Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

W powiecie świeckim rodzi się coraz mniej dzieci. I to mimo programu 500 plus

Ubiegły rok był najsłabszy od lat pod względem liczby urodzonych dzieci w powiecie świeckim. Jak podaje GUS, między 2011 a 2021 r. odnotowano blisko 25-procentowy spadek.

Udostępnij
500-plus1

W latach 2011-2021 populacja powiatu świeckiego zmalała z 99,5 tys. do 98,1 tys. mieszkańców. Nie jesteśmy tu wyjątkiem, bo to tendencja ogólnopolska. Wpływ na to mają migracja mieszkańców do innych regionów, emigracja zarobkowa, ale też mniejszy przyrost naturalny.

Do tego, aby pary decydowały się na większą liczbę dzieci miał zachęcać państwowy program 500 plus, funkcjonujący od kwietnia 2016 r. Sukces był jednak umiarkowany. W latach 2011-2014 w powiecie świeckim rodziło się nieco ponad 1 030 dzieci rocznie, a w 2015 r. - 996.

Po starcie 500 plus noworodków zaczęło przybywać, ale tylko w porównaniu z rokiem 2015. W latach 2016-2018 przychodziło ich na świat od 1 003 do 1 024 rocznie, czyli mniej niż przed wprowadzeniem świadczenia.

Reklama
Reklama

W kolejnych latach liczba urodzeń w powiecie świeckim zaczęła systematycznie spadać.

Jak podaje Główny Urząd Statytyczny, w 2019 r. przybyło nam 978 nowych mieszkańców, w 2020 r. - 914, a w 2021 r. tylko 790.

Zwraca uwagę fakt, że największy spadek urodzeń nastąpił w okresie rozwoju gospodarczego i niskiego bezrobocia.

Reklama
Reklama

W międzyczasie rząd zmienił przekaz informacyjny dotyczący 500 plus, przekonując, że program nie służy tylko zwiększeniu dzietności, ale przede wszystkim jest dodatkowym zastrzykiem finansowym dla polskich rodzin, zwłaszcza tych najmniej zamożnych.

I to prawda.

Jesli ktoś ma 2-3 dzieci, to comiesięczne świadczenie w wysokości 1000-1500 zł na pewno wpływa na poziom domowego budżetu i wielu rodzinom pozwala związać koniec zkońcem. Inna sprawa, że jak obliczyli ekonomiści, 500 zł wypłacone sześć lat temu, obecnie - wskutek inflacji - powinno wynosić około 670 zł, aby mieć tę samą siłę nabywaczą.

Czy Waszym zdaniem świadczenie 500 plus zachęca jeszcze do tego, aby mieć więcej dzieci?

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (37)

 1. Git

  6 września 2022 09:51

  I dobrze po co dzieci na tą

  I dobrze po co dzieci na tą nędzę sprowadzać 

  • J

   6 września 2022 09:55

   Zachęca, ale tych, którzy

   Zachęca, ale tych, którzy raczej nie powinni mieć dzieci. Pozdrawiam

 2. Olo

  6 września 2022 10:28

  Niech zwiększą do 5000 to

  Niech zwiększą do 5000 to nawet prostytutki będą zachodzić w agecjach.

  • Rak

   6 września 2022 10:51

   Olo a ty już coś zrobiłeś

   Olo a ty już coś zrobiłeś Chłopca czy dziewczynkę? A może jesteś na etapie bije konia. A 5000 to chyba myślisz o koronach czeskich?

 3. Anonim

  6 września 2022 11:14

  Te wszystkie programy

  Te wszystkie programy powodują tylko to że ludzie zaczynają szukać alternatyw pracy ale nie w Polsce. Niestety ale tutaj przestaje opłacać się pracować mieszkać i żyć. I tak wiem, gdzie indziej też trzeba pracować, ale komfort życia jest inny.

 4. Rodzic

  6 września 2022 11:16

  Ponieważ teraz ludzie wyżej

  Ponieważ teraz ludzie wyżej stawiają wygodę. Drugie dziecko i kolejne to dodatkowe nieprzespane noce ,pominięte imprezy i dodatkowa robota. 

  Patrzysz na taką rodzinę z jednym dzieckiem i już wiesz co to za ludzie których jedno dziecko przerasta. Nie myślą że drugie dziecko to tylko plus dla pierwszego zarówno w najbliższej przyszłości jak i tej dalszej. 

  No ale teraz jest wysyp karierowiczek po studiach zaocznych więc mamy sytuacje taka jaka mamy. Ona musi wrócić do pracy bo się męczy w domu. 

  Pomijam rodziny patologiczne gdzie dzieci są robione hurtowo to inna para kaloszy i bardziej świadczy nie o świadomości a raczej jej braku.

  • M.

   6 września 2022 14:16

   Wysyp karierowiczek? Wygoda?

   Wysyp karierowiczek? Wygoda? W tych czasach, jeśli tylko jedna osoba w związku ma dochód, to nie da się za to wyżyć, opłacić wszystkiego i jeszcze odłożyć. Dlatego kobiety też pracują i robią kariery. To nie z wygody. Poza tym jest też presja społeczna, co moim zdaniem nie jest do końca dobre. Jeśli kobieta nie pracuje, a zajmuje się domem, to jest nazywana bez szacunku „kurą domową”, znajomi robią przytyki- wiem, bo sama byłam w takiej sytuacji przez pewien czas. Nie przeczę- typowe karierowiczki też oczywiście istnieją, ale wydaje mi się, że to jednak mniejszość, przynajmniej w moim najbliższym otoczeniu. Większość kobiet, które znam pracuje z konieczności, nie z ucieczki przed odpowiedzialnością wychowywania potomstwa i ambicji związanych z rozwojem kariery.

   • XXX

    6 września 2022 15:27

    mozna przez kilka lat

    mozna przez kilka lat zacisnac troche pasa i sobie odpuscic pewne rzeczy typu ciagla zmiana garderoby czy inne prywatne przyjemnosci i zostawic zone w domu aby sie dobrze domem i dziecmi zajela, a nie maluchow po ludziach rzucac lub placowkach narazajac takie malenstwo na stres. 
    Poprzyzywczajali sie ludzie do standardow i sa tego efekty , ale aby poswieci troche siebie dla dziecka to juz problem takie mamy spoleczenstwo a bedzie tylko gorzej poniewaz te kobiety co teraz maja po nascie lat to łba ze smartfona juz nie beda potrafily odstawic nawet na chwile . 

    Facet powienien byc w stanie utrzymac cala rodzine przez jakis czas skoro nie daje rady widocznie duzo bledow w zyciu popelnil co do swojej drogi zawodowej.

 5. Marlena87

  6 września 2022 11:17

  Teraz jedno dziecko to taki

  Teraz jedno dziecko to taki sam wstyd jak palenie papierosów. 

  • J

   6 września 2022 11:59

   Nie ma bardziej osobistej

   Nie ma bardziej osobistej sprawy, niż rodzina, dziecko. Jaki więc to wstyd? Pozdrawiam

 6. Angol

  6 września 2022 11:27

  Co ma piernik do wiatraka??

  Co ma piernik do wiatraka???śmieszne pytanie. Jak mają się dzieci rodzić jak od dwóch lat ,,szaleje pandemia „,poziom podstawowej opieki zdrowotnej pozostawię bez komentarza, w szkołach poziom nauczania spada, zdalne nauczanie jeszcze bardziej go zaniża. W mediach ciągle mówi się o wojnie, ceny rosną, rachunki też, wiele rodzin nie wie jak przeżyć tę zimę, w chłodzie czy głodzie – fajnie , nic tylko dzieci rodzić? 500+ dobrze, 

 7. Andzej

  6 września 2022 11:49

  To niech pomyślą ci dalej z

  To niech pomyślą ci dalej z takimi dziećmi bo zachęcać chociaż nie ma czym to potrafią a co dalej jak nawet żłobków w Świeciu nie ma w przedszkolach też zaraz miejsca nie będzie bo ukraińskie dzieci mają pierszeństwo także szkoda slow i gówno burzy 

 8. Prawy

  6 września 2022 12:00

  Ostatnio chodził facet z

  Ostatnio chodził facet z penisem i oferował zwiększenie urodzeń w naszym miescie to go aresztowaliscie !!!

  • Tedy

   6 września 2022 13:25

   Nawet, prawasie, nie

   Nawet, prawasie, nie zwróciłeś uwagi na fakt, że ten który myśli penisem (ty też?) doskonale wie, że służy mu tylko do szczania.

 9. www

  6 września 2022 12:12

  W tym kraju mieć dzieci, jak

  W tym kraju mieć dzieci, jak nie masz majątku w spadku albo bogatych rodziców, to jest skazywanie dziecka na smutne życie i szkoda zachodu, żadne 500+ tego nie zmieni, tych śmieci u władzy, tej biedy, smrodu palonych śmieci i patologii.

  Dajcie 2000+ a i tak zdrowo myślący ludzie nie będą chcieli robić dzieci, bo wiedzą co im fundują. Susze, ceny energii, inflacja, wzrost temperatury na świecie, który wygoni z Afryki cofnięte w rozwoju towarzystwo tam gdzie będzie chłodniej, wskaźniki urodzin muslimów w Europie gdzie na jedno białe dziecko przypada 5 wychowanych w islamie, wojna tuż za rogiem… miłego współżycia 🙂 Dobre czasy i normalność już były.

 10. Marlenka D.

  6 września 2022 12:55

  Każdy kto ma dzieci i się

  Każdy kto ma dzieci i się starał je wychować wie jak one mu podziękowały za ogromny trud. Wychowanie dzieci to bardzo ekstremalne zadanie a i jeszcze pokolenie tiktoka nie szanuje co dla nich rodzice uczynili. Nie chcę słyszeć już o żadnych dzieciach, to wysiłek którego nikt nie doceni.. Młodzi pamiętajcie będziecie ciężko pracować , starać się a nie rzadko wasze dzieci za to was oplują, będą ćpaly,chlały . Będą miały pretensje że zbyt dużo dostały.Seks tak ale w kompletnym zabezpieczeniu.

 11. Konfa

  6 września 2022 13:05

  To pokazuje bezsens tych

  To pokazuje bezsens tych wszystkich programów socjalnych, które służą głównie kupowaniu wyborców. W tej chwili już mamy 500 miliardów zadłużenia i obecna władza nie ma jakichkolwiek hamulców, aby zatrzymać to rozdawnicze szaleństwo. Skończymy jak Wenezuela… 

 12. Ewelina

  6 września 2022 14:01

  Powiedzmy sobie szczerze,

  Powiedzmy sobie szczerze, życie bez dzieci jest dużo lepsze. Ta prawda zaczyna docierać do młodych ludzi, którzy nie chcą popełniać błędu swoich rodziców i robić dzieci tylko dlatego, że tak wypada. Tylko bez dzieci można żyć pełnią życia i nie martwić się ciągle o przyszłość.  I co najważniejsze wszystkie pieniądze można przeznaczyć na własne potrzeby. Nie trzeba się martwić tym, że guwniak chce nowe adidasy czy smartfona.  Na wakacje też łatwiej wyjechać we dwoje. Odpadają nieprzespane noce i można balować w każdy weekend.  

  • Father

   6 września 2022 18:37

   JA CHCĘ WNUKI. !!!!!!!!!!!!!!

   JA CHCĘ WNUKI. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  Szkoda że nie używałem prezerwatyw !!!!!!!

 13. Do ewelina

  6 września 2022 15:21

  szkoda ze Twoi rodzice tak

  szkoda ze Twoi rodzice tak nie pomysleli dawno temu. 
  Miłosc dziecka to cos lepszego niz ciagly smietnik w glowie, a co za tym idzie prowadzenie zycia jak nastolatek z egoistycznym podejsciem.  

  • Tyle w temacie

   6 września 2022 17:03

   Lepiej być szczęśliwym

   Lepiej być szczęśliwym egoistą niż matką Polką która udaje szczęśliwą a w rzeczywistości ma nerwicę,depresję i cierpi na bezsenność.Nie wszyscy muszą mieć dzieci a większość nie powinna mieć nawet psa.

  • Hahahahahhaahahha

   6 września 2022 17:12

   Milosc dziecka?codziennie

   Milosc dziecka?codziennie widzę te mamusie żyjące miłością dziecka! Szczególnie jak dzieciak wyje w sklepie jak zwierzę a one nie wiedzą co mają robić.Zaniedbane,zmęczone,w ciuchach z lumpka o wakacjach mogą pomarzyć bo wiecznie na debecie żyją.Dobrze robią ci co dzieci nie mają mogą żyć pełnią życia i to takich jak ty najbardziej boli.

 14. Aldona

  6 września 2022 16:47

  Wydaje mi się, że w Świeciu

  Wydaje mi się, że w Świeciu niestety jest coraz większy problem dotyczący płodności. Coraz więcej kobiet ma problemy, a że jesteśmy stosunkowo małym miastem coraz bardziej będzie to widoczne. Może warto by było, by władze miasta pomyślały o dofinansowaniu do in vitro jak robi to wiele miast w Polsce? 

 15. Hmmm

  6 września 2022 17:55

  500 plus? Na co wystarczą te

  500 plus? Na co wystarczą te pieniążki? Nowy wózek to wydatek ok 2 tyś, a ubranka, mleko, pampersy? Przy takim tempie wzrostu cen i przy zarobkach jakie mamy poprostu to się nie da… Później okazuje się, że nie ma miejsc w żłobku jak taka mama ma wrócić do pracy?  Młodzi często biorą kredyty na własne mieszkanie, ktoś to musi spłacić, na obecne czasy uważam, że jeden rodzic nie jest w stanie tego udźwignąć 

 16. Ryś

  6 września 2022 19:41

  Kobiety wyjeżdżają rodzić

  Kobiety wyjeżdżają rodzić gdzie indziej żeby dzieci miały duże miasto w rubryce miejsce urodzenia

 17. Wanda

  6 września 2022 20:52

  Do Eweliny- nie masz dzieci i

  Do Eweliny- nie masz dzieci i pieprzysz głupoty. Szkoda mi ciebie sieroto. Dzieci to sens życia !!!!!!!!!!

  • Żałosne

   7 września 2022 05:11

   Taaaa właśnie widać twój sens

   Taaaa właśnie widać twój sens życia i to jak plujesz jadem.Nie ośmieszaj się.

 18. Wanda

  6 września 2022 21:00

  Do Eweliny – ty pewnie faceta

  Do Eweliny – ty pewnie faceta też nie masz bo jesteś bardzo otyła bądź brzydka .

 19. Wanda

  6 września 2022 21:07

  Ty i i balowanie chyba spanie

  Ty i i balowanie chyba spanie i oglądanie TV z czipsami w gębie .Zobaczymy czy ktoś Cię kiedyś zapłodni .??? Życzę Ci pięcioraczki !!! A po roku bliźniaki !!! Pakt zawarty z ciotką Wandą !!!! 

 20. Niemamuśka

  6 września 2022 21:18

  Życie bez dziecka jest dla

  Życie bez dziecka jest dla mnie dużo lepsze. Nie bawią i nie wzruszają mnie pieluchy, kupki i zupki, patrzenie jak rośnie. Mnie to nie wzrusza..  Wolę ten komfort, że nic mnie nie ogranicza. Robimy z mężem co i kiedy chcemy. Jeśli ktoś ma takie stanowisko jak ja to nie przekupi go nawet 10 000 +

  • Otóż to

   7 września 2022 05:07

   Mam dokładnie tak samo

   Mam dokładnie tak samo.Niestety nie wszyscy rozumieją że nie każdy chce mieć dzieci co widać w komentarzach do Eweliny.Mysle że to właśnie piszą te zazdrosne mamusie z kulą u nogi i wiecznym rozczarowaniem i brakiem kasy.Wspolczuje tylko dzieciom takich matek.

 21. Do niemamuśki

  7 września 2022 05:52

  Ograniczają cię zwierzęce

  Ograniczają cię zwierzęce odchody i łażenie z z pchlarzami na spacer .

  • zzz

   7 września 2022 08:41

   Jak będziesz zmieniać

   Jak będziesz zmieniać kaszojadowi pieluchę, to zmień i swoją, bo bankowo poleciało po nogawkach 😀

 22. Fame MMA

  7 września 2022 12:24

  Większość facetów nie chce

  Większość facetów nie chce mieć dzieci. To kobiety naciskają, bo im się wydaje że tak trzeba, nic nie trzeba. Lepiej rozwijać swoje pasje sportowe. Za kilkanaście lat mało kto będzie chciał mieć dzieci, młodzież inaczej zaczyna myśleć o życiu które jest jedno i trzeba je fajnie przeżyć a nie marnować na zajmowanie się dziecikami, które później nawet nie podziękują za wychowanie.   

 23. Xxxx

  7 września 2022 13:20

  Oby na starość nikt palcem

  Oby na starość nikt palcem nie kiwnął przy tych ludziach którzy mówią po co dzieci trzeba żyć na pełnej. Obyście we własnych odchodach w samotności cierpieli.

  • oj oj

   7 września 2022 14:48

   Czyli jednak to nie miłość i

   Czyli jednak to nie miłość i szczęście, a zabezpieczenie starości jest priorytetem? Żeby ktoś pieluszkę zmienił? Świetna motywacja do robienia dzieci. Pomijam już fakt, że posiadanie dzieci nie gwarantuje pomocy na stare lata, może się kiedyś przekonasz 🙂

  • Hahahahahhaahahha

   7 września 2022 15:19

   O mnie się nie martw.Ja mam

   O mnie się nie martw.Ja mam na starość odłożone pieniądze a ty możesz się zdziwić bo dzieci nie muszą ci pomóc za to będą krążyć nad tobą jak sępy nad padlina w oczekiwaniu na spadek,o ile jakiś majątek masz.

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Policjanci ukarali wysokim mandatem kierowcę, który na parkingu w Świeciu prezentował moc silnika i hałaśliwe dźwięki tłumika swojego samochodu. Policja zapowiada "zero tolerancji".

Wiadomości

W największej świeckiej szkole ponadpodstawowej niemal zawsze jest tłoczno. Jednak dziś na korytarzach ZSP było wyjątkowo dużo młodych ludzi. Wszystko za sprawą ósmoklasistów chcących...

Wiadomości

W wyniku zderzenia motocykla z samochodem osobowym, mężczyzna prowadzący jednoślad trafił do szpitala. Do porannego wypadku doszło w centrum Świecia.

Extra Nowe

Zbigniew Kloska, dyrektor Gminnej Przychodni w Nowem, po ponad 42 latach pracy przechodzi na emeryturę. Ale z placówką się nie rozstaje. - Jeśli będę...

Wiadomości

Do 3 lat więzienia grozi kobiecie i mężczyźnie zatrzymanym w weekend przez policję.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Skład nowej rady może być dla niektórych pewnym zaskoczeniem. Znikło kilka dobrze znanych nazwisk związanych z samorządem od lat.

Wiadomości

W wyborach na urząd burmistrza Świecia niemal na pewno wygrał Krzysztof Kułakowski. Wciąż jednak czekamy jeszcze na oficjalne informacje z Państwowej Komisji Wyborczej.

Wiadomości

Szczególne powody do zadowolenia może mieć Koalicja Obywatelska. Prawdziwym liderem w rankingu popularności okazał się radny Sebastian Glaziński.

Wiadomości

Chyba największym zaskoczeniem jest to, że do rady nie weszła starosta Barbara Studzińska. Najwięcej głosów dostał zastępca burmistrza Świecia Paweł Knapik.

Wiadomości

Poznaliśmy wyniki głosowania na wójtów w kolejnych czterech gminach powiatu świeckiego.

Wiadomości

Krzysztof Kułakowski zdecydowanie wygrał z Dariuszem Woźniakiem wybory na burmistrza.

Wiadomości

Znamy już wyniki wyborów na burmistrza Pruszcza oraz na wójta gminy Lniano.

Wiadomości

Oprócz burmistrzów i wójtów oraz radnych gmin i powiatu, mieszkańcy powiatu świeckiego wybierali też radnych sejmiku województwa. Wiadomo już, kto nimi będzie z naszego...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama