Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Wójt zapewnia, że gmina nie zostawi trzech rodzin pogorzelców na łaskę losu

Po dramatycznej nocy ruszyły działania mające zapewnić pomoc trzem rodzinom z Poledna, które straciły w pożarze dach nad głową. Prawdopodobnie zamieszkają na razie w domu noclegowym. Gmina Bukowiec nie dysponuje własnymi wolnymi mieszkaniami.   

Udostępnij
pogzar-poledno

Pożar wybuchł we wtorek w nocy na poddaszu drewnianego budynku wielorodzinnego w Polednie (gmina Bukowiec). Straż pożarna dostała wezwanie tuż po godz. 22.00. Z ogniem przez ponad sześć godzin walczyło 10 zastępów (patrz artykuł poniżej).

Stary, drewniany dom palił się błyskawicznie. Lepiej nie myśleć, jak potoczyłyby się losy mieszkających w nim trzech rodzin, gdyby pożar wybuchł później, kiedy wszyscy by spali.

Mieszkańcy uciekali z płonącego budynku tak, jak stali. Nie zdążyli wynieść żadnych wartościowych przedmiotów. Niektórzy w popłochu zapomnieli nawet o butach.

To, co nie spłonęło, zostało zalane wodą z węży strażackich. Tylko tak można było ugasić pożar, który w każdej chwili mógł objąć również na sąsiednie zabudowania. Groźba, że pożar przeniesie się na pobliski hotel Pałac Poledno była początkowo bardzo realna. Ewakuowano 30 gości i pracowników hotelu.

Pogorzelcy spędzili noc u krewnych i sąsiadów.

- Mieszkającą tam samotnie ponad 80-letnią kobietą zaopiekowała się córka, u której pewnie pozostanie - mówi Adam Licznerski, wójt gminy Bukowiec, który pojawił się w Polednie tuż po ogłoszeniu alarmu o pożarze. Pozostali znaleźli schronienie u sąsiadów.

Mowa o pozostałych ośmiu osobach, dwóch rodzinach: pięcioosobowej z dwójką dzieci i trzyosobowej.  Prawdopodobnie zamieszkają w jednym z prywatnych domów noclegowych. Gmina nie ma własnych wolnych lokali mieszkalnych.

Wójt zapewnia, że gmina nie zostawi pogorzelców bez pomocy.

- Chcemy zwrócić się do wojewody z prośbą o wsparcie na odbudowę domu lub zakup mieszkania - zapowiada Adam Licznerski. - Uruchomiliśmy też zbiórkę publiczną. Nie wiemy jednak czy pieniędzy będzie na tyle, aby zabezpieczyć podstawowe potrzeby pogorzelców, którzy stracili cały dobytek. Na razie wypłacamy zapomogi w wysokości od 1,5 do 3 tys. zł.

Problem w tym, że spalony budynek podlega ochronie konserwatora. Jego odbudowa może się odbyć tylko pod jego nadzorem. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że nieruchomość która nie była ubezpieczona, ma aż czterech właścicieli.

Strażacy podejrzewają, że przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Na razie nikt nie podejmuje się nawet szacunkowego określenia strat.

- Na pewno są ogromne - przyznaje ogniomistrz Michał Goliński z komendy powiatowej straży pożarnej w Świeciu.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bukowcu uruchomił zbiórkę rzeczową dla pogorzelców. Szczegóły tutaj.

Poniżej zdjęcia z akcji straży pożarnej.

Zdjęcia: KW PSP w Toruniu i OSP Pruszcz

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (5)

 1. ALL

  27 lipca 2022 13:40

  To bardzo żle że gmina nie ma

  To bardzo żle że gmina nie ma mieszkań socjalnych co z tymi biednymi ludzmi ,mają sie bląkać po noclegowniach.Już czas by wójt się obudził i pomyślał nad mieszkaniami socjalnymi a nie stawial hale sportowe .To wstyd dla gminy.

  • Jan

   27 lipca 2022 17:30

   Przecież Wójt zadeklarował

   Przecież Wójt zadeklarował pomoc. Nie musi gmina posiadać mieszkań socjalnych, żeby skutecznie pomagać w takiej sytuacji. Lokale można wynająć. Po pierwsze mieszkania socjalne stanowią majątek gminy, z którego korzysta wąska grupa społeczna, na ogół te same osoby, które nie zawsze są zainteresowane utrzymywaniem tych lokali. Po drugie oby takie sytuacje zdarzały się jak najrzadziej i utrzymywanie lokali socjalnych w gotowości z uwagi na taką sytuację, powinno być ekonomicznie nieuzasadnione. Część mieszkańców chętnie złożyło by wnioski o mieszkanie socjalne, może Ty również. Pomoc pogożelcom powinna być udzielona bezwzględnie ale pomoc w odbudowie lub budowie nowych lokali, za które  wezmą pełna odpowiedzialność. 

 2. Natalia D!

  27 lipca 2022 14:01

  Zapomogi conajmniej śmieszne.

  Zapomogi conajmniej śmieszne. Więcej dostaje żul z mojej miejscowości!

  • Olka

   27 lipca 2022 16:03

   Jak zapomogi śmieszne to

   Jak zapomogi śmieszne to niech nie biorą. Już się zaczyna Dej bo mnie się należy i licytowanie kto dostał więcej niż ja mogę dostać 

  • Heniuś

   27 lipca 2022 17:02

   Sąsiedzi Natalii D!

   Sąsiedzi Natalii D! Moglibyście podać namiary w której, to miejscowości żule dostają zapomogi? Bo coś mi się wydaje, że Natalia D! jest zwykłą gawędziarą.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Wiadomości

Podczas czwartkowej sesji burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski uhonorował Oliwię Raniszewską, która znalazła się w gronie 50 najlepszych uczniów na świecie oraz Katarzynę Wenerską, siatkarkę,...

Wiadomości

Około 2 mln zł ma kosztować rozbudowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu wraz z wymianą dachu nad starą częścią budynku. Inwestycja ma ruszyć w 2024...

Reklama