Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

W Świeciu część firm nie zapłaci podatku, a część zrobi to później. Od czego to będzie zależało?

Na najbliższej sesji świeccy radni będą głosowali nad dwoma projektami uchwał o pomocy dla przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w wyniku koronawirusa.

Udostępnij
salon-1

REKLAMA

Gminy mają ograniczone możliwości udzielenia pomocy firmom, które znalazły się w kłopotach finansowych. Jednym z instrumentów jest umorzenie lub odroczenie podatku od nieruchomości.

Pierwszy projekt adresowany jest do przedstawicieli tych branż, których działalność została zawieszona decyzją rządu. Chodzi tu m.in. o restauracje, bary, hotele i pensjonaty, salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Reklama
Reklama

- Właściciele tych firm zostali z dnia na dzień pozbawieni możliwości zarobkowania. Dlatego w projekcie uchwały zapisano, że będą oni zwolnieni z podatku od nieruchomości przez trzy miesiące, od kwietnia do czerwca – wyjaśnia Marzenna Rzymek, skarbnik gminy Świecie.
REKLAMA

Drugi projekt, którym zajmą się radni, dotyczy odroczenia podatku od nieruchomości. Będą mogli z niego skorzystać wszyscy pozostali właściciele firm, którzy wprawdzie nie musieli ich zamknąć z powodu rządowego nakazu, ale ponieśli straty z powodu epidemii.

- Jeśli złożą oświadczenie potwierdzające, że mieli spadek obrotów, będą mieli odroczony podatek za maj i czerwiec, ale nie później niż do września – zaznacza skarbnik.

Reklama
Reklama

A co jeśli ktoś napisze „lipne” oświadczenie? Poda, że miał mniejsze przychody, a w rzeczywistości tak nie było?
REKLAMA


- Oświadczenia będziemy później weryfikować i sprawdzać czy są zgodne z prawdą. Mamy na to swoje sposoby – zapewnia Marzenna Rzymek.

Na razie nie ustalono jeszcze daty sesji. Z naszych ustaleń wynika, że ma się ona odbyć pod koniec kwietnia. Jak informuje Biuro Rady Miejskiej w Świeciu, na razie trwają prace nad uruchomieniem systemu, który pozwoli na przeprowadzenie zdalnej sesji rady.

Czy projekty uchwał wejdą w życie w takim kształcie, jaki proponuje gmina? To będzie zależało od decyzji radnych, którzy mogą je przyjąć bez zmian, ale mogą też przeforsować inne rozwiązania.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA


Udostępnij
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrze, że miasto wyciąga

Dobrze, że miasto wyciąga rękę do firm, choć myślę że to tylko kropla w morzu potrzeb. Jeśli rząd nie wprowadzi skutecznych mechanizmów pomocy dużo interesów nie przetrwa. Wszyscy jedziemy na jednym wózku. 

Dlaczego tylko firmy, które

Dlaczego tylko firmy, które zawiesiły działalność mają być zwolnione. Jest przecież wiele firm, które mimo drastycznych spadków obrotów nadal są otwarte, zatrudniają pracowników płacąc im pensje i utrzymując miejsca pracy. Powinno być to na podstawie kryterium o spadku obrotów, np. miesiąc do miesiąca. Wszystkie firmy, którym spadł przychód np. o połowę powinny być zwolnione z podatku od nieruchomości na 3 miesiące. Odroczenie płatności  na kilka miesięcy niczego nie zmieni, i tak trzeba będzie ten podatek zapłacić, później będzie gorzej bolało…. Firmy będą się musiały ratować zwolnieniami pracowników żeby było we wrześniu na zapłatę podatku, hipokryzja…. Tyle się mówiło o naszej bogatej gminie i pomocy przedsiębiorcom, a jak zwykle na końcu zostały z tego nici….Panie Burmistrzu nie tego od Pana oczekiwaliśmy w związku z kryzysem. Wg nowej tarczy ma Pan odpowiednie narzędzia do zastosowania w/w przepisów tylko chęci brak.

Moze taki kiepski scenariusz

Moze taki kiepski scenariusz pasuje burmistrzom? Przeciez wszelkie klopoty mozna zwalic na rzad.

A nie jest tajemnica ze burmistrzowie wola totalnych od pisu

Bo ci z PIS-U to same palanty

Bo ci z PIS-U to same palanty i krętacze karmione papką TVP. Im bliżej Jarka tym gorzej

Panie Burmistrzu i Pani

Panie Burmistrzu i Pani skarbnik, tak jak ktoś już tutaj napisał, łatwo i widowiskowo zwolnić z podatku kwiaciarkę czy fryzjerkę z 200zł miesięcznie niż restauracje które nie zamknęły działalności sprzedając na wynos i inne firmy które ledwo przędą teraz z 1000 czy 2000zł miesięcznie, gdzie ja jako pracodawca zastanawiam się czy nie zwolnić 4 ludzi żeby mieć na opłaty, m. in. podatek. Nic mi przełożenie w terminie nie da….

Też liczyłam na więcej po

Też liczyłam na więcej po zapowiedziach, jak mam zapłacić 7 tys we wrześniu jak nie mam teraz 1.5 zapłacić, pfff licz sama na siebie… 

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim Zmarłego Zdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyStowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej„Inkubator Przedsiębiorczości” Udostępnij

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama