Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Zagrożenie jak z koszmaru. W tej wsi pod Świeciem niedługo nie pobudujesz domu

Przyjęta w ubiegły czwartek przez radę miejską uchwała poważnie ogranicza rozwój budownictwa jednorodzinnego w Głogówku koło Świecia. Powodów jest kilka. Najmocniej akcentowana jest jednak obawa o bezpieczeństwo w przypadku przerwania wału wiślanego.

Udostępnij
glogowko-budowa-2

Pokonując odcinek od kościoła farnego w Świeciu do skrzyżowania z drogą krajową nr 91 nie sposób nie zauważyć wielu nowych domów w Głogówku Królewskim. Już ukończonych bądź w trakcie budowy. Gmina Świecie postanowiła poważnie wyhamować ten trend.

Właśnie dlatego na ostatniej sesji przyjęto uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Głogówka.

Przyjęty przez radnych dokument będzie podstawą prawną do tego, aby w przyszłości nie wydawać decyzji o warunkach zabudowy - jednego z podstawowych dokumentów, jaki trzeba uzyskać przed rozpoczęciem inwestycji budowlanej.

Reklama
Reklama

Bliskość Świecia, dobre skomunikowanie i tanie, w porównaniu z innymi podmiejskimi wsiami, działki sprawiły, że coraz więcej osób decydowało się na budowę domu w Głogówku wzdłuż drogi powiatowej. W ocenie urzędu miasta i radnych, to niebezpieczny trend, który należało powstrzymać.

- Nie bez powodu w połowie XIX wieku Świecie przeniosło się na drugi brzeg Wdy - przypominał  podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu Wiesław Ratkowski, kierownik wydziału budownictwa i architektury. - Głogówko to tereny zalewowe. Wał wiślany chroni wieś tylko teoretycznie.

Wał jest w tak kiepskim stanie, że przy każdym wysokim stanie wód istnieje uzasadniona obawa, że zostanie przerwany.

Reklama
Reklama

- Gdyby do tego doszło, woda sięgałaby wysokości trzech metrów. Wielu mieszkających tam ludzi straciłoby dobytek życia. W tym domy, których jeszcze nie spłacili - mówił Wiesław Ratkowski.

Jak przekonywał kierownik, decyzja radnych zmniejszy skalę nieszczęścia, do jakiego może dojść w przyszłości.

Ktoś mógłby w tym miejscu zapytać, dlaczego wobec tego nie naprawia się wałów, skoro wiadomo, że są w złej kondycji? To leży w gestii należących do państwa Wód Polskich, a nie gminy czy powiatu.

Reklama
Reklama

Na terenie gminy Świecie znajdują się wały o łącznej długości 26 km. W ciągu ostatnich 20 lat odpowiednie wzmocnienie zrobiono na odcinku tylko 1,2 km. Na razie nie ma żadnych zapowiedzi dalszych podobnych prac. Stąd obawy o ludzi mieszkających na terenach zalewowych.

Jednak przesłanek za tym, aby Głogówku nie upodobniło się do np. Sulnowa, gdzie w ostatnich latach pobudowano wiele nowych domów, jest więcej. Jedną z nich jest brak kanalizacji.

Na razie gmina nie planuje jej budowy, argumentując, że ze względu na ukształtowanie terenu i fakt, że trzeba by wykonać przekop pod Wdą, by połączyć ją z siecią w Świeciu, byłoby to niezwykle kosztowne.

Reklama
Reklama

- Bardziej zasadne wydaje się tworzenie odpowiedniej infrastruktury na innych ternach, które w naszych planach przewidziane są na cele mieszkaniowe, czyli w Sulnowie, Sulnówku, Grucznie czy Kozłowie - wyliczał w czasie sesji Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia. - Inną konsekwencją tej nieskoordynowanej rozbudowy są zjazdy z posesji prowadzące wprost na drogę powiatową. To bardzo niebezpieczne rozwiązanie.

Innym powodem przygotowania planów zagospodarowania przestrzennego jest chęć ochrony gruntów rolnych, które w Głogówku są wysokiej klasy - od II do IV a. 

Ograniczenia budowlane zaczną obowiązywać dopiero za jakiś czas.

- Nie dotkną one osób, którzy już tam mieszkają - wyjaśnia Wiesław Ratkowski. - Rozpocząć budowę będą mogli też ci, którzy mają już tam działkę budowlaną lub uzyskali decyzję o warunkach zabudowy. Nowe prawo ma przede wszystkim zablokować wydzielanie nowych działek na cele budowlane - zaznacza.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (35)

  1. Pyza

    27 stycznia 2023 19:33

    Szkoda, fajna okolica żeby

    Szkoda, fajna okolica żeby się budowac

  2. Zzz

    27 stycznia 2023 19:50

    Nie żadne wały, tylko elita

    Nie żadne wały, tylko elita ma działki na sprzedaż ale nie w Głogówku i to jest rozwiązanie tej ustawy

    • 73+

      27 stycznia 2023 21:22

      Zamknij japę

      Zamknij japę nieodpowiedzialna człekokształtna istoto. 

    • Nowy

      28 stycznia 2023 20:13

      Taka prawda. Np z innej

      Taka prawda. Np z innej steony Świecia. Haha tak kombinują. Je…b.ancy

    • Csw

      28 stycznia 2023 21:14

      Nic dziwnego że świecie się

      Nic dziwnego że świecie się słabo rozwija.

  3. Spectro

    27 stycznia 2023 19:51

    Ta uchwała nikomu w tych

    Ta uchwała nikomu w tych czasach nie zaszkodzi. Chyba że LOTTOszczęśliwcom. 

    • Dawid

      29 stycznia 2023 08:21

      Racja. Nic dodać nic ująć. 

      Racja. Nic dodać nic ująć. 

  4. Rak

    27 stycznia 2023 21:05

    Nareszcie ktoś poszedł do

    Nareszcie ktoś poszedł do rozum do głowy nie budujesz się w obrębie zalewowym tak jak we Wrocławiu gdy była wielka powódź wszystko poszło pod wodę ludzie utopili się.

  5. Jam jest

    27 stycznia 2023 22:23

    Już od paru lat jadąc przez

    Już od paru lat jadąc przez Glogowko w stronę CCH zastanawiałem się po pierwsze kto wydaje pozwolenia na budowę na terenach zalewowych a po drugie kto się chce tam budować ? Jak przyjdzie powódź to znowu wina Tuska 

    • Realista

      29 stycznia 2023 10:32

      Ja żyje tam 68 lat i nie

      Ja żyje tam 68 lat i nie czułem zagrożenia.Ty Sie kur martwisz  ? czy sprzedajesz dzialki np.w Sulnowie.

  6. Niwelator

    27 stycznia 2023 22:51

    Po przeczytaniu artykułu i

    Po przeczytaniu artykułu i argumentów dotyczących terenów zalewowych uważam, że Glogowko i Gruczno leżą na tym samym poziomie !!! zalewowym , wały równiez nie są remontowane ! Juz się zgubiłem mieszkancy Głogówka stracą na wartości działek a Gruczna ?

    • Xxx

      28 stycznia 2023 14:28

      Też się nad tym zastanawiam.

      Też się nad tym zastanawiam. Słuszna uwaga. 

    • Gruczniak

      28 stycznia 2023 20:06

      To prawda. W przypadku

      To prawda. W przypadku przerwania wałów również Gruczno zostanie zalane. Ewidentnie nie jest w czyimś interesie sprzedaż tańszych działek w Głogówku. W Sulnowie są droższe.

    • Daro

      30 stycznia 2023 11:02

      Gruczno leży ciut dalej od

      Gruczno leży ciut dalej od wałów i „leży” o kilka metrów wyżej niż Głogówko.

  7. Bolesława

    27 stycznia 2023 23:05

    Z budowami domów gdzie

    Z budowami domów gdzie popadnie to jest już prawdziwa wolna amerykanka. Dobrze że chcą zrobić z tym porządek, takich miejsc jest dużo więcej.

  8. Boss

    27 stycznia 2023 23:11

    tam same wieśniaki mieszkaja

    tam same wieśniaki mieszkaja przeciez 

    • anonimus

      28 stycznia 2023 18:49

      A ty chyba jesteś jednym z

      A ty chyba jesteś jednym z nich !!!!! Nie obrażaj ludzi skoro nie wiraz kto tam mieszka !!!

    • jo

      29 stycznia 2023 00:21

      jo w domach 200m2 za 800k zł

      jo w domach 200m2 za 800k zł ty na pewno masz większy „wiesniaku”

  9. pawel

    27 stycznia 2023 23:23

    bardzo dobra decyzja

    bardzo dobra decyzja

  10. Taki

    28 stycznia 2023 04:34

    Jak by wyeliminować pedofilię

    Jak by wyeliminować pedofilię z miasteczka to tam też można byłoby upychać dalej ludzi. Tylko że może przybyć gwałtów na dzieciach

  11. Dzialkowiec

    28 stycznia 2023 11:38

    Czyli RODOS też jest

    Czyli RODOS też jest zagrożone 

  12. xxxxx

    28 stycznia 2023 20:41

    Za wał na tym odcinku

    Za wał na tym odcinku odpowiada gmina Chełmno tak dla ciekawych co to przekrętu na gruntach i planu przeszczennego kanalizacji itd. to tylko Terespol spełnia te warunki a gmina udaje że tego nie ma

  13. Anonim

    28 stycznia 2023 22:26

    niech się budują.. tylko

    niech się budują.. tylko żadna ubezpieczalnia nie powinna ubezpieczyć tam domów od zalania. A jak komuś zaleje.. to trudno. Zrobi się zbiórkę 😀 Troche sport ekstremalny, mieszkać między dwoma rzekami, między dwoma wałami XD a co do Gruczna.. nikt w Grucznie nie mieszka pomiędzy dwoma rzekami, więc z definicji nie jest to teren zalewowy

    • Anonim

      29 stycznia 2023 10:54

      Co ciebie obchodzi

      Co ciebie obchodzi ubezpieczalnia ? Żyje tam 68 lat i nie było zagrożenia a w Przechowie  kilkakrotnie były zalane domy, W Swudcih widziałeś wodę na małym rynku ? Bo ja widziałem.

      • Barbara

        29 stycznia 2023 21:09

        Taka prawda ze zablokowali

        Taka prawda ze zablokowali glogowko bo działki w sulnowie się nie sprzedają 

        wysprzedaja w sulnowie to i glogowko odblokują 

        Biznes 

  14. Dingo

    29 stycznia 2023 02:18

    Prawda jest jedna dopuszczamy

    Prawda jest jedna dopuszczamy do władzy tych którzy lepiej wyłożą i jest tak na każdym szczeblu zatrzymujemy się na ludziach walczących z życiem 

  15. gość

    29 stycznia 2023 11:23

    I bardzo dobrze, że ktoś w

    I bardzo dobrze, że ktoś w końcu zrobi z tym porządek…Budują , a potem jak zaleje , to pomóżcie dajcie kasę bo mnie zalało. 

  16. Natalia 12

    29 stycznia 2023 18:21

    Ale w Sólnowie domki pod

    Ale w Sólnowie domki pod liniami wysokiego napięcia są zdrowotne, a pod celulozą to już naprawdę sanatorium.

    Nigdy od wojny te tereny nie były zalane.

  17. Mieszkaniec gminy

    29 stycznia 2023 21:25

    Ciekawe jacy radni mają

    Ciekawe jacy radni mają działki w sulnowie albo grucznie ?

  18. Anonim

    30 stycznia 2023 08:34

    hydroportal odwiedźcie, jak

    hydroportal odwiedźcie, jak ktoś się wybudował pow. 29,00 m npm to nie ma się czym martwić

    • Daro

      30 stycznia 2023 11:35

      wody.isok.gov.pl/imap_kzgw/

      wody.isok.gov.pl/imap_kzgw/?gpmap=gpMZP

      Polecam obczaić i włączyć opcję „całkowite zniszczenie wału” – Głogówko pod wodą, a Gruczno nie 🙂

  19. Rondel

    30 stycznia 2023 11:26

    Wyjazdy z posesji

    Wyjazdy z posesji bezpośrednio na drogę powiatową, no to „mocny” argument, faktycznie tym mnie vicek urzekł… Każda posesja ma wyjazd Panie Vice – to nie sa argumenty, podobnie jak teren zalewowy, no cóż, kiedy coś się przekręca to dla „dobra” mieszkańców. Ciekawe co by chłopaki wymyślili ustalając takie prawo w Holandii??

    • Gosc

      30 stycznia 2023 12:05

      A wg mnie to jeden z

      A wg mnie to jeden z kluczowych argumentów. Do kluczowych dróg (a ta z punktu widzenia Świecia na pewno taka jest) nie robi się takich pierdolowatych zjazdów dla pojedynczych domów co 50 m, bo to później generuje spore zagrożenia.

  20. lawa

    30 stycznia 2023 13:17

    Głogówko ok 20 m npm,Gruczno

    Głogówko ok 20 m npm,Gruczno ok 30 m npm.

  21. czytelnik

    30 stycznia 2023 16:28

    Nareszcie ktoś poszedł po

    Nareszcie ktoś poszedł po rozum do głowy. A ten co wydawał do tej pory pozwolenia na budowę w tym rejonie powinien też odpowiadać za nieodpowiedzialność