Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Gmina i mieszkańcy nie chcą u siebie zakładu przetwarzającego odpady

Mieszkańcy Sulnowa niepokoją się planowaną budową zakładu przetwarzającego odpady. Przeciwna tej inwestycji jest też gmina Świecie. Ma jednak związane ręce. Dlaczego?

Udostępnij
Mieszkańcy obawiają się sąsiedztwa zakładu przetwarzającego odpady, który ma powstać w Sulnowie / Fot. Andrzej Bartniak

Zakład przetwarzający m.in. odpady przemysłowe miałby stanąć na działce sąsiadującej m.in. z firmą Bart (nie jest ona w żaden sposób związana z tą inwestycją).

Zamierza go zbudować prywatna firma spoza gminy Świecie.

- O planach związanych z budową zakładu przetwarzającego odpady dowiedzieliśmy się dopiero w miniony weekend i natychmiast przystąpiliśmy do działania - mówi pan Piotr z Sulnowa.

Reklama
Reklama

Mieszkańcy skrzyknęli się, żeby zebrać informacje na ten temat.

- Szczerze mówiąc, jesteśmy przerażeni. Nikt z nas nie wyobraża sobie, aby w niedalekim sąsiedztwie naszych domów stanął ten zakład. Tego typu działalność nikomu nie kojarzy się dobrze - podkreśla nasz Czytelnik.

Z pewnością realizacja planów inwestora nie wpłynęłaby korzystanie na ceny nieruchomości.

Reklama
Reklama

Jeśli zakład powstanie, stracą nie tylko wszyscy mieszkający w tej okolicy, ale również właściciele terenów w Sulnowie przewidzianych pod budownictwo.

Jednak jak przekonują mieszkańcy, którzy skontaktowali się z naszą redakcją, chodzi im nie tylko o pieniądze. Bardziej obawiają się o swoje zdrowie i nieprzyjemne zapachy.

Co na to gmina?

Reklama
Reklama

Urząd Miejski w Świeciu był od początku przeciwny planom prywatnego inwestora. Burmistrz wydał negatywną decyzję środowiskową.

Inwestor odwołał się jednak do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które ostatecznie rozstrzygnęło sprawę i wydało decyzję pozytywną. Gmina na jej treść nie miała wpływu.

- W tej chwili wyczerpaliśmy możliwości działania. Po tej decyzji mamy na razie związane ręce. Nie widzimy żadnych pozytywów z ewentualnej budowy zakładu. Raczej dostrzegamy zagrożenia - mówi Wiesław Ratkowski, kierownik wydziału budownictwa i gospodarki gruntami w Urzędzie Miejskim w Świeciu.

Reklama
Reklama

Nieoficjalnie mówi się, że samorządowcy z naszego regionu wiedzą, że w przeszłości były już problemy z tego typu działalnością.

Przywoływany jest przykład sprzed kilku lat z naszego podwórka związany ze zwożeniem popiołów do Kozłowa. Dzięki podjętym działaniom udało się wówczas zmusić do ich wywiezienia.

Do sprawy wrócimy po uzyskaniu informacji od inwestora dotyczących planowanej budowy zakładu.

a.bartniak@extraswiecie.pl                      

Udostępnij
71 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Niech ci co się na to zgodzili sami zamieszkają koło takiego zakładu

Stanisław wraca?

To zupełnie inna firma nie stąd

A jakie to będą odpady? Odpad odpadowi nie jest równy? Dla niektórych trociny to odpad a inni z nich robią meble pellet itp. Prosimy o szczegóły a nie pisanie artykułów o niczym.

Reklama

Dobre wielkie chaty zbudowane a tu spalarnia…hahahaha

Szok

Brawi dla Gminy za przygotowanie takiego MPZP, ktory umożliwia lokowanie śmietniska na Vistuli II. Wystarczyło w odpowiednim czasie skorygować zapisy planu i nie byłoby tematu, a tak będzie śmietnisko i kasa z podatków od przedsiębiorcy. Mistrzostwo Świata!

Teren jest nie objęty obszarem Vistula2. Jest w pobliżu. To prywatna działka.

Reklama

A kto sprzedał te działkę pod taką inwestycję?

Jest duży postęp technologiczny w dziedzinie utylizacji odpadów myślę że nie będzie tak źle.

Będzie tak wspaniale że ceny nieruchomości skoczą 20 proc. Ha ha

W końcu jakąś porządna robota będzie za najlepsze pieniądze i co najważniejsze na jedną zmianę.

Reklama

Firma z Holandi od Staszka Haha

Tam zawsze był smród bo to bamberstwo więc co wy tam chcecie możne Bart się czai na działkę haha

Tykająca bomba ll te same osoby co przed laty chciały zasypywać tereny po wykopaniu gliny w cegielni kryją się pod nazwą SOIL PRO EKO .Jeszcze nas nie nauczyła afer na VISTULI I .Teren który do niedawna był terenem jako rola w trybie szybkim uzyskał Miejscowy Plan Zagospodarowania na taką działalność .Co otym powie nam Sz,P Od Ochrony Środowiska w Starostwie w sprawie decyzji Środowiskowej.Strumyk który przepływa w odległości ok.150 m od planowanej inwestycji i płynie przez klub sportowy Wda ,Amfiteatr, Park przy Centrun kultury i dalej wpływa do Wdy zamieni się w ściek bo napewno powstanie skażenie . Czy my jako mieszkańcy nic nie mamy już do powiedzenia

Zaskarżona decyzja uprawomocnia się 8 maja ,czy są szanse na jej zblokowanie . A może to prezent dla nowej władzy w Mieście od sterej władzy.Pewnie już teraz tego nikt nie bedzie blokował bo po wyborach czas odpocząć w końcu Majówka za Pasem a nie zawracać sobie pierdołami czas wolny. Dziekujemy Panie Burmistrzu oraz Staroście Powiatu Świeckiego .

Obawy miasta i mieszkańców Sulnowa są uzasadnione, ale po co wymyślać wersję o budowie spalarni?

Brawo za lokowanie zakladow i genialny plany zagospodarowania przestrzennego.ZAklady przemysowe , obok swiniarnie pola.domki jednorodzinne przy nich od razu bloki. zamki parki,palac slubow deczno spalanie odpadow wszystko upchniety w jednym malym miescie.Brawo wydzial Planowania PRzestrzennego.Mysle ze takiej fantazji nie powstydzilby sie NEw YOrk , LOs Angeles.Wyznaczanie standardy

Lepiej góry śmieci zasypywać ziemia

Wystąpić e-mailem z art. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej. Zażądać kopię wniosku. To jest za darmo. Nie musisz podpisywać się ani wykazywać interesu prawnego czy rzeczywistego. Dane wnioskodawcy o ile to firma są jawne.

Pat…ola z Zapi tyle w temacie. To tak jak ten mały gamoń poskarżył się rudemu na wiecu że musi odrabiać zadania domowe i teraz będą produkować tumoków jedynie do roboty bez intelektu

Wszystkie dokumenty w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej są jawne. Decyzja kolegium też. Jeśli była wcześniej wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach to jeżeli obszar oddziaływania nie zamyka się w granicach wnioskowanej działki to macie prawo wystąpić o uznanie za stronę. I w tym momencie będziecie musieli się podpisać i wskazać, że inwestycja oddziałuje na Wasze nieruchomości. A kto był stroną tego postępowania ? Przecież gmina musiała zawiadomić o wszczęciu postępowania wszystkich bezpośrednio sąsiadujących właścicieli i użytkowników wieczystych. Nikt nie dostał zawiadomienia ? Nie wierzę. Może ci, którzy dostali olali sprawę albo się dogadali. Pozdrawiam.

Mam wrażenie że burmistrz jest tak bezradny jak małe dziecko. Przykładów przybywa i wciąż ta sama gadka że próbuje ale się nie da. Burmistrz i Radni to chyba leniuszki i szybko odpuszczają bo tak jest łatwiej. Pod powiem tylko że mają za sobą całe miasto więc jest jeszcze parę możliwości.

Podobno odpady radioaktywne z niemieckiej atomówki. Będą zające z ośmioma nogami fikać po polanach

Ktoś przytulił niezłą łapówke , i pan tupecik szef miasta nic nie może zrobić haha śmiech na sali pewnie wzięli do łapy i po temacie, gdzie jest CBA. Jak inwestor kupował działkę nikt się nie interesował co będzie nie wierzę.

ciekawe czy gmina kontroluje swoje działki czy czasem znowu ktoś gdzieś nie zastawia pojemników z odpadami i innego rodzaju odpadów jak na Vistuli w Dworzysku. Jak to wybudują to będzie afera

Będziemy w raju

Jeszcze ma być rondo w sulnuwko i4domy mają iść. Do wyburzenia

Większość tego chciała stawiając iksa

Budować ten zakład. Niech pseudo bogacze z Sulnowa poczują jak to nie trafili z inwestycją zakupu działki i budowy domu. Sulnowo to wielki teren inwestycyjny. Kto rozsądny buduje tam domy. Gospodarka przestrzenna w Świeciu leży. Taki zakład to miejsca pracy. Czołem.

To tak jak kiedyś bez żadnej konsultacji z mieszkańcami wybudowano koło szpitala straż pożarna. Hałas syren smród spalin, parking prywatnych samochodów pod oknami bloku, hałas głośników informacyjnych o zdarzeniach nadają 24 godz na dobę. Mają wszystkich w głębokiej……. Mieszkańców bloku przy szpitalu i pacjentów leżących w szpitalu, mieszkańców domków jednorodzinnych, mieszkańców domu starców. Dla nich jest wszystko ok. Państwo w państwie. Kto zezwolił na taką inwestycję i to w takiej części miasta gdzie świeże powietrze i spokój to podstawa. Ale taka jest prawda w tym kraju nie ma żadnych zasad i kultury.

Przecież odpady to nic złego ,niedawno UM i grono mieszkańców okolicy było za rozbudowa składowiska w Sulnówku chociaż jest bardzo blisko domów i widziało w tym same korzyści a tu taka nagła zmiana ?Przecież to zupełnie inna sytuacja niż na terenie przy Mondi tu inwestor kupił teren i chce wybudować zakład więc poniesie spore nakłady finansowe .Przecież to chyba dobrze ,że się odpady przetwarza a nie zakopuje jak na obecnym składowisku .Teraz wielki lament bo dostrzegają niebezpieczeństwo i spadną wartości nieruchomości ?Jak bardzo zmienia się punkt widzenia kiedy problem zaczyna dotykać bezpośrednio .

Teren prywatny i inwestycyjny o co ten cały lament i bicie piany ?Firma kupiła teren i da miejsca pracy , dostała pozytywną opinię oddziaływania .Gdzie byli mieszkańcy Sulnowa jak Sulnówko prosiło o pomoc przy wstrzymaniu rozbudowy składowiska ?Robienie szumu teraz bo nagle coś zaczęło ich dotyczyć ?Raczej zupełnie inna sytuacja niż z nielegalnymi odpadami przy Vustuli .Gdzieś takie zakłady przecież muszą powstawać .

Mogę udostępnić działki koło mojego domu na takie inwestycje. Ludzie kochają żyć w syfie i dlatego chcą zablokować każdego kto po nich posprząta. Ja uważam władze gminy za błaznów, szukających tylko poklasku i dbających o stołek a nie przyszłe pokolenia. Zielony ład jest zły ale sprzątać po sobie też źle. Gmina zamiast rozeznać temat i uzgodnić współpracę robi burzę i fałszywe zamieszanie

Dużego truciciela w Świeciu mamy, który po kilkudziesięciu latach ograniczył mocno emitowane nieprzyjemne zapachy. Następny truciciel jest w gminie zbędny,prawdopodobnie będzie emitował nieprzyjemne zapachy i pyły toksyczne. To mieszkańcom nie jest potrzebne do szczęścia.

Z tego co mi wiadomo z bardzo pewnego źródła to ma być spalarnia zwłok i odpadów biologicznych.

Niedawno byly wybory na co zaglosowaliscie na KO polska 2050 SLD i Pis.Takze czego sie dziwicie ze wladza ma was gdzies i kompletnie nie liczy sie z glosem narodu. JEsli sie niczego nie zmienia to zmian nie mozna oczekiwac

Podobno Wojcik coś wie

Żeby to był ostatni i jedyny problem w tamtej okolicy… Coś śmierdzi coś hałasuje..

Cieszy mnie ta sprawa bo teraz wreszcie w cenę pójdą działki w Wiągu. Tyle lat na to czekałem. Odbiję to sobie teraz.

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja przekazała informację o śmierci kierowcy skody, 33-letniego mieszkańca Nowego.

Wiadomości

Świeccy policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności tragicznego w skutkach wypadku z udziałem rowerzysty, do którego doszło w Łążku koło Osia.

Wiadomości

Karolina pojechała ze swoim bratem na dożynki w Pruszczu w powiecie świeckim. Nigdy już nie wróciła do domu. Jej rozkładające się ciało znaleziono kilkanaście...

Wiadomości

Zakończyła się adaptacja budynku w Laskowicach na posterunek policji. Niebawem otwarcie.

Wiadomości

Jedna osoba trafiła do szpitala w wyniku zderzenia we wtorek po południu dwóch samochodów na skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Ciepłej w Świeciu.

Wiadomości

Wraz z zakończeniem remontu drogi krajowej nr 91 wróciło pytanie co z prawoskrętem w ulicę Chełmińską? Na razie przejazdu w kierunku Świecia bronią podwójne...

Reklama
Reklama

Co jest grane?

Oryginalny burger, belgijskie frytki, a może danie z dalekiej Tajlandii? W najbliższy weekend na Dużym Rynku w Świeciu będzie można zjeść potrawy z różnych...

Wiadomości

Powiatowy Zarządu Dróg w Świeciu ogłosił przetarg na sprzedaż samochodu marki Opel Astra III.

Extra Nowe

Wracamy do piątkowego wypadku na drodze krajowej nr 91, gdzie zderzyły się skoda i bmw.

Wiadomości

Policjanci zatrzymali kierowcę, który chciał uniknąć odpowiedzialności i uciekł z miejsca kolizji drogowej w Bukowcu, którą sam spowodował.

Wiadomości

Dziś o godz. 9.00 egzaminem pisemnym z języka polskiego rozpoczął się egzamin ósmoklasisty. Trwa on trzy dni. Każdego dnia będzie sprawdza wiedza z innego...

Wiadomości

Niestety, remont drogi powiatowej przez Terespol musiał się rozpocząć mimo wciąż zamkniętego wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240. Jakie są tego efekty, nietrudno się...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Zakończyła się adaptacja budynku w Laskowicach na posterunek policji. Niebawem otwarcie.

Wiadomości

Wraz z zakończeniem remontu drogi krajowej nr 91 wróciło pytanie co z prawoskrętem w ulicę Chełmińską? Na razie przejazdu w kierunku Świecia bronią podwójne...

Co jest grane?

Oryginalny burger, belgijskie frytki, a może danie z dalekiej Tajlandii? W najbliższy weekend na Dużym Rynku w Świeciu będzie można zjeść potrawy z różnych...

Wiadomości

Powiatowy Zarządu Dróg w Świeciu ogłosił przetarg na sprzedaż samochodu marki Opel Astra III.

Wiadomości

Policjanci zatrzymali kierowcę, który chciał uniknąć odpowiedzialności i uciekł z miejsca kolizji drogowej w Bukowcu, którą sam spowodował.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo