Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Veolia uruchomiła kotłownię gazową. Co na tym zyskają świecianie? [zdjęcia]

W środę oficjalnie uruchomiono nową kotłownię gazową w ciepłowni Veolia Północ w Świeciu, która jest głównym dostawcą energii cieplnej w mieście. Spółka planuje kolejne inwestycje proekologiczne, co wpłynie na poprawę jakości powietrza w mieście.

Udostępnij
veolia-nowy-kociol-czolo-1

Kotłownia gazowa w Świeciu powstała w miejscu, w którym wcześniej znajdował się piec olejowy. Nowy system opiera się na trzech kotłach, każdy o mocy 2,8 MW.

Energia wytwarzana przez tę instalację będzie zasilać przede wszystkim budynki wielorodzinne przy ulicach Sobieskiego i Łokietka. To najmłodsza część osiedla Marianki.

Strategia Veolii w naszym kraju zakłada pełną dekarbonizację swoich ciepłowni do 2030 r., czyli wyeliminowanie emisji dwutlenku węgla, co wymaga przestawienia się z paliw kopalnych na alternatywne niskoemisyjne źródła energii.

Reklama
Reklama

Konsekwencją jej wdrożenia będą efektywne energetycznie i jednocześnie przyjazne środowisku instalacje ciepłownicze w ponad 60 miastach, gdzie spółki z grupy Veolia Term prowadzi swoją działalność.

- Odpowiedzią Grupy Veolia w Polsce na wyzwania klimatyczne jest konsekwentna dekarbonizacja systemów ciepłowniczych - mówi Magdalena Bezulska, prezes Veolia Term. - Projekty te realizujemy we współpracy z samorządami, gdyż lokalna synergia pozwala w optymalny sposób podnosić efektywność energetyczną sieci ciepłowniczej. Udana współpraca przynosi wszystkim partnerom korzyści zarówno środowiskowe, jak i ekonomiczne.

Kluczem do sukcesu, jak zaznacza Magdalena Bezulska, jest podejmowanie w ramach transformacji energetycznej takich działań, które gwarantują bezpieczeństwo dostaw ciepła.

Reklama
Reklama

- Dlatego wspólnie z partnerami samorządowymi każdorazowo poszukujemy indywidualnie dobranych rozwiązań, co znajduje odzwierciedlenie w wyborze technologii oraz paliwa, które w danej lokalizacji zastąpią węgiel. Po raz kolejny możemy pochwalić się udanym wdrożeniem. Tym razem z jego efektów skorzystają mieszkańcy Świecia - podkreśla prezes Veolia Term. 

Pozytywnie współpracę z Veolią ocenia burmistrz Świecia.

- Niezmiennym celem działań naszego samorządu jest zagwarantowanie mieszkańcom bezpiecznych i stabilnych dostaw energii - podkreśla burmistrz Krzysztof Kułakowski. - W niespokojnych obecnie czasach to priorytetowe wyzwanie. Otwarcie przez Veolię nowej instalacji przybliża nas do realizacji naszych zamierzeń. Co więcej, nowa kotłownia niesie z sobą także wiele korzyści środowiskowych, wpływając tym samym pozytywnie na komfort życia mieszkańców Świecia.

Reklama
Reklama

Po przecięciu wstęgi, uczestnicy środowej uroczystości mieli okazję obejrzeć z bliska nie tylko nową kotłownię, której zgrabna konstrukcja robi wraże, ale także starą cześć, w której nadal jako paliwo wykorzystywany jest węgiel. Jego udział będzie jednak stale malał, co już za kilka lat powinno przełożyć się na poprawę jakości powietrza w mieście.

Zobacz poniżej galerię zdjęć.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
59 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Nawet się sami ogrzać nie

Nawet się sami ogrzać nie potrafimy… 🙂 Francuzi muszą za nas to zrobić + oczywiście transfer zysków do Francji. Ci co sprzedali te firmy elektroenergtyczne i ciepłownicze, powinni być postawieni przed plutonem egzekucyjnym. Tylko czekać jak nowa władza w kraju opchnie za bezcen nasze terminale gazowe i przekop mierzei wiślanej…

Kretyński komentarz.

Kretyński komentarz.

Ciekawe o ile podniosą ceny

Ciekawe o ile podniosą ceny za ogrzewanie!

Zyskamy wyższe rachunki za

Zyskamy wyższe rachunki za ogrzewanie 

DO JPRDL Dokładnie tak jak

DO JPRDL Dokładnie tak jak piszesz piłuja gałąź na której siedzą a ty masz ginąć za CO2 A oni w Europie zakłady które miały filtry na kolanach i oczyszczalnie przenieśli do krajów trzeciego świata i tam te same zakłady  kopcą i smrodza tyle że bez filtrów i oczyszczalni  A powietrze na świecie mamy jedno ale jełopom wmowiono że my mamy europejskie powietrze .A kto sprzedał zakłady strategiczne obcym to chyba nazwisko jest znane powszechnie. 

Przecież Unia już wprowadza

Przecież Unia już wprowadza zakaz stosowania pieców gazowych od 2030r A docelowo nawet 2028r .Dalej klepcie vnie  po plecach A zostaniecie z ręką w nocniku.

Wszystko ładnie tylko co

Wszystko ładnie tylko co będzie jak zabraknie gazu. Francuzi nie będą się martwić i marznąć.

Kotły gazowe zainstalowano w

Kotły gazowe zainstalowano w tej firmie już 25 lat temu, tylko wówczas była to

spółka komunalna i nazywała się Zakład Energetyki Cieplnej. 

Panie Bartniak, pan sprawdził

Panie Bartniak, pan sprawdził co wogóle napisał w artukule? Strategia firmy Veolia zmierza do wyeliminowania emisji dwutlenku węgla i wykorzystywania paliw kopalnych do 2030 roku? 

W takim razie mam złe wiadomości dla Veolii. Gaz jest paliwem kopalnym a jego spalanie emituje co2. Pomyślcie w redakcji zanim  popełnicie kolejnego paszkwila.

CCC spoko oni usuwają

CCC spoko oni usuwają niewygodne komentarze  🙂

A się pultasek zrobił z tego pana Burmnicha a taki szczuplutki był na pensji nauczyciela wf  😉

Niech się pochwalą na ile

Niech się pochwalą na ile starczył im gaz który kupili ? Wtajemniczeni wiedzą jak było, musieli zrobić przedpłatę za gaz i chwila i gazu nie było. 

Hola panowie pozdrawiam was 

Hola panowie pozdrawiam was 

Jurka nie było! otwarcie nie

Jurka nie było! otwarcie nie ważne.

Ja się pytam czy był klecha i

Ja się pytam czy był klecha i poświęcił kotły? Jeśli nie to grozi wybuchem .

Jak jest -10 grzejniki grzeją

Jak jest -10 grzejniki grzeją ładnie, jak jest -2 już mniej a opłata taką samą . 

a ta blondyna to tam skad sie

Burmistrz ma na sobie

Burmistrz ma na sobie garniturek od przyjęcia? Trochę przykusy!

najlepsze są te kaski,,,,,,

najlepsze są te kaski,,,,,,,szkoda gadać,,,,,niektórym do twarzy…

Burmistrz od czasu jak

Burmistrz od czasu jak zarabia 20k złotych miesięcznie to strasznie jest skąpy. Serio nie stać go na 2-3 garnitury uszyte na miarę?  Albo chociaż dopasowane do jego grubszej figury? On nie reprezentuje tylko siebie ale naszą gminę również. Ogarnij się człowieku. Ten guzik z marynarki na szczęście nie wystrzelił i nie trafił kogoś w oko. 

Codziennie wyższe ceny, tak

Codziennie wyższe ceny, tak se będziemy śpiewać ze smutkiem

Jeśli chodzi o gazy, to do

Jeśli chodzi o gazy, to do EPL w Brukseli zaczynają tam puszczać  zwieracze.

Jakie piękne słowa, Veolia w

Jakie piękne słowa, Veolia w synergii z samorządem, az się łza w oku kręci. To może teraz podłaczycie stare miasto do sieci by tą dekarbonizację pociągnąc dalej? Mała rada dla gminy, bo pewnie śpią na pierzynie sukcesu i jakoś do nich jeszcze nie dotarło. Za pół roku wchodzi nowe prawo dotyczące certyfikató energetycznych. I jak wejdzie to za trzy lata burmistrz, zastepca, rada i kilku kierowników wydziału obudzi się po szyję w … majonezie. Otóż wówczas każy, dosłownie każdy budynek będzie musiał mieć świadecto energetyczne. Nie, to nie jest straszne. Robi się ciekawie gdy zdamy sobie sprawę, że do 2030 każdy budynek będzie musiał spełniać wymogi energetyczne dla klasy E, a już od 2033 dla klasy D. Obecnie większość kamienic należacych do miasta ( w zarządzie ZGM) nie spełnia nawet wymogów klasy G. Do tego od 1 stycznia 2030 nie będzie wolno w nich palić weglem. I tu robi się czekoladowo w spodniach, bo żeby zdążyć wyremontować te kamienice to miasto musiało zacząć te remonty już 2005. Co mówicie? Że nie zaczeli jeszcze nawet? No i wiecie teraz skąd będą mieli ten… majonez w spodniach. No a o wyborach to juz nawet nie wspomnę, po co ich stresować. Niech sobie żyją w zdrowiu i dostatku.

Łykajcie dalej jak pelikany

Łykajcie dalej jak pelikany tą  europejskosć A co niektórym nie starczy na waciki ale za to będą  ewropejczykami, levactwo  doprowadzi was do smalcu i to nawet bez szpyrek wymiana bateri w aucie elektrycznym to  100tyś zł .Pozdrawiam Polaków nie Europejczyków.

W tych kaskach wyglądają jak

W tych kaskach wyglądają jak diecioki.tez mi wydarzenie, Francuzi to cyganie, Tylko u góry na stołkach się pasa,a normalni ludzie traktowani jak powietrze.

Czyli dazymy

Czyli dazymy

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

W minioną sobotę blisko 200 osób świętowało ósme urodziny Fundacji Makowo. Podczas dyskoteki w tylu lat 80. prowadzono licytacje, z których dochód zostanie przeznaczony...

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama