Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Wymiana kopciuchów. Tyle pieniędzy dostali mieszkańcy gmin naszego powiatu

Podwyższenie progów dochodowych, podniesienie kwoty wsparcia finansowego, maksymalna dotacja z audytem nawet do 136 tys. zł – to tylko niektóre zmiany wprowadzone przez rząd w programie Czyste Powietrze od 3 stycznia 2023 r. Jak duże wsparcie z tego programu dostali do tej pory właściciele budynków w poszczególnych gminach powiatu świeckiego?

Udostępnij
dymy-nad-miastem-3

Czyste Powietrze to program rządowy, którego głównym celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, powstających przez ogrzewanie budynków mieszkalnych słabej jakości paliwem w starych domowych piecach.

Program oferuje dotację lub pożyczkę na wymianę źródła ciepła albo prace związane z termomodernizacją.

Program Czyste Powietrze ruszył we wrześniu 2018 r.

Reklama
Reklama

W ciągu czterech lat funkcjonowania programu w powiecie świeckim złożono 1667 wniosków na blisko 26,5 mln zł dotacji i prawie 500  tys. zł pożyczek. Podpisano 1523 umowy na ponad 24,5 mln zł.

Najbardziej zaingteresowani byli mieszkańcy gminy Świecie, którzy zawarli 292 umowy na prawie 4 mln zł z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Na drugim miejscu pod względem podpisanych umów uplasowała się gmina Pruszcz, a na trzecim gmina Jeżewo.

Reklama
Reklama

Pruszcz jednak wyprzedził Świecie pod względem łącznej kwoty dotacji (szczegółowe informacje dotyczące wszystkich gmin powiatu w tabeli poniżej).

Od 2023 r. wdrażana jest czwarta część programu, która stwarza o wiele większe możliwości, jeśli chodzi o wysokość dotacji i podwyższenie progów dochodowych.

- To kluczowe zmiany, które mają zachęcić do podejmowania kompleksowych działań. Wszystko po to, aby nasze domy stały się bardziej energooszczędne - podkreśla Ireneusz Stachowiak, prezes WFOŚiGW w Toruniu. - Dzięki temu możemy zaoszczędzić nawet od 50 procent do 70 procent energii.

Reklama
Reklama

Jak dodaje prezes, beneficjenci, którzy wymienią źródło ciepła, dokonają kompleksowej termomodernizacji domu, a przy tym, jeśli będą chcieli założyć również instalację fotowoltaiczną, będą mogli liczyć na jeszcze wyższe wsparcie finansowe.

Szczegółowe informacje na temat zmian w programie od stycznia tego roku dostępne są na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Dotacje z programu Czyste Powietrze w ciągu czterech lat z podziałem na gminy powiatu świeckiego:

Źródło: WFOŚiGW w Toruniu

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (5)

 1. emeryt

  17 lutego 2023 12:36

  Pruszcz 6mln a Świecie 4,5mln

  Pruszcz 6mln a Świecie 4,5mln! 

  Jak się idzie przez miasto o 7 to widać i czuć kto kopci. Jaka jest skuteczność straży miejskiej ze swoimi dronami,ile mandatów wystawiła? 

  • Gosc

   17 lutego 2023 16:10

   Bo Świecie daje też swoim

   Bo Świecie daje też swoim mieszkańcom spore dotacje, które dużo prościej dostać i rozliczyć. Chcesz coś porównywać to musisz dodać te dwa źródła pieniędzy.

  • Anonim

   20 lutego 2023 03:33

   Za co mandaty?  Jak mają

   Za co mandaty?  Jak mają kupiony węgiel to nic SM nie może zrobić. Węgiel sprzedawany jest marnej jakości, ale to już nie kupującego wina.

 2. Rafi

  18 lutego 2023 16:40

  Ciekawe czy ZGM też będzie

  Ciekawe czy ZGM też będzie robić coś w kierunku likwidacji pieców kaflowych u swoich najemców

 3. zarazek

  18 lutego 2023 21:46

  W Świeciu będzie można palić

  W Świeciu będzie można palić węglem do konca grudnia 2029. Wiecie w ilu lokalach ZGM, a więc należacych do miasta są piece węglowe? Na Starym Mieście to chyba we wszystkich. Żeby zdążyć w te 7 lat to musieliby wymieniać po 50 rocznie. Zgadnijcie ile wymienili? A wiecie jak się to skończy w grudniu 2029? Przyjdzie urzędnik, wleje wiadro betonu do komina i wręczy piecyk elektryczny lokatorom 🙂

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Policjanci ukarali wysokim mandatem kierowcę, który na parkingu w Świeciu prezentował moc silnika i hałaśliwe dźwięki tłumika swojego samochodu. Policja zapowiada "zero tolerancji".

Wiadomości

W największej świeckiej szkole ponadpodstawowej niemal zawsze jest tłoczno. Jednak dziś na korytarzach ZSP było wyjątkowo dużo młodych ludzi. Wszystko za sprawą ósmoklasistów chcących...

Wiadomości

W wyniku zderzenia motocykla z samochodem osobowym, mężczyzna prowadzący jednoślad trafił do szpitala. Do porannego wypadku doszło w centrum Świecia.

Extra Nowe

Zbigniew Kloska, dyrektor Gminnej Przychodni w Nowem, po ponad 42 latach pracy przechodzi na emeryturę. Ale z placówką się nie rozstaje. - Jeśli będę...

Wiadomości

Do 3 lat więzienia grozi kobiecie i mężczyźnie zatrzymanym w weekend przez policję.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Skład nowej rady może być dla niektórych pewnym zaskoczeniem. Znikło kilka dobrze znanych nazwisk związanych z samorządem od lat.

Wiadomości

W wyborach na urząd burmistrza Świecia niemal na pewno wygrał Krzysztof Kułakowski. Wciąż jednak czekamy jeszcze na oficjalne informacje z Państwowej Komisji Wyborczej.

Wiadomości

Szczególne powody do zadowolenia może mieć Koalicja Obywatelska. Prawdziwym liderem w rankingu popularności okazał się radny Sebastian Glaziński.

Wiadomości

Chyba największym zaskoczeniem jest to, że do rady nie weszła starosta Barbara Studzińska. Najwięcej głosów dostał zastępca burmistrza Świecia Paweł Knapik.

Wiadomości

Poznaliśmy wyniki głosowania na wójtów w kolejnych czterech gminach powiatu świeckiego.

Wiadomości

Krzysztof Kułakowski zdecydowanie wygrał z Dariuszem Woźniakiem wybory na burmistrza.

Wiadomości

Znamy już wyniki wyborów na burmistrza Pruszcza oraz na wójta gminy Lniano.

Wiadomości

Oprócz burmistrzów i wójtów oraz radnych gmin i powiatu, mieszkańcy powiatu świeckiego wybierali też radnych sejmiku województwa. Wiadomo już, kto nimi będzie z naszego...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama