana większość placówek oświatowych w powiecie świeckim przyłączy się do protestu, którego głównym celem jest wzrost płac. Chodzi o 1 tys. zł dla wszystkich pracowników oświaty.
REKLAMA

- W zasadzie musimy być gotowi na trzy scenariusze - tłumaczy Anna Szafrańska, dyrektor Gminnego Centrum Oświaty w Pruszczu. - Pierwszy z nich zakłada, że nic się nie wydarzy i lekcje odbędą się w najbliższy poniedziałek normalnie. Drugi przewiduje, że nie wszyscy nauczyciele przystąpią do strajku, a ci którzy tego nie zrobią, będą zdolni zapewnić dzieciom zajęcia opiekuńcze. I wreszcie trzeci, zmuszający nas do skorzystania z pomocy pracowników biblioteki i ośrodka kultury.

W tej chwili trudno powiedzieć, jak zachowają się nauczyciele w szkołach podstawowych w gminie Pruszcz. Prawdopodobnie większość przystąpi do strajku, bo w czasie referendum w tej sprawie, bardzo wielu opowiedziało się za tą formą protestu.

Reklama
Reklama

Niezależnie do rozwoju wydarzeń, uczniowie z gminy Pruszcz w poniedziałek normalnie idą do szkoły, chociaż niekoniecznie na lekcje. Przedszkola strajkować nie zamierzają.

- O rozwoju sytuacji będziemy na bieżąco informować rodziców za pośrednictwem dziennika elektronicznego - uspokaja Anna Szafrańska.
REKLAMA

Reklama
ReklamaW Świeciu sytuacja wygląda nieco inaczej. Do strajku nie przystąpią, największa w gminie SP nr 8 oraz SP nr 7, a także szkoły Czaplach i Terespolu. Prawdopodobnie wolne będą mieć za to uczniowie w SP nr 1, SP nr 2, SP nr 3, SP nr 5 oraz w szkołach podstawowych w Grucznie i Wiągu.

- Mam deklarację ze strony nauczycieli, że we wszystkich szkołach, które obejmie strajk, dzieci będą miały zapewnione zajęcia świetlicowe i posiłek. Normalnie odbędą się egzaminy gimnazjalny i ośmoklasisty (pierwszy ma być 10 kwietnia, drugi 15 kwietnia) - wylicza Waldemar Fura, kierownik Ośrodka Oświaty i Wychowania w Świeciu.

Przedszkola ograniczą się do oflagowania budynków. Zajęcia będą odbywały się normalnie.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Postawa nauczycieli w gminie Świecie zapewne wynika z tego, że nie mają większych powodów do narzekań. Ich zarobki są o 9 proc. wyższe niż w innych gminach.

- W przypadku nauczyciela mianowanego wynagrodzenie ze wszystkimi dodatkami wynosi około 7,6 tys. zł brutto - zauważa Waldemar Fura.

Po odliczeniu podatku, składek ubezpieczeniowych itd., to około 4,5-5 tys. zł na rękę. Oczywiście to średnia, bo jest wielu młodszych nauczycieli, którzy zarabiają znacznie mniej (stażysta zarabia nieco ponad 2 tys. zł netto). 
REKLAMA

Otworzy się w nowym oknie

Reklama
Reklama

- Doskonale rozumiem postulaty płacowe nauczycieli – mówi Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - Chcę uspokoić tych, którzy do akcji strajkowej zamierzają się przyłączyć - będziemy szukać rozwiązania, które sprawi, że ich wynagrodzenia w związku z tym nie spadną. Dziękuję też za zrozumienie, jakim wykazali nauczyciele deklarując gotowość do przeprowadzenia egzaminów.

Z myślą o rodzicach czy też dziadkach, którzy w czasie strajku zdecydują się sami zapewnić opiekę dzieciom, gmina Świecie przygotowała bezpłatne seanse w kinie i wejście na basen.

– W tej chwili podjęliśmy decyzje dotyczące poniedziałku i wtorku - tłumaczy Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia. - Zobaczymy jak będzie rozwijać się sytuacja. W razie konieczności urozmaicimy ofertę i przedłużymy ją na kolejne dni.

Reklama
Reklama

Kino Wrzos

Bezpłatne seanse dla rodziców/opiekunów i dzieci z gminy Świecie (za okazaniem legitymacji szkolnej) w poniedziałek 8 kwietnia o godz. 10.00 i 12.30 oraz we wtorek 9 kwietnia o godz. 9.00 i 10.45.

Park Wodny

Bezpłatny wstęp dla rodziców/opiekunów i dzieci z gminy Świecie (za okazaniem legitymacji szkolnej) w poniedziałek i we wtorek w godz. 8.00-13.00.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
63 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Możliwe, że strajk będzie

Możliwe, że strajk będzie trwał kilka dni np tydzień. Ale wątpię aby nauczyciele dostali 1000 zł. 

Jak już napisaliście artykuł

Jak już napisaliście artykuł o strajku nauczycieli to mogliście także sprawdzić pozostałe szkoły w powiecie świeckim. Nikt nic nie wie. Żadnych informacji. Nawet dana gmina nic nie pisze…. 

Szkola specjalna nr 6 również

Szkola specjalna nr 6 również strajkuja tak samo ZSP jak i 1 LO . Dyrekcja SP6 wystosowala pismo do rodziców że nie będzie w stanie zapewnić opieki dla wszystkich dzieci. To samo w sp2 dyrekcja otwarcie pisze w liście do rodziców że egzaminy mogą się po prostu nie odbyć. Rodzice pytajcie o szczegóły w waszych szkołach bo gazeta ma jak widać szczatkowe informacje. Ktoś też pisał że oddział przedszkolny przy sp5 też strajkuje… .

Reklama

Placowki z okolic które

Placowki z okolic które strajkuja: bladzim, różanna, Pruszcz, lniano, siemkowo, większość w chelmnie…. 

W d***ch sie poprzewracalo!!

W dupach sie poprzewracalo!! zwolnic na zbity pysk jak zle. 

Najpierw policjanci teraz nauczyciele a za chwile kto??? cebulaki z produkcji co robia w systemie czterobrygadowym>

Niby tak źle w tej szkole,

Niby tak źle w tej szkole, ale robotę można dostać tylko po znajomości, bo po 10 osób na jedno miejsce. Skoro jest tak źle, to czemu się tak pchają?? Może chcą źle zarabić?? A może lubią się nudzić 2 miesiące latem i 2 tygodnie zimą? Kto wie?

Reklama

Fura, podaj którzy

Fura, podaj którzy nauczyciele dyplomowani, i gdzie zarabiają ponad 7kpln, chętnie tam pójdę do pracy chyba że mi dołożysz ze swojej pensji.

BRAWO tak trzymać.

BRAWO tak trzymać.

Strasznie źle mają a chętnych

Strasznie źle mają a chętnych do pracy pełno. W normalnej firmie jak jest źle to się zmienia pracodawcę ale tu wystarczy pokrzyczeć że chcą więcej

Reklama

Przynajmniej Swiecie potrafi

Przynajmniej Swiecie potrafi podac konkretna informacje i zrobic jakis gest w strone nauczycieli i rodzicow. Inni powinni brac przyklad.

Gorzej jak sie wycofają jak

Gorzej jak sie wycofają jak pizderoty z s5 .

Ok, a to wynagrodzenie to za

Ok, a to wynagrodzenie to za ile godzin pracy tygodniowo? 

Reklama

Nie słyszałem żeby nauczyciel

Nie słyszałem żeby nauczyciel zmienił zawód lub pracę. Jak przeliczyć zarobki na godziny pracy to ponad 30 zł.na godzinę. No i dwa miesiące wakacji, coś okropnego.

Mam znajomych nauczycieli

Mam znajomych nauczycieli ktorzy studiowali pedagogike z zamiłowania od początku i teraz nie chca strajku  ale mam tez znajomych którzy odpadli z uczelni technicznych i jako spadochron poszli na pedagogike iiteraz są „nauczycielami” ci wszyscy domagaja się wiekszej kasy i strajku. Taka prawda. 

Pan Fura chyba nie wie co

Pan Fura chyba nie wie co pisze,nauczyciel.mianowany w Świeciu ma 2200 zł na rękę przy studiach mgr . Nie wiem skąd się wzięło pani ponad 4000. Proszę ludzi w blad nie wprowadzać !

Fura jakie bzdury piszę..żona

Fura jakie bzdury piszę..żona była nauczycielem.i jako.mianowany nauczyciel dostawał 4,500 ? Co to za.informacje?! Chyba przy 2,5 etatach !

JJak dostaną  podwyżkę  to

JJak dostaną  podwyżkę  to powinni oddać wszystkie przywileje jakie mają 

Powinni pracować normalnie jak na pełen etat czyli 8 godzin bo 4 lekcjach mają jeszcze czas na sprawdzanie sprawdzianów które podobno biorą  do domu 

Powinni normalny mieć urlop A nie jak teraz dwa miesiące 

Zabrać im bezprocentowe pożyczki 

Zabrać 13 tki 

I urlopy roczne płatne 100%

Przepraszam bardzo nie ponad

Przepraszam bardzo nie ponad 2 tysiace a trochę ponad 1800 zł. Przyda się podwyżka, bo praca nauczyciela nie wiąże się tylko z siedzeniem w szkole. 

Jak chcieli być nauczycielami

Jak chcieli być nauczycielami to wiedzieli ile zarobią, zawsze można iść do innej pracy np. Po 8 godzin + praca w domu po godzinach. Zapraszam

Nie pracujesz, nie zarabiasz.

Nie pracujesz, nie zarabiasz.

Szanowni nauczyciele. Piękny

Szanowni nauczyciele. Piękny przykład dajecie dzieciom…, krzykiem i brakiem ustępstw można osiągnąć cel. A po drugie czy jeszcze jakas grupa społeczna pracuje po 18 godzin a pensje otrzymuje znacznie wyższe niż przeciętny obywatel za 40 godzin pracy???

Do roboty nieroby!!!!!

Do roboty nieroby!!!!!

Zwłaszcza wuefistom i

Zwłaszcza wuefistom i katechetom należy się podwyżka . Tym to dałbym nawet po 1500  zł jak oni się napracują, mój Boże. 

ocenia się pracę nauczyciela?

ocenia się pracę nauczyciela? Skąd wiadomo czy jest dobry czy nie? Jest jakaś miara?  

Jak widać, socjalizm ma się w

Jak widać, socjalizm ma się w naszym kraju całkiem dobrze. Nie ważne czy dobrze ktoś pracuje, czy jest obibokiem – każdy ma dostać po 1000 zł. Do czego to prowadzi?? Jaki to jest przykład dla dzieci. Jak nic to jest akcja polityczna wymierzona w obecny rząd. Budżet państwa tego nie wytrzyma i wtedy będą tryumfować PO i ZNP i byli członkowie PZPR wciąż uczący w naszych szkołach.

Panie Fura. Nauczyciel

Panie Fura. Nauczyciel dyplomowany w Świeciu zarabia 2,6 TYŚ NA RĘKĘ. 

Może Fura niech poda dokładne

Może Fura niech poda dokładne dane statystyczne zarobków nauczycieli i w których szkołach, niech też poda czy są to zarobki za 1/1 etatu.

Przez te strajki tracimy

Przez te strajki tracimy szacunek do zawodu nauczyciela. Zrobili z siebie zwykłą roszczeniową gromadkę. Tego nie da się szybko odbudować

Wstyd nic wiecej pozwalniac i

Wstyd nic wiecej pozwalniac i do biedronki

Ada już szacunek nauczyciele

Ada już szacunek nauczyciele stażyści stracili pracując za 1950 zł. na rękę.

Marlena wstydem to jest to co piszesz (naprawdę jacy to ludzie są zawistni rece opadaja)- prosze nie obrażać ludzi z biedronki również cieżko pracują).

W Polsce nie ma szacunku dla pracujących tylko sie liczą ludzie co nic nie robią i wtedy mają czas na obrażanie innych bo pracujący muszą na Waz zarobić i nie mają siły myśleć o głupotach.

Kilka lat temu skończyłem

Kilka lat temu skończyłem szkołe średnią..w ZSP.. w tej szkoly może 5% nauczycieli było z powołania z chęciami do pracy mimo czasem trudnych warunków… Było wiele takich lekcji np język niemiecki, gdzie pani podała 20 słówek, zapisać do zeszystu i siedzieć cicho do końca lekcji, bo musze sprawdzić kartkówki innych klas.. a na następnej lekcji kartkówka.. WFiści to już w ogóle mistrzowie w tej szkole. Wiele klas w tej samej chwili ma w-f, np 4 klasy. Sprawdzali obecność, jeden zostawał, a reszta do swojego kantorka.. dziwią się że nikt tam nie chciał ćwiczyć skoro oni mieli takie podejście.. To tylko jeden krótki przykład z ZSP, może już się tam coś zmieniło.. Dużo można pisać na ten temat. Do tego mają 2tyg w zime, ponad 2 miesiące w lato, wolne weekend ( o ile nie dorabiają w policealnych), wszystkie święta, Nie zawsze w ciągu dnia pracują po 8h, czasem mniej.. Każdy chce dobrze zarabiać, jakoś się rozwijać, ale 1tys brutto to chyba ostra przesada.. jak dla mnie większość nauczycieli na to nie zasługuje.. a to że jakiś nauczyciel kseruje coś tam za swoje to niech dyrektor szkoły na to coś zaradzi i udostępni jaki fundusz na ksero.. albo niech zmienią dyrktorów jeżeli nie chcą ulepszać swoich szkół

Dokladnie chyba sa

Dokladnie chyba sa nienormalni wstyd dla tych ludzi ck strajkuja bym ostro z nimi polecial jako dyrektor 

Marcelo w każdym zawodzie

Marcelo w każdym zawodzie znajdziesz ludzi, którzy się nie nadają do pracy w tym zawodzie. znajdziesz np. wśród lekarzy, policjantów, pielęgniarek, mechaników, hydraulików – nie można wrzucać wszystkich do jednego worka. Znajdziesz wielu nauczycieli, którzy pracują z pasją. Zwróć uwagę na fakt jeślki nauczyciel na poczatek kariery otrzymuje 1840 zł. czy znajdą się do pracy młodzi zdolni.

ku***, ich vel pan prezydent

ku***, ich vel pan prezydent mowil ze jak zle to trzeba zmienic prace i wziac kredy. Przyklad dla dzieci jak trzeba, zgadzam sie na takie warunki jakie mam w umowie/mianowaniu czy czymkolwiek bo przeciez potem moge i tak strajkowac i musza mi dac!! Popatrzcie na domy nauczyciel, ich samochody, ubrani, z reszta cale znp to Tylko czerwona zaraza i nic wiecej, skoro taki nauczyciel Ma tak zle to przykladowo taki fizyk Niech idzie pracowac w swoim zawodzie, zapewne zarobi wiecej!!! 

Przedszkole nr 2 też

Przedszkole nr 2 też strajkuje mimo tego co piszecie w artykule. Szkoda, że nauczyciele tak nie strajkowali jak rząd  wprowadzal reformę…przeciez chodzi im głównie o dobro szkoły i uczniów 

Moim zdaniem, w d…. mają

Moim zdaniem, w d…. mają uczniów i całą tą nową reformę. Chodzi im tylko o kasę. Przez chwilę nawet nie usłyszałem żeby ktokowiek się wypowiadał na temat postulatów dotyczących np mankamentów klas 7 szkół podstawowych. To jest k…. śmieszne żeby uczniowie np w takiej klasie 7 musieli zapierniczać od rana do wieczora przez cały rok. A „nauczyciel” chce zarabiać więcej bo przemęczone dzieci są mniej kontaktowe i potrzeba więcej wysiłku. Drodzy „nauczyciele” nie twierdzę że podwyżka Wam się nie należy, ale sposób w jaki to zorganizowaliście jest na poziomie zabaw dzieci w piaskownicy.

Pan Fura nasłuchał się

Pan Fura nasłuchał się wywodów kolegów z Pis, skoro twierdzi, że nauczyciel tyle zarabia niech pokaże kartkę wynoagrodzenia ze skłądnikami i nie opowiada bredni na poziomie oszołomów z jego partii. Nauczycielom nie dadzą krowy i świnie, pis daje dawno krowom i świniom. Idiotyzmy o wysokości wynagrodzeń może Fura opowiadać u siebie w domu.

Parodia. Mam koleżanki ze

Parodia. Mam koleżanki ze stażem 30 lat. I są nauczycielami dypolmowanymi. Żadna z nich nie ma więcej niż 3000  z dodatkami 3500 więc gdzie ta reszta kasy jest?

Wystarczy zobaczyc

Wystarczy zobaczyc oswiadczenia majatkowe radnych nauczycieli.Polecam juz oswiadczenie bylego radnego pana Rogali. Zeznanie za rok 2017, kwoata brutto 63,715zl, nie ma wychowawstwa,  golutki etat bez nadgodzin.

Czy to jest nieskie wynagrodzenie?

Nauczyciel, od kilkunastu lat

Nauczyciel, od kilkunastu lat dyplomowany, 26 lat stażu pracy, trzy dodatki. Na rękę, łącznie z 9% dodatkiem od bogatej gminy ok. 3300zł. Tyle o mnie. Panie Kierowniku, środowisko, z którego Pan się przecież wywodzi, po przeczytaniu tego tekstu zawrzało i nigdy Panu tego nie zapomni. A wszystkich plujących na nauczycieli zachęcam do ukończenia odpowiednich studiów i wstąpienia w nauczycielskie szeregi nierobów, pieniaczy i roszczeniowców, bo trzeba nam mądrych, myślących perspektywicznie ideowców, jak np. senator Karczewski lub minister Zalewska, która na pytanie o swoją samoocenę, odpowiedziała, że to już zrobią obywatele. Nic dodać nic ująć…

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Samochód osobowy i bus przewożący dzieci zderzyły się na skrzyżowaniu w Plewnie na trasie Świecie-Tuchola. Wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wiadomości

Sprawdziliśmy, które gminy powiatu świeckiego były najmniej i najbardziej zadłużone w 2023 r. Wyjątkiem jest gmina Osie, która… nie ma w ogóle długów. To...

Wiadomości

Dziś rano doszło do wypadku na drodze powiatowej w Ostrowitem koło Lniana. Jadący bmw uderzył z dużą prędkością w drzewo. Kierowcę zabrano do szpitala.

Extra Nowe

Siedem zastępów straży gasiło w nocy i rano pożar garażu i pomieszczeń gospodarczych.

Wiadomości

Niedawno informowaliśmy o niepewnym terminie otwarcia wiaduktu w Terespolu. Dziś od rana dzwonili do nas kierowcy zirytowani korkami na remontowanej drodze powiatowej. Zarząd Dróg...

Wiadomości

W środę w Tleniu na drodze prowadzącej w kierunku Tucholi zderzyły się dwa samochody ciężarowe marki MAN.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Zgodnie z zapowiedzią Wojewódzkiego Zarządu Dróg dziś znikły zapory na drodze dojazdowej do wiaduktu w Terespolu Pomorskim. W tym momencie z ulgą odetchnęli zarówno...

Wiadomości

Potrafią szybko obezwładnić i dobrze strzelają. Dwaj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu zajęli drugie miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Wiadomości

Osoby kierujące hulajnogami elektrycznymi zderzyły się podczas wymijania. Kobieta została przewieziona do szpitala, a mężczyzna, jak się okazało, był nietrzeźwy.

Styl życia

Po 13 dniach rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski gmina Świekatowo zajmuje trzecią pozycję. Promotorzy akcji liczą na udział kolejnych cyklistów. Wystarczy pobrać odpowiednią...

Styl życia

Piątkowy piknik "Witajcie w naszej bajce" w parku koło Centrum Kultury w Świeciu miał wymiar nie tylko rozrywkowy, ale też edukacyjny i społeczny.

Wiadomości

W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Komorsku w gminie Warlubie świętowała 115. rocznicę powstania. Urodzinową fetę połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Potrafią szybko obezwładnić i dobrze strzelają. Dwaj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu zajęli drugie miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Styl życia

Piątkowy piknik "Witajcie w naszej bajce" w parku koło Centrum Kultury w Świeciu miał wymiar nie tylko rozrywkowy, ale też edukacyjny i społeczny.

Wiadomości

W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Komorsku w gminie Warlubie świętowała 115. rocznicę powstania. Urodzinową fetę połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Wiadomości

Dziś w Bratwinie (gmina Dragacz) odbyła się kolejna impreza z cyklu Wrak Race Tor Bratwin. Wydarzenie przyciągnęło fanów tego typu wyścigów z kilku województw.

Wiadomości

Młodzi kajakarze zmierzyli się w sobotę w Decznie w konkurencjach na lądzie i na wodzie. Wyniki nie były tu najważniejsze. Liczyła się przede wszystkim...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo