Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Te gminy najwięcej wydawały na rozwój. Wyniki mogą niektórych zaskoczyć

Świekatowo, Drzycim i Bukowiec - te trzy gminy powiatu świeckiego najwięcej przeznaczały na inwestycje w latach 2019-2021. Sprawdźcie, jak wypadły pozostałe samorządy.

Udostępnij
oczyszczalnia-czolo

Czasopismo "Wspólnota", zajmujące się sprawami samorządu terytorialnego, po raz kolejny opublikowało ranking wydatków inwestycyjnych województw, dużych miast, powiatów i gmin w całym kraju. Tegoroczne zestawienie obejmuje lata 2019-2021.

Najprościej rzecz ujmując, przeanalizowano to, ile wydają one na budowę i modernizację dróg, chodników, ścieżek rowerowych, placówek oświatowych, oczyszczalni ścieków, kanalizacji i wodociągów, obiektów kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych.

Zdziwią się ci, którzy oczekiwali, że na czele rankingu będą zamoże Świecie czy Osie. Gminy inwestują bowiem nie tylko własne pieniądze, ale też te, które dostaną z programów rządowych. A z ich podziałem różnie bywało, na co zwracają uwagę sami samorządowcy.

Reklama
Reklama

Powody do zadowolenia ma Starostwo Powiatowe w Świeciu. W latach 2019-2021 nasz powiat zajął pod tym względem 18 miejsce w kraju (na 314 pozycji w rankingu w kategorii powiatów).

- Podstawą jest dobre zdiagnozowanie potrzeb - argumentuje Barbara Studzińska, starosta świecki. - Z kilkuletnim wyprzedzeniem wiemy, co i kiedy należałoby zrobić. Gotowe są plany i konieczna dokumentacja. Gdy pojawia się szansa na dofinansowanie lub odpowiedni program, z którego można zrealizować daną inwestycję, jesteśmy przygotowani, aby złożyć dokumenty.

Powiat inwestował przede wszystkim w drogi.

Reklama
Reklama

- W 2019 r. wyremontowano lub pobudowano 48 km dróg za 37 mln zł - wylicza wicestarosta Franciszek Koszowski- Były to m.in. trasy Zbrachlin-Błądzim, Tleń-Lniano, Michale-Sartowice, Polskie Łąki-Pruszcz.

W 2020 r., kosztem blisko 23 mln zł, poprawie uległ stan kolejnych 25 km dróg powiatowych, m.in. na odcinkach Świekatowo-Serock, Błądzim-Drzycim-Lniano, Budyń-Pruszcz. Wybudowano też za ponad 3 mln zł rondo przy Nowym Szpitalu w Świeciu.

Ubiegły rok przyniósł 22 km zmodernizowanych dróg oraz 3 km ścieżki rowerowej Świekatowo-Serock za łączną kwotę 17 mln zł, a także rozpoczęcie przebudowy ul. Wojska Polskiego, zakończonej w 2022 r. (koszt to ponad 19 mln zł).

Reklama
Reklama

Liderem wśród gmin powiatu świeckiego było w latach 2019-2021 Świekatowo. Suma 1441 zł w przeliczeniu na 1 mieszkańca, to sporo. Dało jej to 169 miejsce na 1523 pozycji w kategorii gmin wiejskich.

- Naszym sztandarowym zadaniem była budowa oczyszczalni ścieków - wyjaśnia wójt Marek Topoliński. - Kosztowało to 10 mln zł. Wyremontowaliśmy też gminne drogi za blisko 5 mln zł. To dla gminy liczącej 3,5 tys. mieszkańców ogromne kwoty.

Wójt gminy Świekatowo przewiduje, że w kolejnym zestawieniu jego gmina również będzie wysoko.

Reklama
Reklama

- Właśnie odbieramy nową siedzibę urzędu gminy, która kosztowała 3 mln zł - mówi Marek Topoliński. - W planach jest też budowa biblioteki i dalsze remonty dróg. Bez wsparcia z zewnątrz, z którego umiejętnie korzystamy, nie moglibyśmy nawet marzyć w Świekatowie o tak dużych inwestycjach.

Wysoką lokatę zajęła też gmina Bukowiec, która, używając nomenklatury sportowej, zdobyła brąz (za Drzycimiem). Ta gmina od kilku lata rozwija się w tempie, jakiego inni mogą pozazdrościć.

Wśród najważniejszych inwestycji zrealizowanych w latach 2019-2021 znalazły się m.in. budowa sali sportowej przy Szkole Podstawowej w Bukowcu i przedszkola w Bukowcu, przebudowy dróg w Różannie i Gawroniec-Poledno, modernizację oświetlenia drogowego, termomodernizację budynku przedszkola w Przysiersku czy agospodarowanie parku w Bukowcu.

Reklama
Reklama

- Rok 2022 i 2023, które będą analizowane za jakiś czas, też będą stawiać nas w dobrym świetle - zapewnia Adam Licznerski, wójt gminy Bukowiec. - W tej chwili realizujemy dwa duże zadania. Jednym z nich jest hala sportowa w Bukowcu, a drugie to przebudowa sali sportowej w Przysiersku.

Między 2019 a 2021 r. gmina Świecie przeznaczyła na inwestycje 978 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

- Wydajemy na ten cel ponad 30 mln zł rocznie. Czym innym jest jednak inwestycja za 3-4 mln zł w 5-tysięcznej gminie, a czym innym za tę sama kwotę w ponad 33-tysięcznej, jak Świecie. W przeliczeniu na jednego mieszkańca te proporcje rozkładają się zupełnie inaczej. Co nie znaczy, ze nie podchodzę z szacunkiem i uznaniem dla osiągnięć mniejszych gmin wiejskich - podkreśla Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Reklama
Reklama

Burmistrz zaznacza, że gmina prowadzi ostrożną politykę finansową, aby w sytuacji kryzysowej, takiej jak występuje obecnie, nie wpaść w nadmierne zadłużenie.

- Czasami zapomina się, że wsparliśmy kilkoma milionami złotych powiat przy budowie ronda koło Nowego Szpitala i modernizację ul. Wojska Polskiego - zwraca uwagę. - Oprócz tego, w latach 2019-2021, zbudowaliśmy żłobek i rozbudowaliśmy przedszkole nr 8 na Mariankach. Dokończyliśmy budowę ul. Kazimierza Wielkiego, rozpoczęliśmy budowę domu z mieszkaniami wspomaganymi i chronionymi dla osób starszych oraz ośrodka nad jeziorem Deczno. Do tego dodajmy rozpoczęcie modernizacji terenu przy starym szpitalu, kontynuację przebudowy zamku, budowę remizy OSP Ratownik, wymianę oświetlenia ulicznego, kolejne kilometry ścieżek rowerowych.  A to tylko część inwestycji podjętych w tym okresie - wymienia Krzysztof Kułakowski.

Niektórzy samorządowcy z powiatu świeckiego wskazują, chociaż wolą to robić nieoficjalnie, że część gmin była hojniej obdarowywana dofinansowaniem przez rząd, co przełożyło się na wyniki w inwestycjach.

Reklama
Reklama

- Niektóre gminy dostawały nawet dwa razy tyle, co inne - twierdzą. - Ale wiadomo, polityka.

Poniżej wielkość inwestycji w przeliczeniu na jednego mieszkańca w latach 2019-2021 według rankingu "Wspólnoty" (w nawiasie miejsce w kraju).

 • Powiat Świecki: 412 zł (18 w kategorii powiatów)
 1. Świekatowo: 1441 zł (169 w kategorii gmin wiejskich)
 2. Drzycim: 1274 zł (253)
 3. Bukowiec:  1143 zł (356)
 4. Warlubie: 1134 zł (360)
 5. Dragacz: 1081 zł (414)
 6. Jeżewo: 1003 zł (504)
 7. Świecie: 978 zł (63 miejsce na 267 w kategorii miast powiatowych)
 8. Pruszcz: 948 zł (559)
 9. Nowe: 945 zł (212 lokata na 620 w kategorii małych miast i gmin miejsko-wiejskich)
 10. Osie: 922 zł (590)
 11. Lniano: 623 zł (1094)

redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (23)

 1. Podatnik

  18 października 2022 13:44

  Panie Burmistrzu Świecie…

  Panie Burmistrzu Świecie…

  Mam inne zdanie w wielu kwestiach ale w tym przypadku ślę niskie ukłony!!! Brawo!!!

  Tak trzymać. Nie ma co szastać sakiewką pod publiczkę. Życie pokazało już w Polsce jak może skończyć samorząd nadmiernie zadłużony.

  Pozdrawiam

 2. obserwator

  18 października 2022 14:04

  Też się cieszę, że nasz

  Też się cieszę, że nasz burmistrza nie szaleje i nie pospiesza inwestycji. Deczno miało być skończone do 9 grudnia 2022 roku a jak ostatnio pokazał wszystkim rady Woźniak będzie to raczej grudzień 2023. Jest git. 

 3. Anonim

  18 października 2022 14:45

  Gmina Bukowiec wychodząc na

  Gmina Bukowiec wychodząc na przeciw potrzebom mieszkańców Krupocina (głównie chodzi o działki nad jeziorem Branica). Postanowiono że ma powstać tam wodociąg. Urząd Gminy przyjął zaliczki od chętnych po 2 tys. złotych. Minął rok a ze strony urzędników cisza, ani słowa wyjaśnienia dla zainteresowanych. Nie wspomnę o inflacji te 2 tys. nie są już tyle warte. Być może te wpłaty są już częścią jakiejś zrealizowanej inwestycji w gminie, a ci co wpłacili kasę może zapomną i nie będą się upominać o wodociąg lub pieniądze. Niech to będzie taka łyżka dziegciu do tej Bukowieckiej beczki miodu.

 4. Jan

  18 października 2022 15:13

  Gmina Drzycim to potęga!!!

  Gmina Drzycim to potęga!!! Tylko jeszcze siedzibę do Gródka przenieść i będzie pięknie. Jest moc!

  • Powiat

   18 października 2022 19:57

   Jest potęgą odebrania nie

   Jest potęgą odebrania nie zgodnym oznaczeń drogowych na wybudowanych nowych odcinkach dróg co odebrał w tym roku.Widać jaka nie udolny wójt i urzędnicy.

 5. Koło

  18 października 2022 15:19

  Powiat w sumie bardzo marnie

  Powiat w sumie bardzo marnie tu wypada. Szkoda, że starosta nie miała odwagi powiedzieć jaka część tej kasy to pieniądze podarowane przez poszczególne gminy.

 6. Roman

  18 października 2022 15:37

  Z innej Życiowej beczki – –

  Z innej Życiowej beczki – – panie Burmistrzu – jest Pan tylko włodarzem miasta i gminy!! Kiedy zrealizuje Pan plan – – rządzących państwem!! Kiedy pomorze pan – – – ludziom potrzebującym węgla na zimę?? Bądź pan – – bliżej ludziom potrzebującym!! Po To jesteś – – burmistrzem!! Nie rób pod górkę – – ludziom – – którzy starają się ludziom pomóc (PREMIEROWI) UWIERZ ŻE TO JEST NAJLEPSZY PREMIER – W NASZEJ (DEMOKRACJI) SYN LEGENDY SOLIDARNOŚCI – – PRZEJDZIE DO HISTORII KRAJU!! PRZECIEŻ MÓGŁ ROBIĆ KARIERĘ W BANKU – – ZA WIELKIE PIENIĄDZE – – A CO WYBRAŁ!! SŁUŻBĘ DLA KRAJU – – ZA DUŻO MNIEJSZE PIENIĄDZE!! 

  • Tomzik

   18 października 2022 16:16

   Teraz mam dylemat czy to

   Teraz mam dylemat czy to zwykłe trolowanie czy najwyższy czas uciekać z tego kraju, bo jeżeli znowu tylu asów będzie miało takie samo zdanie w kolejnych wyborach to zabiorą mi ostatnie uczciwie zarobione grosze i zasadzą kopa w d.. tak, że wyląduję pod mostem albo na dworcu. 

   • Anonim

    18 października 2022 22:54

    uciekaj do Puertoryko na

    uciekaj do Puertoryko na białym koniu.. będziemy tęsknić. baaaj

    • Tomzik

     19 października 2022 09:50

     Jak już prezesowi się skończą

     Jak już prezesowi się skończą źródełka na rozdawnictwo, bo zła unia nie chce dać i złe niemce nie chcą dać i na skutek inflacji, spowodowanej oczywiście przez Tuska, peło i Putina a nie bandę nieudaczników przy korycie, normalni i uczciwie pracujący ludzie też już nie będą mieć z czego sponsorować to uwierz – zatęsknisz. Pytanie tylko czy dalej będziesz mieć taki „cięty” dowcip. 

  • Qwerty

   18 października 2022 18:54

   Pomorze jest na północy 

   Pomorze jest na północy 

  • Fakt

   18 października 2022 19:28

   Dodajmy że mógł robić karierę

   Dodajmy że mógł robić karierę w banku zagranicznym sprywatyzowanym przez tych co tak teraz krytykuje. No mi był kiedyś doradcą Tuska, są jeszcze teksty prasowe sprzed lat, gdy go wychwalał 🙂 Ot prawdziwy bohater 🙂

   • 70 mln zł = 1 sasin

    18 października 2022 21:11

    Ciekaw jestem jak on zrobił

    Ciekaw jestem jak on zrobił tę karierę w największym banku – samym łgarstwem, ciągłym kłamstwem, intrygami, zwalaniem winy na innych, to umie najlepiej

   • 70 mln zł = 1 sasin

    18 października 2022 21:34

    plus.gloswielkopolski.pl

    plus.gloswielkopolski.pl/delfin-kim-jest-premier-mateusz-morawiecki-w-ksiazce-piotra-gajdzinskiego/ar/c1-14137105

 7. Widz

  18 października 2022 16:48

  A wczoraj widziałem że jakaś

  A wczoraj widziałem że jakaś wioska w Polsce wybudowała sobie park zdrojowy. I nie wierzę że mają większy budżet od Świecia a mają napewno odwazniejszego włodarza

  • ben

   18 października 2022 21:31

   Widz, ale konkretnie jaka

   Widz, ale konkretnie jaka wioska, jaki włodarz był taki odważny, tak sobie może każdy napisać. Napisz konkretnie.

 8. Warcisław

  18 października 2022 16:52

  Panie burmistrzu Pruszcza i

  Panie burmistrzu Pruszcza i co ? Aglomeracja nie dała? Tak się pan chwalił.Ale plama.

  • Anonim

   18 października 2022 17:36

   Ranking obejmuje lata 2019-21

   Ranking obejmuje lata 2019-21, a Pruszcz jest miastem od 2022, więc kto tu dał plamę? Chyba ty.

 9. Burmistrzu

  18 października 2022 19:00

  Nie trzeba było witać

  Nie trzeba było witać Premiera gwizdkami, chcesz polityki to musisz przyjąć efekty swojego zaangażowania w coś co kłóci się z ustawą o samorządzie gminnym, przestań słuchać swojego mentora!

  • Hmmm ciekawe

   18 października 2022 19:24

   Po pierwsze Kułakowski nie

   Po pierwsze Kułakowski nie witał premiera gwizdkami, skąd masz takie wiadomości? Po drugie co się kłóci z ustawą o samorządzie? To, że jak ktoś jest przeciwko aktualnie rządzącemu premierowi to powinien zostać ukarany? Kiedyś kto i na co dostawał pieniądze decydowały kryteria punktowe, PiS je zlikwidował i daje kasę uznaniowo. To jest ta prawość i sprawiedliwość? 🙂

   • Mądralo

    19 października 2022 00:19

    Aktywność polityczna,

    Aktywność polityczna, burmistrz ma zajmować się tym co nakłada na niego ustawa o samorządzie gminnym, a jak chce polityki to, rezygnacja ze stanowiska i start w wyborach na posła czy senatora.

  • Anonim

   18 października 2022 22:58

   hahahh, aż mi się przypomniał

   hahahh, aż mi się przypomniał ten pan co z gwizdkiem co gwizdał na premiera, stał ze zniczami przy sądzie, a ostatnio witał marszałka województwa w stroju rowerzysty XD Świecie mogłoby być obiektywne politycznie, ale niestety. Kiedyś krążyła taka legenda, że tak jest

 10. Ada

  19 października 2022 09:31

  Lniano wstyd, Pani Wójt nic

  Lniano wstyd, Pani Wójt nic się nie opłaca ale przyjmować dodatkowych pracowników to się opłaca.. Chyba czas na emeryturę, mam nadzieję że to ostatnia kadencja.

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Na ratunek rzucono niemal maksymalne siły. Tuż przed godz. 19.00 w kierunku ulicy Łokietka w Świeciu pędziły wozy strażackie ze wszystkich kierunków.

Wiadomości

Nastolatka kierującego motocyklem bez prawa jazdy zatrzymali policjanci z posterunku w Dragaczu. Powiadomiona o zdarzeniu matka chłopca, przyjechała po niego na miejsce zdarzenia, tyle...

Wiadomości

Wygrana Rafała Pilarskiego jest sporym zaskoczeniem. Zarówno dla niego samego, jak i Zofii Topolińskiej, która piastowała urząd wójta od 1995 roku. Co ta zmiana...

Wiadomości

Dziś w grudziądzkim szpitalu zmarł wieloletni prezes stowarzyszenia diabetyków w Świeciu i radny gminy Świecie Zdzisław Lintowicz. Miał 70 lat.

Wiadomości

Komisariat Policji w Nowem zorganizował spotkanie adresowane do uczniów Zespołu Szkół w Nowem. Planujący związać się z to służbą mieli okazję przyjrzeć się pracy...

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Na ratunek rzucono niemal maksymalne siły. Tuż przed godz. 19.00 w kierunku ulicy Łokietka w Świeciu pędziły wozy strażackie ze wszystkich kierunków.

Wiadomości

Policjanci ukarali wysokim mandatem kierowcę, który na parkingu w Świeciu prezentował moc silnika i hałaśliwe dźwięki tłumika swojego samochodu. Policja zapowiada "zero tolerancji".

Wiadomości

W wyniku zderzenia motocykla z samochodem osobowym, mężczyzna prowadzący jednoślad trafił do szpitala. Do porannego wypadku doszło w centrum Świecia.

Wiadomości

W największej świeckiej szkole ponadpodstawowej niemal zawsze jest tłoczno. Jednak dziś na korytarzach ZSP było wyjątkowo dużo młodych ludzi. Wszystko za sprawą ósmoklasistów chcących...

Extra Nowe

Zbigniew Kloska, dyrektor Gminnej Przychodni w Nowem, po ponad 42 latach pracy przechodzi na emeryturę. Ale z placówką się nie rozstaje. - Jeśli będę...

Wiadomości

Nastolatka kierującego motocyklem bez prawa jazdy zatrzymali policjanci z posterunku w Dragaczu. Powiadomiona o zdarzeniu matka chłopca, przyjechała po niego na miejsce zdarzenia, tyle...

Wiadomości

Wygrana Rafała Pilarskiego jest sporym zaskoczeniem. Zarówno dla niego samego, jak i Zofii Topolińskiej, która piastowała urząd wójta od 1995 roku. Co ta zmiana...

Wiadomości

Do 3 lat więzienia grozi kobiecie i mężczyźnie zatrzymanym w weekend przez policję.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama