Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Trwają poszukiwania lokalu dla pogorzelców z Gruczna

- Jedno mieszkanie jest kompletnie spalone, dwa pozostałe ucierpiały trochę mniej, ale i tak jeszcze długo nie będą nadawały się do tego, aby w nich bezpiecznie zamieszkać - relacjonuje Jan Chudziński, sołtys Gruczna. - W tej chwili szukamy lokalu dla trzyosobowej rodziny.

Udostępnij
pozar-gruczmno

REKLAMA

Nie wiadomo, jakie byłby skutki wtorkowego pożaru, gdyby nie lekki sen seniorki, której mieszkanie znajdowało się najbliżej piekarni. To ona zauważyła dym i o 4.00 wszczęła alarm. Niestety, ze względu na bliskie sąsiedztwo z miejscem pożaru, jej mieszkanie ucierpiało najbardziej.

- Jest całe spalone i zalane - mówi Jan Chudziński, sołtys Gruczna, który od rana był zajęty udzielaniem wsparcia pogorzelcom. - Wspomniana seniorka zamieszka tymczasowo u córki. Druga pani przeprowadziła się do syna. Teraz szukamy jakiegoś lokalu dla trzyosobowej rodziny.

Reklama
Reklama

Rozważane są dwa warianty. Pierwszy z nich to jeden z pustostanów świeckiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, drugi to w zasadzie niewykorzystany, pusty dom katechetyczny. Wiele zależy od tego, w jakim stanie jest mieszkanie będące w zasobach ZGM. Okaże się to w ciągu najbliższych godzin.

Chociaż z zewnątrz budynek, w którym mieszczą się sklep i mieszkania, nie wygląda na bardzo zniszczony przez żywioł, to w środku prezentuje się już znacznie gorzej.
REKLAMA

- To stara konstrukcja - zauważa sołtys. - Nie wiadomo, jakie straty spowodowały ogień i woda. Będzie to można ocenić dopiero za jakiś czas. W tej chwili trudno o czymś przesądzać.

Reklama
Reklama

Jest natomiast niemal pewne, że dzisiejszy pożar był kresem działalności piekarni w Grucznie, należącej do Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Świeciu. Jej wyroby cieszyły się dużą popularnością. Można je było kupić nie tylko w miejscowym sklepie, ale też w Świeciu, Pruszczu, Bukowcu czy Janiej Górze. Wypieki codziennie dostarczano też do Szpitala Uniwersyteckiego im. A. Jurasza w Bydgoszczy.

- To wielka strata - ubolewa Chudziński. - Piekarnia nadawała klimat temu miejscu. Zapach świeżych wypieków zawsze wszystkim miło się kojarzył.  
REKLAMA

Piekarnia w Grucznie była jedną z dwóch należących do GS w Świeciu. Teraz, by nie stracić stałych odbioców, produkcję będzie musiał zwiększyć drugi zakład w Przechowie.

Reklama
Reklama

Ogień prawdopodobnie pojawił się w części, gdzie wypiekane jest pieczywo, w sąsiedztwie pieca. Nie wiadomo jeszcze, dlaczego. Straty mogły wynieść nawet 500 tys. zł. Dokładna kwota będzie znana po ich dokładnym oszacowaniu przez właściciela budynku.

Czytaj też Pożar piekarni w Grucznie. Pięć osób straciło mieszkania. Straty mogą być ogromne [zdjęcia]

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
83 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Przecież i tak planowano

Przecież i tak planowano zamknąć piekarnie na koniec tego roku kalendarzowego, to się sama zamknęła jak widać i przynajmniej już nie będzie tak kopcić na całe Gruczno czarnym dymem, który zdecydowanie bardziej było czuć niż te świeże wypieki. 

A jeszcze parę miesięcy temu,

A jeszcze parę miesięcy temu, było napisane, że wcale nie pachniało świeżym pieczywem, a śmierdziało dymem z komina i mieszkańcy mają dosyć sąsiedztwa piekarni. Był na tym artykuł na ekstra świecie. 

Pieczywo z Przechowa jest do

Pieczywo z Przechowa jest do bani.Kużwa już nikt chyba nie potrafi piec chleba jak kiedyś.Tylko same mrożonki ludzią wciskają.

Do kowala niech idą na parę

Do kowala niech idą na parę dni 

Reklama

Panie sołtysie Gruczna  to

Panie sołtysie Gruczna  to chyba jakiś żart Pana wypowiedź?pomagał pan może ale raczej po swoim śniadaniu.od 4 jak pożar wybuch do  godz 8 wogole nie byli pana widać ,a osoby potrzebujące pomocy już dawna ja otrzymały od osób będącymi świadkami.mieszkanie zostało zalane ,ponieważ pożar mu zagrażał ,a jak wynika z pana wypowiedzi  mieszkanie zostało całkowite spalone i zalane.jest zniszczone fakt ale nie spłonęło.wiec na drugi raz jak zacznie się pan wypowiadać proszę być  pewnym swojej wiedzy .na szczęście nie wstawili w artykule Pana zdjęcia na tle spalonej piekarni.

śmierdzieć śmierdzi ale

śmierdzieć śmierdzi ale wałkiem

Pan Janek się nadaje do

Pan Janek się nadaje do tarcia chrzanu w Kassel a nie na sołtysa 

Niech sołtys pomoże

Niech sołtys pomoże pogorzelcom z własnej wsi tak pajacuje i gdzie teraz jest? Wypowiada się jak wgl go nie było tam .brawo panie Janie.  Wez pan kamer nasraj więcej i siedź w domu i obserwuj 

Reklama

Te chudzinski sto razy stałem

Te chudzinski sto razy stałem.kolo GS i gdzie ty czułeś zapach pieczywa baranj3 chyba ku.3wa zapach sadzy z komina. Baran j3tses i się ośmieszasz 

Z wielką przykrością

Z wielką przykrością stwierdzam, że Gruczno to wioska coraz głupszych ludzi. Po prostu wstyd. Jak można pisać takie farmazony?? I to w takiej chwili?? Chciałem przypomnieć, że sołtys został wybrany w demokratycznych wyborach. Czyż nie??  

Taka prawda Polski gebels

Taka prawda Polski gebels całe życie siedzial w rajchu a teraz wielkiego patryjote udaje i rodowitego Gruczniaka czego on nie zrobił dla Gruczna a gowno zrobił kwiaty trzy razy w lato podlal i tyle. a jak przychodzi do pomocy to nie ma człowieka.  ścieżka i nowy asfal byly już w planach jak jeszcze siedział w Kassel i rowery skręcał czy tam szparagi zbierał a tłuki myślą ze to jego zasługa 

Jedna osoba pisze z kilku

Jedna osoba pisze z kilku nicków jakiś nieudacznik zazdrości Panu Janowi ze coś w życiu osiągnął dlatego.musi teraz płakać w komentarzach na gazecie . Podaj swoje prawdziwe imię i nazwisko. Boli was to że siedział w Niemczech bynajmniej ma coś teraz z tego a ty jebiesz za najniższa i w wieku 60.lat zdechniesz jqk pies i nawet na pomnik rodzina nie dostanie haha j.ebane polskie owsiki

Reklama

Co ma sołtys do tego ze

Co ma sołtys do tego ze piekarnia spłonęła? Ale wy jesteście żałośni tykko w Polsce tak rzeczy mają miejsce bo każdy każdemu zazdrości . Nawet jak było w planach to co z tego chłop się dostal organizuje wydarzenia dba o wizerunek udostępnił jak rozwalali donice bo ma kamery i to pomogło tez to co wy chcecie od tego faceta? Ma swoje lata mógłby mieć w dupi3 to i nie robić nic a działa.  Bynajmniej się stara . Jako mieszkaniec i osoba neutralna zal mi jal czytam takie d3bikne komentarze. Ludzie opanujecie się lepiej idźcie pomóc d3ski zbierać po pożarze.  Wstyd mi za was 

Gdzie jest nowy Man z osp

Gdzie jest nowy Man z osp gruczno? Z tego co widze jeżdza ciągle starem

Piekarnia spalona na odprawy

Piekarnia spalona na odprawy będzie sołtys wyszedł na pajaca a chłopaczki kolejna dekadę dalej bezkarnie gonią tematy i bujaja się z ku-res-twem po nocach. cale Gruczno 

Śmiać się chce z tego

Śmiać się chce z tego żałosnego hejtu piszą to chłopaki do wzięcia co łazi z czarnym specjalem i na nic go nie stać nie weźmnie się za robotę nie ma nic tylko patrzy żeby coś za…ić

Mieszkania dla pogorzelców

Mieszkania dla pogorzelców proszę bardzo, duża plebania i dom katechetyczny, ogromną plebania w Przechowie oraz ogromna plebania w Świeciu na Farnej , gdzie są pasterze owieczek, może pomogą pogorzelcom !!!!!

To prawda uj ich strzela że

To prawda uj ich strzela że sołtys obraca milionami a im lewo starcza do 1 i nawet żelazko muszą kupować na raty 

Witam , jaki olej wchodzi do

Witam , jaki olej wchodzi do Nowego Mana z jednostki OSP Gruczno ? I jaki na dolewkę 

Pojechali na akcje z wodą ale

Pojechali na akcje z wodą ale bez oleju. Zatarli nowego mana w dwa tygodnie. #tematdlauwagi 

Brak słów na ten temat. 

Brak słów na ten temat. 

Pan sołtys ma wile z basenem

Pan sołtys ma wile z basenem to niech przygarnie pogorzelców 

Innym ludzi za odśnieżanie swojej posiadłości nie płaci to niech innym pomoże 

Może pomogą i dba o wioski ale co z tego jak i tak to nie z jego kieszeni tylko gminy a z gmina i tak ma układy 

Panie Janku niech sie pan nie

Panie Janku niech sie pan nie poddaje:)

Takiego sołtysa jak Pan jeszcze nie było w Grucznie co dba o wszystko, o ludzi ,o wioske..

PAN JANEK NAJLEPSZY SOŁTYS GRUCZNA:)

A te żałosne wypowiedzi to poprostu ZAZDROŚĆ i tyle..

A jak komuś się coś nie podoba zawsze może się wyprowadzić :p

Gdyby GSy już dawno

Gdyby GSy już dawno zbanrutowały to tego pożaru by nie było. Pielarnia była zawsze w opłakanym stanie z tym kopiącym kominem . GSy z węglem ten placy i w około aż sie prosi o dobrego gospodarza. i ten nie wykorzystany sklep na przeciwko kościoła .

Widzę że sprawa Mana

Widzę że sprawa Mana jednostki OSP Gruczno rozbudziła emocje. W sprawie wyjaśnień zapraszam do kontaktu telefonicznego 721 217 770. Tam otrzymacie potrzebne informacje. Będziecie spać spokojniej wrzodów się nie nabawicie i będziecie mieć kompleksową informacje. A swoją drogą jeżeli ktoś hejtuje ludzi którzy pomagają niezależnie od okoliczności i są w stanie zawsze nieść potrzebna pomoc to poziom takiej osoby mówi sam za siebie. Jak to mówią Bagno i 5 metrów mułu. 

Dobrze że już tego dymu z

Dobrze że już tego dymu z komina nie będzie w końcu koniec . GS samopomoc to przykład komuny ten plac z węglem to porażka i ten cały gospodarz Gs też.

Dajcie spokój z tym pisaniem

Dajcie spokój z tym pisaniem na sołtysa . Co chłop za to moze. Pożar to coś okropnego . Dobrze że.nikt bardziej nie ucierpiał. brawo dla wszystkich strażaków. I przestaniecie opisywać oczerniać własnych ziomków. 

pan Janek jest najlepszy

pan Janek jest najlepszy gdyby nie Pan Jan to do dzisiaj całe gruczno by jadło chleb ze smalcem Pan Jan przyjechał z Kassel i zastal gruczno drewniane a zostawi pozłacane. Gdyby nie Pan Janek to do dzisiaj cała wioska by bez prądu żyła 

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Dziś rano na ulicy Cukrowników w Świeciu doszło do tragicznego w skutkach potrącenia.

Wiadomości

Osiem lat trwały poszukiwania mieszkańca Świecia, za którym wystawiono czerwoną notę Interpolu - międzynarodowy list gończy. W końcu wpadł za oceanem.

Historia

Na cmentarzu menonicko-ewangelickim w Przechówku trwają prace porządkowe, remontowe i konserwatorskie. Ich zwieńczeniem ma być ustawienie tablicy opisującej historię nekropolii i ludzi, którzy mieszkali...

Wiadomości

Jak już informowaliśmy, w poniedziałek popołudniu niedaleko Świecia zderzyły się samochód osobowy i traktor. Policja podała ustalenia na temat okoliczności zdarzenia.

Wiadomości

Nowymi zastępcami burmistrza Świecia zostali Marta Karolczak i Sławomir Siemaszko. Jak wygląda podział ich kompetencji?

Wiadomości

Mł. asp. Marcin Ignatowski, policjant ruchu drogowego, w dniu wolnym od służby robił zakupy w markecie w Świeciu. Przy okazji zatrzymał sprawcę kradzieży.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Dramatyczny finał rodzinnej kłótni. Do szpitala trafiła kobieta ugodzona nożem przez syna.

Wiadomości

Mowa oczywiście o "Świeckim szturmie". Sam dystans 7 km nie jest wielkim wyzwaniem dla doświadczonych biegaczy. Znacznie istotniejsze jest to, z czym będą musieli...

Wiadomości

Na Świeckim Pikniku Motoryzacyjnym będzie można obejrzeć zarówno klasyki, jak i współczesne auta. Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie przygotowano z tej okazji.

Sport

Krzysztof Zieliński zastąpi na stanowisku prezesa Wisły Gruczno Mariusza Przesmyckiego, który żegna się z zasiadaniem we władzach klubu, po tym, jak został zawieszony przez...

Wiadomości

Policja nadal szuka sprawcy lub sprawców włamania do sklepu PSS Społem w Świeciu.

Sport

Wda Świecie potrzebowała tylko jednego punktu, aby znaleźć się w trzeciej lidze. Wygrana z Cuiavią Inowrocław dała klubowi upragniony awans.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Nowymi zastępcami burmistrza Świecia zostali Marta Karolczak i Sławomir Siemaszko. Jak wygląda podział ich kompetencji?

Wiadomości

Dramatyczny finał rodzinnej kłótni. Do szpitala trafiła kobieta ugodzona nożem przez syna.

Wiadomości

Mowa oczywiście o "Świeckim szturmie". Sam dystans 7 km nie jest wielkim wyzwaniem dla doświadczonych biegaczy. Znacznie istotniejsze jest to, z czym będą musieli...

Wiadomości

Na Świeckim Pikniku Motoryzacyjnym będzie można obejrzeć zarówno klasyki, jak i współczesne auta. Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie przygotowano z tej okazji.

Wiadomości

Policja nadal szuka sprawcy lub sprawców włamania do sklepu PSS Społem w Świeciu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo