Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Ta część Marianek ma się zmienić nie do poznania. Zobaczcie wideo

- Jest już gotowy projekt rewitalizacji Małego Blankusza i terenu w jego otoczeniu. Trwają uzgodnienia – informuje Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Udostępnij
malyblankusz

Miasto planuje, że na powierzchni około 1 ha przy Małym Blankuszu na Mariankach powstanie nowy plac zabaw, przebudowane zostaną chodniki i ścieżki spacerowe, wymienione zostanie oświetlenie.Pojawią się też dodatkowe drzewa i krzewy. Największe jednak zmiany obejmą sam zbiornik. Nowego kształtu nabiorą skarpy. Zostaną one wzmocnione i jednocześnie pozbawione szpecących płyt betonowych.Ze zbiornika usunięte zostaną osady zalegające na jego dnie. Przewidywane jest posadzenie roślinności wodnej oraz montaż urządzeń napowietrzających wodę.Mały Blankusz zyska stałe źródło zasilania w wodę deszczową i podziemną, która popłynie odtworzonym rowem, co w założeniu ma poprawić czystość jego wód.Projekt zakłada także budowę pomostu oraz małej tężni solankowej.

Gmina chciałaby sfinansować częściowo te zmiany dzięki środkom zewnętrznym.- Mamy nadzieję, że rozpoczęcie inwestycji nastąpi w przyszłym roku, jednak wszystko zależy od uzyskania wymaganych zgód, a przede wszystkim od przyznania gminie na ten cel środków zewnętrznych - mówi Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - Miejsce zdecydowanie zyska na atrakcyjności. Powstanie ciekawa rekreacyjna przestrzeń, chętnie odwiedzana przez mieszkańców w różnym wieku - dodaje burmistrz.

Reklama
Reklama

Zobaczcie poniżej wideo z wizualizacją.

Reklama
Reklama


a.pudrzynski@extraswiecie.pl

źródło: swiecie.eu

Udostępnij

Komentarze (30)

 1. Jòzik

  9 maja 2023 16:01

  Już dawno się należała temu

  Już dawno się należała temu miejsca taka przemiana. Szkoda, że i tak przyjdą ludzie, raczej małże nędzne, i to zniszczą, bo niczego nie umieją uszanować. Nawet Ojca Świętego 

  • Kardynał Guseppe z Rzymu

   9 maja 2023 17:01

   Zapraszamy do nas  , proszę

   Zapraszamy do nas  , proszę przywieźć suchy prowiant namiot i wazelinę .

   • max

    9 maja 2023 17:50

    100%

    100%

  • max

   9 maja 2023 17:47

   Alesz z ciebie cap.

   Alesz z ciebie cap.

 2. Ewa Braun

  9 maja 2023 16:57

  Kiedy urośnie zielony

  Kiedy urośnie zielony labirynt przy żłobku na Łokietka stworzony dwa lata temu .Miał być labirynt z kwiatów i krzewów , a cały czas jest z gołych badyli na których nieraz pojawią się jakieś listki .

  • Franc

   10 maja 2023 10:48

   Niestety ten labirynt

   Niestety ten labirynt zostanie usunięty podczas przyszłej rozbudowy żłobka.

 3. Ccc

  9 maja 2023 17:42

  Wandale już nie mogą się

  Wandale już nie mogą się doczekać ….

 4. Jj

  9 maja 2023 18:31

  Mam nadzieję, że przewidziano

  Mam nadzieję, że przewidziano dobry monitoring,bo cześć naszego społeczeństwa to niestety mendy. 

 5. Mariański vip

  9 maja 2023 19:17

  Pytanie tylko kiedy dup…

  Pytanie tylko kiedy dup… rusza nasze organy porządkowe typu policja i straż miejska bo tego drugiego organu to już zupełnie nie widać na mieście i zaczną dbać o porządek i pilnować przestrzeganie prawa przez cudowna młodzież puszczoną luzem (hordy ćpunów i alkoholików drzących mordę w każdy wolny wieczór tygodnia). W przeciwnym razie porzucane do wody ławki, kosze na śmieci czy obrzygane ławki inpozbijane butelki raczej nie będą zachwycać do spędzania tam wolnego czasu.

 6. eyy

  9 maja 2023 19:33

  Ciekawe jak długo woda nie

  Ciekawe jak długo woda nie będzie zarośnięta.

 7. Max

  9 maja 2023 19:40

  Na dużym blankuszu niestety

  Na dużym blankuszu niestety brak podjazdów i barierek. Nie wiem kto zatwierdził taki projekt. Pamiętajmy wszyscy będziemy kiedyś starsi.

  Do poprawy!!! 

  • Androida

   10 maja 2023 06:26

   Łopata i robisz 

   Łopata i robisz 

 8. Kinga

  9 maja 2023 19:44

  Co do vipa…

  Co do vipa…

  Straż miejska to powinna zmienić godziny pracy. Na co komu straż pracująca do 15 kiedy młodzież siedzi w szkole. Powinni pracować normalnie na 2 zmiany, i to ta 2 zmiana powinna patrolować okoliczne parki i blankusze. Co się dzieje na dużym blankuszu po 21 woła o pomstę do nieba. Przydałaby się kamery. Bo w piasku tylko wymiociny i szkło. Jak chodzić z dzieckiem na blankusz po takich ekscesach 

 9. Ona

  9 maja 2023 19:48

  Wykonawca ten sam co w

  Wykonawca ten sam co w Decznie 😉

  • Tomek666

   9 maja 2023 21:15

   Obstawiam Konar i szpetne

   Obstawiam Konar i szpetne ławki kosze na dwa lata baster

   • Ela lala

    10 maja 2023 11:00

    Jo te ich łakwi i kosze

    Jo te ich łakwi i kosze faktycznie są szpetne. Powinni wybrać jakąś lepszą firmę 

 10. Gandalf

  9 maja 2023 19:50

  Zasypali by to bynajmniej

  Zasypali by to bynajmniej parking by było gdzie zrobić, a tak śmierdzi ta kałuża. 

  • Anonimek

   10 maja 2023 07:14

   Bzdury

   Bzdury

 11. Anonim

  9 maja 2023 19:58

  Oczywiście kolejny plac zabaw

  Oczywiście kolejny plac zabaw jak pustynia. W pełnym słońcu. Jak każdy co do tej pory powstał czy Orliki. Testowanie dzieci, czy będą wybuchać jak popcorn? I to wymienianie powierzchni chodnika na nową czy oświetlenia na nowe co 2-3lata. Jakby nie było ważniejszych potrzeb. 

  • Anonimka

   9 maja 2023 20:15

   Słowem w sedno z tymi dziećmi

   Słowem w sedno z tymi dziećmi.. . Wymieniać wszystko, byle wymieniać zamiast znaleźć konkretne potrzeby mieszkańców

   • Prostownik

    9 maja 2023 21:47

    A jak są drzewa i ptaki na

    A jak są drzewa i ptaki na nich jak na Słowackiego to ludzie chcą je wycinać bo stają. Nikt wam ludzie nie godzi, zawsze będzie źle. 

    • Wu

     10 maja 2023 14:34

     Drzewa mogą być ale niech

     Drzewa mogą być ale niech dbają o nie. W zeszłym roku połowę drzew podcięli o metr od góry  a że następnego dnia padało to już nie dokończyli do dziś. Regularnie usuwać gniazda i będzie czyściej. 

 12. Anonim

  9 maja 2023 21:13

  Może w końcu jakaś inna część

  Może w końcu jakaś inna część miasta niż tylko Marianki? Gdzie brakuje zieleni 

 13. Tomek666

  9 maja 2023 21:19

  Moze by tak spalarnia śmieci?

  Moze by tak spalarnia śmieci? Albo coś innego co przyniesie jakis zysk po co marnować pieniądze na bzdury juz jedno bajorko jest na Mariankach zasypac to i po problemie zalozyc solary panele na szkoły redukować koszty a nie stwarzać prace dla kolegów dość marnowania pieniedzy

 14. Jaca

  9 maja 2023 22:09

  Jeśli woda burzowa będzie

  Jeśli woda burzowa będzie odprowadzana do małego blankusza to nikt w tym bajorku nie przeżyje. Już za czasów minionych nadmiar wody burzowej przelewał się do tego bajorka i poźniej tylko tłuste plamy oleju pływały po powierzchni.Źrodełko które zasilało kiedyś to bajorko było tak czyste że bez obawy można z niego było pić wodę a wraz z woda burzowa wszystkie zanieczyszczenia spływały i będą spływać.Ta wizualizacja nie pokazuje wierzb ogołoconych przez slużby zieleni z gałęzi , które stoją smutnie jak pokraki nad rowem ,którym niegdyś płynęła woda że źródeł do bajorka. Nie pokazuje też otoczenia gdzie jest pijalnia piwa i napojów alkoholowych skąd dzieci słyszą hałasy i kłótnie pijaków. Nie pokazuje też drogi dojazdowej do szkoły gdzie często pędzą samochody pomimo wyraźnego zakazu ruchu .Jakoś nikt się tym nie przejmuje.Pomimo kamery na pierwszym bloku. Ogólnie pomysł słaby. Jak łapanie łabedzia w podbierak jak to zaprezentował ,,Ratownik” jakiś czas temu. Zamiast szumnych zapowiedzi wystarczy to żeby służby miejskie częściej dbały o to co jest i służby porządkowe często sprawowały nadzór nad tym żeby tam coś złego się nie działo.

 15. 50+

  9 maja 2023 22:36

  Tam, gdzie obecnie są drzewa

  Tam, gdzie obecnie są drzewa i jest cień chcecie zrobić plac zabaw na otwartym słońcu? Niedaleko jest plac zabaw… przy orliku. W czasach, gdy mamy upalne lato każde drzewo jest na wagę złota. A  w tym projekcie to widać więcej odkrytej przestrzeni niż zacienionej, jaka jest obecnie. Drzewa wzdłuż płotu SP nr 8 oraz przed wierzbami powinny zostać. 

  • nnn

   10 maja 2023 06:02

   Jest pełno drzew na placu

   Jest pełno drzew na placu zabaw przy Słowackiego. Ludzie narzekają i trzeba zadaszenia robić bo im ptaki srają. Też źle. I co mi na to odpowiesz mądralo? Może ptaki wybić?

   • Kar

    10 maja 2023 09:57

    Drzewa plus male zadaszenie

    Drzewa plus male zadaszenie dla tych co ptakow to rozwiazanie perfekcyjne tyle powiem. Ptakow i tak coraz mniej

    • Wu

     10 maja 2023 14:39

     Regularne usuwanie gniazd

     Regularne usuwanie gniazd pomoże a ptaki zrobią gniazda dalej.  I tak jest tam ich za dużo bo stale się kłócą o nie 

 16. Franc

  10 maja 2023 10:50

  Tylko proszę nie wycinajcie

  Tylko proszę nie wycinajcie żadnych drzew, zaadaptujcie wszystkie jakie są!

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Do północy potrwa protest rolników w Świeciu. Protestujący spowalniają ruch na jezdni.

Wiadomości

- Ta pani również pomogła mamie. Prosimy ją o kontakt - apelują syn i synowa. Powiedzieli nam, w jakim stanie jest 78-latka, którą w...

Wiadomości

Za nami dwa pierwsze etapy przebudowy świeckiego zamku. W tym roku ma zostać wybrana firma, która podejmie się trzeciego etapu przewidującego powstanie dwuspadowego dachu.

Wiadomości

- To nie jest strajk polityczny - podkreślał jeden z liderów protestu rolniczego w Świeciu. - Nie prowadzimy kampanii wyborczej. Jesteśmy tu tylko po...

Wiadomości

Niby drobiazg, ale wywołał sporo komentarzy. Chodzi o naprawę jezdni po niedawnej awarii sieci wodociągowej na ul. Sienkiewicza. Niektórzy kpili z zastosowanego rozwiązania. Czy...

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Pasażerowie porannego kursu autobusu byli w piątek świadkami niecodziennego zdarzenia.

Wiadomości

Blok Świeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Chrobrego powstaje w pobliżu budynku z mieszkaniami chronionymi dla osób starszych, wybudowanego przez gminę.

Wiadomości

Do północy potrwa protest rolników w Świeciu. Protestujący spowalniają ruch na jezdni.

Wiadomości

- Ta pani również pomogła mamie. Prosimy ją o kontakt - apelują syn i synowa. Powiedzieli nam, w jakim stanie jest 78-latka, którą w...

Wiadomości

Za nami dwa pierwsze etapy przebudowy świeckiego zamku. W tym roku ma zostać wybrana firma, która podejmie się trzeciego etapu przewidującego powstanie dwuspadowego dachu.

Wiadomości

- To nie jest strajk polityczny - podkreślał jeden z liderów protestu rolniczego w Świeciu. - Nie prowadzimy kampanii wyborczej. Jesteśmy tu tylko po...

Wiadomości

W ubiegłym roku weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego. Kradzież tablic rejestracyjnych stała się przestępstwem. O skutkach tej zmiany przekonał się mieszkaniec Świecia.

Wiadomości

Niby drobiazg, ale wywołał sporo komentarzy. Chodzi o naprawę jezdni po niedawnej awarii sieci wodociągowej na ul. Sienkiewicza. Niektórzy kpili z zastosowanego rozwiązania. Czy...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama