Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Ten bruk był niemal znakiem rozpoznawczym Świecia. Cieszycie się czy żałujecie, że zastąpił go asfalt?

Dla jednych to normalna kolej rzeczy, związana z rozwojem miasta, dla innych fragment historii, który powinno się pielęgnować. Tym bardziej, że w Świeciu nie ma zbyt wielu zabytków.

Udostępnij
23kostka

REKLAMA


Na przełomie XIX i XX w. bruk był szczytem marzeń mieszkańców. Nie trzeba było w końcu brodzić w błocie po polnych ulicach. Kamienice i mieszkania przy wybrukowanych ulicach zyskiwały na wartości. Kostka brukowa była tym, czym obecnie jest asfalt.

Jedna z pozostałości bruku, pokrywającego niegdyś wiele ulic i placów Świecia, przetrwała na 500-metrowym fragmencie ul. Wojska Polskiego. Zaczynała się na skrzyżowaniu z ul. Jesionową i kończyła około 150 m przed ul. Świętopełka.

Przy okazji budowy ronda koło Nowego Szpitala, postanowiono pokryć ten odcinek asfaltem. Kiedy droga zostanie oddana do użytku, ziszczą się życzenia większości kierowców, bo znikną nierówności i hałas towarzyszący jeździe po kostce brukowej.
REKLAMA

Nie zmienia to faktu, że niektórzy świecianie patrzą na ten „znikający” element historii z sentymentem:

Stało się. Nie ma już „świeckiej kostki”. Dzieło rąk ludzkich, które wytrzymało taką próbę czasu zostało zasypane i zakryte asfaltem. Od teraz tylko starsi mieszkańcy grodu będą wiedzieć o co chodzi w pojęciu „świecka kostka". Tak samo jak „u Baty”, „pod czwórką”, „słodką dziurką” czy „za pomnikiem” – ubolewa na stronie KaMuHa, czyli Klubu Miłośników Historii, muzyk Wojciech „Fazi” Radtke.

Na różnych stronach na Facebooku rozwinęła się nawet dyskusja na temat zabytkowego bruku. Jedni byli za tym, że powinien zostać, inni, że był to uciążliwy relikt starych czasów.
REKLAMA

Co roku w powiecie dostawaliśmy wniosek podpisany przez wielu mieszkańców o likwidację tej kostki. Mieszkanie przy tej części Wojska Polskiego było uciążliwe. Porozmawiajcie z kimś, kto tam mieszka, a i transport do szpitala po tym odcinku nie należał do przyjemnych. Rozumiem pewien sentyment, bo i sam pamiętam jak w latach 80. dojeżdżałem do szkoły do Grudziądza i po powrocie często kostka wybudzała mnie w autobusie. Idziemy jednak z postępem – argumentuje w jednym z wpisów Dariusz Woźniak, radny miejski i skarbnik powiatu.

Kostka nie zniknie jednak całkowicie z ul. Wojska Polskiego. Posłuży do wyłożenia pierścienia budowanego właśnie ronda. Przebudowę tego fragmentu głównej ulicy miasta finansują wspólnie powiat, gmina Świecie i Fundusz Dróg Samorządowych. Łączny koszt to nieco ponad 3 mln zł.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (23)

 1. Franki

  21 lipca 2020 11:03

  Wydaje mnie się że ludzie

  Wydaje mnie się że ludzie mają ważniejsze sprawy niż zastanawiać nad brukem.

  • Jacy

   21 lipca 2020 12:42

   Milcz jeśli nie masz nic

   Milcz jeśli nie masz nic mądrego do powiedzenia.

 2. Witek

  21 lipca 2020 11:11

  Jak za coś weźmie się Pan

  Jak za coś weźmie się Pan Dariusz Woźniak to wszystko zniszczy nawet bruk.

  Dobrze, że nie został Burmistrzem to wtedy byśmy mieli armagedon.

  • Ggg

   21 lipca 2020 11:44

   Weź skończ Witek!

   Weź skończ Witek!

   • depka

    21 lipca 2020 13:22

    Ggg, czyżbyś Darek Wu?

    Ggg, czyżbyś Darek Wu?

    • Ggg

     21 lipca 2020 21:06

     Nie, Piotr;)

     Nie, Piotr;)

 3. Bartek

  21 lipca 2020 11:13

  Jak dla mnie bardzo dobrze,

  Jak dla mnie bardzo dobrze, ze w koncu ktos pomyslal nad jej usunieciem. W takim stanie juz byla, ze trzeba bylo slalomem jezdzic zeby czasem zawieszenia sobie nie wytluc. Nie wspominajac o tym ze zimą byla bardzo sliska. 

 4. Mieszkaniec

  21 lipca 2020 11:41

  Może i fajnie że znikła. Ale

  Może i fajnie że znikła. Ale miło by było jak by został choć parę metrów gdzies w widocznymi miejscu ulozonej dla upamiętnienia jak kiedyś robiono ulice które przetrwały ponad 100 lat w niezłym stanie i z nie zapomnianym wzorem. Niczym pomnik dla młodych pokoleń że był taką drogą przez świecie. Dosłownie symboliczne kilka metrów.

 5. Edek

  21 lipca 2020 11:42

  już dawno miał być asfalt lub

  już dawno miał być asfalt lub beton na ul WP w zamian mieliśmy dać bruk. Ale nie było na to zgody.

 6. Nikt znany

  21 lipca 2020 12:02

  Można było tych kostek użyć

  Można było tych kostek użyć na nowym rondzie i ułożyć np. napis Świecie wita! Oczywiście nie na jezdni tylko na samej wyspie ronda. Zostła by pamiątka.

  • Anonim

   21 lipca 2020 12:27

   Taaa , tyle że tego nie

   Taaa , tyle że tego nie wydłubali tylko zalali więc z czego napis układać ? 

   • Nikt znany

    21 lipca 2020 12:53

    No właśnie i tu jest pies

    No właśnie i tu jest pies (bruk) pogrzebany 🙂 

 7. Budowlaniec

  21 lipca 2020 12:23

  Taki budulec przykryć warstwą

  Taki budulec przykryć warstwą asfaltu marnotratctwo. A można było naprawde zrobić z tego ładne ścieżki w parkach przy urzędach. Była i by pamiątka i duzo lepiej niż dziszejsza kostka betonowa. Ale cóż myślenie boli.

  • Lukas

   22 lipca 2020 09:27

   Budowlaniec, a jaki byłby

   Budowlaniec, a jaki byłby tego koszt. Nowa warstwa pod asfalt itd. Za 100 lat ludzie pewnie będą mieli podobny problem np. z nawierzchnia Dużego Rynku, zostawić, wymienić? 

 8. świeciak 70+

  21 lipca 2020 13:27

  Mój dziadek w grobie się

  Mój dziadek w grobie się przwraca, w okresie międzywojennym,

  był jednym z tych, którzy brali udział w układaniu kostki, wówczas, na ulicy dworcowej.

 9. RONIN

  21 lipca 2020 14:26

  Solidna zima będzie

  Solidna zima będzie sprawdzianem wykonania asfaltu, wtedy może kostka granitowa pokazać „rogi” i sama o sobie przypomni. Do zobaczenia na wiosnę…

  • Anonim

   21 lipca 2020 15:38

   To samo myślałem, będą

   To samo myślałem, będą większe dziury niż były. Ale nie chodzi żeby zrobić dobrze, ale o to żeby było co naprawiać.

  • Taaaa

   21 lipca 2020 21:53

   Na pozostałej części też jest

   Na pozostałej części też jest kostka przykryta masą bitumiczną i jakoś po zimie (a było już ich sporo) wielkich dziur nie ma.

 10. .......

  21 lipca 2020 15:21

  Mimo młodego wieku, myślałem

  Mimo młodego wieku, myślałem że się nie doczekam dnia w którym będą zrywać ten pożal się boże bruk

  • masz rację

   22 lipca 2020 10:01

   Nie doczekasz, bo zrywany nie

   Nie doczekasz, bo zrywany nie będzie. Przykryty asfaltem jeszcze da o sobie znać za kilka lat (po okresie gwarancji nawierzchni asfaltowej).

   Szkoda, że nie wpadł ktoś na pomysł, aby ten bruk zdjąć i zdeponować na jednym z kilku placów w okolicy, gdzie spokojnie możnaby wykorzystać go przy dalszych inwestycjach i wyeksponować go w odpowiedni sposób.

   Szkoda materiału.

   • Anonim

    22 lipca 2020 10:49

    rowniez uwazam,ze to wielkie

    rowniez uwazam,ze to wielkie marnotrastwo tak szlachetnego materialu,ktory mozna bylo jeszcze wykorzystac na wiele lat np.przy zamku,w parkach itp…w przeciwienstwie do kruszacej sieszybko koski cementowej…znowu ktos podjal decyzje i nikt za to nie odpowiada…ciekawe ile do tej pory tej kostki m kw.zalano asfaltem i czy przy okazji ktos nie zrobil interesu?

 11. Jozef

  21 lipca 2020 17:11

  Nareszcie 🙂

  Nareszcie 🙂

 12. Mieszkaniec

  21 lipca 2020 20:44

  A może zamiast jakiś głupich

  A może zamiast jakiś głupich murali zrobić coś w rodzaju starych zdjęć umieszczonych w różnych punktach miasta przedstawiających to samo miejsce ale dawniej. Żeby i mieszkańcy i goście mogli podziwiać jak zmieniło się Świecie. Z krótkim opisem kiedy to było. Wielkie Zdjęcia ustawione dokładnie w miejscu wykonania zdjęcia. 

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Wiadomości

- Kiedy przyjeżdżam na grób babci, łzy same płyną mi do oczu, kiedy widzę tragiczny stan cmentarza, na którym jest pochowana – mówi Brygida...

Wiadomości

Około 2 mln zł ma kosztować rozbudowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu wraz z wymianą dachu nad starą częścią budynku. Inwestycja ma ruszyć w 2024...

Wiadomości

Ta inwestycja nie ma szczęścia do wykonawców. Najpierw był kłopot z jego wyłonieniem. Gdy w końcu znalazł się kolejny, okazało się, że nie jest...

Reklama