Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

W Świeciu padł kolejny łabędź. Mieszkańcy pytają, czy powodem była ptasia grypa

W ubiegłym tygodniu z Dużego Blanuksza na Mariankach wyłowiono martwego łabędzia. Pojawiło się podejrzenie, że ptak padł na skutek zarażenia ptasią grypą. Czy słusznie?

Udostępnij
labedz2

O dziwnym zachowaniu jednego z ptaków bytujących na Dużym Blankuszu powiadomiła straż miejską jedna z mieszkanek. Również z naszą redakcją kontaktowali się mieszkańcy, zastanawiając się, czy nie jest to kolejna ofiara ptasiej grypy.

- Gdy na miejsce przybyli strażacy, zobaczyli ptaka, który sprawiał wrażenie martwego - wyjaśnia Roman Witt, komendant Straży Miejskiej w Świeciu. - Ponieważ znajdował się na wodzie, wezwano na pomoc strażaków, którzy dysponują odpowiednim sprzętem. Tę procedurę mamy już przećwiczoną przy okazji innych podobnych zdarzeń, których w ostatnim czasie nie brakowało.

Po wydobyciu ptaka z wody i stwierdzeniu, że faktycznie jest martwy, przekazano go do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Świeciu. Stamtąd zabrano go do instytutu badawczego, aby stwierdzić, z jakiego powodu padł łabędź. Właśnie dotarły wyniki.  

Reklama
Reklama

- Przyczyną nie była ptasia grypa - uspokaja Katarzyna Wolska, powiatowy lekarz weterynarii. - Wynik był ujemny. Przyczyna śmierci była inna.

Nie jest wykluczone, że niewłaściwe żywienie. Mimo licznych apeli, nadal nie brakuje osób, które próbują dokarmiać ptactwo wodne chlebem.

Chleb czy bułki spożywane przez łabędzie przez długi okres wywołują u nich schorzenia układu pokarmowego. Zawierają dużo soli, której ptaki nie tolerują, bo prowadzi do zaburzenia gospodarki wodnej ich organizmów. Poza tym szybko chłoną wodę, pęcznieją i łatwo pleśnieją. Efektem może być poważna choroba, kwaśnica żołądka.

Reklama
Reklama

Prawidłową karmą są zboża oraz warzywa, najlepiej surowe lub gotowane bez soli i drobno pokrojone.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (38)

  1. Koziołek

    28 marca 2023 08:59

    Widziałem i słyszałem wycie

    Widziałem i słyszałem wycie tej kobiety, która to zgłosiła. Ciekawe jest to, że ona tylko Mały i Duży Blankusz sobie upatrzyła. Czy gdzie indziej ptaki nie padają? 

    • xxx

      28 marca 2023 10:10

      sorry, ale ta kobieta jest

      sorry, ale ta kobieta jest lekko nawiedzona.

      rozumiem że szkoda ładnego ptaka, ale jej zachowanie jest straszne

      • Anna

        28 marca 2023 11:48

        Sam/a jestes straszny/a bo

        Sam/a jestes straszny/a bo nawet odwagi nie masz sie podpisać. Oby więcej takich empatycznych ludzi, którym nie jest obojętny los ptaków. Przez takich bubkow jak ty, jest taka znieczulica. 

        • Xxx do Pani Anny

          28 marca 2023 16:31

          Pani Anno Ty kraju mam

          Pani Anno Ty kraju mam większe problemy niż ptak który zdechł. To nie moja znieczulica. Ale zachowanie tej Pani to przesada. 

          • KarolinaM

            29 marca 2023 16:25

            Proszę pana może pan nie wie

            Proszę pana może pan nie wie ale pieniądze miasto dostaje na wszystko ze wszystkich środków publicznych także proszę mi tu nie wciskać kitu i innym że są ważniejsze sprawy Oczywiście jakby nie było pieniędzy i rząd nie nakazał żeby każda gmina zajmowała się ptactwem to nie byłoby żadnego problemu bo wystarczyłoby zaangażować fundację z zewnątrz i byłoby po sprawie a tak są pieniądze tylko trafiają do prywatnych kieszeni a nie tam gdzie mają być przeznaczone i dlatego tak to wszystkich dotyka . Nie miałabym problemu z tym że pieniądze byłyby przekierowane gdzie indziej, wówczas wszelkie organizacje i fundacje nie kierowałyby do straży i do ratusza miasta, które na dzikie zwierzeta w tym ptactwo dostaje pieniądze. Nie wysłałam tego z palca Tylko wiem to od osoby która zajmuje się programami ochrony dzikich zwierząt. Program w naszej gminie pozostawia wiele do życzenia a właściwie go nie ma są tylko pieniądze na to które trafiają gdzie indziej bynajmniej nie na przychodnie i przedszkola A co najwyżej do prywatnych kieszeni. 

          • Koziołek

            29 marca 2023 19:45

            To, co Pani napisała, to

            To, co Pani napisała, to jeden jazgot. Wszystko wrzucone do kupy i wymieszane. Nie ma Pani zielonego pojęcia o tym jakie, skąd i gdzie idą pieniądze. A jeśli wie Pani, że idą do prywatnych kieszeni, czyli są defraudowane, to powinna Pani to zgłosić na policję lub do prokuratury. Jeśli mimo wiedzy tego Pani nie robi, to jest Pani współwinna. No chyba, że jest Pani zwykłą pieniaczka i populistka. 

    • Krizt

      28 marca 2023 11:28

      A takobieta przynajmniej nie

      A takobieta przynajmniej nie szcza i nie sra do wody i nie chleje tam, a takie wnioski wyciagaja tylko ci ktorzy tak robia, bo nikogo innego o tej porze tam nie ma. Rzuci czasem troche ziarna i zielenine przynosi w drodze do roboty jak sama mowi.

    • Samson

      28 marca 2023 11:36

      Nie by bardziej niepokoiły te

      Nie by bardziej niepokoiły te pływające haczyki po wędkarzach nieudacznikach którzy nie potrafią odpowiednio wykorzystywać swojego sprzętu a nie przejmować się kimś kto kocha te piękne ptaki. O ile wiem Zdarzały się tu wcześniej tragedia ale nikt nie zwracał uwagi na to czy któryś tak zaginął czy nie. 

    • Anna

      28 marca 2023 11:39

      Sami jesteście straszni.

      Sami jesteście straszni. Widziałam te nagrania. Ptak nie był martwy a nieprzytomny. Dwa, dobrze, że chociaz jedna osoba przejmuje się losem dzikich ptaków.  Bo reszta to tylko głupio komentowac potrafi. Więcej takich osób jak ta Pani, a wiele więcej ptaków i dzikich zwierzat w potrzebie otrzyma pomoc. Jeszcze ten  Burmistrz majacy wszystko w doopie. Stołek wygodny, ale zadbac o los zwierząt? Po co. Gdyby podjęto dzialania wczesniej to na małym blankuszu nie padloby tyle ptaków. 

      • nie anna

        28 marca 2023 16:11

        czy ty własnie napisałaś, że

        czy ty własnie napisałaś, że Burmistrz miasta ma dbać o DZIKIE zwierzęta, które żyją jak chcą i gdzie chcą XD Burmistrz rano przed pracą ma rozrzucać marchewki dla dzikich zwierząt? XD patrzecie do czego doprowadziło pisowskie rozdawnictwo.. ludzie myśla, że pieniądze rosną na drzewie (taki żart sadowników), a już od jesieni 2023 będzie jeszcze większe POwskie rozdawnictwo.

    • Ktoś

      28 marca 2023 11:41

      Padają, ale gdzie indziej nie

      Padają, ale gdzie indziej nie ma takiej znieczulicy jak w Świeciu. Ani takiego ociągania się. 

  2. Felix

    28 marca 2023 09:34

    A gdzie jest automat który

    A gdzie jest automat który tam stał? Dziwicie się że, dokarmiają chlebem itp? „Madki” z dziećmi chodzą i dają dzieciom chleb do karmienia. Postawcie spowrotem automat na ziarna to może to inaczej będzie wyglądać. 

    • xxx

      28 marca 2023 10:14

      nie tylko „Madki” jak to

      nie tylko „Madki” jak to piszesz, ale ja jako tata również tak robiłem.

      wiele lat ludzie karmili chlebem, okurchami i było ok. Dobra teraz wielkie zmiany że nie wolono to korzystało się z kaczkomatu

      ale kto wpadł na genialny pomysł usunięcia kaczkomatu

      • Pikus32

        28 marca 2023 11:41

        Cóż powiem ci tak chleb to po

        Cóż powiem ci tak chleb to po prostu puste kalorie jeżeli nie jest zgniły a jest czerstwy i drobno pokrojony nie stanowi większego zagrożenia jeżeli nie jest podawany w nadmiarze. Chleb to teraz wymówka wszędzie na to żeby po prostu nie angażować się w ewentualną pomoc i ratowanie bo wszystkie wszelkie możliwe fundacje organizacje zwracają uwagę że straż powinna się zająć cierpiącym ptakiem. Tutaj straż nawet nie chciała zajrzeć do gniazda czy znajdują się jajka ponieważ przypuszczenia eksperta na lini w trakcie zdarzenia było takie że łabędzicy po prostu utkwiło jajo. Jako że samiec nadal wysiaduje na gniezdzie wszystko wskazuje na to że to bardzo możliwe że tak się stało i byla w trakcie znoszenia. Fajnie jakby odgórnie ustalono że do zadań straży nie należy zajmowanie się ptakami wówczas mogłyby się zaangażować wszystkie inne fundacje i organizacje ale półki rząd stanowi że to kwestia straży nie ma żadnego postępu. 

      • MarioCSW

        28 marca 2023 13:03

        Paczkomaty był niezgodny z

        Paczkomaty był niezgodny z przepisami.

        On i tak nierozwiązywał problemu, bo ludzie nadal karmili chlebem, nie każdy chcę nawet 1zl poświęcić, poza tym ludzie „wiedzą swoje” (co nawet tu w komentarzach widać) i karmią chlebem, bo według nich gadanie o jego szkodliwości to nieprawda.

        Kaczkomat mimo dobrych intencji skłania ludzi do przeświadczenia, że trzeba wodne ptaki dokarmiać  a to właśnie w tym jest problem. Każdemu wydaje się, że tylko trochę wrzucił, a karmiących dziennie jest sporo i ostatecznie ptaki mają zbyt dużo złego jedzenia.

        One sobie same poradzą w naturze, potrafią zdobyć samodzielnie pokarm.

        Nie trzeba dziecku pokazywać karmienia, można po prostu przyjść i obserwować ptaki.

        • Spustnik

          28 marca 2023 14:54

          Ja tam nie widze zeby karmili

          Ja tam nie widze zeby karmili chlebem, nie widze tez tabunow karmiacych. Owszem zdarza sie, ale sporadycznie, nie to co kiedys. Kaczkomat owszem spelnia swoja role. Nie wiem gdzies uslyszal ze to niezgodne z prawem, chodzilo o inwestycje przebudowy, ale ta juz skonczona. Wszystko to tylko wymowki ze tyle niby karmiacych jest. Zeby chociaz jakies naturalne obsadzenia tam byly, ale nie wszystko niemal sztuczne i wymuskane, a w przychodni sie czeka rok na neurologa, bo na przychodnie pieniedzy nie ma. Na to zeby pracownik sleczal 3 godziny i przebieral w jednej grzadce juz sa. Labedzie nie sa chytre jak kaczki, jak sa najedzone pokarmu nie rusza. Tak samo zima jak przygotowuja sie do odlotu kilka dni mozna im jakimis cudami zachecac i najlepszemi smakolykami, a i tak nie rusza. Sa natomiast bardzo terytorialne i jak wypatrza jakies miejsce do zycia to sie go trzymaja migrujac jedynie co najwyzej nieopodal. Natomiast zeby to wiedziec trzeba troche poczytac i popytac tych, ktorzy o labedziach i ich zwyczajach cos wiedza. Najbardziej krytyczne dla nich momenty to zima, ale i gniazdowanie i kilka tygodni kiedy sa nielotne. 

        • Sputnik

          28 marca 2023 15:05

          Same pokarm zdobeda, skads ty

          Same pokarm zdobeda, skads ty sie urwal, z choinki? kiedy nawet czlowiek nie moze oka uroczyc trawa i polnymi kwiatami, szczawiem, pokrzywami jak kiedys, za innej wladzy, bo robi sie tu betonoza. Wtedy i moze mialy co jesc. Teraz zwykla trawa to rarytas, takze nie trzeba ziarna czy pustych kalorii w postaci chleba, wystarczy im garsc swiezej trawy i beda wniebowziete. To co robi ta wladza to dla wszystkich normalnych ludzi, ktorzy kochaja przyrode niekorzystne zmiany. Zal patrzec. No ale tak to miasto nie zasluguje na labedzie.  Lepiej byloby im w parku Kazimierza w Bydgoszczy, tam jest domek, kaczkomat i pewnie mili ludzie, ktorzy nie szukaja glupich wymowek, ale jak labedz by cierpial by pomogli. Niestety nie moga sie doczekac labedziej rodziny. 

    • Anna

      28 marca 2023 11:42

      Przecież wystarczy kupić

      Przecież wystarczy kupić paczkę kaszy jęczmiennej  w sklepie i też będzie dobrze. Brak kaczkomatu to nie powod do karmienia chlebem. 

  3. ***** ***

    28 marca 2023 11:15

    Kaczkomat kojarzy się z

    Kaczkomat kojarzy się z kaczorem-pisiory z nerw nie mogli już i to przyczyna.

    • Rafi

      28 marca 2023 12:29

      Bzdury gadasz. Wyżarłes

      Bzdury gadasz. Wyżarłes wszystko z kaczkomatu i siadło Ci na gar

  4. Janka

    28 marca 2023 12:43

    Za to widać że  platwusomat

    Za to widać że  platwusomat wydala to co wyprodukowal

  5. Świeciak 22

    28 marca 2023 12:59

    a nie jest to przypadkiem

    a nie jest to przypadkiem efekt „wpływającej” wody z kanalizacji deszczowej? może ktoś powinien się tym zając i zobaczyć jak mocno wzburzona i wymieszana jest woda na dużym blankuszu podczas gwałtownych opadów. w zimie taki napływ wody i mieszania się jej  pod lodem może spowodować efekt „przyduchy” Pytanie następne czy woda ta spływa z ulic? jeśli tak to pewnie znajdują się tam metale ciężkie. 

    • Anonim

      28 marca 2023 16:13

      to zamknij odpływ deszczówki

      to zamknij odpływ deszczówki (jezeli taka jest) niech ci zaleje piwnicie czy tam mieszkanie przez te wszechobecną betonoze, a później bedzie płaku płaku „deszcz zalał piwnice, ojej ojej”

    • Anonim

      28 marca 2023 16:15

      gdyby nie woda z desczu to

      gdyby nie woda z desczu to wiele jezior byłoby już wyschnięte. Niektóre jeziora zwane zbiorniakmi rentencyjynmi służą do tego żeby deszczówka była odprowadzana do tego miejsca

  6. Karolek

    28 marca 2023 13:47

    Ty śmieją już się z ciebie z

    Ty śmieją już się z ciebie z tymi gwiazdkami wymyśl coś nowego

    • kikiriki

      29 marca 2023 06:07

      ***** *** i Karolka.

      ***** *** i Karolka.

  7. Penelopa

    28 marca 2023 14:56

    Miasto podobno wrzuciło

    Miasto podobno wrzuciło żywego jeszcze łabędzia do worka, natomiast teraz okazuje się, że jedyne czego możemy dowiedzieć się, to spekulacje odnośnie dokarmiania – nieźle odwracacie kota ogonem!!! 

  8. Klejnot Nilu

    28 marca 2023 15:16

    Niektóre myśłi są jak g***

    Niektóre myśłi są jak gówno przylepione do podeszwy buta. 

  9. Drops

    28 marca 2023 18:20

    Setki lat ludzie dokarmiali

    Setki lat ludzie dokarmiali ptactwo chlebem i domowe zwierzęta resztkami z obiadu. A to że to szkodzi to tylko propaganda producentów karm i wetów. Brawo dla Pani, jedynej przejętej losem zwierząt 

  10. SWIECIANKA

    28 marca 2023 18:41

    Dajcie spokój tej Pani.

    Dajcie spokój tej Pani. Bardzo sympatyczna osoba. Urzędnicy jej nie cierpią bo jest dla nich niewygodna. ” Zawraca” im glowy pierdolami…naszymi pięknymi łabędziami. Pozdrawiam Panią serdecznie i dziękuję za zaangażowanie. Oby więcej było takich osób z wielkim seduchem .

    • KarolinaM

      29 marca 2023 16:20

      Ojej Dziękuję staram się

      Ojej Dziękuję staram się naprawdę też nie tylko do zwierzat, ale i do ludzi być sympatyczna bardzo dziękuję. 

    • Ozi

      29 marca 2023 17:47

      Serducho to może ma wielkie..

      Serducho to może ma wielkie.. rozumu brak!!! Nie karmić łabędzi to będą żyły!!!!

    • Świeciak

      29 marca 2023 18:28

      I tu się zgadza 

      I tu się zgadza 

  11. Jan

    28 marca 2023 23:05

    Taki apel do władz miasta!!!!

    Taki apel do władz miasta!!!! Niech ktoś się zainteresuje tymi pseudo wędkarzami! Przypominam zakaz łapania szczupaka jest a co robią?? Łapią na żywca szczupaki dziś byłem świadkiem!!! Niech to łapanie niewymiarowych ryb w okresie ochronnym się skończy!!!  Wprowadzić zasady PZW i opłatę! Dziękuję 

    • Koziołek

      29 marca 2023 19:54

      Byłeś świadkiem i co z tym

      Byłeś świadkiem i co z tym zrobiłeś oprócz pisania w necie? Na ul. 10 lutego jest punkt koła wędkarskiego. W oknie wisi kartka z numerem telefonu do straży rybackiej. Wystarczy zadzwonić. Tylko po co? Niech to ktoś inny załatwi. Ja co najwyżej popłynę w necie. 

      • Jan

        29 marca 2023 23:00

        Weź pomyśl zanim napiszesz

        Weź pomyśl zanim napiszesz koziołku….matołku może… Widziałem i co??? Czy blankuszu podlega pod PZW??? Nie!!! Wiec co ma straż rybacka do tego??? Dlatego napisałem wprost żeby przyłączyć blankuszu do PZW!!! I sprawa jasna

        • Koziołek

          30 marca 2023 01:00

          Skoro nie jest we władaniu

          Skoro nie jest we władaniu PZW to se możesz…. pogwizdac. Matołku. 

  12. Nick

    29 marca 2023 18:33

    Pani niech dalej karmi. To

    Pani niech dalej karmi. To śmieszne żeby chleb komuś zaszkodził. Ptaków jest faktycznie mniej. Może ktoś chce ukryć inne problemy zrzucając winę na panią