Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Tak głosowano w Świeciu. Mamy częściowe wyniki! Kto ma szansę zostać posłem?

Wiemy, jakie poparcie zdobyli w gminie Świecie Tadeusz Pogoda, Tomasz Szamocki i Franciszek Koszowski. To 3 z 10 kandydatów do Sejmu, którzy są mieszkańcami powiatu świeckiego. Na wyniki pozostałych trzeba jeszcze będzie poczekać.

Udostępnij
wybory-4

REKLAMA

Jak ustalił portal Extra Świecie, największe poparcie z tej trójki zdobył Tadeusz Pogoda (Koalicja Obywatelska) - 5 045 głosów. Na Tomasza Szamockiego (Prawo i Sprawiedliwość) głosowało 730 osób, a na Franciszka Koszowskiego (Polskie Stronnictwo Ludowe) - 348.

Wśród 3 kandydatów startujących z naszego okręgu do Senatu nie było osób zamieszkałych w naszym powiecie. Wiadomo, że bezkonkurencyjny był Andrzej Kobiak (Tuchola) z Koalicji Obywatelskiej. Poparło go 7 621 mieszkańców gminy Świecie.
REKLAMA

Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

Kobiak wyprzedził Helenę Czakowską (Bydgoszcz) z PiS-u, która dostała w Świeciu 4 905 głosów i Leszka Posłusznego (Bydgoszcz) z Konfederacji - 1 795 głosów.

Reklama
Reklama

Nie mamy jeszcze pełnych informacji dotyczących frekwencji i wyników wyborów. Państwowa Komisja Wyborcza zapowiedziała, że informacje o frekwencji poda zapewne razem z informacjami o wyniku wyborów. Stanie się to w poniedziałek wieczorem lub we wtorek rano. Na razie znana jest jedynie frekwencja do godz. 17.00. W powiecie świeckim wyniosła ona prawie 41 proc. (dane dla poszczególnych gmin tutaj).
REKLAMA


Do Sejmu kandydowało 10 mieszkańców powiatu świeckiego. W skład okręgu wyborczego nr 4 wchodzi jednak w sumie 8 powiatów i Bydgoszcz. Przypada na niego 12 mandatów poselskich. „Nasi” kandydaci bazują przede wszystkim na miejscowym elektoracie. Trudno liczyć na to, że zbiorą dużo głosów np. w powiecie inowrocławskim czy żnińskim.

Nie jest tajemnicą, że partie wystawiają osoby znane w swoich okolicach przede wszystkim po to, aby zebrały głosy dla całego ugrupowania. W tej rywalizacji faworytami są „jedynki” na listach wyborczych. To oni mają największe szanse na wejście do Sejmu.
REKLAMA

Nie znaczy to jednak, że bez szans są lokalni kandydaci, zwłaszcza, jeśli pochodzą z tak dużych powiatów, jak blisko 100-tysięczny powiat świecki.

Reklama
Reklama

O tym, czy będziemy mieli posła „stąd” przekonamy się prawdopodobnie we wtorek, po ogłoszeniu przez Państwową Komisję Wyborczą pełnych danych.

Kto i z jakich ugrupowań ubiegał się o mandat?

PSL: Franciszek Koszowski z Małociechowa (gmina Pruszcz), rolnik oraz były starosta, a obecnie wicestarosta świecki, Zbigniew Kapusta, rolnik z Tryla (gmina Nowe) i radny powiatowy oraz Łukasz Urbański z Gruczna (gmina Świecie), inżynier zootechniki.
REKLAMA

Reklama
Reklama

PiS: Tomasz Szamocki ze Świecia, prawnik i radny miejski oraz Stanisława Kuffel z Przysierska (gmina Bukowiec), dyrektor miejscowej szkoły podstawowej, nauczycielka i radna powiatowa.

Lewica: Wiesław Menard, przedsiębiorca z Wielkiego Komorska (gmina Warlubie).

Konfederacja: Krzysztof Pastuszka, technik rolnik z Bochlina (gmina Nowe) i Agnieszka Bocian, ekonomistka z Czerska Świeckiego (gmina Jeżewo).

Koalicja Obywatelska: Tadeusz Pogoda, przez 28 lat burmistrz Świecia, od roku radny sejmiku województwa i Dariusz Wądołowski, wójt gminy Pruszcz.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA


Udostępnij

Komentarze (37)

 1. julka

  14 października 2019 06:03

  Brawo Tadek, po raz któryś z

  Brawo Tadek, po raz któryś z rzędu pokazałeś, gdzie znajduje się miejsce w szeregu, dla Szamockiego. Może gdyby nie te bzdetne ośmieszającego konferencje, nie zostałby, aż tak olany przez świecian.

  • hanysek

   14 października 2019 09:56

   Czy nie potrafisz niczego

   Czy nie potrafisz niczego innego, tylko kipieć nienawiścią do innych?

 2. OMG

  14 października 2019 07:47

  Sami lewacy wkoło. 

  Sami lewacy wkoło. 

  • Wstyd

   14 października 2019 10:50

   Swiecie zawsze bylo lewackie

   Swiecie zawsze bylo lewackie brrr

   • abc

    14 października 2019 12:53

    Debili więcej od lewaków (ok.

    Debili więcej od lewaków (ok. 45% głosujących).

   • LEWAndowski

    15 października 2019 00:19

    I bardzo dobrze, bo cuchnie

    I bardzo dobrze, bo cuchnie tym kaczorem i na szczęście bezwzględnej większości już nie ma. Uffff. 

 3. Sołtys

  14 października 2019 07:59

  Niestety….lewactwo w koło

  Niestety….lewactwo w koło dlatego ponownie wybrali sobie lewaka.

  • pis off

   14 października 2019 15:43

   Sołtysie, leć na klęczkach do

   Sołtysie, leć na klęczkach do księdza (Może być np. Paetz albo Jędraszewski). Oni czekają na takie owieczki na plebanii.

 4. Mieszkaniec 86-100

  14 października 2019 08:01

  Brawo Panie Tadeuszu kolejny

  Brawo Panie Tadeuszu kolejny raz piękny wynik który po podliczeniu innych powiatów może się tylko zwiększyć. Gratuluję i życzę wejścia do sejmu….. no cóż młodzież musi jeszcze popracować i coś pokazać a nie tylko mówić i krytykować a na dodatek mówić o łamaniu demokracji na śmiesznej  konferencji reprezentując ugrupowanie które właśnie to robi…. to do Pana ….Panie Szamocki. 

  • franciszek

   14 października 2019 10:19

   Na szczęście młodzież szybko

   Na szczęście młodzież szybko się uczy. Z drugiej jednak strony, szkoda byłoby młodego zdolnego samorządowca, którego nasze miasto mogłoby stracić. Uważam, że dużo większy pożytek będziemy mieli z niego na miejscu. Życzę powodzenia i wielu sukcesów Panie Szamocki.

 5. Krzysztof

  14 października 2019 08:35

  Szczere gratulacje dla Pana

  Szczere gratulacje dla Pana Tadeusza. 

  • Ws

   14 października 2019 10:52

   Sie k*** nie posraj

   Sie kurwa nie posraj

   • wwo

    14 października 2019 12:54

    Sklej japę, dzbanie.

    Sklej japę, dzbanie.

 6. Anonim

  14 października 2019 09:58

  Pokażcie co pan Pogoda zrobił

  Pokażcie co pan Pogoda zrobił dla nas w Sejmiku przez ostatni rok? Nic drodzy Państwo. Pilnuje jak chłopca swojego zastępcę Kułakowskiego żeby nie popełniał gaf. A i tak to robi kompromitując się. Dosyć ludzi, którzy są wypaleni i ich czas minął. Nie trudno być burmistrzem z takim budżetem dzięki podatkom Mondi. Ciekawe jak długo byłby pan Pogoda burmistrzem w takim np. Chełmnie? Dajmy szansę ludziom młodym i dobrze wykształconym, którzy pełni są energii i pomysłów. Osobom, które są w stanie coś zrobić dla naszego regionu.

  • Wstyd

   14 października 2019 10:54

   Niestety Swiecie to taki maly

   Niestety Swiecie to taki maly Gdansk 

  • dddd

   14 października 2019 12:00

   Jak ja sie z toba zgadzam!

   Jak ja sie z toba zgadzam! wszystko wpunkt!

   Szamocki, mlody, zdolny, madry, pracowity, ale na swiecian dziala chyba tylko nazwisko 🙂

   Panie Szamocki, wszystkiego dobrego!

  • mieszkaniec

   14 października 2019 21:13

   A ja widzę chęć władzy i

   A ja widzę chęć władzy i brylowania u Tomasza Sz. Myli mu się rzeczywistość z salą sądową. jedynie co się zgadza to „młody” czy zdolny?… Studia to nie to samo co ekonomia i rządzenie gminą. Chyba, że ma wygrać bo jest z PIS. A gafy też strzela łacznie z tymi prawnymi…. Pokora i spokój jest potrzebny a nie demagogia i populizm…

   • Irek

    14 października 2019 22:25

    Brawo!! 🙂 

    Brawo!! 🙂 

  • cdn

   14 października 2019 21:20

   Anonim chyba domyślam się kto

   Anonim chyba domyślam się kto to pisze już słyszałem te stwierdzenia i znam ten styl wypowiedzi. Szkoda, że odwaga schowała się za nik anonim…. no cóż dlatego przegrywasz bo nie jesteś szczery a wyborcy wyczuwają to na kilometr – Ci mądrzy…

  • hanysek

   14 października 2019 22:20

   Postawił słupa, to musi go

   Postawił słupa, to musi go pilnować.

 7. Csw

  14 października 2019 10:18

  Cała prawda. No szkoda, że

  Cała prawda. No szkoda, że młody nie dostał szansy. Jest bardzo ambitny i skuteczny. A teraz MOŻE będziemy mieli posła, który i tak nic nie ugra bo rządzi kto inny. 

  • Olek

   14 października 2019 19:10

   Młody i ambitny? Trochę za

   Młody i ambitny? Trochę za prędko pcha się tam gdzie Go nie chcą 😛 cwaniaczek i tyle :/

 8. Żaneta

  14 października 2019 10:20

  A mówiłam że PIS wygra bo to

  A mówiłam że PIS wygra bo to jedyna partja co myśli o ludziach żeby im coś dac a nie tylko zabierać podatki. Tearz wezma się za tych z PO i innych cwaniaków co zarabiają wielkie pieniądze na ludzkiej pracy i nie patrzą żeby dać drugiemu tylko żeby sobie kieszenie nabijac u kupować drugie mieszkanie żeby je wyajamować.     

  • Martq

   14 października 2019 12:11

   Pani Żaneto, PiS daje… Ale

   Pani Żaneto, PiS daje… Ale Pani sobie chyba nie zdaje sprawy z tego skąd się biorą te pieniądze.. 

  • Szwagroz

   14 października 2019 13:24

   Widze że Pani Żanetka jest

   Widze że Pani Żanetka jest bardzo uboga umysłowo. Te 500 zł to teraz ma wartość jakies 300, a za chwilę inflacja pójdzie tak w górę że do tych 500 Pani Żanetka bedzie dopłacać. No ale podobno lokomotywy mają potanieć. Ludzie spójrzcie troche dalej w przyszlość niż do 20-tego jak pincet wpłynie. A póki co to PO i te inne cwaniaki przez 8 lat zarobili dla siebie kroplę tego co PISowcy w 4 lata, ale im się to po prostu należy. A wystarczy podnieść kwotę wolną od podatku, obnizyc koszty zatrudnienia i te 500 nie bedzie potrzebne. No ale patole by musieli iść do pracy, a to im sie nie uśmiecha, lepiej brać mopsy, pincet i inne socjale.

   • Żaneta

    14 października 2019 13:31

    A g..no prawda. Mam trzy

    A g..no prawda. Mam trzy koleżanki co mieszkaja w niemczch i żadna nie pracuje i dobrze żyją z całom rodzinom. U nas też tak może byc nie jestesmy głupsi od niemców tylko trzeba pozwolic żadzić mądrym ludziom. Jeszce Polacy będą wrac do Polski z Angli.

    • Marta

     14 października 2019 18:19

     Tego się nawet nie da

     Tego się nawet nie da komentować…..

  • ghy

   14 października 2019 15:44

   Właśnie takie dzbany jak Pani

   Właśnie takie dzbany jak Pani Żaneta zadecydowały o wygranej PiS-u.
   Dno i 5 metrów mułu.

   • n

    14 października 2019 18:00

    A Wy państwo jesteście tak

    A Wy państwo jesteście tak bystrzy i błyskotliwi, że nawet nie widzicie że Żaneta to troll. Trochę otwórzcie oczy, zanim juz zjecie wszystkich rozumy 🙂 Żaneta wrzuca tutaj tego typu teksty gdzie popadnie.

    • franciszek

     14 października 2019 22:18

     No właśnie. I kto tu jest

     No właśnie. I kto tu jest „ubogi umysłowo i dzban”? Znim skomentujecie, to najpierw się zastanówcie.

   • ;

    14 października 2019 19:27

    100%-ale co z tego dzban

    100%-ale co z tego dzban będzie dzbanem do końca życia!

 9. kewin

  14 października 2019 12:23

  Nawet jeżeli pan Tadek

  Nawet jeżeli pan Tadek dostanie się do sejmu to i tak nie będzie tam miał na nic wpływu i będzie tylko potrzebny do głosowania wg wytycznych pana Schetyny czyli wszystko co przeciw PIS. Będe tylko wyższy dochód i lepsza rozrywka niż za czasów burmistrza. Przypuszczam, że nadal będzie patrzył na ręce pana Krzysia i bronił „wolnych” sądów w Świeciu

 10. Lajla

  14 października 2019 14:02

  Nie głosowałam na Szamockiego

  Nie głosowałam na Szamockiego bo jest w PiSie, a nie zgadzam się z tą polityką. Jest młody i skuteczny? Może i jest, tym bardziej szkoda, że należy do tej partii. Żeby nie było, Pogoda w ogóle mi nie przeszedł przez myśl, moim zdaniem bardzo się ślizgał i był burmistrzem przez zasiedzenie, przypisywał sobie zasługi dla miasta, które tak naprawdę bardziej należą się Mondi.  ogólnie wynik tragedia, a miałam nadzieję…

  • Kasia90

   14 października 2019 19:16

   Nic nie zrobił? Następna

   Nic nie zrobił? Następna ślepa kura co nie dostrzega tego co przez wiele lat się działo, jak Świecie się odmienilo! Nie było roku żeby Pogoda nie robił czegoś uzytecznego! Mam 29 lat i uważam, że Pogoda był super burmistrzem. Jeżeli dorobił się czegoś, to juz przynajmniej po tylu latach nie ma parcia na szkło, jak Szamocki i nie będzie trzepal kasy, bo co chciał to ma, a tu młodzież dopiero wchodzi w to grono i czeka na naiwnych obywateli żeby się dorobić 😀

 11. Jaras

  14 października 2019 14:40

  Pogoda aut!!!!  I humor wraca

  Pogoda aut!!!!  I humor wraca….. 

 12. Tomek Zen

  14 października 2019 18:00

  W końcu Tadek poległ. Krówki

  W końcu Tadek poległ. Krówki na rynku nie były wystarczające aby przekonać mochery. Tylko fon tanna i drzewko na rynku to obraz jego całej kadencji. Oczywiście jeszcze nepotyzm w urzędzie.

  Jak się cieszę

 13. Sława

  15 października 2019 01:17

  Przypomnijmy że Pan Tadeusz

  Przypomnijmy że Pan Tadeusz obsadził we wszystkich radach nadzorczych i i w spółkach gdzie ma udział miasto swoją rodzinę i znajomych. Choćby pan kliczykowski w ZUK

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

Zapachy produktów sygnowanych marką Looks Yummy, stworzoną przez Agnieszkę Biesek ze Świecia, roznoszą się w coraz większej liczbie domów, mieszkań i biur w całej...

Wiadomości

Nocnym pościgiem za kierowcą zakończyła się akcja policjantów ruchu drogowego ze Świecia.

Styl życia

Dwudziestu wystawców zaprezentowało swoją ofertę na Jarmarku Mikołajkowym, który w niedzielę po południu odbywał się przed Parkiem Wodnym w Świeciu.

Wiadomości

Ponad 1500 kierowców zostało sprawdzonych w miniony piątek w ramach działań "Trzeźwy kierujący". Niektórzy kierowcy tego dnia pożegnali się z prawem jazdy.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Styl życia

To już niemal tradycja. Zmotoryzowane Mikołaje ze Świecia przygotowały niespodziankę dla dzieci. Spotkanie było nie tylko okazją do poczęstunku, ale także zrobienia wyjątkowego zdjęcia.

Wiadomości

Zapachy produktów sygnowanych marką Looks Yummy, stworzoną przez Agnieszkę Biesek ze Świecia, roznoszą się w coraz większej liczbie domów, mieszkań i biur w całej...

Wiadomości

Ten bieg wymaga siły, wytrzymałości i determinacji. Starszy aspirant Dawid Janus z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu uczestniczył w Maratonie Komandosa. Z sukcesem.

Wiadomości

Spadki temperatur są szczególnie uciążliwe - a mogą okazać się śmiertelne - dla osób bezdomnych, koczujących w trudnych warunkach. Niedawno już doszło do tragedii.

Wiadomości

Nocnym pościgiem za kierowcą zakończyła się akcja policjantów ruchu drogowego ze Świecia.

Styl życia

Dwudziestu wystawców zaprezentowało swoją ofertę na Jarmarku Mikołajkowym, który w niedzielę po południu odbywał się przed Parkiem Wodnym w Świeciu.

Wiadomości

Ponad 1500 kierowców zostało sprawdzonych w miniony piątek w ramach działań "Trzeźwy kierujący". Niektórzy kierowcy tego dnia pożegnali się z prawem jazdy.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama