Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Tak głosowano w Świeciu. Mamy częściowe wyniki! Kto ma szansę zostać posłem?

Wiemy, jakie poparcie zdobyli w gminie Świecie Tadeusz Pogoda, Tomasz Szamocki i Franciszek Koszowski. To 3 z 10 kandydatów do Sejmu, którzy są mieszkańcami powiatu świeckiego. Na wyniki pozostałych trzeba jeszcze będzie poczekać.

Udostępnij
wybory-4

REKLAMA

Jak ustalił portal Extra Świecie, największe poparcie z tej trójki zdobył Tadeusz Pogoda (Koalicja Obywatelska) - 5 045 głosów. Na Tomasza Szamockiego (Prawo i Sprawiedliwość) głosowało 730 osób, a na Franciszka Koszowskiego (Polskie Stronnictwo Ludowe) - 348.

Wśród 3 kandydatów startujących z naszego okręgu do Senatu nie było osób zamieszkałych w naszym powiecie. Wiadomo, że bezkonkurencyjny był Andrzej Kobiak (Tuchola) z Koalicji Obywatelskiej. Poparło go 7 621 mieszkańców gminy Świecie.
REKLAMA

Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

Kobiak wyprzedził Helenę Czakowską (Bydgoszcz) z PiS-u, która dostała w Świeciu 4 905 głosów i Leszka Posłusznego (Bydgoszcz) z Konfederacji - 1 795 głosów.

Reklama
Reklama

Nie mamy jeszcze pełnych informacji dotyczących frekwencji i wyników wyborów. Państwowa Komisja Wyborcza zapowiedziała, że informacje o frekwencji poda zapewne razem z informacjami o wyniku wyborów. Stanie się to w poniedziałek wieczorem lub we wtorek rano. Na razie znana jest jedynie frekwencja do godz. 17.00. W powiecie świeckim wyniosła ona prawie 41 proc. (dane dla poszczególnych gmin tutaj).
REKLAMA


Do Sejmu kandydowało 10 mieszkańców powiatu świeckiego. W skład okręgu wyborczego nr 4 wchodzi jednak w sumie 8 powiatów i Bydgoszcz. Przypada na niego 12 mandatów poselskich. „Nasi” kandydaci bazują przede wszystkim na miejscowym elektoracie. Trudno liczyć na to, że zbiorą dużo głosów np. w powiecie inowrocławskim czy żnińskim.

Nie jest tajemnicą, że partie wystawiają osoby znane w swoich okolicach przede wszystkim po to, aby zebrały głosy dla całego ugrupowania. W tej rywalizacji faworytami są „jedynki” na listach wyborczych. To oni mają największe szanse na wejście do Sejmu.
REKLAMA

Nie znaczy to jednak, że bez szans są lokalni kandydaci, zwłaszcza, jeśli pochodzą z tak dużych powiatów, jak blisko 100-tysięczny powiat świecki.

Reklama
Reklama

O tym, czy będziemy mieli posła „stąd” przekonamy się prawdopodobnie we wtorek, po ogłoszeniu przez Państwową Komisję Wyborczą pełnych danych.

Kto i z jakich ugrupowań ubiegał się o mandat?

PSL: Franciszek Koszowski z Małociechowa (gmina Pruszcz), rolnik oraz były starosta, a obecnie wicestarosta świecki, Zbigniew Kapusta, rolnik z Tryla (gmina Nowe) i radny powiatowy oraz Łukasz Urbański z Gruczna (gmina Świecie), inżynier zootechniki.
REKLAMA

Reklama
Reklama

PiS: Tomasz Szamocki ze Świecia, prawnik i radny miejski oraz Stanisława Kuffel z Przysierska (gmina Bukowiec), dyrektor miejscowej szkoły podstawowej, nauczycielka i radna powiatowa.

Lewica: Wiesław Menard, przedsiębiorca z Wielkiego Komorska (gmina Warlubie).

Konfederacja: Krzysztof Pastuszka, technik rolnik z Bochlina (gmina Nowe) i Agnieszka Bocian, ekonomistka z Czerska Świeckiego (gmina Jeżewo).

Koalicja Obywatelska: Tadeusz Pogoda, przez 28 lat burmistrz Świecia, od roku radny sejmiku województwa i Dariusz Wądołowski, wójt gminy Pruszcz.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA


Udostępnij
37 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Brawo Tadek, po raz któryś z

Brawo Tadek, po raz któryś z rzędu pokazałeś, gdzie znajduje się miejsce w szeregu, dla Szamockiego. Może gdyby nie te bzdetne ośmieszającego konferencje, nie zostałby, aż tak olany przez świecian.

Sami lewacy wkoło. 

Sami lewacy wkoło. 

Niestety….lewactwo w koło

Niestety….lewactwo w koło dlatego ponownie wybrali sobie lewaka.

Reklama

Brawo Panie Tadeuszu kolejny

Brawo Panie Tadeuszu kolejny raz piękny wynik który po podliczeniu innych powiatów może się tylko zwiększyć. Gratuluję i życzę wejścia do sejmu….. no cóż młodzież musi jeszcze popracować i coś pokazać a nie tylko mówić i krytykować a na dodatek mówić o łamaniu demokracji na śmiesznej  konferencji reprezentując ugrupowanie które właśnie to robi…. to do Pana ….Panie Szamocki. 

Szczere gratulacje dla Pana

Szczere gratulacje dla Pana Tadeusza. 

Pokażcie co pan Pogoda zrobił

Pokażcie co pan Pogoda zrobił dla nas w Sejmiku przez ostatni rok? Nic drodzy Państwo. Pilnuje jak chłopca swojego zastępcę Kułakowskiego żeby nie popełniał gaf. A i tak to robi kompromitując się. Dosyć ludzi, którzy są wypaleni i ich czas minął. Nie trudno być burmistrzem z takim budżetem dzięki podatkom Mondi. Ciekawe jak długo byłby pan Pogoda burmistrzem w takim np. Chełmnie? Dajmy szansę ludziom młodym i dobrze wykształconym, którzy pełni są energii i pomysłów. Osobom, które są w stanie coś zrobić dla naszego regionu.

Reklama

Cała prawda. No szkoda, że

Cała prawda. No szkoda, że młody nie dostał szansy. Jest bardzo ambitny i skuteczny. A teraz MOŻE będziemy mieli posła, który i tak nic nie ugra bo rządzi kto inny. 

A mówiłam że PIS wygra bo to

A mówiłam że PIS wygra bo to jedyna partja co myśli o ludziach żeby im coś dac a nie tylko zabierać podatki. Tearz wezma się za tych z PO i innych cwaniaków co zarabiają wielkie pieniądze na ludzkiej pracy i nie patrzą żeby dać drugiemu tylko żeby sobie kieszenie nabijac u kupować drugie mieszkanie żeby je wyajamować.     

Nawet jeżeli pan Tadek

Nawet jeżeli pan Tadek dostanie się do sejmu to i tak nie będzie tam miał na nic wpływu i będzie tylko potrzebny do głosowania wg wytycznych pana Schetyny czyli wszystko co przeciw PIS. Będe tylko wyższy dochód i lepsza rozrywka niż za czasów burmistrza. Przypuszczam, że nadal będzie patrzył na ręce pana Krzysia i bronił „wolnych” sądów w Świeciu

Reklama

Nie głosowałam na Szamockiego

Nie głosowałam na Szamockiego bo jest w PiSie, a nie zgadzam się z tą polityką. Jest młody i skuteczny? Może i jest, tym bardziej szkoda, że należy do tej partii. Żeby nie było, Pogoda w ogóle mi nie przeszedł przez myśl, moim zdaniem bardzo się ślizgał i był burmistrzem przez zasiedzenie, przypisywał sobie zasługi dla miasta, które tak naprawdę bardziej należą się Mondi.  ogólnie wynik tragedia, a miałam nadzieję…

Pogoda aut!!!!  I humor wraca

Pogoda aut!!!!  I humor wraca….. 

W końcu Tadek poległ. Krówki

W końcu Tadek poległ. Krówki na rynku nie były wystarczające aby przekonać mochery. Tylko fon tanna i drzewko na rynku to obraz jego całej kadencji. Oczywiście jeszcze nepotyzm w urzędzie.

Jak się cieszę

Reklama

Przypomnijmy że Pan Tadeusz

Przypomnijmy że Pan Tadeusz obsadził we wszystkich radach nadzorczych i i w spółkach gdzie ma udział miasto swoją rodzinę i znajomych. Choćby pan kliczykowski w ZUK

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Potwierdzają się wcześniejsze informacje portalu Extra Świecie o planowanej sprzedaży zakładu Schumacher Packaging w Polednie koło Bukowca. Wiadomo już, kto chce go kupić.

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Biznes

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Reklama
Reklama

Wiadomości

W mieszkaniu świecianina policjanci znaleźli ponad 200 gramów MDMA i marihuany. Teraz 21-latkowi grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Styl życia

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

W przedostatni weekend sierpnia kolejna edycja Blues na Świecie Festival Kujawy/Pomorze. Ale wakacje pożegnamy nie tylko w rytmach bluesa, bo wystąpią też popularni rockowi...

Wiadomości

W minioną środę po południu doszło do wypadku na drodze między Osiem a Tleniem.

Wiadomości

To była prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Podczas niedzielnego pikniku w Świeciu można było podziwiać 85 aut z różnych epok. Zgodnie z założeniem imprezy,...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Potwierdzają się wcześniejsze informacje portalu Extra Świecie o planowanej sprzedaży zakładu Schumacher Packaging w Polednie koło Bukowca. Wiadomo już, kto chce go kupić.

Wiadomości

W mieszkaniu świecianina policjanci znaleźli ponad 200 gramów MDMA i marihuany. Teraz 21-latkowi grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Wiadomości

W przedostatni weekend sierpnia kolejna edycja Blues na Świecie Festival Kujawy/Pomorze. Ale wakacje pożegnamy nie tylko w rytmach bluesa, bo wystąpią też popularni rockowi...

Wiadomości

Festiwal Mocnych Brzmień im. Ryśka Bieńka w Świeciu to impreza, która na trwałe wpisała się w kalendarz lokalnych wydarzeń kulturalnych. To właśnie festiwalowi i...

Wiadomości

Mieszkańcy Świecia otrzymali pierwszeństwo w zakupie dietetycznej mieszanki chlebowej Panarium.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo