Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Ta sesja rady miejskiej zapowiadała się na bardzo gorącą

Ostatecznie wycofano z porządku obrad punkt dotyczący uchwalenia nowego statutu gminy Świecie, w którym znajdował się kontrowersyjny zapis ograniczający radnym liczbę wypowiedzi na ten sam temat.  

Udostępnij
sesja-3

REKLAMA

Wydawało się, że słowa, które ostatnio padły - w kontekście kontrowersyjnej uchwały - zaważą na atmosferze czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu. Nic takiego się jednak nie stało. Kolejne uchwały przyjmowano bez większych napięć. Co więcej, radny Adam Cieślak z Naszego Świecia Razem kilkakrotnie chwalił inicjatywy burmistrza i jego zastępcy.

Było jednak jasne, że gdy dojdzie do dyskusji nad punktem dotyczącym statutu, uprzejmości się skończą. I faktycznie, tak było. Najwięcej cierpkich słów pod adresem rządzącej koalicji padło z ust Adama Kufla z PiS. Pewnie dlatego, że do tej pory nie miał okazji przedstawić wszystkich swoich racji w odróżnieniu od Dariusza Woźniaka, Tomasza Szamockiego czy Adama Cieślaka. Przekonywał, że pomysłodawcy zapisu nie chcą podać prawdziwych intencji wprowadzenia ograniczeń. Jednak on sam też nie chciał powiedzieć, jakie one są. Kazał się domyślić.
REKLAMA

Reklama
Reklama

W sprawie zabrał też głos Paweł Knapik. Zastępca burmistrza podzielił się swoimi doświadczeniami z sejmiku województwa, gdzie podczas jednego spotkania przyjmowanych jest kilkadziesiąt uchwał. Jak to możliwe?

- Po pierwsze, nad ich kształtem pracuje się w komisjach, a po drugie na wypowiedź są 3 minuty i jedna ad vocem i nikogo nie trzeba przywoływać od porządku z powodu przekroczenia tych limitów - tłumaczył.

To nieco obniżyło temperaturę dyskusji. Gdy pojawiła się szansa na zbliżenie stanowisk, zarządzono przerwę, aby przedyskutować to, co tak dzieli. Co prawda nie znaleziono kompromisu, ale jak podkreślał Dariusz Woźniak, niewiele brakowało, aby wypracować rozwiązanie, które wszystkich zadowoli.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Komisja statutowa postanowiła spotkać się jeszcze raz. W związku z tym jej przewodnicząca, Grażyna Styczeń, złożyła wniosek o wycofanie z porządku obrad punktu dotyczącego uchwalenia statutu. Głosowanie nad nim odbędzie się za miesiąc.

a.bartniak@extraswiecie.pl


O kontrowersjach związanych z nowym statutem pisaliśmy też wczoraj. Przeczytaj tekst poniżej.

Udostępnij

Komentarze (11)

 1. KAMIKADZE

  26 września 2019 22:31

  Obrady rzeczywiście były

  Obrady rzeczywiście były spokojne choć dało się poczuć w pewnym momencie „powiew Macierewicza”-wystąpienie Radnego Adama Kufla w kwestii statutu,wielki szacun dla Radnego Rydziela w ripoście na temat rolnictwa Panu Radnemu Kuflowi-niech żałuje ten kto nie oglądał relacji.Zastępca Burmistrza według mnie postawił Radnych swoim wystąpieniem w temacie statutu pod „ścianą” i bardzo dobrze. Sugestia o ograniczeniu czasowym spełnia oczekiwania mniejszości-ciekawe jakie stanowisko zajmie koalicja. Osobiście czuję,że zostanie osiągnięte porozumienie które odbije się czkawką mniejszości.

 2. KAMIKADZE

  26 września 2019 22:54

  W porzednim komentarzu

  W porzednim komentarzu umnknęło mi wystapienie Pana Radnego Dariusz Woźniaka na temat dostępności materiałów z sesji dla prasy-czy należy się spodziewać akcji „Media dla mnie” Panie Radny? oraz wywołany przez Radnego Adama Cieślaka temat szczepień dzieci które mają być przyjmowane do żłobków i przedszkoli.Jeśli dobrze zrozumiałem to dla Pana Radnego nie ma różnicy,czy dzieci będą szczepione czy nie-maja być przyjęte i już bo jaka kolwiek odmowa to dyskryminacja.Boję się,że takie stanowisko Radnego zagraża bezpieczeństwu dzieci i osób nimi się opiekujących. Panie Radny Adamie Cieślak,jeśli przeczyta Pan ten komentarz to proszę uściślenie swojego stanowiska,bądź sprostowanie mojej pomyłki.

 3. Fazi

  27 września 2019 08:33

  KOCHAM PIS

  KOCHAM PIS

 4. To nie to

  27 września 2019 08:42

  Panie Kufel. Poprostu

  Panie Kufel. Poprostu jestescie tak meczacy ze tego nie da sie sluchac.nieninteresuja mnie pana prywatne dewagacje. Jestem za skroceniem

 5. Cieślak

  27 września 2019 09:24

  Moim celem było wprowadzenie

  Moim celem było wprowadzenie do kryteriów przyjęcia do przedszkola dodatkowych punktów za szczepienia dzieci. Chodziło mi by chronić dzieci przed chorobami. Moje propozycje zostały odrzucone. Pozdrawiam

  • KAMIKADZE

   27 września 2019 12:09

   Bardzo dziękuję za udzieloną

   Bardzo dziękuję za udzieloną odpowiedź,ma Pan rację to dodatkowe kryterium powinno zmobilizować rodziców do dbania o zdrowie własnych dzieci i dzieci z którymi maja kontakt. Proszę nie zrażać się odrzuceniem Pana propozycji,proponuję powrócić do tematu na następnej sesji i zgłosić problem do porządku obrad lub w określonym trybie przed sesją zadać pytanie osobom odpowiedzialnym za rekrutację dzieci do tego typu placówek. Problem jest poważny bo nie dotyczy jednostek, a grup dzieci o których zdrowie trzeba dbać. Jeszcze raz dziękuję za wyjaśnienie. Pozdrawiam

  • mopik

   27 września 2019 16:23

   07 zgłoś się 🙂

   07 zgłoś się 🙂

 6. Gosc

  27 września 2019 21:59

  Jakie postanowienia odnośnie

  Jakie postanowienia odnośnie wynagrodzenia n-li?

 7. Gdzie

  28 września 2019 23:41

  Jest relacja?

  Jest relacja?

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

Zapachy produktów sygnowanych marką Looks Yummy, stworzoną przez Agnieszkę Biesek ze Świecia, roznoszą się w coraz większej liczbie domów, mieszkań i biur w całej...

Wiadomości

Spadki temperatur są szczególnie uciążliwe - a mogą okazać się śmiertelne - dla osób bezdomnych, koczujących w trudnych warunkach. Niedawno już doszło do tragedii.

Wiadomości

Dwudziestu wystawców zaprezentowało swoją ofertę na Jarmarku Mikołajkowym, który w niedzielę po południu odbywał się przed Parkiem Wodnym w Świeciu.

Wiadomości

Ponad 1500 kierowców zostało sprawdzonych w miniony piątek w ramach działań "Trzeźwy kierujący". Niektórzy kierowcy tego dnia pożegnali się z prawem jazdy.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

To już niemal tradycja. Zmotoryzowane Mikołaje ze Świecia przygotowały niespodziankę dla dzieci. Spotkanie było nie tylko okazją do poczęstunku, ale także zrobienia wyjątkowego zdjęcia.

Wiadomości

Na ul. Tucholskiej w Świeciu samochód dostawczy uderzył w latarnię. Kiedy na miejsce przyjechali policjanci, szybko wyszło na jaw, co było powodem braku koncentracji...

Wiadomości

Za czyją sprawą woda w strumieniu przepływającym przez Warlubie przybrała mleczną barwę? Miejscowa firma mleczarska zapewnia, że nie ma z tym nic wspólnego.

Wiadomości

Właściciele i szefowie firm będą biznesowymi doradcami gminy Świecie. Właśnie zainicjowano czteroletnią kadencję Społecznej Rady Gospodarczej. Czym się będzie zajmowała?

Wiadomości

Radni przyjęli nowe stawki podatku od nieruchomości, które zaczną obowiązywać w 2024 r.

Wiadomości

Zapachy produktów sygnowanych marką Looks Yummy, stworzoną przez Agnieszkę Biesek ze Świecia, roznoszą się w coraz większej liczbie domów, mieszkań i biur w całej...

Wiadomości

Ten bieg wymaga siły, wytrzymałości i determinacji. Starszy aspirant Dawid Janus z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu uczestniczył w Maratonie Komandosa. Z sukcesem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama