Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Ten piękny, dostojny bielik nie przeżył zderzenia z pociągiem. To już kolejny wypadek

Bieliki, często nazywane są orłami, chociaż nimi nie są. W rzeczywistości ten duży drapieżny ptak należy do rodziny jastrzębiowatych. Niestety, ich zwyczaje często bywają dla nich zgubne.

Udostępnij
orzel

REKLAMA

Kilka dni temu odnaleziono martwego bielika po zderzeniu z pociągiem na terenie Leśnictwa Rulewo na pograniczu gmin Jeżewo i Warlubie. To już 12 martwy bielik w ciągu 7 lat odnaleziony po zderzeniu z pociągiem na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa, w skład którego wchodzi Leśnictwo Rulewo.

- Mechanizm, na skutek którego dochodzi do zabicia ptaków jest zawsze ten sam. Najpierw na torach pojawia się padlina, która przyciąga jak magnes bieliki. Jak wykazują badania telemetryczne, ptaki te cechuje doskonała pamięć do miejsc, w których mogą bez wysiłku odnaleźć pokarm. Padlina o tej porze roku stanowi podstawę ich diety – informuje Nadleśnictwo Dąbrowa.
REKLAMA

Dane z terenu Nadleśnictwa Dąbrowa na temat śmiertelności bielika w wyniku kolizji z transportem kolejowym gromadzi leśniczy Adam Szymański. Niestety, nie napawają one optymizmem.

- Można mieć tylko nadzieję, że w niedługim czasie przy modernizacji i dostosowaniu linii kolejowej do prędkości 200 km/h, tory zostaną zabezpieczone przed wtargnięciami kopytnych - dodaje nadleśnictwo.

Nadleśnictwo Dąbrowa prosi o przekazywanie informacji o martwych bielikach pod adresem mailowym adam.szymanski@torun.lasy.gov.pl.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (9)

 1. ....,

  25 listopada 2020 09:32

  A to nie był Covid ?

  A to nie był Covid ?

 2. Jan

  25 listopada 2020 09:47

  Niemasz nic sensownego do

  Niemasz nic sensownego do napisania to zamilcz bezmozgu. 

  • ....,

   25 listopada 2020 09:56

   Lubię jak się tak wypowiadasz

   Lubię jak się tak wypowiadasz ha ha 

 3. Lol:)

  25 listopada 2020 11:50

  A co na to pan Dariusz W.

  A co na to pan Dariusz W. główny zawiadowca w naszym mieście? Gdyby kolej dotarła do naszego miasta według wizji pana Darka to on będzie miał krew bielików na rękach 🙂

 4. Suliran

  25 listopada 2020 17:41

  Racje mieli mieszczanie w

  Racje mieli mieszczanie w Świeciu że nie chcieli kolei żelaznej, jak była w XIX wieku budowana linia do Tczewa.

  • Historyk

   26 listopada 2020 07:48

   Gdy budowano linię kolejową

   Gdy budowano linię kolejową do wielkich miast, świecie była takim samym zadupiem jak w obecnej chwili,I nikt nie bierze pod żadne rozmyślanie koleji w tej dziurze. Była w latach 90 kolej i jeździł dyliżansem tylko konduktor. Piwpaw 🙂

 5. Anonim

  26 listopada 2020 05:51

  Mógł odbić w prawo tym

  Mógł odbić w prawo tym pociągiem to by go jakoś wyminął 

  • Oh

   26 listopada 2020 07:44

   Tobie mózg odbili przy

   Tobie mózg odbili przy porodzie zamiast w dupsko dostałeś w mordę i efekty widać.

 6. Suliran

  26 listopada 2020 11:37

  Dlaczego redakcja napisała

  Dlaczego redakcja napisała tylko o bieliku ?  A co z wroną która zginęła w tym samym miejscu we wrześniu ? Kto stoi za tym, by czytelnicy nie dowiedzieli sie całej prawdy ? Czy to dlatego że wrona była czarna ? Stop rasizmowi ! Stop dyskryminacji ! Stop językowi nienawisci ! Stop ksenofobii ! Stop dziennikarskiej manipulacji za pieniądze z USA ! 

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Wiadomości

Podczas czwartkowej sesji burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski uhonorował Oliwię Raniszewską, która znalazła się w gronie 50 najlepszych uczniów na świecie oraz Katarzynę Wenerską, siatkarkę,...

Wiadomości

Około 2 mln zł ma kosztować rozbudowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu wraz z wymianą dachu nad starą częścią budynku. Inwestycja ma ruszyć w 2024...

Reklama