Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

„Szukałem złodziei, a kamery monitoringu nie działały”. Sprawdziliśmy czy to norma, czy wyjątkowa sytuacja

Jeden z Czytelników, próbując ustalić złodziei rowerów, zwrócił się z prośbą o pomoc do straży miejskiej. Okazało się, że wszystkie kamery, które mogłyby zarejestrować tego wieczoru rabusiów, nie działały. Zdaniem komendanta straży miejskiej była to sytuacja wyjątkowa, ściśle związana z problemami technicznymi, które od czasu do czasu dają o sobie znać.

Udostępnij
monitoring2

REKLAMA

Co jakiś czas miejski monitoring staje się obiektem wzmożonego zainteresowania. Zwykle dzieje się tak wtedy, gdy uda się zarejestrować jakieś nietypowe zdarzenie, bądź też przyłapać kogoś np. na niszczeniu mienia lub kradzieży. Niestety, bywa jednak i tak, że „miejskie oczy” są ślepe. Przekonał się o tym jeden z naszych Czytelników.

- Niedawno z mojej posesji skradziono dwa rowery - mówi mieszkaniec Świecia. - Uznałem, że nie ma możliwości, aby sprawców nie zarejestrowała któraś z kamer monitoringu. Zwróciłem się więc do straży miejskiej o pomoc. Okazało się, że tego wieczoru kamery nie działały. To chyba jakiś żart. Po co nam taki monitoring i ludzie, którzy go rzekomo obsługują przez całą dobę?
REKLAMA

Obecnie monitoring w Świeciu liczy 32 kamery. To całkiem sporo, zważywszy na fakt, że kontrolę nad przesyłanym obrazem sprawuje w danym czasie tylko jedna osoba. Jej stanowisko znajduje się w siedzibie straży miejskiej. Zajmują się tym zarówno pracownicy cywilni, jak i strażnicy. Kontrola nad systemem sprawowana jest 24 godziny na dobę.

- Zdarza się, że któraś z kamer nie pracuje - tłumaczy Roman Witt, komendant Straży Miejskiej w Świeciu. - Czasem usterka jest chwilowa i trwa kilka minut, ale bywa i tak, że ten czas liczony jest w godzinach. W zasadzie są dwa główne źródła problemów. Pierwszym z nich są warunki atmosferyczne, a drugim zakłócenia w przesyle sygnału.
REKLAMA

Zdecydowana większość kamer opiera się na przesyle obrazu drogą radiową. Nie jest to najlepsza technologia, bo coraz mocniej doświadczamy problemów związanych z zakłóceniami, które z kolei spowodowane są „tłokiem” w eterze.

- Właśnie z tego powodu, tam gdzie jest to możliwe, przechodzimy na przesył z wykorzystaniem światłowodu - wyjaśnia Roman Witt. - Jest to jednak proces, który trochę potrwa. Poza tym nie wszędzie są takie możliwości techniczne. Nie oznacza to jednak, że skończą się wszelkie problemy z obrazem. Gdy przychodzi śnieżyca albo intensywny deszcz, jesteśmy bezradni - przyznaje komendant.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA
REKLAMA
Budujemy kolejny blok na osiedlu Nowe Marianki w Świeciu. Zapraszamy do obejrzenia filmu. Wizualizacje mieszkań i dodatkowe informacje na www.apartado.pl

Udostępnij

Komentarze (18)

 1. Roy

  8 grudnia 2020 19:52

  A „Kotmi” dalej się nie

  A „Kotmi” dalej się nie zajmujecie?

  • Gubernator kupa

   9 grudnia 2020 19:42

   Nie kotmi nie tylko pisami!

   Nie kotmi nie tylko pisami!

 2. Placzek

  8 grudnia 2020 19:53

  Zaraz do gazety leci.

  Zaraz do gazety leci. Smieszny jest.straz pod kogo podlega? Pod urzad bo chyba nie pod gazete. Puknij sie. Do prezydenta trzeba bylo listy pisac

  • Brum bum

   8 grudnia 2020 20:05

   Bardzo dobrze zrobił.  Niech

   Bardzo dobrze zrobił.  Niech ludzie wiedzą jak działa ta śmieszna nikomu niepotrzebna formacja za nasze podatki. 

   • Odp. Buuum

    8 grudnia 2020 21:29

    I w jakim celu? Nie widzę go

    I w jakim celu? Nie widzę go.ani gazeta pomoze ani zaszkodzi.narobi szumu. Jak twoje dziecko zrobi komus krzywde to leca do sasiada? No moze.haha. bezsensowne dzialanie. Pieniacz i tyle jak dla mnie.

    • Yyyymmmm

     9 grudnia 2020 03:47

     Ciebie się nieda zrozumieć..

     Ciebie się nieda zrozumieć…zbadaj się za murami.

 3. Kk

  8 grudnia 2020 20:14

  Monitoring nie działa

  Monitoring nie działa

 4. obserwator2

  8 grudnia 2020 20:36

  Baju baju będziem w RAJU,a

  Baju baju będziem w RAJU,a głupiemu radość.Kamery jaki SM to wielka fikcja,.

 5. Marek 63

  8 grudnia 2020 21:24

  Coś mi się wydaje, że SM

  Coś mi się wydaje, że SM pracuje w dni robocze, a od piątku kicha, nie ma obsługi, nie ma monitoringu, a później baju, baju, wiatr wieje, zasilanie słabe. 

 6. armagedon

  9 grudnia 2020 05:13

  ponoc teraz redakcja

  ponoc teraz redakcja wnioskuję o wykorzystanie do celów obserwacyjnych tych bobrów,redaktor ma zdolności do komunikowania się z nimi za pomocą przekazu myśli. Powariowali 🙂

  • Anonim

   9 grudnia 2020 06:25

   A ty z psychiatryka uciekłeś

   A ty z psychiatryka uciekłeś czy podłączyli ci tam w końcu internet?

   • Armagedon

    9 grudnia 2020 08:00

    brama była otwarta a internet

    brama była otwarta a internet to ja mam bez kabla 😛

 7. samum

  9 grudnia 2020 05:52

  Ty jakiś nawiedzony jestes,

  Ty jakiś nawiedzony jestes, pewnie dostałeś w swoją japę strzał z bobrzej kielni.

 8. Go

  9 grudnia 2020 08:03

  Trochę luzu dzieciaki.Warto

  Trochę luzu dzieciaki.Warto się czasem pośmiać .

 9. Bb

  9 grudnia 2020 10:54

  Monitoring w Świeciu to

  Monitoring w Świeciu to fikcja. Nie ma co liczyć na pomoc w przypadku kradzieży samochodu,  rowera itp. Co by było gdyby zdarzyło się morderstwo po jedną z kamer?? Proponuje przeznaczyć trochę funduszy z budżetu i doprowadzić to do użyteczności. Z punktu widzenia zwykłego mieszkańca jest to niezwykle istotna rzecz. Tylko jak to postrzegają włodarze to już co innego chyba… 

 10. mieszkaniec

  9 grudnia 2020 14:12

  Monitoring w Świeciu to

  Monitoring w Świeciu to porażka. Sam też kiedyś chcialem skorzystać z pomocy monitoringu i też przypadkiem okazało się, że kamera nie działa.. Ciekawe czy jakbym teraz zwrócił się o pomoc, to czy kamera byłaby już sprawna… 

 11. Świecianin

  10 grudnia 2020 12:37

  To proste nie działały bo to

  To proste nie działały bo to ktoś z rodziny miejskiej jedna taka sytuacja była z tego co pamiętamy.

 12. Obserwator w realu

  11 grudnia 2020 06:07

  Komendant twierdzi że

  Komendant twierdzi że śnieżyce których nie ma od kilku lat niech poprostu zacznie sprzątać i naprawiać szkody po wandalach wraz ze swoimi podopicznymi. Jak nie działa monitoring to patrol pieszy nie dawno prezydent Gdyni odwołał komendanta SM z dnia na dzień. A le widać że tu jest klika monitoring widzi tylko to co chce zobaczyć.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

Nastąpiła kolejna istotna zmiana w wyglądzie świeckiego zamku. Tym razem na zewnątrz. Zamontowano drewniany krużganek, który będzie prowadził do dwóch nowych wejść.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Reklama