Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

W Świeciu też protestują. Wierzą, że coś zdziałają? [zdjęcia]

- Przychodzimy bronić konstytucji - wielokrotnie powtarzali uczestnicy poniedziałkowej manifestacji na Małym Rynku. Od ubiegłego tygodnia także w Świeciu codziennie spotykają się przeciwnicy reformy sądownictwa i polityki partii rządzącej.

Udostępnij
protest-13

Odbywające się od czwartku manifestacje niezadowolenia, spowodowane planowanymi zmianami w sądownictwie, przebiegają według podobnego scenariusza.

Około godz. 21.00 przeciwnicy obecnej ekipy rządzącej spotykają się na Małym Rynku. Po odśpiewaniu hymnu narodowego odczytywane są wybrane artykuły konstytucji. Pomiędzy kolejnymi fragmentami ustawy zasadniczej głos może zabrać każdy, kto czuje, że ma coś istotnego do powiedzenia. Stałym punktem są też piosenki „Mury” Jacka Kaczmarskiego i „Kocham wolność” Chłopców z Placu Broni. Finał wieczornych spotkań stanowi przemarsz pod gmach sądu, gdzie ustawiane są znicze.

W poniedziałek ułożono z nich napis „Veto” w nawiązaniu do zapowiedzi prezydenckiego sprzeciwu wobec dwóch ustaw dotyczących reformy sądownictwa. Wśród manifestujących można było dostrzec także sędziów orzekający w świeckim sądzie, szczególnie zainteresowanych obecnymi planami ustawodawczymi Sejmu.

Zapytaliśmy kilku demonstrantów, dlaczego przychodzą i czy w ich ocenie tego typu działania mogą mieć realny wpływ na politykę PiS?

Alina Augustynowicz:
- Te protesty są wyrazem naszego wyraźnego sprzeciwu. Pokazujemy, że nie godzimy się na łamanie zapisów konstytucji. To, co się teraz dzieje, przywodzi wspomnienia z młodości, którą spędziłam w Gdańsku. Nosiłam protestującym stoczniowcom papierosy i jedzenie. Byłam częścią tego wielkiego buntu. Boję się, że jeśli sami sobie nie poradzimy z obecną sytuacją, to może dojść do interwencji z zewnątrz. Jeśli tak się stanie, Polska na pewno na tym straci.

Piotr Szefler:
- Odbywające się w całej Polsce manifestacje już przyniosły efekt w postaci prezydenckiego weta w stosunku do dwóch spośród trzech ustaw. Andrzej Duda wyraźnie wskazał, co jest w nich nie tak i wymaga poprawki. Obecna władza musi odczuć, że zwykłym obywatelom nie podoba się to, co nam proponuje, że nie będziemy biernie stali i przyglądali się temu, jak łamane jest prawo.

Barbara Komasińska:
- Kocham Polskę i chcę dla niej dobrych zmian.  To, co teraz próbują zrobić rządzący na pewno nie służy krajowi. Boję się powrotu dyktatu, z którym walczyliśmy w czasach PRL-u.         

 

Udostępnij

Komentarze (6)

 1. kris

  25 lipca 2017 23:14

  do roboty się lepiej weźcie

  do roboty się lepiej weźcie

 2. Mieczysław

  26 lipca 2017 10:03

  Gdy PiS wprowadzał program

  Gdy PiS wprowadzał program 500 plus to Platforma i Nowoczesna grzmiały, że zniszczą w ten sposób kraj, Polska popadnie w długi itd. A co maamy? Rozkwit jakiego jeszcze nigdy nie było. Podobnie jest z tymi ustawami. Stara klika broni się, bo boi się zmian, która zabiorą im narzędzia, których korzystają od 25 lat. Poza na zmiany nie tylko w sądownictwie. Jeszcze wiele dziedzin wymagających naprawy.  

 3. politolog

  26 lipca 2017 10:10

  Jak na 25 tysięczne miasto to

  Jak na 25 tysięczne miasto to kiepsko wypadają te manifestacje. Ilu tam jest ludzi 80, 90 toż to nawet nie jest 0,5 procent. Widać pozostali są za zmianami. Ostatnie badania popracia dla partii politycznych to wyraźnie pokazują: Platforma – 6 proc. Mają tylko 11 proc. poparcia, a PiS 39 procent.

 4. MAKS

  26 lipca 2017 11:21

  Odezwały sie pisiory. Sługusy

  Odezwały sie pisiory. Sługusy kaczyńskiego.

 5. Anonim

  26 lipca 2017 12:53

  Średnia wieku protestujących

  Średnia wieku protestujących koło 60 i to dlatego, że kilkoro dziadków postanowiło zabrać ze sobą wnuczęta. Ludzie w podeszłym wieku bojący się zmian, którzy i tak niedługo odejdą. 

 6. Manik

  26 lipca 2017 13:01

  Dawna nomeklatura nie może

  Dawna nomeklatura nie może się pogodzić tym, że kończy sie czas jej prosperity. Koniec układu, który zagawartował spokój SB-kom uzgodniony przy okrągłym stole. 

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Nastąpiła kolejna istotna zmiana w wyglądzie świeckiego zamku. Tym razem na zewnątrz. Zamontowano drewniany krużganek, który będzie prowadził do dwóch nowych wejść.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Reklama